زیباییمو

درمان فوری شپش در یک شب؛ شایعه‌ای در قالب واقعیت

فهرست محتوا نمایش

درمان فوری شپش در یک شب جمله‌ای است که توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند اما نکته این‌جاست که آیا اصلا درمان فوری‌ برای بیماری شپش وجود دارد؟ به این سوال می‌توان قاطعانه پاسخ منفی داد. هیچ درمان فوری برای شپش وجود ندارد. معرفی کردن روش‌ها و داروها برای درمان فوری تنها برای فروش بیشتر است. همه روش‌های از بین بـردن شپش سر بعد از یک دوره، نتایج درمانی را نشان می‌دهند.

اولین قدم برای از بین بـردن شپش سر کنترل استرس و بررسی شرایط است. درمان‌های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانند شپش را از بین ببرند. به طور معمول درمان‌های خانگی از روش‌های محبوب برای از بین بـردن بیماری‌ها است. سیوطب در این مقاله به بررسی روش‌های درمان خانگی شپش سر می‌پردازد و بهترین روش‌‌های درمان شپش سر را توضیح می‌دهد.

شپش چگـونه باعث ایجاد مشکل در افراد می‌شود؟

 شپش و لاورهای آن به ساقه مو می‌چسبند|سیوطب

شپش حشره کوچکی است که از خون انسان تغذیه می‌کند. شپش از طریق تولید یک ماده چسبناک، تخم‌های خود را روی ساقه مو نگه می‌دارد. شپش بیشتر به موها، مژه‌ها، ابرو و موهای ناحیه تناسلی حمله می‌کند. لاروهای این حشره به سرعت از تخم خارج می‌شوند و از بین بـردن آن‌ها مستلزم از بین بـردن تخم‌ها و حشرات باهم است. اگر در حین درمان شپش، از بین بـردن تخم‌های آن را فراموش کنید باید تمام مراحل درمان را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: قویترین داروی ضد شپش خانگی؛ ۱۰ روغن عالی که شپش را از بین می برد 

درمان شپش خانگی فوری؛ بهترین روش‌های خانگی برای درمان فوری شپش سر

بسیاری از مردم معتقدند که درمان‌های خانگی می‌تواند شپش و تخم‌های آن یا هر دو را از بین ببرد. قبل از انجام درمان بهتر است لباس‌های تمیز بپوشید. لباس، وسایل بهداشتی و شخصی، وسایل خواب، کلاه یا اسکارف از وسایلی هستند که باید ضدعفونی و از وسایل سایرین جدا شوند. همچنین فرد مبتلا به شپش وسایل و لباس‌های خود را در مکان‌های عمومی قرار ندهد و تا درمان کامل شرایط قرنطینه فردی را رعایت کند. در ادامه 5 درمان خانگی شپش سر را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: ۱۳ درمان خانگی شپش سر با مواد ساده موجود در کابینت‌هایتان 

1. درمان فوری شپش در یک شب با نفت؛ درمان سریع شپش ها

در گذشته از نفت برای از بین بردن شپش سر استفاده می‌کردند و باید گفت که این روش واقعا اثر دارد. امروزه نیز برخی افراد به دلیل اثرگذاری بالا و درمان شپش سر فوری از این ماده استفاده می‌کنند. اما برخی دیگر به دلیل بو و اثراتی آن بر سلامت موها از این ماده استفاده نمی‌کنند.

برای استفاده از نفت در درمان سریع شپش باید مقداری از آن را با یک سرنگ لابه لای موها ریخت و سر و موها را مالش داد. سپس بعد از نیم ساعت سر را شست.

2. درمان فوری شپش در یک شب با سرکه؛ درمان یک شبه شپش

برای درمان خانگی شپش سر با سرکه باید سرکه را به موها و کف سر بمالید و آهسته شانه کنید. اسید استیک موجود در سرکه باعث از بین رفتن تخم‌ها و چسب طبیعی شپش می‌شود. بعد از حدود نیم ساعت موها را بشویید و موهای مرطوب را به روغن نارگیل آغشتـه و شانه کنید. این کار باعث می‌شود تخم‌ها و شپش‌های مـرده از موها و پوست سر جدا شوند.

بیشتر بخوانید: درمان شپش سر، انواع روش‌ها خانگی و دارویی و طول درمان 

3. روغن زیتون از موثرترین روش‌ها برای درمان فوری شپش

 روغن زیتون و درمان فوری شپش در یک شب|سیوطب

روغن زیتون باعث خفگی شپش‌ها می‌شود و از بازگشت آن‌ها جلوگیری می‌کند. سس مایونز، انواع روغن‌ها، اسانس‌های روغنی و وازلین از موادی هستند که برای درمان خانگی شپش سر استفاده می‌شوند. برای استفاده از این مواد در درمان شپش باید مقدار کافی از این مواد را به موها و پوست سر بزنید. 20 دقیقه صبر کنید و سپس به کمک شانه شپش‌های مرده را جدا کنید. در مرحله آخر موهای خود را با شامپو بشویید.

بیشتر بخوانید: شپش سر، روش تشخیص و راه‌های پیشگیری از شیوع 

4. درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین؛ بهترین درمان سریع خانگی شپش

جوش شیرین مسیر تنفسی شپش‌ها را مسدود می‌کند. برای استفاده از این ماده در درمان شپش باید آن را با نسبت 1 به 3 به نرم کننده مو یا شامپو اضافه کنید. این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. مخلوط را روی موها بمالید و سپس موهایتان را به چند قسمت تقسیم کنید و با یک شانه تمیز شپش‌ها را بیرون بیاورید. در پایان با یک شامپو ضد شپش موهایتان را بشویید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی قارچ سر با ۱۱ راهکار موثر؛ از سیر تا آلوئه ورا 

5. استفاده از نمک حمام برای درمان خانگی شپش سر

نمک حمام می‌تواند شپش‌ها را از بین ببرد. به خاطر داشته باشید که فقط نمک حمام برای درمان شپش کاربرد دارد زیرا نمک‌های معمولی ممکن است به اندازه کافی در آب حل نشوند. نمک حمام را می‌توانید در شامپو یا نرم کننـده خود بریزید و استفاده کنید.

6. رفع فوری شپش سر با گرما؛ شپش‌ها در دمای بیشتر از 128.3 درجه فارنهایت از بین می‌روند

رفع فوری شپش سر با گرما|سیوطب

برخی افراد از سشوار برای نابودی و جدا کردن شپش استفاده می‌کنند. توجه کنید که دمای 128.3 درجه فارنهایت را نمی‌توان به صورت مستقیم روی موها و پوست قرار داد. این دما باعث آسیب به مو و پوست می‌شود. با استفاده از گرما می‌توان لباس‌ها و وسایلی که به شپش آلـوده هستند را ضدعفونی کرد یا شست.

7. درمان شپش با نوشابه؛ درمان شپش در یک شب با نوشابه ممکن است؟

برای از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها به مواد قوی نیاز است که نوشابه در بین آن‌ها قرار نمی‌گیرد. نوشابه حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است اما تحقیقاتی مبنی بر تاثیرگذاری آن بر از بین بردن شپش‌ها وجود ندارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که برای از بین بردن شپش‌ها از نوشابه استفاده نکنید و خودتان را اذیت نکنید.

آیا درمان‌های خانگی برای شپش سر موثرند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از درمان‌های خانگی تاثیرات زیادی در نابودی شپش سر داشتـه‌اند. نگرانی اصلی در مورد درمان‌های خانگی این است که شپش را برای همیشه از بین نبرند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که افراد مبتلا به آلودگی شپش فعال از درمان‌های پزشکی استفاده کنند. چرا که شپش‌ها می‌توانند به سرعت تولید مثل کنند و باعث خارش شوند.

درمان فوری شپش در یک شب با روش خانگی و دارو درمانی

شپش‌ها بسیار مسری هستند و امکان ابتلا به شپش در همه افراد وجود دارد. داشتن شپش به این معنی نیست که فرد بهداشت را رعایت نمی‌کند. بعضی افراد در اثر خارش زیاد پوست سر دچار عفونت می‌شوند. در صورت ابتلا به شپش توصیه می‌شود با استفاده از روش‌های خانگی یا مراجعه به پزشک در سریع‌ترین زمان به درمان بپردازید. استفاده از دارو برای درمان شپش سر باید زیر نظر پزشک باشد.

گفتگو با دکتر علیرضا فیروز متخصص پوست و رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام

گفتگو با پزشک در مورد درمان فوری شپش در یک شب|سیوطب

سالیانه حدود 4 تا 5 درصد کودکان ایرانی به شپش سر مبتلا می‌شوند. یک استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالیانه حدود 4 تا 5 درصد کودکان ایرانی در سنین 5 تا 16 ساله به شپش سر مبتلا می‌شوند.

علیرضا فیروز در مورد بیماری شپش سر به سیوطب اظهار کرد: سالیانه حدود 4 تا 5 درصد کودکان 5 تا 16 ساله در ایران به شپش سر مبتلا می‌شوند که گزارش مواجه با آن در استان‌های خوزستان، تهران، اردبیل، آذربایجان غربی، گلستان و خراسان شمالی بیش از سایر کشورها است. وی راه‌های ابتلا به شپش سر را شامل تماس سر فرد و استفاده از وسایل مشترک با فرد مبتلا به شپش اعلام کرد و افزود: خارش زیاد سر، احساس خزش جانور روی پوست سر، زخم پوست سر در اثر خاراندن و تورم غدد لنفاوی از علائم بیماری شپش است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره داروهای مصرفی درمان این بیماری گفت: داروهایی همچون پرمترین و لیندان با مشکل مقاومت دارویی مواجه هستند و برای کودکان نیز به دلیل کاهش آستانه تشنج، سمی و پرعارضه محسوب می‌شود؛ بنابراین استفاده از راهکارهای جدید درمانی همچون عصاره اکالیپتوس به درمان سریع‌تر و بی عارضه بیماری شپش کمک می‌کند.

وی مراکز گسترش بیماری شپش را محل‌های پرتراکم همچون مدارس، ورزشگاه‌ها، پرورشگاه‌ها و خوابگاه‌ها دانست و افزود: این بیماری در فصل زمستان با توجه به نحوه پوشش افراد، امکان شیوع آن به‌صورت اپیدمی وجود دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: شپش، به‌عنوان یک حشره انگلی که رنگ آن از خاکستری تا قرمز متغیر است و این حشره از خون انسان تغذیه می‌کند و بزاق آن حاوی موادی است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند، اما خارش شدید آن در سر ممکن است عفونت پوستی و زردزخم ناحیه پشت سر و پشت گوش ایجاد شود.

توصیه‌های رعایت بهداشتی سر

فیروز در مورد رعایت موارد بهداشتی سر اظهار کرد: برس، شانه و … را پنج تا دقیقه در آب داغ قرار دهید و لباس‌ها و ملحفه‌ها را با آب داغ بشویید تا با حرارت بالا خشک شود. وی ادامه داد: درمان‌های متعددی نظیر شامپو برای شپش سر وجود دارد، اما در هر دوره بیشتر از یک دارو و بیشتر از دستورالعمل توصیه شده است و درمان دوم که بعد از یک هفته تا 9 روز انجام می‌شود، هر تخم شپش تازه‌ای را نابود خواهد کرد.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با شانه شپش گیر از پوست سر تا نوک موهای آغشته شده به روغن زیتون شانه زده و فرش و مبلمان هر روز جارو شوند.

سوالات متداول برای درمان فوری شپش در یک شب

1. برای درمان فوری شپش سر چه باید کرد؟

برای رفع شپش سر می‌توان از سس مایونز، سرکه سیب، نمک و روغن زیتون استفاده کرد.

2. استفاده از سرکه برای درمان خانگی شپش سر بدون عارضـه است؟

 سرکه می‌تواند در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شود بنابراین قبل از استفاده از سرکه نسبت به حساسیت‌زایی آن تحقیق کنید.

3. آیا روغن زیتون نسبت به روغن چای عملکرد بهتری در درمان خانگی شپش سر دارد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روغن چای از روغن زیتون قوی‌تر است و استفاده از آن در درمان خانگی نتایج بهتری دارد.

4. آیا استفاده از حرارت در درمان خانگی شپش سر موثر است؟

استفاده از حرارت مستقیم روی مو و پوست خطرناک و آسیب‌زا است. بهتر است حرارت را در شست و شو اعمال کرد.

منبع
cdc

1 دیدگاه

  1. بهترین کار اینکه سس مایونز با کمی سرکه سفید خوب بهم بزنید و4الی5 ساعت روی سر بگذرید دیگه اثری از شپش نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا