دانشکده پزشکیضربان

یک اورولوژیست مطرح کرد؛ علامت اصلی سنگ کلیه، درد همراه با خون ادراری است

فلوشیپ جراحی درون بین کلیه و مجاری ادراری گفت: نوشابه سطح اسید اوریک را افزایش می­دهد و اگر سطح اسید اوریک در طول روز اشباع شود، هسته اولیه سنگ تشکیل خواهد شد. به همین دلیل مصرف دلستر، ماءالشعیر تلخ و نوشابه به صلاح نیست و مردم فقط باید آب، دوغ کم‌نمک و شیر مصرف کنند.

امیر ایجادی در گفت­وگو با خبرنگار سوطب با اشاره به مشکلات و دلایل ایجاد سنگ کلیه اظهار کرد: بیماری سنگ، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژیک در کشور است. به‌طورکلی مناطقی در دنیا وجود دارد که مردم این مناطق بیشتر مستعد ابتلا به سنگ هستند. ایران هم روی نقشه سنگ واقع شده و سنگ کلیه در کشورمان شایع است.

بیشتر بخوانید: درمان سنگ کلیه؛ از آشامیدن آب و مصرف مسکن تا درمان‌های تهاجمی‌

وی با بیان اینکه بیماری سنگ یک بیماری چند عاملی است، افزود: نژاد، ژنتیک، روش زندگی، فرهنگ و عادات غذایی از عوامل ایجاد سنگ کلیه هستند و سنگ کلیه بیماری مولتی فاکتوریال است. این بیماری بعد از بلوغ در مردها حدود سه برابر بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود. به همین دلیل جنسیت و هورمون‌های جنسی هم در ساخت سنگ و پاتوژنز سنگ نقش دارند.

این اورولوژیست ادامه داد: خانمی‌ که دچار سنگ کلیه می‌شود قاعدتاً اشکال متابولیک جدی‌تری نسبت به آقایان دارد. نکته بسیار مهم این است که علل ژنتیکی سنگ را تا حد زیادی نمی‌توان درمان کرد، اما شرایط ایجاد سنگ را می‌توانیم مدیریت و کنترل کنیم. پاتوژنز سنگ باعث دفع موادی در ادرار می‌شود، ولی وقتی غلظت این مواد از حدی عبور کند در ادرار ته‌نشین و سنگ ایجاد می‌شود؛ بنابراین اولین اقدام برای جلوگیری از ایجاد سنگ رقیق نگه داشتن ادرار است تا هسته‌های سنگ بزرگ نشوند.

بیشتر بخوانید: درمان درد سنگ کلیه با استفاده از دارو روش‌های خانگی

نوشیدن آب، راه مقابله با سنگ کلیه

ایجادی با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها از نظر رژیم غذایی عادت به تشنه نگه داشتن خود دارند، گفت: مصرف مایعات باید در میان ایرانی‌ها افزایش پیدا کند. مصرف زیاد آب باعث بی‌رنگ شدن ادرار می‌شود؛ اگر ادرار بی‌رنگ باشد، با وجود استعداد ژنتیکی هم احتمال ایجاد سنگ کمتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر در ایجاد سنگ، مصرف نمک زیاد است. ایرانی‌ها چند برابر میانگین جهانی نمک مصرف می‌کنند که بسیار خطرناک و کشنده است. هرچقدر نمک بیشتری مصرف شود سدیم بیشتری دفع می‌کنیم و در کنار دفع سدیم هم کلسیم بیشتری دفع می‌شود؛ دفع کلسیم بیشتر در ادرار سنگ  ایجاد می­‌کند؛ بنابراین باید مصرف نمک را محدود کنیم.

این فلوشیپ جراحی درون بین کلیه و مجاری ادراری با اشاره به این موضوع که درصدی از سنگ‌های کلیه ترکیبات کلسیم هستند، بیان کرد: تعدادی از سنگ‌ها هم ترکیبات اسید اوریک و عفونی هستند. به همین دلیل هرچقدر شرایط ایجاد سنگ را محدود کنیم، مشکلات‌مان کمتر می‌شود.  گاهی هسته، یک سنگ کلسیمی ‌است، اما اسید اوریک روی سنگ قرار می گیرد. در بعضی از مواقع هم هسته اسید اوریک است و کلسیم روی سنگ سوار می‌شود؛ بنابراین ما سنگ‌های ترکیبی داریم. آقایانی که دچار سنگ کلیه هستند در کنار محدود کردن مصرف نمک باید مواد پروتئینی را هم کمتر مصرف کنند. مصرف پروتئین برای خانم‌ها و کودکان واجب است.

بیشتر بخوانید: انواع سنگ کلیه به همراه علائم، تشخیص، درمان

نوشابه، سرعت سنگ‌سازی را زیاد می‌کند

ایجادی با بیان اینکه مصرف نوشابه در ایران بسیار بالا است، تصریح کرد: نوشابه باعث افزایش سطح اسید اوریک می‌شود، اما مصرف دلستر و ماءالشعیر سطح اسید اوریک را از الکل هم بالاتر می‌برد. اگر سطح اسید اوریک در طول روز اشباع شود، هسته اولیه سنگ تشکیل خواهد شد؛ به همین دلیل مصرف دلستر، ماءالشعیر تلخ و نوشابه­، به صلاح نیست و مردم فقط باید آب، دوغ کم‌نمک و شیر مصرف کنند. از طرفی مصرف فست‌فود هم باعث بالا رفتن اسید اوریک می‌شود و از این­رو توصیه ما، مصرف غذاهای سالم است.

سنگ چطور تشکیل می‌شود؟

وی با اشاره به علائم سنگ کلیه اظهار داشت: زمانی سنگ تشکیل می‌شود که بلورها و کریستال‌های سنگ به وجود می‌آیند. این کریستال‌ها با توجه به میزان فعالیت، میزان مصرف مایعات و آناتومی‌ خاص بدن، در کلیه بزرگ می‌­شوند. کلیه قسمت فوقانی، میانی و تحتانی دارد و ادرار در لگنچه قسمت میانی کلیه جمع می‌شود و توسط لوله‌ای به اسم «حالب» که بین 28 تا 32 سانت اندازه دارد به مثانه می­رسد. این سنگ در هر قسمتی از کلیه ممکن است تکثیر شود. اگر در قسمتی از کلیه تشکیل و وارد خروجی ادرار شود، دهانه کلیه و  مسیر ادرار را می‌بندد و زمینه ایجاد علامت را فراهم می‌آورد.

این پزشک اورولوژیست ادامه داد: درد زمانی ایجاد می‌شود که مسیر خروجی ادرار بسته شده باشد. دردهای سنگ کلیه جزو شدیدترین دردهای پزشکی است. علائم درد بسته به اینکه سنگ در کدام قسمت کلیه واقع شده باشد، فرق می‌کند. هنگامی‌که سنگ در بالا باشد علائم بیشتر گوارشی است و این درد با تهوع و استفراغ همراه می‌شود و هرچه سنگ بیشتر وارد حالب شود، محل درد تغییر می‌کند.

ایجادی تاکید کرد: در آقایان زمانی­‌که سنگ به پشت مثانه می‌رسد، درد به ناحیه تناسلی و در خانم‌ها به ناحیه رحم منتشر می‌شود. علامت اصلی سنگ کلیه، درد همراه با خون ادراری است. گاهی بدون اینکه فرد دردی داشته باشد در آزمایش متوجه وجود خون می‌شوند که این موضوع بعد از پیگیری، دلیلی بر وجود سنگ است.

بیشتر بخوانید: خاکشیر با ۹ خواص درمانی؛ از درمان سنگ کلیه تا تقویت قوای جنسی

وی گفت: بیماری که درد سنگ کلیه دارد باید حتما نسبت به درمان خود اقدام کند؛ چراکه از بین رفتن درد، دلیلی برای افتادن سنگ نیست. درد سنگ به طور معمول بعد از دو هفته از بین می‌رود، اما کلیه کار خود را کم می‌کند که توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت است. زمانی­که مسیر خروجی کلیه بسته شود، کلیه ادرار کمتری تولید می‌کند و در درازمدت یک سنگ کوچک  کلیه را کلا از کار می­اندازد.

این فلوشیپ جراحی درون بین کلیه و مجاری ادراری، با بیان اینکه علائمی‌ مانند سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد و خون ادراری باید بسیار جدی گرفته شود، تاکید کرد: کم‌تحرکی و عادات بد غذایی و سبک زندگی از دلایل مهم ایجاد سنگ کلیه هستند. بر اساس مطالعات انجام شده، افرادی که دارای کلیه سنگ‌­ساز، وقتی روی پهلوی قسمت کلیه  سنگ‌ساز می‌خوابند، با تولید سنگ بیشتری مواجه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا