دانشکده پزشکیضربان

فلوشیب طب جنسی: آموزش و یادگیری عامل از بین رفتن تدریجی اعتیاد جنسی می­‌شود

 یک فلوشیپ طب جنسی گفت: دانستن تفاوت­های مدل پاسخ جنسی در زن و مرد کمک می‌کند تا آن­ها به لحاظ بیولوژیکی شناخت دقیق­تری از بدن خود و همسرشان پیدا کنند و در روابط جنسی انتظارات معقول‌تری داشته باشند.

زهره کشاورز در مورد اعتیاد جنسی و ارتباط جنسی سالم به پایگاه خبری سیوطب اظهارکرد: ارتباط جنسی سالم میان همسران همراه با رضایت، منجر به ایجاد حس امنیت در روابط زوجین و رفاه اجتماعی می‌­شود. امروزه یکی از مشکلات رایج میان همسران، کاهش میل جنسی و در برخی موارد روابط جنسی ناسالم است. داشتن آگاهی همراه با دریافت اطلاعات از مشاوران سلامت جنسی به افراد در حل این معضلات بسیار کمک می­‌کند. در واقع عدم شناخت از مدل پاسخ دهی جنسی در مرد و زن در اغلب موارد به بروز چنین معضلاتی منجر می‌­شود.

بیشتر بخوانید: اعتیاد جنسی؛ اعتیاد به سکس یا بیش‌فعالی جنسی یک بیماری است؟

وی افزود: دانستن تفاوت‌­های مدل پاسخ جنسی در زن و مرد کمک می‌کند تا آن­ها به لحاظ بیولوژیکی شناخت دقیق‌­تری از بدن خود و همسرشان پیدا کنند و در روابط جنسی انتظارات معقول‌­تری داشته باشند. در واقع زوجین باید آنچه که از یکدیگر توقع دارند را بر پایه آگاهی کامل و بر اساس آنچه که از خود می‌شناسند، تنظیم کنند.

این فلوشیب طب جنسی بیان کرد: یکی از راه‌حل‌­های موثر برای پیشگیری از اشتباه انگاری در روابط جنسی، گفت‌­وگو با مشاوران سلامت جنسی است؛ چراکه آموزش و یادگیری با رفع سوالات و دغدغه­‌ها همراه است که باعث از بین رفتن تدریجی باورهای نادرست می­‌شود.

به گفته وی، بعد از مرحله میل و برانگیختگی، تمایل به برقراری رابطه جنسی در مردان ایجاد می‌­شود که در ادامه به مرحله انزال و ارگاسم می­‌رسند و این دو مرحله تقریبا همزمان رخ می‌­دهد.

بیشتر بخوانید: بررسی ویژه عامل افزایش توقعات زنان و مردان در روابط جنسی

برای پیشگیری از مشکلات زناشویی باید به درمانگر مراجعه کنید

کشاورز گفت: مردانی که از زود انزالی رنج می­‌برند، سریع تر به ارگاسم می­‌رسند که این موضوع نیازمند بررسی و درمان زود هنگام است. به ویژه اگر مردان جوان با این مشکل مواجه هستند، باید پیش از ازدواج یا در ابتدای آن روند درمانی مناسب را پیش بگیرند. این افراد اگر پیش از ازدواج می‌دانند چنین مشکلی دارند، برای پیشگیری از مشکلات زناشویی در مورد رابطه جنسی باید به درمانگر مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: درمان زود انزالی با تغذیه ۱۵ غذای مفید؛ از مارچوبه تا کرفس

وی با بیان اینکه بعد از ارگاسم مرحله فرونشینی است، گفت: مدل پاسخ جنسی در مردان در مرحله فرونشینی به اتمام می­‌رسد. حال برای اینکه فرد بتواند دوباره این چرخه را ابتدا از ذهن خود شروع کند، در مردان جوان چند ساعت به طول می‌­انجامد، اما با افزایش سن شروع دوباره این فرآیند در مغز و بعد در سیستم تناسلی مدت زمان زیادتری را می­‌طلبد.

این فلوشیب طب جنسی ادامه داد: به همین دلیل است که فاصله روابط جنسی در مردان جوان کوتاه‌­تر است، اما در سنین میان سالی و پیری تحریک مجدد در فاصله زمانی طولانی‌­تری رخ می‌­دهد و ممکن است به هفته یا حتی ماه هم بکشد.

بیشتر بخوانید: اختلال تماشاگری؛ تصورات جنسی که زندگی فرد را مختل می‌کند

کشاورز براین موضوع که ارگاسم به عنوان فرایندی که در مغز اتفاق می­افتد و بعد از آن حس سبکی، راحتی و لذت پدید می‌آورد و باعث ایجاد صمیمیت زناشویی می‌­‍‌شود، تاکید کرد و گفت: داشتن رابطه جنسی سالم برای استحکام خانواده و صمیمیت زوجین بسیار مهم است، اما  باورهای نادرستی در این زمینه وجود دارد که ممکن است رابطه را با اخلال مواجه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا