دانشکده پزشکیضربان

یک دکترای تخصص فارماکوگنوزی: مصرف شاه تره، عوارض جانبی ندارد!

یک دکترای تخصص فارماکوگنوزی گفت: عصاره شاه‌تره دربهبودی بیماری‌های قلبی- عروقی و دستگاه کبدی- صفراوی موثر است. محمد حسین صالحی سورمقی درمورد مصرف شاتره در مصاحبه با خبرنگار سیوطب چنین اظهار کرد: این گیاه در طب سنتی برای درمان اگزما، سایر بیماری‌های پوستی، بهبودی بیماری‌های قلبی – عروقی و دستگاه کبدی و صفراوی در قرون وسطی استفاده شده و ادامه دارد.

وی مهم‌ترین تاثیرات دیگر شاتره را شامل آنتی‌هیستامین، ضد ورم، ضدعفونی کننده، ضد اسپاسم، تقویت‌کننده قوای جنسی، کاهش تپش قلب، افزایش فشارخون، آرامبخش و ادرارآور عنوان کرد و گفت: مصرف مقدار دارویی شاتره، عوارض جانبی ندارد، اما مصرف مقادیر بسیار زیاد آن ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ شود.

این دکترای تخصص فارماکوگنوزی ادامه داد: این داروی گیاهی باعث هضم مواد غذایی می‌شود و با گسترش بسیاری از بیماری‌ها، این داروی گیاهی تأثیرگذاری بالایی دارد. به‌طوری که داروی گیاهی شاه تره تا 80 درصد موجب بهبود عملکرد کبد خواهد شد و از ایجاد سنگ‌های کیسه صفرا جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: شاه تره؛ خواص دارویی، عوارض و نحوه مصرف این گیاه اعجاب‌انگیز

نحوه مصرف گیاه شاتره

سورمقی گفت: برای مصرف این گیاه باید یک یا دو قاشق چای‌خوری را به مدت 15 دقیقه با آب جوش، سه مرتبه مخلوط و بعد ازغذا مصرف کنید. همچنین توصیه می‌شود بیشتر از عرق آن استفاده کنیم؛ چرا که این داروی گیاهی برای درمان و از بین بردن انگل‌های روده مفید است.

وی با اشاره به اینکه مصرف شاه تره فقط با تجویز پزشک مربوطه مجاز است، گفت: افراد سردمزاج باید به دلیل عوارض از مصرف این دارو پرهیز کنند.

بیشتر بخوانید: اصلاح مزاج سرد و خشک؛ به جنگ غلبه سودا بروید

مصرف شاه تره برای در رژیم غذایی

این دکترای تخصص فارماکوگنوزی ادامه داد: این داروی گیاهی برای کمبود وزن در افراد لاغر استفاده می­‌شود. به همین دلیل این گیاه در رژیم‌های غذایی برای افزایش و کاهش وزن توصیه شده است.

وی افزود: ترکیب عرق شاه تره و عرق کاسنی به نسبت مساوی مخلوط و به جای آب مصرف شود که اثر آن بیشتر از عرق شاه تره به تنهایی است. البته این گیاه در دوزهای زیاد ممکن است سمی باشد و باعث اسهال شدید، گرفتگی عضلات و تنگی نفس شود؛ بنابراین درباره میزان مصرفی آن باید با متخصص طب سنتی یا پزشک مشورت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا