دانشکده پزشکیضربان

رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه خوارزمی: اسکیزوفرنی با طول عمر مرتبط نیست!

عزیزالله تاجیک اسمعیلی درباره بیماری اسکیزوفرنی به سیوطب گفت: اسکیزوفرنی بیماری مزمنی است که فرد را بسیار ناتوان می‌­کند. تشخیص به موقع بیماری  برای بیمار تعیین کننده است.همچنین اختلال شخصیت اسکیزوفرنی با اختلال وسواسی نیز همراه است و به سختی می‌توان آن را تشخیص داد.

وی عوامل ژنتیکی و زیست محیطی را در بروز و پیشرفت اسکیزوفرنی تاثیرگذار اعلام کرد و افزود: عوامل زیست محیطی شامل انزوای اجتماعی، مهاجرت مرتبط با سختی‌های اجتماعی، تبعیض نژادی، اختلال در خانواده، مشاهده خشونت والدین، سوء استفاده بدنی، عاطفی و جنسی، مصرف مواد اعتیاد آور، بیکاری و کمبود شرایط ممکن است به این بیماری بیانجامد. البته برخی از مواداعتیادآور همچون ماری جوانا و حشیش، کوکائین و شیشه، ریسک ابتلا یا پیشرفت اسکیزوفرنی را بیشتر می‌­کند.

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: هیچ آزمون یا معاینه بالینی مشخصی برای تشخیص قطعی اسکیزوفرنی وجود ندارد. به همین دلیل پزشک متخصص با اطلاعاتی که از خانواده فرد به دست می‌آورد و بررسی علائم، این بیماری را تشخیص می‌دهد و امکان دارد پزشک برای بررسی و ارزیابی دقیق‌تر درخواست معاینات جسمی کند که شامل آزمایش‌های آزمایشگاهی برای ارزیابی سلامت جسمانی و پیشینه سلامت روانی فرد خواهد بود.

وی افزود: این بیماری ربطی به کاهش عمر ندارد و معمولا اختلالی است که فرد را تحت شرایط روحی و استرس قرار می‌دهد که باعث کاهش مقاومت  فرد می‌شود و به درمان دارویی و روانی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ درمان استرس مزمن و عوارض وحشتناکی که درمان اضطراب را ضروری می‌سازد

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی اظهارکرد: افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است رفتارهای پرخطری همچون مصرف مواد به صورت تزریقی و رفتارهای جنسی محافظت‌نشده از خود بروز دهند که خطر ویروس‌های کشنده مثل HIV را بیشتر می­‌کند.

وی  خطر خودکشی در میان افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی را بیشتر از جمعیت عمومی اعلام کرد و گفت: این مساله متوسط طول عمر افراد مبتلا را کمتر از جمعیت عمومی می‌کند.

درمان اسکیزوفرنی چگونه است؟

تاجیک اسمعیلی مهم­ترین درمان اسکیزوفرنی را درمان دارویی اعلام کرد و گفت: دوپامین داروهایی هستند که روی مسیر و گیرنده‌ها در مغز موثرند. داروهایی همچون هالوپریدول، پرفنازین، تیوتیکسن، کلروپرومازین و تیوریدازین و داروهای جدیدتر همچون اولانزاپین، ریسپریدون، کوتیاپین، آری‌پیپرازول و کلوزاپین نیز تاثیر­گذار خواهند بود.

وی درمان شناختی رفتاری را یکی از روش‌های درمان اسکیزوفرنی اعلام کرد و افزود: این روش به بیماران اسکیزوفرنی کمک می‌کند تا بهتر با محیط اطراف خودسازگار شوند و از دنیای توهم و هذیان فاصله بگیرند.

بیشتر بخوانید: انواع مدیتیشن؛ ۹ نوع مهم مراقبه و فواید آن‌ها در مدیریت استرس و بیماری‌های روانی

تاجیک اسمعیلی تصریح کرد: با توجه به اینکه محیط خانواده عامل مهمی در تشدید علائم و حتی به وجود آمدن بیماری اسکیزوفرنی است، باید خانواده نیز در فرآیند درمان قرار بگیرند. خانواده‌درمانی در مورد بیماری اسکیزوفرنی شامل آموزش و حمایت‌های خانوادگی می‌شود.

رئیس دانشکده روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی در ادامه به مصرف موادمغذی برای مبتلایان به اسکیزوفرنی اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از ابتلا به هر نوع بیماری، دریافت انواع مواد مغذی و ویتامین بی­تاثیر نیست و در صورت ابتلا به بیماری باید رژیم غذایی درست و اصولی داشته باشیم؛ بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها و داشتن زندگی سالم و اصولی، رعایت یک رژیم غذایی درست و کارآمد و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا