بیماریبیماری های عفونی

از بین بردن تبخال در یک روز با 8 روش باورنکردنی و خانگی

8 روش از بین بردن تبخال در یک روز که در مواقع ضروری به کار می‌آید

8 درمان تبخال در مراحل اولیه: هر آنچه که باید برای رفع آن بدانید

از بین بردن تبخال در یک روز در واقع باور غلطی است که بسیاری از افراد فریب آن را می‌خورند. باید پذیرفت در حال حاضر هیچ درمانی برای از بین بردن تبخال در یک روز وجود ندارد. این تاول‌های آزاردهنده که روی لب‌ها یا نزدیک آن‌ها ظاهر می‌شوند، توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (HSV-1) به وجود می‌آیند. اگر سیستم ایمنی فرد مبتلا دارای نقص زمینه‌ای نباشد معمولا در عرض 10 روز از بین می‌روند.

با توجه به‌اینکه درمان تبخال یک شبه امکان‌پذیر نیست، برخی از روش‌های مقابله با آن طول عمرش را کاهش خواهد داد. بهترین زمان برای شروع درمان تبخال لب به محض احساس سوزن سوزن شدن یا خارش در اطراف دهان است. 

تبخال چیست؟

تاول‌های قرمز رنگ و پر از مایعی هستند که در نزدیکی دهان یا سایر نواحی صورت ایجاد می‌شوند. در موارد نادر، در انگشتان دست، بینی یا داخل دهان بروز می‌یابد. معمولا به صورت تکه‌ای در کنار هم جمع می‌شوند. تقریبا دو هفته یا بیشتر باقی خواهند ماند.

یک ویروس رایج به نام هرپس سیمپلکس باعث تبخال می‌شود و از طریق تماس نزدیک، مانند بوسیدن، از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کنند. زخم‌های تبخال حتی زمانی که قابل مشاهده نیستند مسری خواهند بود.

علل ایجاد تبخال لب

ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک، معمولا باعث تبخال در لب و نوع دو این ویروس منجر به تبخال تناسلی خواهد شد. تاول‌های ناشی از هر دو نوع از نظر ظاهری شبیه به هم هستند.

تبخال زمانی که قابل مشاهده باشد مسری خواهد بود و زمانی که قابل مشاهده نباشد گسترش می‌یابد. ویروس هرپس سیمپلکس از طریق تماس مانند بوسیدن، استفاده از لوازم آرایشی آلوده یا اشتراک غذا منتقل می‌شود. استرس و بیماری نیز دو عامل اصلی ایجاد تبخال هستند. هنگامی‌که سیستم ایمنی بدن به خطر می‌افتد، احتمال کمتری دارد که با ویروس‌ها مبارزه کند.

قبل از فوران تبخال احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در دهان یا صورت تجربه خواهد شد. این مرحله چند روز قبل از نمایان شدن تاول آشکار و بهترین زمان برای درمان تبخال دهان محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی ابله مرغان و ۱۰ راهکار عالی برای تسریع بهبودی کودکتان

درمان تبخال داخل دهان و لب‌ها

در این مقاله از مجله علمی پزشکی سیوطب، هفت محصول را برای درمان خانگی تبخال در مراحل اولیه بررسی می‌کنیم که عبارتند از:

1.داروهای ضد ویروسی تجویزی

فردی در حال زدن پماد برای از بین بردن تبخال در یک روز است|سیوطب

اکثر داروهای ضد ویروسی به شکل قرص یا کرم موضعی و برخی به صورت تزریقی در دسترس هستند. داروهای ضد ویروسی تجویزی از بین بردن تبخال در یک روز عبارتند از:

 • آسیکلوویر 
 • فامسیکلوویر 
 • والاسیکلوویر 
 • پنسیکلوویر 

از آنجایی که داروهای ضد ویروسی تجویزی برای درمان تبخال دهان و زبان قوی هستند، ممکن است عوارضی مانند آسیب کلیوی، واکنش آلرژیک و هپاتیت ایجاد کنند. این دارو‌ها اغلب برای شیوع تبخال شدید برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف استفاده می‌شوند.

2. بره موم و نقش آن در درمان سریع تبخال لب

بره موم یک ماده رزینی است که زنبورها از مواد گیاهی جمع آوری می‌کنند و برای مهر و موم کردن شکاف‌ کندوهای خود از آن بهره می‌برند. بره موم سرشار از آنتی اکسیدان است و تصور می‌شود که خواص ضد ویروسی دارد.

بر اساس یک مطالعه حیوانی در سال 2002، پماد پنج درصدی بره موم علائم عفونت را بر روی موش‌ها و خرگوش‌ها بهبود بخشید. بره موم در غلظت سه درصد، برای استفاده انسان در دسترس است. برای درمان تبخال، پماد، کرم یا ژل حاوی 0.5 تا 3 درصد، بره موم را پنج بار در روز باید روی تبخال مالید.

3. درمان تبخال لب با کرم موضعی ریواس و مریم گلی

طبق یک مطالعه در سال 2001، کرم موضعی ساخته شده از ریواس و مریم گلی به اندازه داروی ضد ویروسی آسیکلوویر برای درمان تبخال موثر است. زمان از بین بردن تبخال در یک روز با کرم آسیکلوویر امکان‌پذیر نیست بلکه 6 و نیم روز زمان برای بهبودی نیاز است. 

زمان بهبودی با استفاده از کرم مریم گلی به تنهایی هفت تا هشت روز است. باید آن را مستقیما سه تا چهار بار در روز روی ضایعات بمالید. در درمان تبخال باید صبور بود و از باور غلط از بین بردن تبخال در یک روز فاصله گرفت تا به لحاظ روحی اذیت نشوید.

4. فلز روی و نقش آن در از بین بردن تبخال در یک روز

کرم موضعی اکسید روی طول مدت تبخال را کوتاه می‌کند، ولی موجب از بین بردن تبخال در یک روز نمی‌شود. در یک مطالعه در سال 2001، تبخال‌های درمان شده با اکسید روی به طور متوسط ​​یک یا دو روز زودتر از موارد درمان شده با دارونما از بین رفتند. 

علاوه بر این، اکسید روی باعث کاهش تاول، درد، خارش و سوزن سوزن شدن تبخال نیز می‌شود. مکمل‌های خوراکی روی، سیستم ایمنی بدن را تقویت و به جلوگیری از شیوع تبخال کمک می‌کند. 

5. ریشه شیرین بیان و نقش آن در از بین بردن تبخال در یک روز

یک بررسی در سال 2015 نشان داد که ریشه شیرین بیان دارای توانایی‌های ضد ویروسی و ضد باکتریایی قوی است. خواص ضد ویروسی آن به جلوگیری از تکثیر ویروس‌ها کمک می‌کند، در حالی که خواص ضد باکتریایی آن عملکرد باکتری‌ها را مهار می‌کند. همین بررسی نشان داد که شیرین بیان فعالیت ضد قارچی نیز از خود نشان می‌دهد.

6. از بین بردن تبخال در یک روز با کمپرس خنک

فردی که دنبال از بین بردن تبخال در یک روز با قرار دادن یخ روی آن است|سیوطب

استفاده از کمپرس خنک بر روی تبخال تسکین دهنده است. سرما درمانی تورم و قرمزی یا تغییر رنگ را کم می کند و با بی‌حس کردن سوزش التهاب را کاهش خواهد داد. قرار دادن یک تکه یخ در اولین علامت سوزن سوزن شدن، از شدت درد تبخال تا حد زیادی می‌کاهد.

7. درمان تبخال لب با لیزین

لیزین یک اسید آمینه است که به جلوگیری از فعالتر شدن ویروس هرپس سیمپلکس کمک کند. طبق یک مطالعه در سال 1987، قرص‌های لیزین ممکن است تعداد شیوع ویروس هرپس سیمپلکس و شدت آن‌ها را کاهش دهند. 

8. بادرنجبویه و نقش آن در از بین بردن تبخال در یک روز

مطالعه‌ای در سال 1994 نشان داد که عصاره بادرنجبویه دارای توانایی‌های ضد ویروسی است. محققان همچنین دریافتند که درمان تبخال با بادرنجبویه در مراحل اولیه از موثرترین‌ها خواهد بود. 

چه زمانی تبخال مسری است؟

تبخال به محض شروع علائم مسری است، حتی اگر تاول ظاهر نشده باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند به دیگران منتقل شوند. حتی زمانی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد. برای جلوگیری از انتقال ویروس تبخال:

 • تا زمان بهبودی ضایعه از تماس صمیمی‌ از جمله بوسیدن و سایر تماس‌های پوستی خودداری کنید
 • وسایل مراقبت شخصی مانند ظروف، حوله یا مسواک را به اشتراک نگذارید
 • از لوازم آرایشی مانند رژ لب، برق لب یا کرم پودر استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از عفونت مجدد، زمانی که دچار تبخال می‌شوید، مسواک خود را تعویض کنید و پس از بهبود زخم نیز از مسواک دیگری استفاده کنید
 • از زخم سرد استفاده نکنید و هر بار که پماد می‌زنید یا زخم را لمس می‌کنید، دست‌های خود را بشویید
 • اگر نور خورشید باعث ایجاد تبخال می‌شود، هر روز از کرم ضد آفتاب در ناحیه‌ای که تبخال ایجاد می‌شود استفاده کنید.

یادداشت پایانی

هنگامی‌که تبخال شروع می‌شود، باید مسیر خود را طی کند. بیشتر تبخال‌ها بدون درمان ظرف چند هفته از بین می‌روند. درمان تبخال به محض شروع علائم، شدت و مدت آن را کاهش می‌دهد. هر چه زودتر درمان شرئع شود، شانس بیشتری برای مهار بیماری وجود دارد. 

در صورت داشتن اگزما و سیستم ایمنی ضعیف یا تحت درمان سرطان یا پیوند عضو بودن، احتمال بیشتری برای عوارض ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس به وجد می‌آورد. با بروز اولین علامت تبخال باید با پزشک صحبت کرد تا بهترین راه‌کار را برای از بین بردن تبخال در یک روز را در اختیارتان قرار دهد.

سوالات متداول در مورد از بین بردن تبخال در یک روز

1.آیا دارویی برای جلوگیری از بروز تبخال وجود دارد؟

بیشتر تبخال‌ها بعد از حدود 10 روز خود به خود از بین می‌روند و نیازی به دارو ندارند. با این حال، داروهای ضد ویروسی خوراکی طول مدت و شدت تبخال را کاهش می‌دهند و از شیوع بیماری در آینده جلوگیری به عمل می‌آورند.

 1. آیا تبخال لب و تبخال تناسلی یکی هستند؟

نه، تبخال لب با تبخال تناسلی یکی نیست، حتی اگر توسط ویروس‌های مشابه‌ ایجاد شوند.

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 باعث تبخال تناسلی شده و از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد. HSV نوع یک باعث ایجاد تبخال لب و از طریق لمس منتقل می‌شود. با این حال، انتقال تبخال به ناحیه تناسلی از طریق رابطه دهانی امکان‌پذیر است.

 1. آیا یخ به تبخال کمک می‌کند؟

قبل از شیوع تبخال، قرار دادن یخ به مدت پنج تا 10 دقیقه روی ناحیه‌ای که سوزن سوزن می‌شود یا می‌سوزد، جریان خون را کاهش می‌دهد، که می‌تواند پس از فوران زخم، درد و تورم را کاهش دهد.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا