زیباییمو

سفیدی مو ، روش های رفع سفید شدن مو با ویتامین ها

سفیدی مو با افزایش سن طبیعی است و در هر دوره از زندگی حتی برای نوجوانان و افراد 20 ساله نیز ظاهر می شود. بدن انسان میلیون ها فولیکول مو روی پوست سر خود داردفولیکول های مو ، سلول های رنگی حاوی ملانین تولید می کنند اما با گذشت زمان ، فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای خود را از دست می دهند و در نتیجه رنگ موها سفید می شود.

چه عواملی باعث سفیدی مو می شوند؟

سفیدی مو زن - سیوطب

چه عواملی باعث سفیدی مو می شوند؟

فولیکول های مو حاوی ملانین هستند که رنگ مو را ثبیت می کنند. با افزایش سن، مو ملانین خود را از دست می دهد و مو سفید می شود. اگرچه این مسئله در سنین پیری معمول است ، اما اگر در اوایل دهه 20 و 30 سالگی متوجه بروز شوید. دلایل عمده آن کمبود ویتامین،  ژنتیک، استرس، سیگار کشیدن و محصولات شیمیایی مو،آلودگی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می باشد.

راهکارهای ویتامینی برای رفع سفیدی زودرس مو

ویتامین های رفع سفیدی مو - سیوطب


  • ویتامین D

ویتامین D نه تنها برای سلامت استخوان بلکه برای سلامت مو نیز ضروری استکمبود ویتامین D یکی از دلایل سفیدی زودرس مو است. ویتامین دی بر تولید ملانین در فولیکول های مو تأثیر می گذارداز این رو، برای مقابله با کمبود آن باید از مواد غذایی مانند تخم مرغ ، قارچ ، ماهی های چرب ، گوشت و لبنیات و مکمل های ویتامین D استفاده کنید.


  • ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 شایعترین علت سفیدی زودرس مو استمصرف مکمل های ویتامین B12 سطح هموسیستئین بدن را کاهش داده و از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کندمصرف غذاهای غنی از ویتامین B12 مانند گوشت ، تخم مرغ ، شیر و ماهی به جلوگیری از سفیدی مو کمک  می کنددوز روزانه 2.4 میکروگرم برای بیشتر بزرگسالان توصیه می شود. 


  • اسید فولیک (ویتامین B9)

ویتامین B9 اغلب برای افزایش رشد و حفظ رنگدانه های مو نقش مهمی داردکمبود اسید فولیک در رژیم غذایی باعث سفیدی مو و تغییر رنگ در ناخن ها و پوست می شودغذاهای غنی از اسید فولیک مانند کلم ، لوبیا ، نخود سبز ، سبزیجات برگ دار ، مرکبات ، تخم مرغ و مرغ به صورت روزانه دارای اسید فولیک هستند و برای بزرگسالان 400 میکروگرم توصیه می شود. 


  • ویتامین B5

ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کند و در تولید ملانین نقش اساسی دارد رنگ طبیعی مو را تغییر می دهدویتامین B5 را می توان از منابع غذایی مانند سبزیجات برگ دار ، قارچ ، ماست ، غلات کامل ، تخم مرغ ، لوبیا ، ماهی ، جگر و گوشت گاو دریافت کرد.


  • آهن

سطح پایین آهن در بدن منجر به کم پشتی و سفیدی زودرس مو می شود برای به حداقل رساندن کمبود آهن، غذاهایی مانند کلم ، تخم مرغ ، اسفناج ، فلفل قرمز و هلو توصیه می شودهمچنین ، غذاهایی که غنی از ویتامین C هستند به جذب آهن بیشتر کمک می کنند.


  • کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی کلیدی برای استحکام استخوان و رنگ مو استمصرف غذاهای غنی از کلسیم  مانند سبزیجات برگ دار، کلم ، شیر، ماهی، گردو، کلم و غلات غنی شده از سفید شدن زودرس مو جلوگیری می کند.


  • فلز روی

روی بر تولید ملانین تأثیر می گذارد و به این ترتیب از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کندمصرف گوشت ، لوبیا ، غلات سبوس دار، دانه کدو تنبل ، گوشت قرمز و ماهی به مقابله با کمبود روی کمک کرده و از سفید شدن زودرس مو جلوگیری کند.

اگر از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی کنید ، برای جلوگیری از سفیدی مو مکمل هایی ویتامینی زیر نظر پزشک را در نظر بگیرید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا