اخبار پزشکی

قرص چربی سوز و داستان چربی‌های سرگردان در بدن

قرص چربی سوز مورد جست و جوی کسانی است که در آرزوی رسیدن به وزن نرمال به این درو آن در می‌زنند. از سوی دیگر برخی ریشه بسیاری از بیماری‌ها را در اضافه وزن می‌دانند و در پی آنند تا از هر راهی وزن خود را کم کنند. البته علاقه به تناسب اندام را نیز نمی‌توان در این میان نادیده گرفت. ناگفته پیداست که فعالیت‌های بدنی و ورزش بهترین راه برای کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافی است که در حوصله همهگان می گنجد. پس  کوشش برای یافتن راه هایی مانند مصرف قرص چربی سوز آغاز می شود. برای کمک به شما در یافتن یک چربی‌ سوز که واقعا موثر است، بهترین قرص چربی سوز برای کاهش وزن را در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب بررسی کرده ایم.

قرص چربی‌سوز گیاهی یا داروخانه‌‌ای

چربی سوزها مکمل‌های غذایی طبیعی هستند که به تسریع کاهش وزن، بهبود متابولیسم و افزایش سطح انرژی کمک می‌کنند. بیشتر چربی سوزهای ترموژنیک حاوی 100٪ مواد طبیعی هستند که آن‌ها را جایگزین موثری برای قرص‌های کاهش وزن نسخه‌ای می‌کند. اما با وجود بسیاری از چربی سوزها و قرص‌های لاغری، انتخاب بهترین محصول کاهش وزن کار آسانی نیست. در حالی که برخی از چربی سوزهای طبیعی نتایج قابل توجهی برای کاهش وزن ارائه می‌دهند، برخی دیگر دارای دوز کافی از مواد اصلی نیستند که به همان اندازه که ادعا می‌کنند مؤثر باشند.

عملکرد قرص‌های چربی سوز چگونه است؟

قرص چربی سوز و بی اشتهایی | سیوطب

تحقیقات نشان می‌دهد که قرص چربی سوز آثار منفی کربوهیدرات‌ها را خنثی می‌کنند. اما چگونه این اتفاق رخ می‌دهد. این قرص‌ها جلو ترشح آنزیم‌هایی را می‌گیرند که باعث هضم کربوهیدرات‌ها می‌شوند. به این ترتیب دیگر کربو هیدرات ها جذب بدن نخواهند شد و خیلی زود از بدن دفع می‌شوند. این قرص‌ها میزان کالری ورودی به بدن را محدود می‌کنند و نمی‌گذارند بیش از اندازه کالری به بدن وارد شود.  اما قرص‌های چربی سوز عملکرد چند گانه دارند. از سویی این قرص ها به سرکوب اشتها می‌پردازند که با اختلال در روند عادی هورمون‌ها اتفاق می‌افتد. این بی‌نظمی هورمونی سبب می شود تا مغز فرد را به حس بی‌اشتهایی سوق دهد. از سوی دیگر افزایش متابولیسم اتفاق می‌افتد. افزایش سوخت و ساز بدن به صورت مصنوعی از ویژگی های این قرص‌هاست.

ماده تشکیل دهنده قرص چربی سوز

قرص‌های چربی سوز اغلب از ماده‌ای به نام چیتوسان تشکیل می‌شوند. وظیفه این ماده جذب چربی  است. به گونه‌ای که از انباشته شدن چربی در بدن جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر مصرف این قرص شاید با نگرانی‌هایی نیز همراه باشد. چرا که این قرص از جذب ویتامین‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد. پس باید این قرص‌ها با احتیاط مصرف شوند. بر این اساس قرص لاغری انواع گوناگونی دارد:

قرص لاغری برای بالابردن متابولیسم بدن: این قرص‌ها با بالا بردن دمای بدن چربی سوزی را افزایش می‌دهند که معمولا پایه ساخت آن ها از کافئین است.

قرص برای کاهش اشتها: از ویژگی‌های این قرص‌ها می‌توان به ایجاد سیری کاذب و کاهش اشتها اشاره کرد. ماده سازنده این قرص‌ها فیبرهایی است که جذب بدن نمی‌شوند و باعث پر شدن معده خواهند شد.

قرص‌های چربی سوز: این قرص‌ها نمی‌گذارند روده کوچک چربی غذای هضم شده را جذب کند. یادتان باشد ویتامین‌هایی مانند D-A-E در چربی محلولند و در صورت جذب نشدن چربی‌، این ویتامین‌ها هم جذب نخواهند شد.

نکات ضروری  پیش از مصرف قرص چربی سوز

نکته مهم در مورد استفاده از قرص چربی سوز این است که فرد حتما باید در مورد مصرف این قرص‌ها با پزشک منتخصص تغذیه مشورت کند و در واقع زیر نظر پزشک این قرص ها را مصرف نماید. پزشک نیز نکاتی را در این میان مد نظر قرار می‌دهد که یکی از این نکات توجه به توده بدنی فرد است.  اگر توده بدنی فرد متقاضی کمتر از 30 باشد پزشک اجازه مصرف قرص را نخواهد داد. اگر بیمار با دیابت چاقی روبه رو باشد می‌تواند از قرص های چربی سوز استاندارد و مورد تایید استفاده نماید.

قرص چربی سوز قوی در داروخانه

قرص‌های موجود در داروخانه با ترکیبات شیمیایی  را بسیاری از کسانی مصرف می‌کنند که از روش‌های گوناگون خسته شده‌اند و راهی جز تن دادن به داروهای توصیه شده ندارند. برخی از این داروها را در زیر برمی‌شماریم:

نام قرص

اثرگذاری

ترکیبات

قرص لاغری ونوستات

جلوگیری از جذب چربی ها

ارلیستات

فورسکولین

کاهش تولید چربی در بدن

 

لاموتریژین

تاثیر بر مرکز اشتها در مغز

ترکیبات ضذد افسردگی  و ضد تشنج

فنترمین

افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها

سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین

کالری بلاکر

کاههش میزان آب و اسید در بدن

فسفاتیدیل کلین‌دیکسین، کربوهیدرات‌های پایین گلیسمیک و فیبرهای محلول در آب

قرص چربی سوز قوی شکم و پهلو گیاهی

 رهایی از اثرات مضر داروهای شیمیایی یکی از هدف‌های کسانی است که به مصرف قرص لاغری گیاهی روی می‌آورند. در اینجا با برخی از این قرص ها و ترکیبات آن‌ها آشنا می‌شویم:

نام قرص

اثر گذاری

ترکیبات

کپسول/قرص اسلیم می  نچرال ورد

 کاهش اشتها و افزایش چربی سوزی

گارسینیا 
کرومیوم
فلفل سیاه
گوارانا
چای سبز

قرص نیچرفیت دیموند

سیری کاذب و کاهش اشتها و کاهش کلسترول خون

جو دوسر

کپسول / قرص زوبوکس

های هلث

القا سیری با فیبر بالا

گیاه گلوکومان

قرص اسلیم مکس

افزایش متابولیسم

کاسنی

چای سبز

گشنیز

رازیانه

قرص اسلیم کوئیک

کاهش اشتها و چربی سوزی

کرفس

شوید

چای سبز

دوره مصرف قرص‌های لاغری و کاهش وزن

قرص لاغری را بر اساس توصیه سازمان غذا و داروی آمریکا نمی‌توان بیش از 12 هفته مصرف کرد. اگر پس از گذشت این مدت هنوز به نتیجه دلخواهتان نرسیدید و باز هم تمایل دارید به تلاشتان ادامه دهید حتما با وقفه دوباره به سراغ این گونه قرص‌ها بروید.

عوارض احتمالی قرص چربی سوز

قرص چربی سوز و بی خوابی | سیوطب

قرص‌های لاغری علاوه بر اینکه در لاغری تاثیر دارند  عوارضی را نیز درپی خواهند داشت. یکی از این عوارض، استرس است. ایجاد استرس در مورد قرص‌های گوناگون متفاوت است. بی خوابی هم یکی از پی آمدهای مصرف این قرص هاست. قرص چربی سوز باعث افزایش متابولیسم و در نتیجه افزایش ضربان قلب می‌شود. به این ترتیب فرد همواره احساس خستگی خواهد کرد و سیستم ایمنی بدن با اختلال همراه خواهد شد. یکی دیگر از عوارض مصرف این قرص‌ها مربوط به افزایش فشار خون است. با بالا رفتن ضربان قلب فشار خون نیز بالا می رود  و فرد ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. گاهی داستان از این حساس‌تر است و گاهی مصرف قرص‌های تقلبی به مرگ فرد می‌انجامد. در این مقاله به بررسی انواع  قرص چربی سوز پرداختیم و در مورد مزایا و عوارض آن ها به نکاتی اشاره کردیم.

پرسش‌های که در زمینه قرص چربی سوز به ذهن می‌رسد

 

آیا چربی سوزی با مواد طبیعی هم امکان پذیر است؟

برخی ادویه ها مانند زردچوبه، زنجبیل خاصیت چربی سوزی دارند.

آیا مصرف قرص لاغری بر روحیه افراد هم اثر می گذارد؟

مصرف بیش از اندازه قرص چربی سوز افراد را دچار حالت عصبی و تهاجمی خواهد کرد.

عوارض قرص لاغری کدام است؟

بی‌خوابی و استرس را از جمله عوارض این قرص ها بر شمرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا