زیباییمو

علت آسیب های مو

علت آسیب های مو موضوع این مقاله از سیوطب است. آسیب موها نشانه اي از مشكلات سلامتي از قبيل استرس ، کمبود تغذیه ، مشکل تیروئید یا سایر مشکلات سلامتی را به ما خبر مي دهند. تحقيقات نشان می دهد تغییر در ظاهر ، بافت یا ضخامت مو ممكن است نشانه هایی از بیماری های زمینه ای  ، مشكلات سلامتی ، ژنتیک ، استرس یا کمبود تغذیه باشد. به عنوان نمونه استرس مزمن باعث سفیدی مو با ایجاد آسیب به DNA و کاهش توليد سلولهای تولید کننده رنگدانه در فولیکول های مو و در نتيجه  ریزش آن مي شود .

زنی که موهایش آسیب دیده است | علت آسیب های مو | سیوطب

علت آسیب های مو

استرس و ژن ها عامل موهاي خاکستری علت آسیب های مو

نوع دیگری از استرس که به آن استرس اکسیداتیو گفته مي شود، در سفيدي موها نقش دارد. استرس اکسیداتیو سلول های تولید کننده رنگدانه مو را تحت تأثیر قرار مي دهد. خاکستری شدن موها قسمتي کاملاً طبیعی از افزایش سن است كه فولیکول های مو رنگ کمتری تولید می کنند . ژن های بدن نیز در سفید شدن موهای نقش بسزايي دارند ، طبق مطالعاتي ژن ها مسئول سفيدي موها است.

موهای خشک و شکننده | سیوطب

علت آسیب های مو

  • شکنندگی مو عاملي از سندرم کوشینگ 

موهای شکننده یکی از علائم بيماري نادر سندرم کوشینگ است و به دلیل توليد بیش از حد کورتیزول ، هورمون استرس در بدن ایجاد می شود. بيماري هايي از قبيل فشار خون بالا ، خستگی و کمردرد  علائم بيماري سندرم کوشینگ است.

درمان سندرم کوشینگ شامل تغییر دوز داروهايي باشد که باعث ایجاد این بیماری مي شود ، مانند داروهاي استروئیدهایی که برای درمان التهاب ناشی از انواع بیماری ها استفاده می شود و در برخي موارد نياز به جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی است .

زنی با موهای لایت در حال بررسی کم پشتی موهایش | سیوطب

علت آسیب های مو

  • کم پشت شدن مو نشانه ای از بیماری تیروئید 

وقتی غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های تیروئید تولید نمی کنند يا به تعبيري كم كاري تيروئيد منجر به ریزش بیشتر مو و تغییر در ظاهر مو مي شود.

 در سنین 12 سال به بالا برخي افراد دچار کم کاری تیروئید مي شوند، اگرچه ممكن است خفیف باشد. اين بيماري باعث کم پشتی موها و علائم دیگری مانند خستگی ، عدم تحمل سرما ، درد مفاصل ، درد عضلانی ، پف صورت و افزایش وزن ميشود و درمان آن مصرف داروهای تیروئید است. علاوه بر کم پشتی مو ، برخی از اختلالات تیروئیدی فرد را در معرض خطر ریزش مو و آلوپسی قرار مي دهد. این نوع ریزش مو باعث ایجاد لکه هاي ناگهانی می شود .

ریزش موی زن جوان با موهای تیره | سیوطب

علت آسیب های مو

  • ریزش مو نشانه اي از کم خونی 

آهن برای بسیاری از واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی ، از جمله از جمله رشد مو ، بسیار مهم است بنابراين اگر ناگهان متوجه شدید ريزش موهای خود شديد كه ممكن است نشانه اي از کمبود ذخایر آهن در بدن و یا کم خونی باشد. افرادی که گیاه خوار هستند یا زنانی که پریود شدید دارند ممكن است دچار تغییر مو به دلیل کمبود آهن داشته باشند كه در اين موارد آزمايش خون براي تشخيص بيماري مهم  است.

ریزش مو نیز می تواند (به طور موقت) با تغییر ناگهانی سطح استروژن اتفاق بیفتد و اغلب پس از بارداری یا قطع قرص های جلوگیری از بارداری مشاهده می شود .

زن جوانی با ریزش مو و برسی در دست | سیوطب

علت آسیب های مو

  • ریزش مو می تواند نشانه اي کمبود پروتئین 

پروتئین برای سلامت و رشد مو ضروری است و اغلب منابع خوب پروتئین شامل ماست یونانی بدون چربی ، تیلاپیا ، نخود و سینه مرغ است. افرادی که مشکلات گوارشی دارند یا جراحی بای پس معده انجام داده اند ممکن است در هضم پروتئین مشکل داشته باشند. اما بیشتر کم پشتی مو ، حتی در خانم ها به دلیل ژنتیک است.

زنی با موهای مشکی دچار ریزش مو | سیوطب

علت آسیب های مو

  • عدم تعادل هورمونی

افزایش تستوسترون می تواند باعث رشد بیش از حد مو شود. این بیماری هیرسوتیسم نامیده می شود.

زنی با موهای طلایی | سیوطب

علت آسیب های مو

  • مشکلات خود ایمنی

بیماری معروف به آلوپسی در یک یا چند قسمت از سر سیستم ایمنی بدن را مشکل ساز مي كند. در حالی که این حالت باعث ایجاد طاسی می شود اما ظاهر پوست به میزان قابل توجهی تغییر مي کند. اين شرایط معمولاً خود به خود و بدون نیاز به مداخله پزشکی برطرف می شود. 

در این مقاله علت آسیب های مو و رابطه آن را با بیماری های قسمت های مختلف بدن بررسی کردیم . امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا