دانشکده پزشکیضربان

کارشناس گیاهان دارویی: مصرف کاسنی احتمال زایمان زودرس را تقویت می‌کند

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت: مصرف فرآورده‌های کاسنی موجب انقباض عضلات رحمی می‌شود و مصرف آن در دوران بارداری، احتمال زایمان زودرس را تقویت می‌کند.

حمید رضا عبدوس در مورد موارد استفاده شربت و گیاه کاسنی به عنوان مصرف دارویی به خبرنگار سیوطب چنین اظهارکرد: همه قسمت‌های کاسنی اعم از ریشه و برگ مصرف دارویی دارند و مصرف دم کرده برگ یا ریشه کاسنی به مقدار یک فنجان قبل از هر وعده غذایی اثر تقویتی بر معده دارد و اشتها را زیاد می‌کند؛ چرا که برگ تازه کاسنی موجب بهبود التهابات لثه می‌شود و استفاده از عصاره این گیاه برای استعمال خارجی بر روی لثه مفید است.

وی با بیان اینکه شربت جوشانده ریشه کاسنی برای سرفه‌های خشک و مقاوم با خلط غلیظ مناسب است، اظهارکرد: مصرف این شربت در تصفیه خون، شادابی و رهایی از جوش صورت موثر بوده است و در تابستان به درمان گرمازدگی کمک می‌کند.

عبدوس کاسنی را به عنوان دمنوش بدون کافئین و جایگزین قهوه و کاکائو قابل استفاده عنوان کرد.

بیشتر بخوانید: کاسنی؛ درمان باورنکردنی ۱۴ بیماری اساسی بدن با مصرف این گیاه دارویی

مصرف زیاد کاسنی، افت فشارخون به دنبال دارد

این کارشناس گیاهان دارویی درباره مضرات مصرف زیاد کاسنی گفت: مصرف طولانی مدت فرآورده‌های کاسنی، افت فشارخون و افزایش ترشحات صفرا را به دنبال دارد، اما همچنین موجب کاهش کلسترول می‌شود.

عبدوس افزود: در زمان بارداری و شیردهی نباید از کاسنی استفاده کرد و برای مصرف آن حتما با پزشک مشورت شود؛ چرا که مصرف آن خونریزی و سقط جنین را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: خواص اسپند | آشنایی با مهمترین فواید و عوارض آن

کاهش وزن با مصرف عرق کاسنی

وی اظهارکرد: کاهش وزن از فواید مصرف کاسنی است که فرد احساس سیری و عدم میل به غذا پیدا می‌کند، اما تنها با مصرف یک ماده غذایی، بدون هیچ تغییر کلی دررژیم غذایی و افزایش تحرک نباید انتظار کاهش وزن قابل توجه و رسیدن به وزن ایده آل را داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: فلوس و روش استفاده برای درمان یبوست، نقرس و درد مفاصل

این کارشناس گیاهان دارویی درباره خواص عرق کاسنی برای قندخون گفت: کاسنی به تجزیه کربوهیدرات ها در روده و رشد باکتری‌های مفید در آن ناحیه کمک می کند. افزایش حساسیت بافت‌ها و به خصوص عضلات در جذب قند از خون سبب می‌شود قند از خون جذب شود و نیاز به انسولین را کاهش می‌دهد.

عبدوس ادامه داد: عرق کاسنی در کنار خاصیت ضدسرطان بودن، به درمان و کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند. به‌طوری که بسیاری از بیماری‌ها همچون آرتروز که به دلیل التهاب بافت‌ها ایجاد می‌شود، درمان خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا