بیماریقلبگوش و حلق و بینی

سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است؛ همه چیز در مورد سرطان ریه | 2023

سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است؟ سرطان ریه جزو بیماری‌هایی است که هرساله جان بسیاری از افراد را تهدید می کند.  شاید بیشترین کسانی که به این بیماری دچار می‌شوند سیگاری‌ها باشند. درمان سرطان ریه غیر ممکن به نظر نمی رسد  و شیوه‌های گوناگونی برای آن وجود دارد. نکته مهم اینجاست که اگر تشخیص بیماری در زمان مناسبی صورت گیرد می‌توان نسبت به درمان امیدوارتر بود. این بیماری  بیشتر در افراد بالای 40 سال شایع است. این بیماری شاید درمان نشود اما بهبود نسبی را می‌توان در حال بیمار ایجاد کرد. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب درباره اینکه سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است و طول عمر بیماران مبتلا سخن خواهیم گفت.

از سرطان ریه چه می دانیم؟

 بیماری سرطان ریه که به آن سرطان شش هم می‌گویند هنگامی ایجاد می‌شود سلول‌های ریه بیش از اندازه تکثیر شده اند. این تکثیر سبب می‌شود تا تنفس افراد دچار مشکل حاد شود. اشکال در روند تنفس زمانی پیش می‌آید که سلول‌ها به قدری غیر مجاز تکثیر می‌شوند که تومر ایجاد می‌شود. تومورهایی که می‌توانند خوش خیم باشند یا بد خیم باشند. حال اگر  فرد در مرحله آغازین بیماری متوجه تومور شود، درمان موثر‌تری پیش رو خواهد بود. اگر در خانواده خود سابقه سرطان ریه دارید حتما از آزمایش گاه به گاه غافل نشوید.

سرطان ریه با چه شکل های وجود دارد؟

سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است و توده ها | سیوطب

در واقع سرطان ریه بسته به الگوی رشد تومور در دوشکل دیده می‌شود:

کارسینوم سلول های بزرگ

شایع‌ترین نوع سرطان ریه را کارسینوم غیر کوچک می‌دانند. دراین حالت، سلول‌ها‌ی بیمار پخش نمی‌شوند و به اطراف سرایت نخواهند کرد و درمان فوری نیاز نیست. این نوع از سرطان در 80 تا 85 درصد افراد دیده می‌شود .

کارسینوم سلول های کوچک

این نوع از سرطان با گستردگی 20 تا 25 درصدی خطرناک است. رشد و گسترش سریع این نوع سرطان سبب شده تا نیاز به درمان فوری آن احساس شود. در این شرایط، احتمال درمان تا حد بسیاری کاهش می‌یابد و گاه تمام بدن را اشغال خواهد کرد.

 علائم سرطان ریه نشانه‌های عمومی

گاهی با علائمی روبه رو می‌شوید  که باید نسبت به آن حساس بود. یکی از این علائم سرفه‌های شدید و مکرری است که برطرف نخواهد شد. اگر در سرفه‌های شما مقداری خون دیده شد نسبت به آن حساس باشید. تنگی نفس کم یا زیاد و درد در ناحیه قفسه سینه  و خس خس سینه و همچنین کاهش وزن شدید و سردردهای مزمن نیز ممکن است از نشانه های سرطان ریه باشد. علائم سرطان ریه پیشرفته ممکن است حادتر باشد. اگر این بیماری به ستون فقرات یا مغز استخوان برسد احتمالا فرد دچار تاری دید، تشنج، سرگیجه، سردرد شدید و علائم سکته مغزی  می‌شود.

درمان سرطان ریه؛ چقدر می‌توان به زندگی امیدوار بود

سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است و پرتو | سیوطب

پزشکان نسبت به احتمال درمان قطعی سرطان ریه مردد هستند. واقعیت این است که سرطان‌ها معمولا درمان قطعی ندارند و در صورت بهبود اولیه، امکان بازگشت بیماری و رشد دوباره تومور وجود دارد. این بیماری ممکن است در مرحله ابتدایی بدون روش تهاجمی درمان شود. در مواردی که جراحی صورت می‌گیرد، اگر بعد از 5 سال نشانه‌ای از بیماری مشاهده نشد ممکن است بتوان گفت فرد درمان شده.

جراحی برای درمان سرطان ریه

جراحی برای بیمارانی که در مرحله اول و دوم قرار دارند توصیه می‌شود. جراحی برای حذف غدد لنفاوی است. میزان امید به زندگی برای کسانی که تومورشان برداشته شده 74 درصد است و افرادی که جراحی جزئی داشته‌اند 64 درصد لحاظ شده است.

شیمی درمانی و کاستن از عوارض بیماری

در شیمی درمانی ترکیبی از داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی به کار می‌رود. در مورد سرطان ریه دارو معمولا به صورت وریدی تجویز خواهد شد.

گاهی شیمی درمانی در مواردی تجویز می شود که تومور رشد بسیاری داشته و به خارج از ریه نیز منتشر شده است. پس برای کوچک کردن تومور پیش از جراحی شیمی درمانی می‌کنند. در این حالت، میزان شانس برای زنده ماندن 60 درصد است. گاهی پس از جراحی، بیمار تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرد تا سلول‌های کشف نشده سرطانی او را شناسایی کنند و از بین ببرند.

نوع دیگر شیمی درمانی نیز تسکین دهنده است و برای افزایش طول عمر بیمار تجویز می‌شود. در حقیقت هدف شیمی درمانی، درمان بیمار نیست.  در این دو حالت میزان امید به زندگی 33 درصد است.

کارکرد داروهای شیمی درمانی سرطان ریه

داروهای به کار رفته در شیمی درمانی باعث می‌شوند تا تکثیر سلول‌های سرطانی کاهش یابد. داروهای شیمی درمانی فقط مختص تخریب سلول‌های سرطانی ریه نیست و هر سلولی که به شکل غیر طبیعی تکثیر شود را از بین خواهد برد. این در حالی است که گاهی شیمی درمانی به سلول‌های سالم نیز ضربه می‌زند. به همین دلیل است که گاهی در بیماران، شاهد ریزش مو، کم خونی و تغییرات وزن خواهیم بود.

معجزه درمان سرطان ریه؛ آیا سرطان ریه درمان شدنی است

به نظر شما سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است؟  سرطان ریه را باید سرطانی شایع در نظر گرفت. در این مقاله دانستیم که سرطان ریه درمان قطعی ندارد و با توجه به شرایط بدن باید نسبت به کم شدن یا احتمالا درمان بیماری امیدوار بود. به هر روی با توجه به شیوه‌های درمان  می‌توان درصدی را به عنوان شانس زنده ماندن در نظر گرفت. هرچند درمان‌هایی مثل شیمی درمانی باعوارضی مانند تغییر خلق و خو، مشکلات ناحیه دهان  و عفونت همراه خواهند بود.

پرسش‌‌های احتمالی در باره سرطان ریه تا چه حد قابل درمان است

 پیشگیری از سرطان چگونه است؟

برای پیشگیر ورزش را کنار نگذارید، از امواج سرطان‌زا دوری کنید و سیگار نکشید. میزان گاز رادون را نیز در خانه اندازه بگیرید.

پرتو درمانی در درمان چه نقشی دارد؟

از پرتوهای اشعه ایکس برای تخریب سلول‌های سرطانی استفاده خواهند کرد. پرتو درمانی و شیمی درمانی معمولا با هم استفاده خواهد شد.

هزینه درمان سرطان به چه عواملی بستگی دارد؟

به تعداد جلسات  شیمی درمانی یا نوع عمل و بیمارستان انتخابی در این زمینه بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا