دانشکده پزشکیضربان

متخصص بیماری‌های پوستی: پسوریازیس یکی از دلایل خارش کف پا است

استاد بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نیش حشرات فقط کف پا را درگیر نمی‌­کند و قطعا در کنار آن دیگر نقاط بدن هم دچار خارش می‌­شوند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست و مو و زیبایی و استاد بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سایت سیوطب با اشاره به دلایل خارش کف پا و راه­‌های درمان آن اظهار کرد: دلایل خارش کف پا با سوزش کف پا متفاوت است و معمولاً کسانی که از سوزش کف پا شکایت دارند دچار یک نوع اختلال حسی عصبی هستند.

بیشتر بخوانید: خارش کف پا؛ درمان خانگی و ۹علت‌ آن از اگزما تا نوروپاتی کف پا

وی افزود: این اختلالات حسی عصبی در زمینه دیابت یا دیسک‌­های ناحیه کمر باعث احساس سوزش، گزگز شدن و سوزن سوزن شدن کف پاها می‌­شود، اما خارش کف پا ناشی از برخی بیماری­‌ها است. استاد گروه بیماری‌های پوست دانشکده پزشکی بیمارستان رازی با اشاره به اینکه خارش کف پا دلایل مختلفی دارد، گفت: قارچ کف پا، اگزماهای پوستی و بیماری پسوریازیس باعث خارش کف پا می‌­شوند.

بیشتر بخوانید: داغی کف پا با ۱۷ علت متغیر از سندروم‌ها تا نوروپاتی محیطی

دکتر احسانی با تاکید بر این موضوع که خارش کف پا فقط با معاینه و آزمایش قابل تشخیص است، بیان کرد: علت و دلایل خارش کف پا به بررسی نیاز دارد و بعد می‌­توان نسبت به درمان اقدام کرد. وی با اشاره به بیماری پسوریازیس و دلیل خارش کف پا توضیح داد: زمانی که بیمار به ما مراجعه می­‌کند یکی از تشخیص‌­ها، بیماری پسوریازیس است. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که با التهاب، خارش و پوسته پوسته شدن پوست همراه می­‌شود.

بیشتر بخوانید: کهیر حاد و مزمن چیست؟ ۵ درمان خانگی و کلیدی خارش پوست ناشی از کهیر

استاد بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اگزما ( التهاب یا آماس پوست) هم فرد را دچار خارش کف پا می­‌کند، افزود: نیش حشرات فقط کف پا را درگیر نمی‌­کند و قطعا در کنار آن دیگر نقاط بدن هم دچار خارش می‌شوند. دکتر احسانی با تاکید بر این موضوع که با معاینه دقیق می‌­توان علت و راه­های درمان خارش کف پا را مشخص کرد، گفت: راه‌­های درمان هر کدام از موارد قارچ کف پا، اگزما و پسوریازیس با هم تفاوت دارد و باید بر اساس تشخیص پزشک، درمان شود.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی پوست و ۱۰ درمان خانگی سدی محکم در مقابل باکتری‌های مهاجم

وی با اشاره به اینکه خشکی پوست از علل مهم خارش کل بدن و کف پا محسوب می­‌شود، افزود: بیماری گال هم باعث خارش کف پا و دیگر نقاط بدن می­شود؛ گال یک بیماری انگلی ناشی از یک نوع انگل است که با وارد شدن به بدن، فرد دچار خارش شدید بین انگشتان دست و پا، ناحیه تناسلی و کل بدن می‌­شود. خارش‌­های شبانه ناشی از گال مشخص‌­تر است. این بیماری به سرعت مسری یا واگیردار است و دیگر اعضای خانواده هم ممکن است به آن مبتلا شوند.

بیشتر بخوانید: عفونت پوست؛ شایع‌ترین نوع بیماری‌های پوستی با ۵ روش درمانی

استاد بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد این سوال که بیماری کلیه، دیابت و سرطان هم ممکن است باعث خارش کف پا شود یا خیر، گفت: خیر، بیماری کلیه باعث خارش یک نقطه از بدن نمی­‌شود، بلکه این بیماری کل بدن را درگیر خارش می­‌کند. دیابت و سرطان ارتباطی به خارش کف پا ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا