بیماریبیماری های مفصلی

کمر درد؛ 5 درمان قطعی با شناسایی 9 علت مهم درد کمر در زنان و مردان

فهرست محتوا نمایش

کمر درد، فشار و احساس دردناکی در بخش میانی بدن و تقریبا در انتخای ستون فقرات است. علت‌ کمر درد را باید در اندام‌های اسکلتی، عضلانی و عصبی کمر جستجو کرد. بیشتر کمردردها در نتیجه یک آسیب (پارگی دیسک، آرتروز، سیاتیک، تنگی کانال نخاعی) ایجاد می‌شود، ولی عواملی همچون افزایش سن و شرایط پزشکی نیز دخیل‌اند.

خبرگزاری CNN سال 2020 پژوهشی توسط انجمن بین المللی “مطالعه درد” انجام داد. طبق این مطالعه 577 میلیون نفر در سراسر جهان کمردرد را تجربه کرده‌اند. همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، کمردرد را بیش از هر بیماری دیگری باعث ناتوانی در سراسر جهان بر می‌شمارد.

آخرین آمار خبرگذاری CNN در خصوص کمردرد حاکی از این است که 80درصد آمریکایی‌ها حداقل یک بار در زندگی خود از کمردرد رنج می‌برند. 50 درصد از این آمار با احتمال بازگشت درد در طول یک سال روبرو هستند. اکثر مردم اولین برخورد خود با کمر درد را در سنین 30 تا 50 سالگی تجربه می‌کنند. تا حدی به دلیل تغییر بدن ناشی از افزایش سن است.

این مقاله از مجله پزشکی سیوطب با رویکردی جامع به علت‌ها، علائم، تشخیص و انواع درمان‌های کمر درد می‌پردازد. تا بیماران بهترین شرایط را برای مدیریت درد کمر خود پیش بگیرند. 

پادکست کمر درد مجله سلامت سیوطب را همینجا بشنوید

ما مقاله کمر درد را به صورت پادکست و ویدیو نیز در این صفحه قرار داده‌ایم تا شما کاربران دسترسی آسان تری به آخرین اطلاعات علمی داشته باشید. شما را دعوت به شنیدن پاکست کمردرد که آخرین اطلاعات علمی درباره علت، علائم و انواع راهکارهای درمانی می‌پردازد، دعوت می‌کنیم:

 

درد چیست و چرا باید احساس درد را بشناسیم؟

اینفوگرافی انواع درد که کمر درد هم جزیی از آن است|سیوطب

در جولای 2020، انجمن بین المللی مطالعه درد (IASP) تعریف درد را به شرح زیر اصلاح کرد. “درد یک تجربه حسی و احساسی ناخوشایند است که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه است.” این احساس ناخوشایند توانایی‌های فرد را برای پیروی از یک روال روزانه محدود می‌سازد. درد معمولا به عنوان یک سیگنال هشدار اولیه، نادرستی یک چیز را در بدن اطلاع می‌دهد.

درد بدن از ناراحتی خفیف و موضعی تا عذاب شدید متغیر است. می‌تواند حاد و کوتاه مدت باشد یا به یک مشکل مزمن طولانی مدت تبدیل گردد. درد حاد یک عملکرد محافظتی برای انسان دارد، به ما می‌آموزد که از آسیب‌های بدنی یا موقعیت‌های بالقوه آسیب‌زا جلوگیری کنیم.

انواع درد را بشناسیم تا بفهمیم کمر درد در چه دسته‌ای از دردها قرار می‌گیرد

سیگنال‌های درد از طناب نخاعی و رشته‌های عصبی تخصصی برای حرکت به مغز ما استفاده می‌کنند. این کل بدن ما را درگیر می‌کند. این چیزی بیش از یک شبکه سیمی‌است. این فیبرها همچنین برای پردازش سیگنال‌های درد کار می‌کنند. همه آن‌ها با هم مانند یک کامپیوتر بسیار قدرتمند کار می‌کنند.

 

انواع درد

چگونگی درد

اشکال درد

درد حاد

دردی کوتاه مدت که به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و علت خاصی دارد، مانند آسیب بافتی. این نوع درد کمتر از شش ماه طول می‌کشد و پس از درمان علت زمینه‌ای از بین می‌رود. درد حاد تمایل دارد قبل از بهبود تدریجی، تند یا شدید شروع شود.

استخوان‌های شکسته، عمل جراحي

کارهای دندانپزشکی، زایمان،

برش‌، خراش یا پارگی، سوزش،

کمر درد و زانو درد

درد مزمن

دردی که بیش از شش ماه طول بکشد، حتی پس از بهبودی آسیب اصلی، مزمن در نظر گرفته می‌شود. درد مزمن سال‌ها طول می‌کشد و از خفیف تا شدید در هر روز متغیر خواهد بود. این نوع درد نسبتا رایج و بر 50 میلیون بزرگسال در ایالات متحده تاثیر می‌گذارد.

در حالی که صدمات یا آسیب‌های قبل‌تر می‌تواند باعث درد مزمن شود، گاهی اوقات هیچ دلیل آشکاری برای آن وجود ندارد.

عضلات منقبض و کمبود انرژی

تحرک محدود

سردردهای مکرر و درد آسیب عصبی

کمر درد و زانو درد

درد آرتریت و درد فیبرومیالژیا

درد احشایی

درد احشایی ناشی از صدمات یا آسیب به ‌اندام‌های داخلی است. می‌توانید آن را در ناحیه میانی بدن مانند قفسه سینه، شکم و لگن حس کرد. تعیین محل دقیق درد احشایی اغلب دشوار به نظر می‌رسد.

نمونه‌هایی از مواردی که باعث درد احشایی می‌شوند عبارتند از:

سنگ کیسه صفرا، آپاندیسیت و سندرم روده تحریک‌پذیر

دردناکی و فشردگی

گرفتگی و حالت تهوع

تغییرات در دمای بدن

ضربان قلب

فشار خون

 درد جسمی

‌ناشی از تحریک گیرنده‌های درد در بافت‌های بدن است نه‌ اندام‌های داخلی. این شامل پوست، ماهیچه‌ها، مفاصل، بافت‌های همبند و استخوان‌ها می‌شود. اغلب تشخیص دقیق محل درد جسمی‌ به جای درد احشایی آسان‌تر است. می‌توان آن را به عنوان عمیق یا سطحی طبقه بندی کرد:

پارگی در تاندون درد جسمی ‌عمیق ولی زخم شانکر درد سطحی جسمی‌ محسوب می‌شود.

شکستگی استخوان و پوکی استخوان

کشیدگی عضلات

سرطانی که روی پوست یا استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد

بریدگی پوست، خراشیدگی و سوختگی

درد مفاصل، از جمله درد آرتریت

دیسک کمر و آرتروز زانو

درد عصبی

درد نوروپاتیک ناشی از آسیب یا اختلال در عملکرد سیستم عصبی است. این منجر به آسیب‌دیدگی یا ناکارآمدی اعصاب می‌شود که اختلال در سیگنال‌های درد به وجود می‌آورد. این درد به جای پاسخ به هر آسیب خاصی، منشا نامعلومی دارد. همچنین در پاسخ به چیزهایی که معمولا دردناک نیستند، مانند هوای سرد یا لباسی که روی پوست قرار دارد، احساس درد را در شخص به وجود می‌آورد.

دیابت یکی از علل شایع دردهای عصبی است.

مصرف مزمن الکل، تصادفات، عفونت‌ها، فلج بلز، التهاب یا فشرده‌سازی عصب نخاعی، زونا، سندرم تونل کارپال، اچ‌آی‌وی، اختلالات سیستم عصبی مرکزی، مانند مولتیپل اسکلروزیس یا پارکینسون، داروهای شیمی ‌درمانی

بخش‌هایی از ساختار آناتومی کمر که مستعد درد هستند

آناتومی اندام‌های کمر که منشا کمر درد هستند|سیوطب

ساختارهای مختلفی در آناتومی ‌پشت وجود دارد که برای حمایت از بدن با هم کار می‌کنند. مشکلات مربوط به هر یک از این ساختارها می‌تواند باعث کمر درد شود. چهار ناحیه ستون فقرات وجود دارد:

 • ستون فقرات گردنی
 • ستون فقرات قفسه سینه
 • ستون فقرات کمری
 • ساکروم و دنبالچه

قسمت‌هایی از ستون فقرات و پشت که کمر درد از آن‌ها بر می‌خیزد عبارتند از:

 • مهره‌ها: استخوان‌های کوچکی که روی هم قرار گرفته‌اند و از نخاع محافظت می‌کنند.
 • طناب نخاعی: دسته‌ای طولانی از اعصاب که از طریق کانالی در مهره‌ها به سمت پایین می‌روند.
 • دیسک‌های بین مهره‌ای: پدهای بالشتک مانند بین مهره‌ها که مانند ضربه‌گیر و فاصله‌گذار برای ستون فقرات عمل می‌کنند. پارگی این بالشتک ارتجاعی را فتق دیسک می‌گویند.
 • رباط‌ها: نوارهای کوتاهی از بافت سخت و انعطاف‌پذیر که مهره‌ها را در جای خود نگه می‌دارد.
 • تاندون: طناب بافتی که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کند.
 • ماهیچه‌ها: مجموعه‌ای از الیاف پویا که از ستون فقرات و بالاتنه حمایت و به حرکت بدن کمک می‌کنند.

علائمی که بیانگر کمر درد هستند

اینفوگرافی علائم کمر درد|سیوطب

علامت اصلی کمر درد، درد در هر جایی از کمر و گاهی تا باسن و پاها است. برخی از مشکلات کمر با توجه به اعصاب آسیب‌دیده می‌تواند درد در سایر قسمت‌های بدن را به وجود آورد. برخی از رایج‌ترین علائم کمر درد عبارتند از:

 • درد هنگام استراحت یا نشستن طولانی مدت
 • درد هنگام بلند کردن چیزی سنگین یا خم شدن
 • درد در باسن یا درد پایین پاها
 • سفتی پس از یک دوره عدم تحرک یا بیدار شدن از خواب
 • بی حسی یا ضعف
 • عدم کنترل روده
 • کاهش وزن
 • تب
 • التهاب یا تورم در پشت
 • کمردرد مداوم، جایی که دراز کشیدن یا استراحت کمکی نمی‌کند
 • دردی که به زیر زانو می‌رسد
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • بی حسی در اطراف اندام تناسلی
 • بی حسی در اطراف باسن

ویدیو کمردرد: بررسی آخرین اطلاعات علمی درباره کمر درد در جهان و ایران

در ویدیوی زیر به‌طور کامل به بررسی کمر درد می‌پردازیم و بهترین و سریع‌ترین راهکار برای رهایی از هرگونه کمر درد را معرفی می‌کنیم.

علت‌های کمر درد؛ 9 علتی که بیشترین دردهای کمر برخاسته از آن‌ها است

اینفوگرافی انواع علت‌های کمر درد|سیوطب

علل شایع کمر درد در بسیاری از افراد در بیماری‌های مزمن زمینه‌ای آن‌ها است. در ادامه به اصلی‌ترین علت‌های کمردرد می‌پردازیم تا بیماران نوع درد خود را به خوبی تشخیص دهند.

1. رگ به رگ شدگی یا کشیدگی عضلات علتی برای ایجاد درد کمر

ماهیچه‌ها و رباط‌های کمر به دلیل فعالیت زیاد امکان کشیدگی و پارگی دارند. حرکات ناگهانی نیز از عوامل مهم ایجاد کمر درد است که به رگ به رگ شدگی یا کشیدگی اندام‌های کمر منتهی می‌گردد. علائم شامل درد و سفتی در ناحیه کمر و همچنین اسپاسم عضلانی است.

2. فتق دیسک شایع‌ترین عامل کمر درد

فتق دیسک که منشا کمر درد شده است|سیوطب

دیسک‌های پشت مستعد آسیب و با افزایش سن خطر آسیب‌دیدگی افزایش می‌یابد. وقتی قسمت بیرونی دیسک‌ها پاره شود یعنی فتق دیسک رخ می‌دهد که به عنوان لغزش یا پارگی دیسک نیز شناخته می‌شود. زمانی رخ خواهد داد که غضروف اطراف دیسک به طناب نخاعی یا ریشه‌های عصبی فشار می‌آورد. در واقع بالشتک بین مهره‌های ستون فقرات خارج از موقعیت معمول خود قرار می‌گیرند.

 این اتفاق به فشردگی ریشه عصبی در هنگام خروج از نخاع و مهره‌ها می‌انجامد که درد شدیدی در ناحیه کمر به وجود می‌آید. علل احتمالی شامل ضربه و تغییرات دژنراتیو در طول زمان است. بدون درمان، درد ناشی از فتق دیسک معمولا تا 6 هفته طول می‌کشد.

3. تخریب دیسک علتی محتمل برای کمر درد

با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات شروع به فرسودگی می‌کنند. امکان دارد در اثر جراحات یا حرکت‌های تکراری ایجاد شود. اکثر مردم بعد از ۴۰ سالگی دچار انحطاط دیسک می‌شوند که همیشه دردناک نیست، اما در برخی افراد عامل ایجاد درد شدید خواهد بود. دژنراسیون بیشتر در گردن و کمر بروز می‌یابد که به باسن و ران نفوذ خواهد کرد.

4. سیاتیک از رایج‌ترین کمر درد های قابل پیش‌بینی

عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاها متصل می‌کند. اگر فتق دیسک بر روی عصب سیاتیک فشار بیاورد، امکان دارد سیاتیک رخ دهد. سیاتیک باعث درد پا و معمولا با سوزش و سوزن سوزن احساس می‌شود.

5. پوکی استخوان نوعی از درد که گاهی کمر را درگیر می‌کند

افت تراکم استخوان و نازک شدگی آن که پوکی استخوان نام دارد، می‌تواند منجر به شکستگی‌های کوچک در مهره‌ها گردد. این شکستگی‌ها فرد را با درد شدیدی مواجه می‌سازند که به شکستگی فشاری معروف هستند.

تنگی کانال نخاعی

6. تنگی کانال نخاعی نوعی شدید از کمر درد

تنگی ستون فقرات، فضاهای ستون فقرات را باریک و به نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می‌آورد. تنگی ستون فقرات معمولا با تخریب دیسک‌های بین مهره‌ها همراه است. به صورت کلی تنگی کانال نخاعی نتیجه فشردگی ریشه‌های عصبی یا نخاع، توسط خارهای استخوانی یا بافت‌های نرم مانند دیسک است. فشار روی اعصاب نخاعی باعث بروز علائمی‌مانند:

 • بی حسی
 • ضعف
 • گرفتگی

دور از ذهن نیست این علائم را در هر جایی از بدن احساس کنید. بسیاری از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی متوجه می‌شوند که علائم کمر درد آن‌ها هنگام پیاده‌روی بدتر می‌شود.

7. انحنای غیر معمول ستون فقرات عاملی کمتر معمول برای درد کمر

شرایطی که باعث انحنای غیر معمول در ستون فقرات می‌شود عبارتند از:

 • اسکولیوز
 • لوردوز
 • کیفوز

این شرایط اغلب در بدو تولد وجود دارند و معمولا برای اولین بار در دوران کودکی یا نوجوانی مشخص خواهند شد. انحنای غیرمعمول می‌تواند باعث کمر درد و وضعیت نامناسبی شود زیرا به موارد زیر فشار وارد می‌کند:

 • ماهیچه‌ها
 • تاندون‌ها
 • رباط‌ها
 • مهره‌ها

8. اختلال عملکرد مفاصل ساکروایلیاک و نقش آن در ایجاد کمر درد

اختلال عملکرد مفاصل ساکروایلیاک (SI) را با نام ساکروایلییت می‌شناسند. هر فردی داری دو مفصل ساکروایلیاک است که یکی در طرفین ستون فقرات قرار دارد، جایی که به بالای لگن متصل می‌شود. ساکروایلیت التهاب این مفصل محسوب می‌شود و یک یا هر دو طرف را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

9. آرتروز علتی روزافزون برای درد کمر نوع حاد و مزمن

استئوآرتریت یعنی غضروف بین مهره‌های کمر شروع به شکستگی کند. استئوآرتریت معمولا در اثر ساییدگی و پارگی طبیعی ایجاد، اما آسیب‌های قبلی نیز احتمال آن را افزایش می‌دهند. درد و سفتی شایع‌ترین علائم آرتروز است. پیچاندن یا خم شدن کمر در صورت ابتلا به آرتروز با درد شدیدی هراه خواهد بود.

شرایط و بیماری‌هایی که به کمر درد ختم می‌شوند

فارغ از عللی که در قسمت قبل مقاله ارائه شد چندین بیماری دیگر باعث کمردرد خواهند شد. باید هنگام ابتلا به کمر درد  به آن‌ها هم نیم نگاهی انداخت چون همگی با درد اسکلتی عضلانی مرتبط هستند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • فیبرومیالژیا: درد و حساسیت طولانی مدت در مفاصل، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها است.
 • اسپوندیلیت: یک بیماری خود ایمنی که باعث التهاب می‌شود و در واقع نوعی آرتریت محسوب می‌گردد.
 • اسپوندیلوز: نوعی آرتریت است. این اختلال دژنراتیو باعث از بین رفتن ساختار و عملکرد طبیعی ستون فقرات خواهد شد. اگرچه پیری علت اصلی است، مکان و سرعت انحطاط در افراد مختلف متفاوت است.
 • مشکلات کلیه و مثانه، از جمله عفونت کلیه
 • بارداری
 • اندومتریوز
 • کیست‌های تخمدان
 • فیبروئید رحم
 • انحراف نخاع
 • عفونت‌های ستون فقرات
 • سرطان، مانند سرطان نخاع

علل کمر درد زنان چیست؟ 5 موردی که فقط در زنان رخ می‌دهد

اینفوگرافی انواع کمر درد در زنان|سیوطب

برخی از علل کمر درد مختص زنان است و در مردها رخ نمی‌دهد. این نوع دردهای کمر به آناتومی و ژنتیک زنان بستگی دارد. به همین دلیل در بخشی جدا آن‌ها را بیام کرده‌ایم :

1.سندرم پیش از قاعدگی (PMS) رایج‌ترین درد کمر در زنان

سندرم پیش از قاعدگی وضعیتی است که بسیاری از زنان قبل از عادت ماهانه خود به آن مبتلا می‌شوند. این سندروم علائم بالقوه زیادی دارد و احتمالا همه آن‌ها را تجربه نخواهند کرد. علائم آن عبارتند از:

 • درد پایین کمر
 • سردرد
 • خستگی
 • نفخ
 • نوسانات خلقی
 • هوس‌های غذایی
 • اضطراب
 • مشکل در تمرکز

سندرم پیش از قاعدگی معمولا چند روز قبل از دوره ماهانه شروع و یک یا دو روز پس از شروع به پایان می‌رسد.

2. اختلال بدشکلی پیش از قاعدگی یا PMDD عاملی کمتر رایج برای کمر درد زنان

شکل شدیدتر سندرم پیش از قاعدگی است که علائم آن به طور قابل توجهی در زندگی روزمره تداخل دارد. برخی از افراد مبتلا به PMDD ممکن است در هنگام بروز علائم حتی در عملکرد خود دچار مشکل شوند.

3. اندومتریوز را باید علتی برای کمر درد زنان محسوب کرد

آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که رحم را می‌پوشاند، (بافت آندومتر) خارج از رحم رشد می‌کند. این بافت اغلب روی تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و سایر بافت‌های پوششی لگن رشد می‌کند. حتی ممکن است در اطراف دستگاه ادراری و روده رشد کند. کمردرد شایع‌ترین علامت آندومتریوز است. علائم دیگر عبارتند از:

 • دردهای قاعدگی بسیار دردناک
 • درد در حین یا بعد از رابطه جنسی
 • درد کمر و لگن
 • درد همراه با اجابت مزاج یا ادرار هنگام پریود شدن

4. دیسمنوره عاملی برای درد کمر که مختص زنان است

قاعدگی بسیار دردناک به نام دیسمنوره شناخته می‌شود. اگرچه معمولا قابل کنترل، اما در برخی افراد بسیار شدید رخ می‌دهد. کمر درد ناشی از دیسمنوره معمولا در قسمت تحتانی شکم، کمر، لگن و پاها احساس می‌شود. کمردرد ناشی از دیسمنوره معمولا یک تا سه روز طول می‌کشد.

5. بارداری عاملی برای کمر درد که تا زایمان همراه زنان است

کمردرد در دوران بارداری شایع و زمانی اتفاق می‌افتد که مرکز ثقل بدن جابجا ‌شود. وزن اضافه خواهد شد و هورمون‌ها رباط‌ها را برای برای تولد شل می‌کنند. برای اکثر زنان، کمردرد بین ماه‌های پنجم تا هفتم بارداری اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند خیلی زودتر شروع شود.

اگر از قبل مشکلات کمردرد داشته باشید، احتمال اینکه در دوران بارداری دچار کمردرد شوید، بیشتر است. شایع‌ترین مکان برای درد درست زیر کمر و در سراسر دنبالچه است. همچنین درد در وسط و دور کمر بروز می‌یابد که امکان دارد به پاها نیز سرایت کند.

درمان کمر درد؛ 5 روش مختلفی که هر کمر درد را درمان می‌کند

بسیاری از افراد به درمان وسیع برای کمردرد نیاز نخواهند داشت. داروهای مسکن بدون نسخه اغلب کافی به نظر می‌رسند. در موارد شدیدتر، درمان‌های قوی‌تری معمولا تحت نظارت دقیق پزشک ارائه می‌شوند.

 

1. درمان‌های خانگی کمردرد

بسیاری از درمان‌های خانگی را می‌توان با درمان‌های سنتی کمردرد به کار برد. اما بهتر است قبل از بکارگیری پزشک خود را در جریان قرار دهید تا تداخلات دارویی و ایجاد نشود.

فردی در حال استفاده از کمربند پلاتینر برای درمان کمر درد|سیوطب

درمان کمردرد با کمربند پلاتینر

پلاتینر کمربندی برقی و مجهز به سه تکنولوژی بسیار پیشرفته که شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. این سه تکنولوژی جدید و تازه با نام اختصاری UIC شناخته می‌شوند. این فناوری‌ها با ایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب‌دیده و افزایش جریان خون روند بهبودی کمردرد را سرعت می‌بخشند. نحوه اثرگذاری پلاتینر هم‌راستا با فیزیوتراپی است و خدماتی همانند آن به بیماران خواهد داد.

همچنین پلاتینر با ایجاد تاثیر در عصب‌های کمر و کندسازی انتقال پیام درد به مغز موجب تسکین انواع دردهای کمر می‌شود. به این روش بلاک عصبی می‌گویند که عمدتا برای دردهای بسیار شدید مانند دیسک کمر دردناک، زایمان یا شکستگی استخوان کاربرد دارد.

پس می‌توان به این نکته اشاره داشت که با خرید کمربند پلاتینر، فیزیوتراپی را به خانه آورده‌ایم. پلاینر را باید به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت در شبانه روز و در یک دوره سه هفته‌ای تا یک ماه استفاده کرد. با توجه به اینکه هیچ عوارض جانبی ندارد بعد از این دوره بسیاری از دردهای کمرتان برطرف خواهد شد.

درمان کمردرد با گرما و یخ در منزل

درمان کمردرد با گرما و یخ

کیسه‌های یخ درد را تسکین می‌دهد و همچنین به کاهش التهاب کمر در مراحل کوتاه مدت کمک خواهد کرد. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید. آن را در یک حوله یا پارچه نازک بپیچید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید. کمپرس گرم نیز درد را در هنگام کاهش التهاب کاهش خواهد داد.

تمرینات ورزشی برای درمان کمردرد

تمرینات برای بهبود وضعیت بدن و تقویت عضلات پشت و شکم گزینه‌ای درمانی که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. حرکاتی از قیبل انواع پل‌ها و یوگا از مهم‌ترین تمرینات خانگی هستند. این درمان اغلب شامل موارد زیر است:

 • بهبود وضعیت بدن
 • استفاده از تکنیک‌های مناسب بلند کردن
 • تقویت عضلات مرکزی
 • کشش عضلات برای بهبود انعطاف‌پذیری

درمان کمردرد با روغنهای ضروری

تحقیقات نشان می‌دهد که اسانس یا پمادهای حاوی کپسایسین در کاهش درد نقش موثری دارد. کپسایسین ماده موجود در جزء فلفل‌ها است که به کمک این تندی خود ناحیه دردناک را بی حس و کمر درد را کاهش می‌دهد. درمان‌های خانگی امکان دارد در کاهش کمر درد بسیار موثر باشند.

2. فیزیوتراپی سنگ بنایی مهم برای درمان کمردرد

عضلات را تقویت می‌کند تا بتوانند از ستون فقرات حمایت کنند. PT همچنین انعطاف‌پذیری را بهبود می بخشد و کمک می‌کند از آسیب دیگری جلوگیری شود. فیزیوتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ دادن
 • کشش
 • تمرینات تقویتی
 • دستکاری کمر یا ستون فقرات

3. داروهایی که برای درمان درد کمر مفید هستند

 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی: مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن درمان می‌شوند. در صورت ابتلا به مشکلات کلیوی یا زخم معده باید مراقب داروهایی مانند ایبوپروفن بود. هرگز بیش از دوز تجویزی از داروهای بدون نسخه مصرف نکنید مگر با دستور پزشک. این داروها امکان دارد عوارض جانبی شدیدی در صورت مصرف نادرست داشته باشند.
 • مالش و پماد موضعی: محصولات موضعی در کاهش کمردرد بسیار موثرند. بسیاری از این مواد حاوی موادی مانند ایبوپروفن و لیدوکائین هستند و به شکل‌های زیر عرضه می‌گردند: ژل‌ها، لوسیون‌ها، کرم‌ها و اسپری‌ها.
 • شل کننده‌های عضلانی: شل کننده‌ها برای کمردرد به خصوص هنگام اسپاسم عضلانی تجویز می‌شوند. این داروها روی سیستم عصبی مرکزی برای کاهش درد اثر می‌گذارند.
 • داروهای ضد افسردگی: همراه با سایر داروها گاهی اوقات می‌توانند بدون برچسب برای درمان کمردرد استفاده شوند. اگر کمردرد شدید باشد، پزشک ممکن است آمی‌تریپتیلین، یک داروی ضد افسردگی سه حلقه‌ای را تجویز کند، زیرا روی قسمت‌های مختلف پاسخ درد تمرکز می‌کند. این داروی ضد افسردگی برای دردهای مربوط به اعصاب بهتر عمل می‌کند.
 • تزریق استروئید: اگر گزینه‌های دیگر در تسکین کمر درد مؤثر نباشد، به فضای اپیدورال، اطراف نخاع تزریق می‌شود. کورتیزون یک داروی ضد التهابی است و به کاهش التهاب اطراف ریشه‌های عصبی کمک می‌کند. همچنین از تزریق برای بی حس سازی مناطق دردناک استفاده شود. پزشک امکان دارد تزریق استروئید کورتیزون را برای دلایل خاصی از کمردرد توصیه کند. برای مثال، فردی که درد کمرش عصب او را درگیر کرده باشد.
 • مواد افیونی: اپیوئیدها داروهای ضد درد قوی‌تری هستند که برای دردهای شدیدتر تجویز می‌شوند. این داروها مانند اکسی کدون و‌ ترکیبی از استامینوفن و هیدروکودون روی سلول‌های مغز و بدن برای کاهش درد اثر می‌گذارند. با این حال، به دلیل خطر اعتیاد، مواد افیونی باید با احتیاط مصرف شوند.

4. انواع جراحی‌هایی که برای درمان کمر درد

 • دیسککتومی: اگر دیسک برآمده یا خار استخوانی به ریشه عصب فشار ‌آورد، جراحی دیسککتومی فشار را کاهش می‌دهد. در طی این روش، جراح قطعه کوچکی از لامینا، قسمت استخوانی کانال نخاعی را برمی‌دارد.
 • فورامینوتومی: ‌روشی که یک سوراخ استخوانی در ستون فقرات باز می‌شود  که در آن ریشه عصبی خارج می‌گردد.
 • درمان الکتروترمال داخل دیسکال (IDET): در IDET، جراح یک سوزن را از طریق کاتتر وارد دیسک می‌کند. سوزن را به مدت 13.5 تا 16.5 دقیقه گرم می‌کند. این باعث ضخیم‌تر شدگی دیواره دیسک می‌گردد و برآمدگی دیسک داخلی و تحریک عصب را کاهش می‌دهد.
 • نوکلئوپلاستی: در حین انجام نوکلئوپلاستی، جراح وسیله‌ای چوب مانند را از طریق یک سوزن وارد دیسک می‌کند. سپس دستگاه مواد دیسک داخلی را جدا خواهد کرد. همچنین از امواج رادیویی برای گرمایش و کوچک سازی بافت بهره می‌برد.
 • ضایعات با فرکانس رادیویی: در این نوع جراحی از امواج رادیویی برای قطع ارتباط اعصاب با یکدیگر استفاده می‌کند. یک جراح سوزن مخصوصی را وارد اعصاب می‌کند، آن را گرم و اعصاب را از بین می‌برد.
 • فیوژن ستون فقرات: در این روش، جراح دیسک‌های بین دو یا چند مهره را برمی‌دارد. سپس با پیوند استخوان یا پیچ‌های فلزی مخصوص مهره‌ها را در کنار یکدیگر جوش می‌دهند. این فرآیند باعث قوی‌تر شدگی ستون فقرات و کاهش حرکت دردناک می‌شود.
 • لامینکتومی‌نخاعی: در لامینکتومی‌ستون فقرات، جراح با برداشتن لامینه، کانال نخاعی را بزرگ می‌کند. این باعث کاهش فشار بر روی نخاع و اعصاب خواهد شد و به عنوان رفع فشار ستون فقرات نیز شناخته می‌شود.

5. طب‌های جایگزین دارو و جراحی برای درمان کمر درد

فردی در حال ماساژ گرفتن برای درمان کمر درد|سیوطب

 • طب سوزنی
 • ماساژ
 • تنظیمات کایروپراکتیک
 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • تکنیک‌های آرام‌سازی

قبل از انجام هر گونه درمان جایگزین یا مکمل حتما باید با پزشک مشورت کنید. این گزینه‌ها امکان دارد برای درمان کمردرد مفید باشند.

بهترین راه تشخیص علت کمردرد

انواع روش‌های تشخیص کمردرد

برای تشخیص کمردرد، پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آن‌ها بررسی خواهند کرد که کمر بیمار چقدر خوب حرکت می‌کند و آیا کمر مشکلات قابل مشاهده‌ای دارد یا خیر. سپس بر اساس تاریخچه پزشکی علائم، آسیب‌های اخیر، مشکلات قبلی کمر و شدت درد را بررسی می‌کنند.

یک معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی اغلب برای تشخیص علت کمر درد کافی است. با این حال، ممکن است نیاز به انجام آزمایش تصویربرداری نیز داشته باشند. راه‌های بالقوه تصویربرداری عبارتند از:

 • اشعه‌ایکس: برای رویت استخوان‌های شکسته یا نامرتب کاربرد دارد.
 • سی تی اسکن: بافت‌های نرمی ‌مانند دیسک بین مهره‌ها و تومورهای بالقوه را نشان می‌دهد
 • میلوگرام: از رنگ برای افزایش کنتراست در سی‌تی‌اسکن یا اشعه‌ایکس استفاده می‌کند تا پزشک بتواند فشردگی عصب یا نخاع را تشخیص دهد.
 • آزمایش هدایت عصبی: اگر پزشک مشکوک به مشکلات عصبی باشد از این روش بهره می‌برد.
 • اسکن استخوان: برای بررسی اینکه ‌آیا مشکل استخوانی دارید (به‌اندازه اشعه‌ایکس استفاده نمی‌شود)
 • سونوگرافی: برای مشاهده دقیق‌تر بافت‌های نرم (به‌اندازه سی تی اسکن استفاده نمی‌شود)
 • آزمایش خون: اگر پزشک مشکوک به عفونت باشد
 • اسکن MRI: در صورت وجود علائم و مشکلات جدی در کمر مانند بافت‌های سرطانی

در سریع‌ترین زمان ممکن به فکر درمان کمردرد خود باشید!

کمردرد یک بیماری شایع است و هر چه سن بالاتر ‌رود، احتمال تجربه آن بیشتر می‌شود. در واقع، اکثریت افراد در مقطعی از زندگی خود با کمردرد کنار می‌آیند. درصد کمی از مبتلایان بعه کمردرد، نوع مزمن آن را تجربه می‌کنند.

با پیشگیری درمان‌های لازم، بیشتر دوره‌های کمردرد خود به خود برطرف می‌شوند. گاهی اوقات، شما به کمک پزشک خود در قالب داروهای تجویزی یا تزریقی نیاز خواهید داشت. جراحی در موارد بسیار نادر به عنوان یک گزینه درمانی محسوب می‌گردد.

خبر خوب برای افرادی که کمردرد را تجربه کرده‌اند و می‌خواهند از ابتلای دوباره به آن در امان باشند اقداماتی پیشگیرانه وجود دارد. حرکات کششی روزانه، یوگا و تمرینات قدرتی از جمله این اقدامات هستند. آن‌ها به قوی‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتر عضلات پشت و هسته کمر کمک می‌کنند. به همین دلیل فرد را از ابتلا به کمر درد حفظ خواهند کرد.

سوالات متداول کمردرد

سوالات متداولی که درباه کمر درد از ما پرسیده‌اید:

1.چرا کمردرد مشکلی رایج است؟

قسمت پایین کمر معمولا فقط پنج مهره دارد (کمتر از گردن و وسط پشت). این مهره‌ها کارهای سنگین زیادی انجام می‌دهند. قسمت پایین کمر جایی است که ستون فقرات به لگن متصل و وزن قسمت بالایی بدن را تحمل می‌کند. این ناحیه با تحرک و استرس زیادی روبور است که امکان دارد منجر به ساییدگی، پارگی و آسیب شود.

2. کدام درمان‌های خانگی بیشترین تاثیر را در تسکین کمر درد دارند؟

برای درمان کمر درد چندین روش خانگی موثر وجود دارد که در بین آن‌ها کمربند پلاتینر بهترین گزینه است. در کنار آن روغن‌های ضروری و تمرینات ورزشی نیز موثر هستند امانه به اندازه کمربند پلاتینر.

3. آیا کمردرد می‌تواند درد کلیه باشد؟

کاملا می‌تواند. کلیه‌ها در قسمت پشت بدن قرار دارند و درد کلیه گاهی اوقات شبیه کمردرد است. تنها راه واقعی برای تشخیص تفاوت مراجعه به دکتری است که بتواند معاینه کامل انجام دهد.

4. اگر کمردرد به پاها انتقال یابد به چه معناست؟

کمردرد می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند: از محل منشا خود به بالا یا پایین. گاهی اوقات کمردرد در یک طرف بدن به وجود می‌آید که طبیعی به نظر می‌رسد. اگر درد از ناحیه کمر به یک یا هر دو پا منشعب ‌شود، امکان دارد درد سیاتیک (درد عصبی) باشد. قسمت‌های زیادی در کمر وجود دارد که ممکن است باعث تابش درد به پاها شود، مانند مفاصل فاست، مفاصل ساکروایلیاک، عضلات یا التهاب بورس. گاهی درد در پاها ناشی از تخریب یا فتق دیسک خواهد بود.

5. آیا کمردرد می‌تواند نشانه چیزی جدی مانند سرطان باشد؟

کمردرد می‌تواند مرتبط با سرطان باشد. در واقع یکی از اولین علائم سرطان پروستات زمانی است که متاستاز می‌دهد و ضایعاتی ایجاد می‌کند. تقریبا هر سرطانی این قابلیت را دارد که به کمر و پشت سرایت کند و برخی مانند سارکوم می‌توانند از پشت سرچشمه بگیرند. اگر علائم دیگری به جز کمردرد را تجربه می‌کنید با پزشک صحبت کنید.

 

 

 

منبع
medicalnewstoday.com

1 دیدگاه

 1. من این کمربند پلاتینری که معرفی کردید رو از یه سایتی تهیه کردم و دارم استفاده میکنم اگه بگم معجره کرده دروغ نگفتم بهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا