پوستزیبایی

بهترین روش برای جوان‌سازی پوست؛ 11 روشی که جای هیچ شکی را به جای نمی‌گذارد

فهرست محتوا نمایش

بهترین روش برای جوان‌سازی پوست شامل مجموعه‌ای از محصولات و روش‌های پزشکی و خانگی می‌شود که با هدف ‌ترمیم پوست انجام می‌پذیرد. آسیب‌های پوستی می‌تواند به دلیل قرارگیری در معرض نور خورشید، یک مشکل زمینه‌ای یا بخشی طبیعی از افزایش سن رخ دهد. بهترین روش جوان‌سازی پوست را باید یک سد کاربردی در برابر کم آبی، نفوذ میکروب‌ها، آلرژی‌ها، محرک‌ها، گونه‌های فعال اکسیژن و تشعشع حیاتی دانست.

وقتی صحبت از درمان‌های پوستی به میان می‌آید، اخبار خوب زیادی در زمینه‌های درمانی برای شرایط پزشکی و همچنین نگرانی‌های زیبایی وجود دارد. مهم است که درمان‌های خود را با دقت انتخاب کنید و اعتبار پزشکانی که روش‌های تهاجمی‌ پوست را انجام می‌دهند، به جدیت بررسی کنید. این مقاله از مجله سلامت سیوطب به بهترین روش برای جوان‌سازی پوست می‌پردازد تا به راحتی پوستی جوان و زیبا داشته باشید.

 

بهترین روش برای جوان‌سازی پوست؛ 11 روش که هر پوستی را جوان می‌کند

چندین روش برای ترمیم پوست وجود دارد. در ادامه بهترین روش برای جوان‌سازی پوست و 11 روش دیگر که بیشترین تاثیر را دارند مطرح می‌کنیم. بدون شک با این روش‌ها صورتی با 20 سال جوان‌تر خواهی داشت.

 

1. PRP یا تزریق پلاسمای خون، بهترین روش برای جوان‌سازی پوست که تاثیر شگفت‌انگیزی دارد

PRP صورت بهترین روش برای جوان‌سازی پوست|سیوطب

تزریق PRP  با فیلر یا بوتاکس کاملا متفاوت است. PRP  یک تزریق‌ها کاملا طبیعی است چون از خون خود فرد استخراج می‌شود. یک ویال از خون فرد کشـیده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد که پلاکت‌ها را از بقیه گلبول‌های خون (سفید و قرمز) جدا ‌کند.

پلاکت‌ها که حاوی فاکتورهای رشد هستند، وظیفه ریکاوری در بدن را بر عهده دارند. وقتی ناحیه‌ای از بدن نیاز به ‌ترمیم دارد آن ناحیه به سلول‌های ‌ترمیم بیشتری نیاز پیدا می‌کند. اما گاهی برای بدن سخت خواهد بود که سلول‌های ترمیم‌کننده را به محل نیازمند برساند.

بنابراین به همین دلیل است که تزریق (به وسیله طب سوزنی یا از طریق میکرونیدلینگ) به مقدار متمرکز تزریق می‌کنید. بنابراین پلاکت‌ها می‌توانند روی سلول‌های تحت فشار و پیر پوست متمرکز شوند. در نتیجه پوست بهتر خود را ‌ترمیم و در نتیجه خطوط صاف‌تر، بافت یکنواخت‌تر و رنگ بهتری پدید می‌آید.

 

2. مصرف مکمل زیبایی هدفمند در جوان سازی پوست معجزه می‌کند

زیبایی از سطح سلولی شروع می‌شود پس باید تمام ابزارهای ممکن برای جوان سازی از درون به بیرون در اختیار سلول‌های پوست قرار دهید. کوآنزیم یک آنتی اکسیدان موجود در هر سلول انسانی که در میتوکندری متمرکز است. این کوآنزیم برای تولید انرژی سلولی و جوانسازی لازم به نظر می‌رسد و گاهی از آن به عنوان بهترین روش برای جوان‌سازی پوست یاد می‌کنند.

از نظر بالینی استفاده از بعضی محصولات کوآنزیم طبیعی را افزایش می‌دهد و استرس اکسیداتیو را به حداقل می‌رساند. این برای پوست چه معنایی دارد؟ کوآنزیم از خاصیت ارتجاعی و صافی پوست پشتیبانی و در عین حال با چین و چروک پوست مقابله می‌کند. پس باید به دنبال مکملی بود که حاوی مواد قوی مانند کوآنزیم، عصاره کامل انار، آستاگزانتین و فیتوسرامیدها باشد.

 

3. بهترین روش برای جوان‌سازی پوست استفاده از سرم حاوی ویتامین C و E

در مورد پوست سالم، دلیلی وجود دارد که ویتامین C به طور مداوم در صدر لیست ویتامین جوان سازی پوست قرار دارد.

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان از دو طریق از کلاژن حمایت می‌کند. اول با تقویت تولید کلاژن، و دوم با تثبیت کلاژنی که پوست از قبل دارد. ولی ویتامین C زمانی که با ویتامین E همراه باشد مؤثرتر خواهد بود.

ویتامین C محلول در آب، در حالی که ویتامین E محلول در چربی است. هنگامی‌که ویتامین E با C فرموله می‌شود، به ویتامین C کمک می‌کند تا بهتر به لایه لیپیدی سلول‌های پوست و داخل آب سلول نفوذ کند. جایی که می‌تواند جادوی آنتی اکسیدانی خود را اعمال کند.

اما این همه ماجرا نیست. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار ناپایدار و پس از خنثی کردن یک رادیکال آزاد، قدرت مبارزه با رادیکال‌های آزاد خود را از دست می‌دهد. اما ویتامین E می‌تواند دوباره ویتامین C را هیجان‌انگیز کند تا بتواند برای مدت طولانی‌تری به مبارزه با استرس اکسیداتیو ادامه دهد.

 

4. تزریق ژل سریع‌ترین یا بهترین روش جوانسازی پوست

تزریق ژل بهترین روش برای جوان‌سازی پوست|سیوطب

تزریق پرکننده‌ها بافت نرم زیر پوست به قد استخوان گونه‌ها می‌افزاید، خط فک را بهبود، آکنه یا جای جراحی را کاهش می‌دهد. همچنین گونه‌ها و چشم‌های توخالی و خطوط عمودی ظریف را پر می‌کند. لب‌ها را بازسازی و چین‌های نازولبیال (عمیق) را از بین می‌برد.

برخی از پرکننده‌ها مانند اسید هیالورونیک و پلی ال-لاکتیک اسید در نهایت توسط بدن جذب می‌شوند. برخی دیگر حاوی دانه‌های ریز مواد جامد هستند که در ژل معلق هستند. ژل با گذشت زمان جذب می‌شود و دانه‌ها داربستی برای رشد کلاژن تشکیل می‌دهند. بسیاری از افراد این روش را بهترین و سریعترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت می‌دانند.

 

5. رتینول موضعی یا ویتامین A ؛ ماده‌ای شگفت‌انگیز برای جوانسازی پوست صورت در منزل

رتینول از شکل‌های اولیه ویتامین A و بدون شک از اصلی‌ترین مواد موجود در کرم‌های جوان‌سازی پوست محسوب می‌شود. رتینول‌های موضعی با افزایش سرعت تکثیر سلول‌های پوست کار می‌کنند. اساسا این چرخه 27 روزه طول می‌کشد تا پوست را جوان‌تر، روشن‌تر و سالم‌تر سازد.

رتینول به گیرنده‌های رتینوئیدی در سلول‌های پوست متصل و ژن‌هایی را فعال می‌کند که تولید کلاژن را تنظیم خواهد کرد. به همین دلیل رتینول در زمره بهترین روش برای جوان‌سازی پوست به حساب می‌آید.

 رتینول‌های موضعی تولید کلاژن را در پوست بالغ تحریک و به کاهش ظاهر چین و چروک کمک می‌کنند. به همین دلیل یکی از روش‌های کاربردی برای جوانسازی پوست دست در منزل محسوب می‌گردند. رتینول و جایگزین‌های آن مانند باکوچیول برای همه مناسب نیستند. زنان باردار و شیرده نباید از رتینول استفاده کنند (اگرچه می‌توانند از باکوچیول استفاده کنند).

 

6. خواب را جدی بگیرید و از آن غافل نشوید

دانشمندان خواب را جزو بهترین روش برای جوان‌سازی پوست می‌دانند و بر تاثیر آن بشدت تاکید دارند. وقتی فردی وارد چرخه خواب می‌شود، سلول‌های سراسر بدن قادر به ‌ترمیم و بازیابی خود هستند. این در سلول‌های پوست نیز اتفاق می‌افتد.

حین خواب، بدن هورمون‌های خاصی را‌ به نام ملاتونین ترشح می‌کند که فواید زیبایی دارند. ملاتونین برای پوست ضروری و نقش مهمی ‌در‌ ترمیم پوست هنگام رویارویی با محیط، اشعه ماوراء بنفش، عوامل استرس زا، آلودگی و غیره ‌ایفا می‌کند. اگر نخوابید ملاتونین تولید نمی‌شود و پوست خودش را ‌ترمیم نمی‌کند.

اخیرا دانشمندان دریافته‌اند که خواب شبانه برای تولید کلاژن یز بسیار مهم است چون بدن ما به طور طبیعی لایه کلاژن پوست را ‌ترمیم می‌کند. ما دو ساختار فیبر کلاژن داریم: یک ساختار کلاژن دائمی ‌پوست که داربستی برای نگه‌داری آن در جای خود است. ساختار دوم فیبرهای کلاژن لاغرتر و گذراتر هستند که هنگام خواب این رشته‌ها به فیبرهای کلاژن دائمی ‌متصل می‌شوند.

اساسا ضرباتی که کلاژن در طول روز متحمل می‌شود (خورشید، آلودگی، فرآیندهای التهابی) بدن آن‌ها را با استفاده از این فیبرهای کلاژن کمکی بازیابی می‌کند. این یک مفهوم فنی به نظر می‌رسد، اما نکته اصلی اینکه تولید کلاژن ماهیتی ریتمیک دارد، یعنی خواب برای سلامت پوست بسیار حیاتی است.

 

7. لیزر درمانی بهترین روش برای جوان‌سازی پوست

لیزر درمانی بهترین روش برای جوان‌سازی پوست و رفع چین و چروک صورت|سیوطب

لیزر چین و چروک‌های متوسط تا عمیق را از بین می‌برد و به طور قابل توجهی رنگ، بافت و سفت شدگی پوست را بهبود می‌بخشد. توانایی لیزر برای هدف قراردادن انواع خاصی از سلول‌ها در لایه‌های متمایز پوست بسیار شگفت‌انگیز است.

لیزرها قادر است تا شرایطی مانند لکه‌های پورت واین، خال‌های رنگی و رگ‌های عنکبوتی را درمان کنند. به همین دلیل از آن به عنوان بهترین دستگاه جوانسازی پوست نام می‌برند. حفره‌های آکنه و بسیاری از زخم‌های دیگر نیز با جوانسازی پوست صورت با لیزر به راحتی امکان‌پذیر است. به صورت کلی متخصص پوست یا جراح زیبایی بهترین روش برای جوان‌سازی پوست را بر اساس نوع پوست فرد در اختیار قرار خواهد داد.

 

8. بوتاکس؛ سریع ترین راه جوانسازی پوست، کوتاه مدت ولی مقرون به صرفه

تزریق سم بوتولینوم (شامل بوتاکس، دیسپورت و زئومین) نسبتا مقرون به صرفه، دارای خطرات بسیار کم‌ و نیازی به زمان بهبودی ندارد. بوتاکس در صاف کـردن موقت صورت، ابرو یا گردن چروکیده بسیار موثر هستند.

 

9. لایه‌ برداری شیمیایی روشی با ریسک بالا برای جوا‌نسازی پوست

لایه‌برداری برای درمان چین و چروک، لکه‌های ناشی از افزایش سن، تغییر رنگ، رشد پیش سرطانی پوست و زخم‌های سطحی استفاده می‌شود. محلول اسیدی (اسید گلیکولیک، سالیسیلیک یا‌ تری‌کلرواستیک) روی پوست اعمال می‌شود، سلول‌های پوست را حل و لایه‌های بالایی اپیدرم را از بین می‌برد.

تاثیرات بر اساس عمق نفوذ لایه‌برداری متفاوت است که با توجه به نوع و قدرت محلول مورد استفاده تعیین می‌شود. برخی افراد لایه برداری پوست را بعد از PRP و تزریق ژل بهترین روش برای جوان‌سازی پوست به حساب می‌آورند.

 

10. میکرودرم ابریژن نوعی جوانسازی پوست با هیدروکسید آلومینیوم

در این روش، پزشک یا متخصص زیبایی ناحیه‌ای را با کریستال‌های ریز هیدروکسید آلومینیوم سمباده می‌زند تا پوستی صاف‌تر ایجاد کند. نسبتا ارزان و نیازی به زمان بهبودی نیست.

 

11. میکرونیدلینگ نوعی جوانسازی نیمه تهاجمی برای پوست ولی کم تاثیر

در این تکنیک پزشک به طور مکرر یک ابزار الکتریکی یا باتری‌دار حاوی چندین سوزن کوچک، نازک و تیز را روی پوست اعمال می‌کند. سوزن‌ها باعث آسیب‌های ریز می‌شوند که به تحریک تولید کلاژن و الاستین منتهی می‌شود. مواد درمانی مانند اسید هیالورونیک یا اسید اسکوربیک را می‌توان قبل یا بعد از سوزن زدگی استفاده کرد تا ماده به عمق نفوذ کند. این روش جزو راه‌های بدون خطر و کم هزینه محسوب می‌گردد.

 

نکات کلی بهترین روش برای جوان‌سازی پوست که باید دانست

پوست دائما به جوان‌سازی و ترمیم خود می‌پردازد. بدن دائما در حال ایجاد سلول‌های جدید برای جایگزینی سلول‌های قدیمی‌تر است که در معرض عوامل استرس‌زا قرار گرفته‌اند. و این اتفاق در خواب به خوبی شکل می‌گیرد. این اتفاق هر 27 روز در اپیدرم رخ می‌دهد. اما روش‌های مبتنی بر علم نیز وجود دارد که می‌تواند به عنوان بهترین روش برای جوان‌سازی پوست به حساب آید.

لایه‌بردارهای شیمیایی خانگی و میکرودرم ابریژن معمولا دارای همان موادی هستند که متخصصان پزشکی به عنوان بهترین روش برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌کنند. همچنین انواع غلتک‌های میکرونیدلینگ خانگی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای رسـاندن رتینول‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و سایر‌ ترکیبات به پوست استفاده کرد. دستگاه‌های لیزر خانگی، نور LED و اولتراسوند نیز نسبت به تجهیزات حرفه‌ای قدرت کمتری دارند. انجام آن‌ها به طور مکرر برای چندین هفته یا چند ماه می‌توانند موثر عمل کند.

این محصولات و دستگاه‌ها می‌توانند پوست مرده را از بین ببرند و زخم‌ها و خطوط ریز را با خیال راحت از بین ببرند. از آنجایی که دارای نتایج کمتر چشمگیر هستند نمی‌توان آن‌ها را به عنوان بهترین روش برای جوان‌سازی پوست به حساب آورد.

 

سوالات متداول

1.بهترین روش برای جوان‌سازی پوست کدام است؟

PRP، لیزر درمانی، بوتاکس، تزریق ژل، لایه‌‌برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن در زمره بهترین روش‌های جوانسازی پوست قرار می‌گیرند. در کنار این روش‌ها مواد دیگری در دسترس است که زمان زیادی برای اثربخشی نیاز دارد. این‌ها شامل خواب کافی، استفاده از سرم حاوی ویتامین C و E و رتینول موضعی یا ویتامین A می‌شود.

2. چگونه می‌توانم یک شبه صورتم را جوان کنم؟

صورت خود را تمیز و مرطوب و به خوبی آبرسانی کنید. قبل از خواب از ماسک ورقه‌ای استفاده و برای جوان سازی صورت خود در طول شب خوب و کافی بخوابید.

3. چگونه می‌توانم پوستم را آب‌رسانی کنم؟

آب و استراحت کافی، غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، پرهیز از قهوه و سیگار باعث می‌شود پوست را هیدراته نگه دارید.

منبع
health.harvard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا