بیماریبیماری های عفونی

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال؛ آیا خطرات آن را می‌دانید

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال زمانی که کودک بیماری‌های خفیفی دارد، فقط بر اساس تشخیص پزشک بکار می‌رود. بدون شک یکی از داروهای محبوب کودکان شربت دیفن هیدرامین محسوب می‌شود. شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال یک آنتی هیستامین بدون نسخه است که برای کاهش علائم آلرژی طراحی شده است.

اما چقدر در مورد این دارو اطلاعات دارید، از جمله ‌اینکه چه زمانی از آن برای کودکان باید استفاده کرد و چه مقدار به کودکتان، به ویژه کودک نوپا بدهید؟ دانستن ایمن‌ترین راه برای استفاده از شربت دیفن هیدرامین برای کودک دو ساله و زمان استفاده نکردن از آن بسیار مهم است.

 

شربت دیفن هیدرامین چیست؟

دیفن هیدرامین نوعی آنتی هیستامین است که برای کاهش پاسخ بدن کودک نوپا به ماده‌ای به نام هیستامین طراحی شده است. زمانی که بدن این ماده شیمیایی را در پاسخ به یک آلرژن تولید می‌کند، احتمالا دچار تورم و خارش یا حتی آبریزش بینی و احتقان شوید. آنتی هیستامین این پاسخ را کاهش و مقداری تسکین موقت برای کودک به ارمغان می‌آورد.

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال به اشکال مختلف در دسترس است. شربت، قرص‌های جویدنی و چیزی به نام نوارهای مته که در دهان کودک شما حل می‌شود، از جمله دیفن هیدرامین موجود است. برای اطلاعات بیشتر از این دارو عکس شربت دیفن هیدرامین کودکان را جستجو کنید.

 

هشدارهای در خصوص شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال که دچار تشنج شده است|سیوطب

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به دادن هرگونه داروی سرماخوردگی یا سرفه حاوی آنتی هیستامین به کودکان زیر 2 سال هشدار می‌دهد. طبق گفته FDA، این نوع دارو می‌تواند عوارض جانبی جدی در کودکان نوپا و نوزادان ایجاد خواهد کرد مانند ضربان قلب سریع و تشنج.

برچسب‌های سازنده روی بسته‌بندی محصولات دارویی بچه‌ها، مصرف شربت دیفن هیدرامین برای کودکان را به والدین گوشزد می‌کند.

وقتی کودک کمی ‌بزرگتر ‌شود، وضعیت متفاوت خواهد شد اما شاید نه آنقدر که فکر می‌کنید. شربت دیفن هیدرامین کامپاند برای کودکان زیر دو سال ضرر دارد و به طور کلی برای کودکان 6 سال و بالاتر توصیه می‌شود. برچسب روی دیفن هیدرامین به والدین کودکان بین دو تا پنج سال توصیه می‌کند که از این محصول استفاده نکنند مگر توسط پزشک تجویز شود.

اگر کودک کمتر از 6 سال دارد، بهتر است قبل از استفاده با پزشک اطفال تماس بگیرید. بسیاری از والدین از شربت دیفن هیدرامین برای اسهال کودکان خود استفاده می‌کنند. اما باید گفت که کی به نوزادش دیفن هیدرامین داده قبل از اینکه هشدارهای جدی پزشک را در مورد خطرات این شربت بداند. وقتی در این مقاله در مورد کودکان نوپا صحبت به میان می‌آید، کودکان نوپا بالای دو سال مورد بحث است.

 

نکات مصرفی روی برچسب شربت دیفن هیدرامین

مانند هر دارویی دیگر، تا زمانی که برچسب آن را نخوانید از توصیه مصرف آن به کودک نوپای خود بپرهیزید. اطلاعات از محصولی به محصول دیگر متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی، لیست برچسب‌های محصول شامل سه گزینه است:

 • مواد فعال و مواد غیر فعال
 • علائم درمان شـده توسط دارو
 • مقادیر دوز توصیه شـده

محصولات قابل بلعیدن مانند شربت دیفن هیدرامین معمولا به والدین کودکان زیر 6 سال توصیه می‌کند که از این محصول استفاده نکنند. مصرف شربت دیفن هیدرامین برای نوزاد 9 ماهه یا کلا زیر 6 سال فقط باید با دستور پزشک باشد.

 

نمودار دوز مصرفی شربت دیفن هیدرامین برای کودکان

اگر پزشک دستور داد که یک دوز از دیفن هیدرامین به کودک نوپا بدهید، مهم است که دوز صحیح طبق دستور پزشک اطفال داده شود. در اینجا نگاهی به نمودار دوز پیشنهادی برای کمک ارائه می‌گردد:

وزن کودک 9.5 تا 11 کیلوگرم 11 تا 16.5 کیلوگرم 16.5 تا 22.5 کیلوگرم 22.5 تا 45 کیلوگرم بیشتر از 45 کیلوگرم
شربت 12.5 میلی‌گرم 4 5 7.5 10 _
جویدنی 12.5 میلی‌گرم _ 1 1 ½ 2 4
قرص 25 میلی‌گرم ½ ½ 1 2
کپسول 25 میلی‌گرم 1 2

 

نکته مهم: مصرف شربت دیفن هیدرامین یا قرص آن باید هر چهار تا 6 ساعت باشد. همچنین مهم است که دوزهای بیش از حد در یک دوره زمانی معین داده نشود. حداکثر 6 دوز در 24 ساعت. با این حال، پزشک امکان دارد فقط از شما بخواهد که یک یا دو دوز را به کودک خود بدهید، بنابراین حتما بپرسید.

ژل خنک‌کننده خارش کودکان دیفن هیدرامین در مواقعی که دادن داروی خوراکی به کودک نوپا مناسب نیست گاهی مفید خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان به تحریکات جزئی پوست مانند نیش حشرات یا بثورات خارش‌دار اشاره کرد. تا چهار بار در روز روی ناحیه آسیب‌دیده روی کودک نوپا بمالید. نباید فراموش کرد که شربت دیفن هیدرامین برای نوزاد 6 ماهه تا دو ساله توصیه نمی‌شود مگر در موارد استثنایی و آن هم تحت نظر پزشک.

 

اهداف استفاده از شربت دیفن هیدرامین برای کودکان نوپا

علائم آلرژی، دلیل اصلی استفاده والدین از دیفن هیدرامین است. علائم عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • چشمان خیس و آبریزش چشمی
 • خارش گلو

 

خطرات جانبی شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال که دچار استفراق شده است|سیوطب

FDA سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد عوارض جانبی جدی آنتی هیستامینی مانند شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال هشدار می‌دهد. به همین دلیل والدین نباید از شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال در خانه استفاده کنند. سایر عوارض جانبی احتمالی دیفن هیدرامین که امکان دارد در هر سنی رخ دهد عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • بی قراری
 • خستگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • گلو درد
 • دهان خشک
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع یا اسهال
 • برخی از کودکان واکنش کاملا متضاد را تجربه می‌کنند. آنتی هیستامین سیستم عصبی آن‌ها را تحریک و آن‌ها را بیش از حد و حتی تحریک‌پذیر خواهد کرد.

 

جایگزین‌های شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال

همیشه ‌ایده خوبی است که قبل از مصرف آنتی هیستامین با پزشک مشورت کنید. در صورتی که کودک به چیزی واکنش آلرژیک نشان دهد، احتمالا پزشک یک دوز از شربت دیفن هیدرامین را امتحان کند. اما این امکان نیز وجود دارد که پزشک مصرف این داروی خاص را برای کودکتان ممنوع کند.

اگر کودک آلرژی فصلی داشته باشد، ممکن است پزشک استفاده از نوع دیگری از داروهای آلرژی را توصیه کند. چون دیفن هیدرامین واقعا برای استفاده کوتاه مدت کاربرد دارد. با توجه به سن، وزن و آلرژی کودک نوپا، گزینه‌های جایگزین شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ستیریزین
 • لوراتادین
 • فکسوفنادین

 

نکات مهمی که باید در خصوص شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال بدانید

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال معمولا ایمن نیست. افراد نباید محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، به ویژه آن‌هایی که حاوی دیفن هیدرامین هستند، به نوزادان یا کودکان بسیار خردسال بدهند. دیفن هیدرامین یک داروی موثر برای تسکین علائم آلرژی یا سرماخوردگی است. ولی می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی برای کودکان زیر دو سال ایجاد کند.

افراد فقط باید دیفن هیدرامین را طبق توصیه‌های برچسب و برای درمان شرایط تایید شـده، بر اساس اطلاعات روی برچسب استفاده کنند. افراد نباید از دیفن هیدرامین برای خواباندن کودکان یا سایر مواردی از این قبیل استفاده کنند.

برای اطمینان از بی خطر بودن دارو برای دادن به کودکان، همیشه از پزشک سوال کنید و این قوانین کلی را به خاطر بسپارید:

 • هرگز از دوز توصیه شـده روی برچسب برای سن یا وزن خاص کودک تجاوز نکنید
 • همیشه توصیه‌های پزشک را در مورد مقدار و تعداد دفعات به کودک دنبال کنید
 • از دادن همزمان سایر داروها خودداری کنید مگر اینکه پزشک آن را توصیه کند

 

سوالات متداول شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال

1.آیا شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال بی خطر است؟

خیر. این دارو برای کودکان زیر دو سال خطرناک محسوب می‌شود. محصولات دیفن هیدرامین فقط برای برخی گروه‌های سنی مناسب هستند. گاهی افراد می‌توانند به نوزادان دو تا پنج سال دوزهای کوچک دیفن هیدرامین بدهند اما فقط زمانی که پزشک به آن‌ها توصیه کند.

2. عوارض خطرناک شربت دیفن هیدرامین برای کودکان زیر دو سال چیست؟

عوارض جانبی شدید و بالقوه در کودکان زیر دو سال تشنج و ضربان قلب سریع است.

3. شربت دیفن هیدرامین برای کودکان چند سال به بالا قابل استفاده است؟

دیفن هیدرامین به طور کلی برای کودکان 6 سال و بالاتر مناسب و در دسترس است. با این حال، پزشک یا متخصص اطفال امکان دارد تجویز دیفن هیدرامین را برای کودکان بسیار خردسال نیز انجام دهد. این اتفاق فقط برای برخی شرایط خاص مانند واکنش آلرژیک خواهد بود.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا