بیماریبیماری های عفونی

بهترین آنتی بیوتیک برای خلط گلو؛ 6 آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلو

بهترین آنتی بیوتیک برای خلط گلو به نوع عفونت بستگی دارد. آنتی‌بیوتیک‌ها داروهایی هستند که با از بین بـردن باکتری‌ها یا ایجاد مشکل در رشد و تکثیر آن‌ها، با عفونت‌های حاصل از باکتری‌ها مبارزه می‌کنند. باکتری‌ها در محیط بیرون و درون بدن جود دارند. بیشتر آن‌ها بی‌خطر هستند اما بعضی از آن‌ها می‌توانند باعث عفونت گلو و گوش شوند.

خلط گلو در اثر یک عفونت باکتریایی به‌وجود می‌آید که التهاب و درد گلو از علائم آن است. این بیماری شایع توسط باکتری استرپتوکوک گروه آ ایجاد می‌شود. گلودرد باکتریایی می‌تواند کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری در کودکان 5 تا 15 سال بیشتر رایج است. سیوطب در این مقاله به بررسی بهترین آنتی ‌بیوتیک برای عفونت گلو و گوش می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان و شرایط استفاده
 

چه زمانی از آنتی بیوتیک برای درمان خلط گلو استفاده می‌کنیم؟

عفونت‌های باکتریایی توسط آنتی بیوتیک درمان می‌شوند|سیوطب

انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و گوش نیازمند این است که بدانیم علت عفونت فعالیت باکتری‌ یا ویروس‌ است. برای درمان تمام عفونت‌ها از آنتی بیوتیک استفاده نمی‌شود. آنتی بیوتیک فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است. باکتری‌ها موجودات تک سلولی هستند که برخی از آن‌ها فواید زیادی دارند. از جمله باکتری‌های مفید می‌توان به باکتری‌های روده اشـاره کرد. عفونت‌های باکتریایی شامل گلودرد استرپتوکوکی، سیاه سرفه وعفونت دستگاه ادراری (UTI) است.

آنتی بیوتیک‌ها روی ویروس‌ها تاثیر نمی‌گذارند. ویروس‌ها میکروب‌هایی هستند که از باکتری‌ها کوچک‌ترند و نمی‌توانند در خارج از سلول‌های بدن زنده بمانند. آن‌ها با حمله به سلول‌های سالم باعث بیماری می‌شوند. به همین دلیل آنتی بیوتیک‌ها برای درمان بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند:

  • برونشیت
  • عفونت گوش
  • عفونت‌های سینوسی
  • سرماخوردگی و آبریزش بینی
  • اکثر گلو درد‌ها به جز گلو دردهای استرپتوکوکی

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ویروسی باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی می‌شود. عفونت‌ها و بیماری‌های ویروسی بدون مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شوند.

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت لوزه؛ علائم و راه‌های درمان
 

انواع قرص‌های آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلو و گوش

بیماری‌هایی که ریشه باکتریایی دارند را با آنتی بیوتیک درمان می‌کنند. هر آنتی بیوتیک برای بیماری و عفونت خاصی تجویز می‌شود. تشخیص استفاده از آنتی بیوتیک، دوره و دوز دارو توسط پزشک صورت می‌گیرد. در ادامه رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌ها را برای عفونت گلو و گوش را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: ۷ آنتی بیوتیک قوی برای عفونت رحم با اثرگذاری بالا و موثر
 

آموکسی سیلین؛ یک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت‌ حاصل از باکتری‌ها

برونشیت(عفونت لوله‌های هوایی منتهی به ریه) و عفونت گوش، بینی، گلو، مجاری ادراری و پوست از بیماری‌های باکتریایی هستند که توسط آموکسی سیلین درمان می‌شوند. آموکسی سیلین در ترکیب با سایر داروها، برای از بین بـردن باکتری ایجاد کننده زخم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در گروهی از داروها قرار دارد که آنتی بیوتیک‌های شبه پنی سیلین نامیـده می‌شوند. آموکسی سیلین از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. آنتی بیوتیک‌هایی مانند آموکسی سیلین، برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌های ویروسی موثر نیستند.

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و ۶ راهکار گیاهی درمانی
 

داکسی سایکلین و درمان عفونت‌های تنفسی، آکنه و سیاه زخم

داکسی سایکلین آنتی بیوتیکی از دسته تتراسایکلین است و برای درمان عفونت‌های باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو برای درمان کرونا مناسب نیست. داکسی سایکلین به نام‌های تجاری زیر در داروخانه‌ها وجود دارد:

  • کپسول دوکسی کیم ۱۰۰
  • رازوداکسی سیکلین ۱۰۰
  • کپسول انتری داکس ۱۰۰

بیشتر بخوانید: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجی؛ ۲ نوع اصلی آن که باید بدانید
 

سفالکسین برای درمان سینه پهلو، آندوکاردیت باکتریایی و گلو درد استرپتوکوکی تجویز می‌شود

این آنتی بیوتیک بیشترین میزان تجویز را دارد. شربت و قرص سفالکسین خوراکی به سرعت و به طور کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. غذا جذب سفالکسین را به تأخیر می‌اندازد، ولی مانع جذب آن نمی‌‌شود.

 

مترونیدازول ؛ بهترین آنتی بیوتیک برای خلط گلو

مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود. این دارو به دسته‌ای از آنتی بیوتیک‌ها به نام نیتروایمیدازول تعلق دارد. مترونیدازول با جلوگیری از رشد باکتری‌ها آن‌ها را از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: چرک خشک کن گلو؛ علائم و راه‌های درمان را بشناسید!
 

آزیترومایسیـن برای خلط گلو یک درمان مناسب است

آزیترومایسیـن برای درمان عفونت سینوس، بیماری مزمن ریه و لوزه تجویز می‌شود. آزیترومایسین به صورت قرص، شربت خوراکی، قطره چشم و داروی تزریقی در دسترس است. بهترین نوع و دوز مصرفی به نوع عفونت گلو بستگی دارد. آزیترومایسین را می‌توان همراه با غذا یا با معده خالی مصرف کرد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی خلط گلو با ۹ ماده غذایی از زنجبیل تا زردچوبه
 

پنی سیلین قویترین آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلو و گوش است

پنی سیلین؛ بهترین آنتی بیوتیک برای خلط گلو|سیوطب

پنی سیلین از یک منبع قارچی نام پنی‌سیلیوم تهیه می‌شود. این دارو به دو روش تزریقی و خوراکی وجود دارد. پنی سیلین در مایعات‌ و بافت‌های‌ بدن‌ انتشار می‌یابد، اما نفوذ آن به‌ مایع‌ مغزی‌ نخاعی‌ بسیار کم است. این انتشار در صورتی اتفاق می‌افتد که‌ پرده‌‌های‌ مغز ملتهب‌ باشند.

آنتی بیوتیک و بررسی عوارض جانبی

مصرف آنتی بیوتیک گاهی با بروز عوارض جانبی همراه است. این عوارض مشکلات جزئی تا بسیار شدید را در برمی‌گیرد. آنتی بیوتیک ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند کهیر، تهوع، اسهال و عفونت‌های قارچی شود. عوارض جدی‌تر می‌تواند شامل آسیب شدید روده بزرگ و مرگ، واکنش‌های آلرژیک شدید و عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک باشد. در صورت بروز عوارض جانبی در حین مصرف آنتی بیوتیک در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک تماس بگیرید.

 

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو در کودکان و بزرگسالان

توجه به منشا بیماری، انتخاب نوع دارو و فرایند درمان را راحت‌تر می‌کند. آنتی بیوتیک برای درمان خلط گلو تجویز می‌شود. انتخاب نوع آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و گوش به شدت بیماری و مقاومت باکتری بستگی دارد. به خاطر داشته باشید همیشه درمان‌هایی که شامل آنتی بیوتیک می‌شوند همیشه مناسب‌ترین انتخاب نیستند. گاهی با استفاده از روش‌های سنتی و خانگی می‌توان به بهترین معجون برای درمان گلو درد دست یافت. درمان‌های خانگی، استراحت و مصرف مایعات و سوپ از راه‌های ساده و بی‌خطر برای درمان گلو درد هستند. مصرف خودسر آنتی بیوتیک عوارض جدی و جبران ناپذیری دارد و این عوارض در مورد کودکان شدیدتر است.

 

سوالات متداول در مورد بهترین آنتی بیوتیک برای خلط گلو

آیا استفاده از پنی سیلین برای درمان گلو درد موثر است؟

پنی سیلین فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. در صورتی که علت گلو درد عفونت ویروسی باشد نباید از پنی سیلین استفاده کرد.

آیا استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت گوش موثر است؟

بیشتر عفونت‌های گوش ویروسی هستند و با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شوند. برای کاهش گوش درد می‌توان از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کرد.

چه مدت زمان طول می‌کشد تا آنتی بیوتیک اثر کند؟

بیشتر عفونت‌های باکتریایی بین 48 تا 72 ساعت بعد از شروع آنتی‌بیوتیک بهتر می‌شوند.

منبع
cdc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا