دانشکده پزشکیضربان

شام رژیمی بر اساس میزان چربی و عضله؛ مصاحبه اختصاصی با متخصص تغذیه

یک پزشک تغذیه ورزشی گفت: مهم­‌ترین اهداف برای رسیدن به آمادگی جسمانی شامل کاهش وزن چربی و افزایش وزن عضلانی بدن است.

شهرام فرج زاده موالو در مورد کاهش وزن چربی به خبرنگار سیوطب اظهار کرد: اگر برنامه هوازی همراه با تمرینات مقاومتی با شدت و حجم مناسب انجام شود، بهتر است که سراغ رژیم تغذیه‌ای برویم که در آن باید شام عمدتا از یک واحد نان و غلات، دو واحد سبزیجات، یک واحد پروتئین و یک واحد نوشیدنی همچون کفیر و دوغ که پایه لبنیاتی دارد، تشکیل شده باشد؛ چرا که این رژیم شام به دفع چربی‌ها، تنظیم املاح بدن و آمدگی دستگاه گوارش برای تمرین کمک می‌کند.

وی درباره افزایش وزن عضلانی بدن به‌منظور رسیدن به آمادگی جسمانی اعلام کرد: افزایش وزن عضلانی برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که در کاهش وزن چربی بدن به نتیجه رسیده‌اند؛ یعنی این افراد از سطح مناسبی از چربی‌های زیرپوستی برخوردارند و چربی‌های کل بدن در خانم‌ها به 18 درصد و آقایان به 14 درصد رسیده است. در این صورت افزایش وزن عضلانی منطقی است.

بیشتر بخوانید: 20 شام رژیمی مختلف؛ از غذاهای فوری تا سیرکننده

این پزشک ورزشی، شام مناسب برای افزایش وزن عضلانی در بزرگسالان را شامل یک واحد نان و غلات، دو واحد پروتئین، یک واحد سبزیجات و دوغ در زمان خواب عنوان کرد و گفت: تنظیم خواب برای رسیدن به افزایش وزن عضلانی مهم است و بهتر است که شب‌ها نیم ساعت قبل از خواب، شیر ولرم میل شود.

تفاوتی بین رژیم شام برای آقایان و خانم‌ها وجود ندارد

فرج زاده با بیان اینکه تفاوتی بین رژیم شام برای آقایان و خانم‌ها وجود ندارد، اظهار کرد: میزان چربی و عضلات در آقایان و خانم‌ها با سنجش تعیین می‌شود و هدف‌چینی آن بر اساس نرم‌های این افراد است. ضمن اینکه توجه به منابع مکمل و املاح در دریافت کلسیم و آهن در بین خانم‌ها، بسیار کمک‌کننده خواهد بود؛ چرا که خانم‌ها معمولا در این دو مورد، به توجه بیشتری نیاز دارند، وگرنه تفاوت دیگری برای رژیم شام، بین آقایان و خانم‌ها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: تغذیه در ورزش؛ کربوهیدرات یا پروتئین، کدام برای مسابقه مهم‌تر است؟

وی ادامه داد: تمرینات بدنسازی روی ساخت عضلات از طریق وزنه زدن و تغذیه صحیح تمرکز دارد؛ چرا‌که بدنسازی یک سبک زندگی است و هر زمانی می‌توان به آن پرداخت و برای به دست آمدن بهترین نتیجه از ورزش، باید به رژیم غذایی توجه داشته باشیم.

این پزشک ورزشی افزود: مصرف غذاهای اشتباه ممکن است به اهداف بدنسازی آسیب برساند؛ بنابراین باید بدانیم که از چه غذاهای مناسبی می­توان استفاده و از چه غذاهایی نیز باید پرهیز کرد.

فرج زاده با بیان لزوم آبرسانی در دوران حجم، تصریح کرد: برخی افراد که قصد افزایش حجم دارند، از نوشیدن آب پرهیز می­کنند که کار اشتباهی است، اما اگر بعد از غذا معده پر باشد، برای نوشیدن آب بین وعده­ها باید برنامه‌ریزی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا