دانشکده پزشکیضربان

تپش قلب چرا ایجاد و چطور کنترل می شود؟

یک متخصص قلب و عروق اعلام کرد: تپش قلب موجب احساس ناخوشایند در ناحیه قفسه سینه می­شود که یکی از مهم‌ترین دلایل آن اضطراب است.

حسن ریاحی درمورد تپش قلب در بین افراد به خبرنگار پایگاه خبری سیوطب گفت: تپش قلب به این معنا است که ضربان قلب بیشتر از حدمعمول و نرمال باشد که این مشکل ممکن است هرچند وقت یک­بار به واسطه اضطراب ایجاد شود، البته این اتفاق لزوماً به معنای وجود مشکل در ساختار قلب نیست.

وی علل تپش قلب را شامل دو دسته عمده دانست و افزود: دسته اول ناشی از اضطراب و مسائل روحی و دسته دوم بیماری‌های قلبی است که به طور کلی به آن­ها آریتمی‌ گفته می‌شود؛ بدین معنا که ریتم قلب تند، کند یا نامنظم است.

این متخصص قلب و عروق به علائم تپش قلب اشاره کرد و گفت: درد قفسه سینه، تنگی نفس، تب، سرگیجه، تعرق زیاد، بی‌حالی، غش و سردرد از علائم تپش قلب است که در صورت مشاهده این علائم باید توجه داشته باشیم که پشت این مشکل، چه بیماری زمینه‌ای وجود دارد. همچنین تشخیص اینکه آیا فرد به تپش قلب دچار شده یا مشکل، مرتبط با بیماری‌های قلبی دیگر است فقط از طریق معاینه توسط پزشک متخصص مشخص می‌شود.

ریاحی در ادامه تصریح کرد: تعداد نرمال ضربان قلب بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است که تعداد ضربان پایین هنگام استراحت، وضعیت نرمال قلب و عروق را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تپش قلب شدید و ۳ روش درمانی مهم با شناسایی علت شدت ضربان قلب

نگرانی و تپش قلب

ریاحی در ادامه اظهار کرد: تپش قلب ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما به‌ندرت اتفاق می‌افتد و در صورتی که در چندین مرتبه شاهد آن باشیم، باید به پزشک مراجعه کرد. وی با بیان اینکه اغلب تپش قلب­ها خطرناک و جدی نیست، گفت: گاهی فرد سابقه‌ای از این اتفاق ندارد و به‌صورت ناگهانی دچار آن می‌شود؛ بنابراین بهترین اقدام در این مواقع مراجعه به اورژانس است تا ضربان قلب را بررسی کنند و در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهند.

ریاحی عنوان کرد: افزایش ضربان قلب همیشه نشانه‌ای برای حمله قلبی نیست؛ زیرا ضربان قلب هر فرد در حین حمله قلبی ممکن است کند یا تند باشد.

بیشتر بخوانید: آریتمی قلبی آسیبی به ریتم زندگی با تند و کند شدن ضربان قلب

پیشگیری از تپش قلب

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: کاهش استرس، کاهش مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا، داشتن خواب کافی، کاهش مصرف دخانیات، عدم مصرف موادمخدر، کاهش مصرف الکل، کنترل فشارخون و کلسترول بدن و تهیه رژیم غذایی سالم و مغذی از تپش قلب پیشگیری می‌­کند.

ریاحی با اشاره به اینکه به طور معمول، تپش قلب ضرر ندارد و به طور خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند، بیان کرد: برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از شرایط مهم و تهدیدکننده حیات در قلب همچون بیهوشی، غش‌کردن، نارسایی قلبی و سکته قلبی باشد که این علل با انجام آزمایش‌های تشخیصی بررسی می‌شود.

این متخصص قلب و عروق گفت: پزشکان به طور معمول تدوین یک برنامه درمانی و تغییر سبک زندگی را به‌عنوان یکی از راه‌های درمان توصیه می‌کنند. وی نوع درمان تپش قلب را وابسته به علت آن اعلام کرد و گفت: اگر تپش قلب ناشی از مشکلات زمینه‌ای قلبی باشد، پزشک با توجه به میزان شدت آن می‌تواند از روش‌‌های دارودرمانی، جراحی قلب، پیوند قلب و … استفاده کند.

این متخصص قلب و عروق یادآور شد: تشخیص علت تپش قلب برای پزشک معالج چالشی جدی است؛ به‌خصوص زمانی که بیمار به مطب مراجعه می­کند و در آن هنگام تپش قلب ندارد.

بیشتر بخوانید: تست نوار قلب و ۹ مرحله اندازه‌گیری ضربان قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا