دانشکده پزشکیضربان

باورهای اشتباه مردم درباره عوارض مصرف داروهای گیاهی

یک متخصص طب سنتی گفت: این باور که داروهای گیاهی عوارض ندارند، اشتباه است و مصرف آن‌ها برای همه با هر میزانی مناسب نیست و حتی باعث بروز عوارض خطرناکی می­‌شود.

مینا موحد در مورد باور اشتباه برخی افراد درباره بدون عوارض بودن داروهای گیاهی بیان کرد: دو نوع باوراشتباه در مورد مصرف داروهای گیاهی در کشور وجود دارد که شامل باور افراط (مردمی) و تفریطی (اختصاصی) است. در باور افراطی، مردم فکر می‌کنند داروهای گیاهی هیچ عارضه‌ای ندارند و به دلخواه خود برای بهبود بیماری از داروهای گیاهی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی یافت ش

وی افزود: برخی براین باورند که می‌توانند بیماری خود را با مصرف داروهای گیاهی درمان کنند و ضرری هم ندارد، اما این باور اشتباه است؛ چراکه مصرف این داروها برای همه افراد مناسب نیست.

این متخصص طب سنتی اظهارکرد: عوارض و پادزهرهای مصرف داروهای شیمیایی طی سال‌های گذشته ثبت شده، اما در مورد داروهای گیاهی چنین نیست و مردم برای استفاده از این داروها باید با متخصص مربوطه مشورت کنند.

وی تصریح کرد: برخی بیماران گمان می‌کنند که پس از مراجعه به متخصصان طب سنتی و شروع درمان‌های طبیعی و گیاهی، می‌توانند خودسرانه، داروهای شیمیایی خود را قطع کنند که این باور درست نیست؛ چراکه داروهای گیاهی به تدریج تاثیر می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ درمان گرمی بدن با راهکارهای ساده خانگی،خوراکی و طب سنتی

موحد در ادامه افزود: افرادی که به بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های قلب و عروق، ریوی، انواع سرطان، دیابت و فشارخون مبتلا هستند و داروهای هورمونی مصرف می‌کنند، حتما باید با متخصص مرتبط مشورت کنند؛ چراکه ممکن است مصرف این داروها با داروهای شیمیایی، تداخل داشته باشند.

وی گفت: گاهی بیمار با وجود مصرف داروهای شیمیایی، قند خون کنترل شده‌­ای ندارد که در این حالت هدف از شروع داروهای گیاهی، کنترل قند خون و جلوگیری از بیشتر شدن داروهای شیمیایی یا تجویز انسولین است.

ناآگاهی پزشکان، عامل نقض طب سنتی است

وی در ادامه با اشاره  به باور تفریطی( پزشکان) در مورد مصرف داروهای گیاهی بیان کرد: برخی پزشکان که از طب سنتی آگاهی زیادی ندارند، در مقابل آن مقاومت و طب سنتی را کاملا نقض می‌کنند. در حالی که اثربخشی این طب مشخص است، اما دغدغه ما در حوزه تخصصی طب سنتی این است که به طور علمی‌انجام شود.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: متاسفانه افراد غیرمتخصص همچون صاحبان عطاری‌ها که کارشان فروش داروهای گیاهی است، طبابت هم می‌کنند که اشتباه است و این مسئله باید اصلاح شود. این افراد مردم را سردرگم می‌­کنند.

موحد با بیان اینکه طب سنتی به دنبال اصلاح سبک زندگی است، اظهارکرد: طب سنتی توصیه می‌کند تا افراد با تنظیم تغذیه، ورزش، خواب و کاهش استرس، سطحی از سلامت را گسترش دهند؛ چرا­که  بسیاری از بیماری‌ها در مراحل اولیه قابل پیشگیری و کنترل است.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن

طب سنتی و توجه مزاج افراد در تشخیص بیماری

وی ادامه داد: در طب سنتی توجه به مزاج افراد بسیار مهم است؛ بنابراین نمی‌توان برای افرادی که بیماری مشابه دارند، یک نوع داروی گیاهی مشابه تجویز کرد. گرچه گرایش به استفاده از داروهای گیاهی طی چند دهه اخیر رواج بیشتری پیدا کرده، اما عوارض ناشناخته آن تهدید جدی برای مصرف خودسرانه و بیش از حد مجاز آن‌ها محسوب می‌شود. در حال حاضر، مردم به غلط  گمان می‌­کنند که داروهای گیاهی عوارض کمتری دارند که این تصور درست نیست و توصیه می‌شود قبل از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت و این داروها را از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: نگاهی به مزاج گرم و خشک از دیدگاه طب سنتی تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا