تغذیهخانواده و تغذیه سالم

تغذیه سالم برای دیابتی ها

تغذیه سالم برای دیابتی ها موضوع این مقاله از سیوطب است. اگر به دیابت مبتلا هستید مطمئنا انتخاب و مصرف وعده های غذایی مغذی بسیار محدود است. اگر دیابت داشته باشید ، چه در قرنطینه باشید و چه نباشید ، خوب غذا خوردن به معنای انتخاب غذاهای سالم به مقدار مناسب ، در زمان مناسب قند خون را تنظیم می کند  با این حال اولین قدم مراجعه به متخصص انتخاب تغذیه مناسب است . از طرف دیگر تغذیه سالم برای دیابتی ها کمک می کند از وعده های غذایی خود لذت ببرید. 

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها

چه در صدد جلوگیری از دیابت و کنترل آن باشید باید نیازهای تغذیه ای خود را مانند دیگران رعایت کنید. با این تفاوت که باید برخی از گزینه های غذایی بیشتر توجه کنید ، به ویژه کربوهیدرات ها و رژیم غذایی مدیترانه ای یا رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن.

در بیشتر موارد دیابت نوع 2 قابل پیشگیری است و حتی در برخی موارد قابل برگشت می باشد. حتی اگر قبلاً به دیابت مبتلا شده باشید ، با داشتن غذای سالم ، فعالیت بدنی بیشتر و کاهش وزن می توانید آن را کنترل کنید. 

تغذیه سالم برای دیابتی ها

روش بشقاب غذا

نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات بدون نشاسته ، مانند کلم بروکلی ، گل کلم ، هویج و لوبیا سبز پر کنید.  توجه داشته باشید سبزیجات منجمد نیز به اندازه موارد تازه ویتامین های بدن را تأمین می کند  و یک چهارم بشقاب خود را با پروتئین هایی مانند لوبیا ، مرغ ، بوقلمون یا تخم مرغ پر کنید. لوبیا انتخابی عالی است  و ربع آخر بشقاب خود را با غذاهای نشاسته ای مانند ماکارونی گندم سبوس دار ، سیب زمینی یا لوبیا پر کنید. 

بیشتر بخورید

 • چربی های سالم از آجیل ، روغن زیتون ، روغن ماهی ، دانه های کتان ، یا آووکادو.
 • مصرف میوه ها و سبزیجات کامل به جای آب میوه
 • غلات و نان های سرشار از فیبر و غلات کامل 
 • ماهی و مرغ ارگانیک یا بوقلمون.
 • پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ ، لوبیا ، لبنیات کم چرب و ماست شیرین نشده

کمتر بخورید 

 • فست فودها، غذاهای پر قند ، شیرینی ، چیپس ، دسرها.
 • نان سفید ، غلات شیرین ، ماکارونی تصفیه شده یا برنج.
 • گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز.

کربوهیدرات 

کربوهیدرات ها تأثیر زیادی نسبت به چربی ها و پروتئین ها روی سطح قند خون دارند بنابراین باید در مصرف آنها هوشمندانه رفتار کردکربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید ، ماکارونی و برنج و همچنین نوشابه ، آب نبات ، وعده های غذایی منجمد شده را محدود کنید

مصرف کربوهیدرات های با فیبر بالا  هضم  را با سرعت کمتری انجام می دهند و به همین دلیل از تولید انسولین بیش از حد در بدن جلوگیری می کند.

خوردن غذا در ساعات مشخص 

با انتخاب برنامه غذایی منظم بدن بهتر می تواند سطح قند خون را تنظیم کند .به عنوان نمونه:

 • شروع روز با یک صبحانه خوب انرژی و همچنین سطح قند خون را ثابت می کند.
 • خوردن وعده های غذایی کوچک منظم حداکثر 6 بار در روز
 • برای تنظیم سطح قند خون ، سعی کنید تقریبا هر روز به یک اندازه غذا مصرف کنید ، نه اینکه در یک روز یا یک وعده غذایی بیش از حد پرخوری کنید .

امیدواریم این مقاله در مورد تغذیه سالم برای دیابتی ها مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا