اخبار پزشکی

دیسکوژل چیست؟ آشنایی با یافته‌های جدید برای مهار دردهای کمر

دیسکوژل از روش‌های درمانی جدیدی است که به کمک بیمارانی آمده که از دیسک کمر شکایت دارند، ولی نمی‌خواهند ریسک عمل جراحی را بپذیرند. پس این روش در واقع درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی است. دیسکوژل ماده اصلی سازنده دیسکوژل است  نخستین بار در سال 1975 بررسی و تایید شد. محققان دریافتند که این ماده قادر است در بهبود وضعیت دیسک های بیرون زده موثر باشد  و به عنوان درمان بدون عمل مطرح شد. اما در آن زمان مشکلاتی رخ نمود.

یکی از این مشکلات مربوط به درد زیاد هنگام تزریق دیسکوژل می‌شد. سازندگان این ماده که مطرح ترین آنها  پروفسور ترون بود کوشید تا تغییراتی در الکل به کار رفته در دیسکوژل ایجاد نماید. تغییرات در این راستا صورت گرفت که به ترکیب قدیم ماده اتیل سلولز افزوده شد. اتیل سلولز در محل دیسک شبیه پنبه  می شود مسیر پارگی ها را مسدود می کند و مشکل نشت الکل به قسمت های دیگر نیز برطرف می گردد. اینگونه بود که دیسکوژل با ترکیب کنونی به دست آمد و امروزه گاهی جایگزین عمل جراحی می شود. در این مقاله از سایت سیوطب به برسی این دیسکوژل خواهیم پرداخت.

 فایده‌های استفاده از دیسکوژل  در درمان مشکلات دیسک

وقتی با دیسک کمر و مواردی از این دست در نواحی دیگر مثل گردن روبه رو می شوید همیشه تلاش براین است که ابتدا با روش‌های غیر تهاجمی بتوان مشکلات را برطرف کرد. یکی از این روش‌ها  دیسکوژل است. حال چرا دیسکوژل روش مناسبی است. اول اینکه دیسکوژل یه روش درمانی سرپایی است. در مقایسه با جراحی هم باید گفت تزریق دیسکوژل به بیهوشی عمومی نیاز ندارد. پزشک می‌تواند مراحل تزریق را با دستگاه رادیولوژی مشاهده نماید. در میان هزاران بیماری که تجربه تزریق دیسکوژل را داشته‌اند هیچگونه عوارض آلرژیک گزارش نشده است.

نکاتی درباره دیسکوژل کمر و گردن

دیسکوژل و درمان | سیوطب

دیسکوژل به عنوان روش درمانی طلایی مطرح است. در این روش  غیر تهاجمی، به جای عمل جراحی، ماده ژل مانند به قسمت دیسک تزریق می‌شود  و ناحیه آسیب دیده را پر می‌کند. نکته این جاست که دیسکوژل یک ایمپلنت داخلی تولید می‌کند. از سوی دیگر این ماده به گونه‌ای نیست که سبب کاهش ارتفاع دیسک شود. در این روش بیمار می‌تواند پس از یک یا دوساعت پس از تزریق از بیمارستان مرخص شود. بر اساس تجربه‌های گذشته این روش با موفقیت 85 تا 92 درصدی روبه رو بوده است. نکته مهم این است که هزینه این تزریق بالاست و از عهده همه بیماران خارج است. همینطور دیسکوژل در مورد دیسک‌های پاره شده کارایی نخواهد داشت.

مراحل تزریق دیسکوژل چگونه است؟

در عمل‌های بسته مثل تزریق‌ها، شیوه عملکرد به گونه‌ای است که بخشی از حجم درون دیسک کم می‌شود. یعنی در داخل دیسک فشار منفی زیادی ایجاد و اینگونه است که فشار از روی عصب درگیر برداشته خواهد شد. تزریق دیسکوژل را در اتاق عمل انجام می‌دهند. بیمار با بی‌حسی موضعی آماده تزریق خواهد شد و مراحل تزریق توسط دستگاه رایدولوژی رویت خواهد شد. برای سهولت در بازبینی از فلز تنگستن در ساختار دیسکوژل استفاده کرده‌اند تا مسیر حرکت ژل نمایان شود. بیشترین تاثیر دیسکوژل زمانی خواهد بود که جدار دیسک سالم است  و هنوز پارگی اتفاق نیافتاده است.

تاثیر دیسکوژل در درمان؛ دیسک‌ها چگونه با ژل درمان می‌شوند؟

دیسکوژل آب را به خود جذب می‌کند. از آنجا که هنگام آسیب، دیسک مایع درون خود را به بیرون ترشح می‌کند. دیسکوژل سبب می‌شود تا آب‌ها از اطراف جذب دیسک شوند و در مرکز دیسک گرد آیند. بخشی هم در دیسکوژل هست که حل نمی‌شود. این بخش در د یسک رسوب خواهد کرد و باعث سفت شدن دیواره آن می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل دیسکوژل

دیسکوژل و مراقبت| سیوطب

مشکلات مربوط به دیسک کمر همیشه در کمین کسانی است که در انجام حرکات روزمره دقت کافی ندارند  و به سلامت خود کم توجه هستند. پس لازم است حتی پس از تزریق به نکات مهم رفتاری و حرکتی توجه کنید:

هنگام جابه جا کردن اجسام از قسمت کمر خم نشوید. لازم است وزن خود را کنترل کنید تا به کمرتان فشار وارد نشود. صاف بایستید  و شانه ها ینان را صاف نگه دارید. به مدت طولانی یک جا ننشینید. به طور منظم ورزش کنید.  استفاده از کمربند پلاتینر با تکنولوژی uic می تواند در تسریع روند بهبودی بسیار موثر واقع شود. همچنین توصیه می کنیم از پوشیدن کفش های پاشنه بلند بپرهیزید و در اخر سبک غذایی تان را اصلاح کنید و از غذاهای سالم و طبیعی میل نمایید.

 ماندگاری دیسکوژل چقدر است؟ نتایج و انتظارات

گزارش‌ها حاکی از آن است که این روش تا حد زیادی از مشکلات ناحیه کمر را حل خواهد کرد.  پزشکان در یک حرکت تحقیقاتی برخی بیماران را پیش و پس از تزریق زیر نظر گرفتند و با معاینه آن‌ها در نوبت‌های گوناگون پس از  تزریق به تایج ارزشمندی دست یافتند. بر این اساس تزریق دیسکوژل تا حد زیادی از مشکلات این بیماران کاسته بود و اثر مثبتی داشت. همینطور اگر نتایج مقایسه بیماران معالجه شده با لیزر را با بیمارانی که میکروژل تزریق کرده‌اند مقایسه کنید در می‌یابد که کیفیت زندگی در تزریق کنندگان دیسکوژل بسیار بهتر از کسانی بود که تحت درمان لیزری بودند.

دیسکوژل؛ دست آوردی که شما را از عمل جراحی بی نیاز می‌کند

درد دیسک کمر گاهی عذاب آور و غیر قابل تحمل است. این در حالی است که راه‌های گوناگونی برای درمان این عارضه وجود دارد که جراحی یکی از این راه‌هاست. اما برای گریز از عمل های تهاجمی محققان راه کارهای تازه‌ای مطرح کرده اند که یکی از این دست آوردها، تزریق دیسکوژل به محل دیسک معیوب است. در این مقاله در‌باره دیسکوژل اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم و گفتیم که این روش، جایگزینی مطمئن برای عمل جراحی خواهد بود. البته در مواقعی که دیسک پاره نشده باشد پاسخ بهتری از این تزریق خواهیم گرفت. البته پس از این عمل نیز می‌توان از کمربند پلاتینر به عنوان درمان مکمل بهره گرفت تا روند درمان هر چه زودتر طی شود.

پرسش‌های مطرح در زمینه دیسکوژل

آیا دیسکوژل  ديسك بين مهره ای را تغییر می دهد؟

این روش تاثیری در ارتفاع فضای بین مهره‌ای ندارد و تأثیری که روی آناتومی ستون فقرات میگذارد حفظ خواهد شد.

مدت استراحت پس از تزریق چقدر است؟

از سر گیری مجدد فعالیت‌های بدنی به طور جدی پس از سه هفته با احتیاط ممکن است.

چقدر زمان می‌برد تا اثرات دیسکوژل آشکار شود؟

رفتار درد و احساس به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل میزان تحمل در افراد مختلف متفاوت است. با وجود این واقعیت، به طور کلی تسکین درد بین سه تا شش هفته پس از تزریق ظاهر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا