دانشکده پزشکیضربان

اختلال شخصیت اجتنابی چه تاثیری در زندگی افراد دارد؟

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی  گفت: اختلال شخصیت، همان شخصیت ضداجتماعی است که قوانین را رعایت نمی‌کند و نسبت به مسؤلیت‌های خود در جامعه آگاهی ندارد.

عزیزالله تاجیک اسماعیلی درمورد تاثیرگذاری اختلال شخصیت در زندگی افراد به خبرنگار سیوطب اظهارکرد: وقتی بخشی ازشخصیت، کارکرد نادرستی داشته باشد و به شکل‌های مختلفی همچون قانون گریزی، خودشیفتگی و … خود را نشان می‌دهد، ارتباطات دچاراختلال می‌شود.

وی افزود: معمولا اختلالات شخصیتی در مشکلات روانی، جزو آن دسته از مشکلاتی هستند که فرد آن‌ها را به سختی می‌پذیرد.

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در اختلال شخصیت به دلیل نامرئی و خفیف بودن آن، ممکن است برخی به این نکته فکر نکنند که فردی دارای چنین اختلالات شخصیتی است و برای خودش و دیگران مشکل به وجود می‌آورد.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت اجتنابی و ۷ معیار برای تشخیص دوری گزینی

درمان اختلال شخصیت

تاجیک اسماعیلی درمان این بیماری را دشواراعلام کرد و گفت: فردی که شخصیت ضداجتماعی دارد و قوانین و حقوق دیگران را رعایت نمی‌کند و همچنین از مسؤلیت‌های خود در جامعه آگاهی ندارد، دچار اختلال شخصیت است و رفتارهای نادرست خود را تکرار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اختلال شخصیت نیاز به درمان‌های عمیق و طولانی مدت دارد، اعلام کرد: فرد بیمار دروهله اول باید مشکلش را بپذیرد؛ چرا که درغیراین‌صورت به دنبال رفع آن نیست و این افراد چون با اختلال شخصیتی مواجه هستند، با طرف مقابل رابطه بیمارگونه ایجاد خواهند کرد.

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: بخشی از درمان اختلال شخصیت را باید روی بیمار و بخشی دیگر را روی طرف مقابل فرد انجام داد؛ چرا که درمان اختلال شخصیت دوطرفه است و گاهی طرف مقابل همیشه در برخورد با بیمار کوتاه می‌آید.

بیشتر بخوانید: ۹ درمان اختلال شخصیت مرزی یا بوردرلاین؛ مقابله با تغییرات سریع در خلق‌و‌خو

تاجیک اسماعیلی افزود: یک شریک پایدار و متعهد می‌تواند به فرد دچار اختلال شخصیت کمک کند تا اقدامات خودتخریبی را کنار بگذارد و چرخه را بشکند، اما افرادی که با اختلالات شخصیت زندگی می کنند، برای ایجاد روابط، به­خصوص روابط عاشقانه، مشکل خواهند داشت.

به گفته وی، در صورتی که اختلالات شخصیت درمان نشوند، زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب افت چشمگیرعملکردشان درروابط و سطح کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود.

تاجیک اسماعیلی گفت: درمان شناختی درمانی، درمان ایده آل برای افرادی است که مصرف دارو در اولویت آن‌ها نیست و درنظر دارند الگوی زندگی، تفکر و رفتارهای خود را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت وابسته؛ وقتی فرد در تصمیم‌گیری فلج می‌شود!

تشخیص اختلال شخصیت

وی درادامه تصریح کرد: تشخیص اختلال شخصیت توسط روانشناس صورت می‌گیرد که به الگوهای بلندمدت عملکرد استناد خواهد کرد و شناسایی آن در افراد بالای 18 سال ممکن است.

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی علائم هر اختلال شخصیت را متفاوت اعلام کرد و گفت: برای افراد مبتلا به اختلالات شخصیت درک این مسئله که مشکل دارند، سخت است. از نظر آن‌ها، افکارشان عادی است و دیگران را مقصر مشکلات خود می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا