دانشکده پزشکیضربان

یک روانشناس بالینی: گرسنگی مشخصه اصلی اختلال بی اشتهایی عصبی در کودکان است

یک روانشناس بالینی اعلام کرد: یکی از اختلالات رایج مربوط به خوردن، اختلال بی­ اشتهایی عصبی است که دراین اختلال مصرف موادغذایی به شدت محدود و به کاهش وزن بدن منجر می­‌شود.

ندا هوشیار درمورد بی اشتهایی عصبی درکودکان به پایگاه خبری سیوطب گفت: کودک مبتلا به این اختلال به‌­صورت مداوم دچار بی اشتهایی عصبی است؛ چراکه دراین اختلال، بسیاری از کودکان اشتها یا علاقه خود را به غذا از دست نداده‌­اند و بی اشتهایی به ندرت و زمانی رخ می‌­دهد که درمراحل پیشرفته اختلال است و مصرف غذا محدود و منجر به کاهش وزن نسبت به سن و قد می­‌شود.

وی افزود: عوامل بی ­اشتهایی عصبی در کودکان شامل تاثیرات خانوادگی، ژنتیک، عدم تعادل شیمیایی و مسائل مرتبط با رشد است و بیشتر اختلال این بیماری در کودکان از خانواده‌­هایی هستند که سابقه بیماری جسمی و سایر مشکلات روانی همچون افسردگی دارند.

بیشتر بخوانید: بی اشتهایی عصبی یا آنورکسیا؛ خطری در کمین کودکان و زنان

این روانشناس بالینی ادامه داد: اغلب کودکان مبتلا به بی­ اشتهایی عصبی  از خانواده‌­هایی هستند که در مصرف موادغذایی سالم سخت­گیرند و والدین بیش از حد، از نوع تغذیه کودک محافظت می­‌کنند؛ بنابراین این کودکان ممکن است از نظر عاطفی نابالغ باشند و با مشکلات روانی همچون اضطراب درگیر شوند.

هوشیار علائم بی اشتهایی عصبی در کودکان را شامل وزن کم، انکار احساس گرسنگی، وسواس درتهیه غذا، گوشه گیری، تندخو و افسردگی، پوست خشک، یبوست، شکم درد، لاغربودن غیرطبیعی، رشد کم موها، زردی پوست، بی‌­حالی و خستگی شدید عنوان کرد و گفت: تشخیص و درمان بی ­اشتهایی عصبی در کودکان به جلوگیری از مشکلات جدی در آینده کمک می‌­کند.

بیشتر بخوانید: اختلال نشخوار؛ حاصل بیماری روانی و واکنش های معده!

وی افرود: در برخی موارد، خانواده درمانی ممکن نیست، ولی می­‌توان مسائلی نظیر روابط خانوادگی را در درمان انفرادی مورد بررسی قرار داد. گاهی جلسات مشاوره کوتاه مدت با اعضای نزدیک خانواده تنها چیزی است که برای خانواده درمانی لازم است.

این روانشناس بالینی اظهارکرد: هدف اولیه در درمان بی­اشتهایی عصبی، بازگرداندن وضعیت تغذیه‌­ای بیمار به حالت طبیعی است. کم­آبی بدن و گرسنگی ممکن است موجب اختلال جدی در تندرستی و در برخی موارد مرگ شود؛ بنابراین در مواردی به ناچار افراد در بیمارستان روانی بستری می­‌شوند تا به وضعیت طبیعی خود بازگردند.

هوشیار در ادامه درباره برنامه­‌های روان پزشکی بیمارستانی برای کودکان مبتلا به بی اشتهایی عصبی گفت: این برنامه‌ها شامل ترکیبی از مدارای رفتاری، روان درمانی انفرادی، درمان و آموزش خانوادگی و در برخی موارد دارو است. گاهی بیماران علاقه­‌ای به درمان روانپزشکی ندارند و حتی در مقابل آن مقاومت می‌­ورزند و دوستان و بستگان آن­ها نگران حالشان هستند. این افراد پس از ترخیص از بیمارستان باید تحت کنترل سرپایی باشند.

بیشتر بخوانید: قرص سیپروهپتادین، از درمان حساسیت‌ تا رفع بی ‌اشتهایی و افزاش وزن

تشخیص بی ­اشتهایی عصبی

وی در مورد تشخیص بی ­اشتهایی در کودکان گفت: مادران و پدران، معلمان و مربیان ممکن است کودک یا نوجوان مبتلا به بی­ اشتهایی عصبی را تشخیص دهند، اما تعداد بیشتر کودکان بیماری خود را پنهان نگه می‌­دارند و درمان بیماری نیز شامل درمان فردی، خانواده درمانی، رفتاردرمانی و توان­تبخشی تغذیه‌­ای است.

بیشتر بخوانید: درمان بی اشتهایی کودکان و بزرگسالان و مبارزه با این احساس روانی نادرست

عوارض احتمالی بی ­اشتهایی عصبی در کودکان

این روانشناس بالینی اظهارکرد: بی­ اشتهایی و سوء تغذیه‌­ای که ایجاد می‌شود ممکن است به سیستم­‌های ارگانی در بدن آسیب برساند و حتی می‌تواند درطولانی مدت کشنده باشد و این عوارض شاید به مشکلات جسمی منجرشود.

این روانشناس، مشکلات قلبی، خون، دستگاه گوارش، کلیه­‌ها، به هم‌ریختن سیستم غدد درون ریز و مشکلات استخوانی را از عوارض بی ­اشتهایی عصبی عنوان کرد و گفت: برای جلوگیری از بی­ اشتهایی عصبی در کودکان، تشویق کودک برای داشتن عادات غذایی سالم و نگرش واقع بینانه نسبت به وزن و رژیم غذایی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا