دانشکده پزشکیضربان

راه‌­های کاهش بدن درد بعد از ورزش کردن

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ورزش منظم یکی از راه­‌هایی است که باعث کمتر شدن درد می­‌شود؛ افرادی که ورزش منظم دارند معمولا بعد از یک تا دو هفته، بدن آن­‌ها کاملاً از درد خالی می­‌شود و مشکلی نخواهند داشت.

دکتر شاهین صالحی، پزشک متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سایت سیوطب با اشاره به روش‌­های درمان بدن درد بعد از ورزش، اظهار کرد: کوفتگی عضلانی تاخیری پس از ورزش، با اصطلاح علمی Delayed Onset Muscle Soreness و مخفف DOMS شناخته می­‌شود. شروع تاخیری درد عضلانی بعد از ورزش علل مختلفی دارد که یکی تجمع اسید لاکتیک در بدن و علت مهم دیگر پارگی ریز در تارهای عضلانی است.

وی با اشاره به راه­‌های کاهش دردهای بدن بعد از ورزش افزود: ورزش منظم یکی از راه­‌هایی است که باعث کمتر شدن درد می­‌شود؛ افرادی که ورزش منظم دارند معمولا بعد از یک تا دو هفته، بدن آن­ها کاملاً از درد خالی می‌­شود و مشکلی نخواهند داشت. دومین موضوع گرم کردن مناسب قبل از ورزش است.

بیشتر بخوانید: بدن درد بعد از ورزش؛ ۹ راه خلاصی از دردهای عضلانی بعد از تمرین

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به موضوع سوم کاهش درد بدن اشاره کرد و گفت: فرد در حین ورزش باید به‌اندازه توانایی‌های خود ورزش کند؛ یعنی گاهی فرد بیشتر از حد ظرفیت و توانایی‌های خود وزنه می­‌زند و مدت‌زمان حضور وی در یک جلسه زیادتر است که این موضوع احتمال ایجاد درد بدن را افزایش می‌­دهد.

دکتر صالحی در ادامه با بیان اینکه برای کاهش درد بعد از ورزش باید ریکاوری مناسب داشته باشیم، توضیح داد: یعنی باید بعد از ورزش به‌اندازه کافی مایعات مصرف شود. همچنین فرد باید حتما بعد از تمام شدن ورزش بدن خود را سرد کند. گاهی استفاده از تجهیزات ماساژ و ماساژ درمانی هم دردهای بدن را کاهش می‌­دهد و در نهایت اگر درد تسکین پیدا نکرد شخص از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده می­‌کند.

وی اضافه کرد: اگر درد در یک نقطه از بدن شدت بیشتری داشت فرد می­‌تواند از کیسه­‌های آب یخ و یخ در مدت زمانی کوتاه و بین 5 تا 10 دقیقه روی کشاله ران یا زانو استفاده کند تا التهاب کمتر شود. همچنین استفاده از استخرهای آب گرم و سرد هم در کاهش درد موثرند، اما به‌طورکلی بعد از گذشت چند روز این دردها بهبود پیدا می­‌کند.

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از غذا و ۲ اولویت مهم غذایی برای حفظ منبع اصلی انرژی بدن در حین ورزش

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که مصرف داروهای گیاهی هم می‌­تواند بدن درد ناشی از ورزش را کاهش دهد یا خیر، گفت: اگر قرار است دارویی تجویز شود، حتما قبل از آن باید مقالات کافی در مورد آن نوشته و تایید شده باشد. در حال حاضر بیشتر داروهایی که ترکیب زردچوبه دارند در کاهش دردهای بدن بعد از ورزش موثر خواهند بود، اما هنوز به صورت گسترده از این مورد استفاده نمی­‌شود.

بیشتر بخوانید: کاربردهای طب فشاری برای تسکین درد بدن

دکتر صالحی در مورد این موضوع که آبرسانی و پروتئین‌­رسانی به بدن بعد از ورزش در کاهش درد بدن موثر است یا خیر، توضیح داد: اگر شخص به میزان کافی آب مناسب نوشیده باشد با توجه به افزایش جریان خون باید به کاهش درد امیدوار باشد. میزان پروتئین مناسب در بدن هم به بهبود آسیب­‌های عضلانی کمک می‌­کند، اما هنوز از نظر علمی تایید نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا