دانشکده پزشکیضربان

یک متخصص جراح لثه: برفک دهان به مری پیشروی می کند

یک متخصص جراح لثه گفت: دلیل ایجاد برفک دهانی وقتی است که عفونت مخمر یا باکتریایی در داخل دهان و با عنوان کاندیدیازیس دهانی شناخته می‌شود.

امید امیربنده با بیان این مطلب به سیوطب اظهارکرد: برفک دهان ممکن است درهر سنی و به‌خصوص در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند، رخ دهد و عفونت به سایر قسمت های بدن سرایت کند.

وی عوامل برفک دهانی دربزرگسالان را شامل خشکی دهان، دیابت، کم خونی، سرطان خون، HIV، آنتی بیوتیک، شیمی درمانی، پرتودرمانی، استفاده از دندان مصنوعی سیگار کشیدن اعلام کرد و افزود: درد و سوزش دهان، وجود لکه‌های سفید و زردرنگ در داخل زبان، لوزه‌ها و لب‌ها و پوست ترک خورده در گوشه‌های دهان نیز از علائم این بیماری است.

این متخصص جراح لثه تصریح کرد: برفک دهان بزرگسالان به دلیل توان بیان مشکل در مراحل اولیه و راحت‌تر توسط پزشک تشخیص داده می‌شود و این بیماری نیز طی دوهفته درمان خواهد شد.

امیربنده گفت: برآمدگی‌‌های روی سطح زبان ممکن است به دلیل اهمیت ندادن به بهداشت دهان ودندان، متورم و ملتهب شوند به دام افتادن قارچ ها، باکتری ها و…… در بین برآمدگی‌ های کوچک زبان باعث سفید شدن زبان شود.

بیشتر بخوانید: برفک دهان کودکان و درمان آن با روش‌های پزشکی و خانگی

عوارض برفک دهان

امیربنده با اشاره به اینکه برفک دهانی ممکن است به مری صدمه وارد کند، اظهارکرد: اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، احتمال بروز عوارض ناشی از برفک دهان بیشتر است؛ چرا‌که  قارچ عامل برفک، بدون درمان مناسب وارد جریان خون شده و به قلب، مغز، چشم یا سایر اعضای بدن گسترش پیدا می‌کند.

وی در مورد لزوم پیشگیری از آفت دهان گفت: رژیم غذایی مغذی، رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده مسواک دوبار در روز و مصرف نخ دندان به طور روزانه به پیشگیری از آفت دهان کمک می‌کند.

این جراح ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده، مصرف غذاهای پروبیوتیک و مکل‌های آن به کاهش رشد آفت دهان کمک خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه  از ماست می‌توان برای حفظ تعادل بین قارچ و باکتری‌های مفید در بدن استفاده کرد، گفت: برای این کار روزی سه بار، هر بار یک قاشق غذاخوری ماست را به مدت 5دقیقه در دهان نگه دارید و همچنین از یک قاشق سرکه سیب در یک لیوان آب گرم و کمی عسل روزی دو بار استفاده کنید؛ چرا که سرکه سیب به دلیل ضد قارچی بودن در درمان برفک دهان موثر است.

بیشتر بخوانید: برفک دهان خطرناک است؟ نکات ضروری انتقال آن را بدانید تا مبتلا نشوید

مصرف گیاهان دارویی برای رفع برفک دهان

این متخصص جراح  لثه درمورد مصرف گیاهان دارویی برای بهبود برفک دهان اظهارکرد: استفاده از جوشانده  گیاهان مریم گلی و برگ کرفس وحشی به صورت شستشوی ملایم مخاط دهان و غرغره کردن دهان در بهبود بیماری برفک دهان موثر است.

امیربنده افزود: برفک دهان اگرمربوط به ناراحتی مهمی نباشد، به سهولت با برخی گیاهان درمان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا