بیماریبیماری های مفصلی

درد کشاله ران؛ دردی ساده با هزاران دلیل پیچده

درد کشاله ران در قسمتی رخ می‌دهد  که قسمت داخلی بالای ران و شکم شما به هم می‌رسد. اشتباه نکنید، این همان درد در بیضه شما نیست، اگرچه ممکن است گاهی درد بیضه به کشاله ران شما سرایت کند. این مقاله از مجله پزشکی سیوطب بر روی درد کشاله ران تمرکز دارد. دردی که گاهی از مشکلات عمیق‌تری در بخش‌های دیگر بدن مانند کلیه‌ها و مثانه حکایت دارد.

علائم و نشانه های کشیدگی کشاله ران چیست؟

تمام کشیدگی‌های کشاله ران باعث درد در قسمت داخلی ران خواهند شد. سایر نشانه‌ها شامل این موارد خواهد بود:

  • ایجاد کبودی و جراحت در ناحیه کشاله ران یا اطراف؛
  • بروز خونریزی؛
  • احساس سوزش؛
  • درد مفاصل؛
  • وجود علائم آنفلوانزا از جمله تب، سرفه، درد شدید، سردرد و گلودرد؛
  • التهاب و ورم؛
  • گرفتگی عضلات و ماهیچه؛
  • بی حسی و درد در انگشتان.

این نشانه هایی است برای درد کشاله ران که البته دلایل دیگری نیز ممکن است در این میان وجود داشته باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض  درد کشاله ران قرار دارند؟

درد در کشاله ران و مردی با درد کشاله | سیوطب

به نظر می‌رسد ورزشکاران باید بیشتر در معرض درد کشاله ران قرار داشته باشند. انجام ورزش‌هایی مانند دو سرعت، افزایش سرعت یا تغییر مسیر ناگهانی احتمال بروز این عارضه را بیشتر می‌کند. اتفاقات جاری در ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، ژیمناستیک و دیگر ورزش ها ممکن است درد کشاله ران را در پی داشته باشد. عضلاتی که به درستی گرم نشده‌اند بیشتر در معرض آسیب هستند. هوای سرد عامل موثری در ایجاد درد کشاله ران به شمار می‌رود. همینطور فشار بیش از حد به عضلات ران خسته، ممکن است به درد کشاله ران بیانجامد.

علل شایع درد کشاله ران؛ دلایل فیزیکی و عفونی ایجاد درد

کشاله ران محل اتصال میان شکم و ران است. این ناحیه در دو سوی استخوان شرمگاه قرار دارد. گاهی این ناحیه بر اثر ورزش و فعالیت های سنگین دچار درد می‌شود که این درد موقتی است و با استراحت و به کمک ورزش های اصلاحی که متخصص ارتوپد تجویز می‌کند درمان می‌شود. گاهی علت درد کشاله ران آسیب و بیماری است. به همین سبب منشا دردها را به دلایل فیزیکی و عفونی تقسیم می‌کنیم.

دلایل فیزیکی در ایجاد درد کشاله ران در زنان و مردان

درد کشاله ران ممکن است بلافاصله پس از آسیب ایجاد شود، یا درد ممکن است به تدریج در طی چند هفته یا حتی ماه ها ظاهر شود.  استفاده از ناحیه آسیب دیده درد کشاله ران را تشدید می‌کند. برخی از این دردها بر اثر عوامل فیزیکی ایجاد خواهد شد.

کشیدگی عضلات؛ دردناک و ناگهانی

گفتیم که ورزش ممکن است سبب درد در ناحیه کشاله ران شود. گاهی هم امکان دارد  رباط‌‎ها یا تاندون‎های داخلی ران کشیده شده یا پاره شوند. این عوامل سبب درد ناگهانی در کشاله ران خواهند شد. در این حالت دچار اسپاسم داخلی ران و احساس ضعف در پاهای خود خواهید شد.

آرتروز لگن؛ سفتی در عضلات ناحیه لگن

وقتی آرتروز مفصل ران رخ می‌دهد، ممکن است غضروف لگن از بین برود. سفتی و درد لگن پی آمد این حالت به شمار می‌رود. فعالیت سبب شدید‌تر شدن این دردها خواهد شد و با استراحت بهبود می‌یابد. نشستن روی صندلی کوتاه یا رانندگی درد را افزایش می‌دهد. همچنین ممکن است هنگام حرکت دادن لگن متوجه صدا هایی شوید. برای آشنایی با دردهای ناحیه لگن مقاله علت درد لگن؛ ۸ دلیل بروز درد در کشاله ران و پاها را مطالعه کنید.

شکستگی لگن و درد کشاله ران

یک چهارم بالایی استخوان ران که بشکند، شکستگی لگن رخ داده است. شکستگی لگن سبب درد کشاله ران یا قسمت بیرونی باسن خواهد شد. عوامل متعددی نیز در شکستگی لگن موثرند که از آن جمله می‌توان به پوکی استخوان اشاره کرد.

فتق کشاله ران، بیماری مردانه

مشکل فتق کشاله ران زمانی است  که روده یا بافت چربی از طریق مجاری کشاله ران به خارج از محفظه خود راه یافته باشد. برخی از مردان در مقطعی از زندگی خود  به فتق کشاله ران دچار می‌‌شوند. آمارها نشان می‌دهد مردان 8 برابر بیشتر از زنان در معرض این بیماری هستند.

دلایل عفونی درد در ناحیه کشاله ران

دلایل عفونی درد در ناحیه کشاله ران | سیوطب

برخی دلایل درد کشاله ران نیز عامل عفونی دارند.  به نظر می‌رسد این دلایل مهم‌تر هستند که بایستی درمان آن را جدی تر گرفت و ممکن است بی‌توجهی به آن عواقب دردناکی به همراه داشته باشد.

عفونت کلیه چگونه منشاء درد درکشاله ران است؟

عفونت‌‎های کلیه با عفونت‌‎های مثانه رابطه نزدیکی دارد. این عفونت ممکن است به یک یا هر دو کلیه تسری یابد.  عفونت ایجاد چرک در ادرار، تکرر ادرار و درد کشاله ران را در پی خواهد داشت. مصرف آنتی بیوتیک درمان  مناسبی برای این مشکلات خواهد بود.

عفونت مجاری ادرار

گاهی عفونت در مجاری ادار باعث درد در کشاله ران افراد خواهد شد. منظور از مجاری ادرار تمام بخش‌هایی است که در زمینه ادار دخیلند. این عفونت‌ها می‌توانند باعث درد متوسط تا شدید کشاله ران شوند. این دردها هنگام ادرار شدید‌تر خواهد شد.

پروستاتیت، و سرایت درد به ران

به عفونت یا تورم غده پروستات، پروستاتیت گفته می‌شود. پروستاتیت غده‎ کوچکی است که در پایین مثانه مردان ایجاد می‌شود. این بیماری احتمالا خود به خود بهتر خواهد شد. اما اگر علت آن عفونت باشد ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. علائم آن شامل درد کشاله ران و مشکل درد هنگام دفع ادرار است.

ورم بیضه و درد در کشاله ران مردان

ورم بیضه گاهی باعث تورم یک یا هر دو بیضه خواهد شد.  دلیل این مشکل عفونت است .بنابراین دو بیماری اپیدیدیمیت و ورم بیضه ممکن است در یک زمان رخ دهند. ورم بیضه ممکن است به دلیل عفونت ویروس اوریون باشد که درنتیجه این عفونت درد در کشاله ران رخ خواهد داد.

کیست تخمدان و درد کشاله ران در زنان

کیست‌های تخمدان زنان، روی تخمدان یا درون آن پدید می‌آید. کیست‌‎های تخمدان نشانه مشخصی ندارند و درد کشاله ران نخستین نشانه آن به شمار می‌رود. این کیست‌‎ها ممکن است بترکند که این اتفاق باعث درد شدید و ناگهانی خواهد شد.

مفصل عفونی

عفونت مفصل ران هم گاهی رخ می‌دهد. این مشکل تورم، گرما و قرمزی اطراف لگن، تب و درد شدید کشاله ران را پدید خواهد آورد. با این حال ممکن است این بیماری در افرادی که به دیابت و روماتیسم مفصلی  مبتلا هستند دیده می‌شود.

کشاله ران چگونه درمان می شود؟

به نظر می رسد استراحت سبب می شود تا در موارد عادی کشیدگی کشاله ران در حدود 4 تا 8 هفته خود به خود بهبود یابد. البته عوامل دیگر و البته مهمتر درمان‌‌های اصولی‌تری می‌طلبد که بایستی با مراجعه به پزشک و تشخیص و درمان مناسب همراه باشد. هنگام ایجاد این عارضه در حالت فیزیکی از فشارهای شدیدتر به کشاله ران بپرهیزید؛ چون طول درد را بیشتر خواهد کرد. افراد مبتلا به کشیدگی کشاله ران که  به درمان و بهبودی کامل توجهی ندارند و خیلی زود به فعالیت‌های خود باز می‌گردند، با آسیب‌های جدی روبه رو هستند. برای کاستن از درد تا پرداختن به درمان برای یک یا دو روز اول، یک کیسه یخ را 3 تا 4 بار در روز به مدت 15 دقیقه روی ناحیه قرار دهید.  یک حوله بین یخ و پوست قرار دهید تا از سرما محافظت کند. داروهایی برای درد مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین یا مارک فروشگاهی) یا استامینوفن (تیلنول یا مارک فروشگاهی) مصرف کنید. لازم است به دستورالعمل‌های همراه دارو  برای میزان مصرف و تعداد دفعات مصرف، توجه کامل داشته باشید.

چگونه از درد کشاله ران پیشگیری کنیم؟

برای ورزشکاران، ورزش برای کشاله ران توصیه شده است. اما ورزشی نرم. کشش ملایم یکی از راه‌های کمک به جلوگیری از آسیب است. گرم کردن  قبل از حرکات تند ورزشی  به‌خوبی از کشیدگس عضلات جلوگیری خواهد کرد. حفظ وزن متوسط و احتیاط برای  بلند کردن جسم‌های سنگین از فتق  جلوگیری خواهد کرد. نوشیدن آب بیشتر و هیدراته ماندن در جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت آن که از عوامل درد کشاله ران هستند موثر است. مطمئن باشید کلسیم و ویتامین d کافی به بدنتان می‌رسد تا به خوبی ملاحضات پیشگیرانه را رعایت کرده باشید.

سوالات متداول در زمینه درد کشاله ران

چه مدت طول می‌کشد تا عضله کشاله ران بهبود یابد؟

می‌توانید انتظار داشته باشید که کشیدگی کشاله ران بسته به شدت، بین سه تا شش هفته بهبود یابد. در صورت نیاز به جراحی، بهبودی کامل ممکن است تا سه ماه طول بکشد. به خاطر داشته باشید که زمان بهبودی شما به علت درد کشاله ران شما بستگی دارد و پزشک، دستورالعمل‌های خاصی را در مورد آنچه که باید انتظار داشته باشید به شما خواهد داد.

چه ورزشی برای کشیدگی کشاله ران خوب است؟

زانوهای خود را خم کنید و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. به آرامی زانوهای خود را از هم باز کنید و عضلات داخل ران را بکشید. کشش را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. 3 بار این حرکت را تکرار کنید

چه پزشکی درد کشاله ران را درمان می‌کند؟

اگر آسیب کشاله ران شما برای چند روز یا چند هفته ادامه داشت و همچنان در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند، پزشک ارتوپد یا متخصص ورزشی می‌تواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا