بیماریبیماری های مفصلی

آب درمانی برای دیسک کمر؛ آشنایی با این درمان و 5 تمرین عالی

فهرست محتوا نمایش

آب درمانی برای دیسک کمر جایگزین قدرتمندی برای جراحی است و به طور موثر به مدیریت آسیب کمر کمک می‌کند. افرادی که از دیسک کمر شدید رنج می‌برند باید تمرینات کم فشار را انتخاب کنند. آب درمانی یک نمونه از تمرینات کمر فشار مناسب برای کمر و زانو به شمار می‌رود.

یکی از مزایای عمده آب درمانی در بیماران مبتلا به دیسک کمر کاهش فشار ناشی از وزن بر کمر است. به نظر می‌رسد که با کمک آب درمانی و رفع گرفتگی‌های عضلانی، فشار کمتری به کمر و ستون فقرات وارد می‌شود. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به آموزش و فواید آب درمانی برای دیسک کمر خواهیم پرداخت.

آب درمانی برای دیسک کمر چگونه به بیمار کمک می‌کند؟ آب درمانی برای پارگی دیسک کمر هم خوب است؟

آب درمانی را می‌توان به عنوان برنامه فیزیوتراپی با استفاده از خواص آب تعریف کرد. روش آب درمانی شامل تمرینات مختلف در آب است. این روش باید توسط درمانگران آموزش‌دیده یا آموزش از طریق فیلم آب درمانی برای دیسک کمر و دیسک پاره‌شده، در یک استخر آب گرم و هدفمند انجام شود.

چگالی آب اثر گرانش زمین را متعادل می‌کند که به بدن انسان اجازه می‌دهد شناور بماند. این اثر شناوری آب کمک می‌کند فشار کمتری روی مفاصل بدن احساس شود. این روند در طول توانبخشی بسیار مهم و موثر است، زیرا به بیمارانی که درد را تجربه می‌کنند اجازه می‌دهد تا با کاهش بار از روی مفاصل ورزش کنند. همچنین اثر شناوری حرکت رو به پایین بدن را کنترل می‌کند.

در اغلب موارد احتمال دارد که ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و دویدن روی زمین سفت برای بیماران دردناک باشد. اما بیماران می‌توانند در آب با فشار کمتر روی مفاصل خود به راحتی راه بروند و بدوند.

بهترین حرکات آب درمانی برای دیسک کمر؛ آشنایی با تکنیک‌های آب درمانی

آب درمانی برای دیسک کمر تاثیرات بالایی دارد|سیوطب

تکنیک‌های مورد استفاده در آب‌ درمانی برای درمان دیسک کمر، شامل موارد زیر است:

 • درمان با آب گرم
 • تمرینات و ورزش‌های ایستاده
 • غوطه‌ ور شدن در آب
 • شنا کردن
 • افزایش آمادگی جسمانی

این افزایش آمادگی جسمانی با استفاده از تجهیزات تخصصی مانند کش‌های مخصوص، وسایل بادی مخصوص روی آب و وسایل ایجادکننده مقاومت در آب برای دست و پا انجام می‌شود.

حرکات و تمرینات آب درمانی برای دیسک کمر، بسیار متنوع هستند و باید متناسب با بیمار و شرایط خاص او انجام شوند. محدوده‌ تمرینات شامل ورزش‌های ساده که در استخرهای کم عمق انجام می‌شوند. همچنین شامل تمرینات سنگین و کسب آمادگی جسمانی با استفاده از تردمیل‌های زیر آب و یا سایر تجهیزات پیشرفته است. در ادامه به آموزش آب درمانی برای دیسک کمر و حرکات کششی خواهیم پرداخت.

آموزش آب درمانی برای دیسک کمر چگونه است؟ آیا این تمرینات سخت هستند؟

آب درمانی یک روش توان‌بخشی است که در درمان آسیب‌دیدگی دیسک کمر به کار می‌رود. انجام تمرینات در آب باید طبق اصول فیزیوتراپی و درمانی صورت گیرد. چون هر گونه حرکت نادرست نتایج عکسی برای سلامتی اندام و عضلات خواهد داشت.

برخی از این اصول خاص در آب درمانی برای دیسک کمر عبارتند از:

 1. در عمقی از استخر قرار گیرید که آب در سطح ناف یا کمی بالاتر باشد.
 2. در دو هفته اول فقط دو حرکت ساده را انجام دهید و پس از آن هفته‌ای یک یا دو حرکت را اضافه کنید.
 3. در چند جلسه اول از فشار آوردن به کمر جدا پرهیز کنید.
 4. هر زمانی حین ورزش‌ها احساس تشدید درد یا ایجاد ضعف در عضلات کردید، برای بررسی مجدد به پزشک مراجعه کنید.

نکته کلیدی آب درمانی خشک شدن کامل و بستن کمربند با گرمکن قبل از خروج از محیط استخر جهت پرهیز از اسپاسم است.

نحوه صحیح راه رفتن در استخر برای دیسک کمر؛ طبق اصول رفتار کنید

یک راه ساده و در عین حال کاربردی برای فعال کردن عضلات مرکزی در استخر، راه رفتن به جلو و عقب است. در ادامه بیشتر با این اصول آشنا خواهیم شد.

1. قدم زدن در سراسر استخر؛ توان عضلانی خود را بهبود ببخشید

با راه رفتن با سرعت ثابت در سراسر استخر، قدرت عضلات کل بدن خود را افزایش دهید. حرکات هماهنگ بازوها و پاها نیز به حفظ تعادل و هماهنگی شما کمک می‌کند. به آرامی شروع کنید و با افزایش قدرت عضلانی تا سرعت متوسط ادامه دهید.

2. حرکات پا به عقب؛ بهترین تمرین برای کمر

به کمک دیواره استخر یک پای خود را در حالی که پای دیگر روی زمین است، بلند کنید. قبل از تعویض پا، چند ثانیه پا را در جای خود نگه دارید. این تمرین فشار پایین ستون فقرات را کاهش می‌دهد. این در حالی است که ایستادن روی یک پا دامنه حرکتی باسن را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش تحرک در خارج از آب می‌شود. زیرا با این تمرین عضلات پاها انعطاف پذیرتر می‌شوند.

3. راه رفتن به پهلو؛ تمرینی عالی در آب درمانی دیسک کمر

برای راه رفتن در آب به پهلو به گونه‌ای بایستید که پهلوی راست و باسن راستتان در مسیر حرکت قرار گیرد. سپس پای راست خود را به پهلو حرکت دهید و یک گام به سمت راست بردارید. پای چپ خود را بلند کنید و در راستای حرکت قدم بردارید. تا انتهای استخر بروید و مسیر را با پهلوی دیگر برگردید. این حرکت باعث تقویت عضلات داخلی و خارجی ران می‌شود.

فواید پیاده روی در آب برای دیسک کمر و بدن چیست؟ آیا همه می‌توانند این روش درمانی را انجام دهند؟

فواید زیاد آب درمانی برای بدن برای همه قابل لمس است|سیوطب

وقتی بیمار در آب قرار می‌گیرد، بدن او تقریبا 90 درصد سبک‌‌تر احساس می‌شود. در این حالت باید بگوییم که تاثیری که ورزش در آب روی بدن می‌گذارد، مشابه تاثیر ورزش در خشکی نیست. همچنین ورزش کردن در آب، نوعی استراحت در برابر روتین خسته‌کننده باشگاه‌های ورزشی و تمرینات فیزیوتراپی است. از دیگر مزایای پیاده روی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود سلامت مفاصل از فواید پیاده روی در آب: ورزش‌های آبی، ورزش‌هایی با شدت کم هستند که به تقویت سلامت مفاصل کمک می‌کنند.
 • افزایش انعطاف پذیری و توانایی حرکتی: حین ورزش و تمرین در خشکی، حرکات بدن به دلیل جاذبه و ترس از افتادن، محدود می‌شوند.
 • برداشتن فشار از روی قسمت‌های تحتانی بدن: دویدن در آب فشار روی مفاصل بزرگی مانند باسن یا زانو را که وزن بدن را تحمل می‌کنند، به‌ شدت کاهش می‌دهد.
 • افزایش قدرت عضلانی: آبی که مدام جریان دارد و جهتش را تغییر می‌دهد، در مقایسه با هوا مقاومت بیشتری ایجاد می‌کند.

این مزایا در درمان آسیب‌های ایجادشده در کمر تاثیر بسیار بالایی دارند.

حرکت‌های کششی برای دیسک کمر در آب شامل چه تمریناتی می‌شوند؟

حرکات کششی کمر یک درمان ارزشمند برای افزودن به پروتکل توان‌بخشی افراد است. این تمرینات باعث کاهش فشار از روی دیسک‌های آسیب‌دیده و کاهش درد کمر خواهند شد.

لازم به ذکر است که آب درمانی محیط کاملی را برای اجرای این پروتکل فراهم می‌کند. به دلیل کاهش این درد، فرد می‌تواند دیسک کمر خود را به صورت محافظه کارانه درمان کند و جراحی را به تعویق بیاندازد. همچنین بیماران می‌توانند در آب‌های عمیق و حالت شناور بدن به تمامی عضلات و مفاصل خود استراحت دهند. در ادامه با 5 حرکت مناسب برای آب درمانی برای دیسک کمر آشنا خواهیم شد.

1. تمرین لیفت پا؛ بهترین حرکت کششی در آب

تمرین لیفت پا بهترین حرکت کششی در آب|سیوطب

فشار روی اعصاب کمر در تشدید درد پا تاثیر بالایی دارد. با این تمرین کششی در آب فشار روی پاها و کمر کاهش می‌یابد. برای انجام این تمرین در حالی که ایستاده‌اید یک پا را به آرامی بلند کنید. سپس پای بلندشده را تا جایی که می‌توانید به راحتی دراز کنید، زانوی خود را خم کنید. چند ثانیه نگه دارید و پاها را عوض کنید. می‌توانید از لبه دیوار استخر کمک بگیرید.

2. کشش قوس کمر در استخر؛ بهترین حرکت آب درمانی برای دیسک کمر

حرکت کشش قوس کمر در استخر|سیوطب

پشت به دیوار استخر بایستید و پای مبتلا را از ران و زانو خم کنید. دست سمت مبتلا را روی زانو قرارداده و با دست دیگر مچ پا را بگیرید. در حالی که مچ پای خود را به داخل می‌کشید زانویتان را به سمت مقابل بکشید تا در پشت مفصل ران کشش احساس کنید. ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید، سپس این تمرین را ۳ بار انجام دهید.

3. تمرین کیک بک در کناره دیوار، تمرینی برای تقویت پاها و کمر

تمرین کیک بک در کناره دیوار  به عنوان آب درمانی برای دیسک کمر|سیوطب

برای انجام این تمرین روبه روی دیواره استخر بایستید. برای حفظ تعادل خود دست خود را به دیوار بگیرید. سپس یک پای خود را به آرامی به عقب ببرید. چند ثانیه صبر کنید. سپس پای خود را در حالت عادی قرار دهید و پای دیگر را به عقب ببرید. این تمرین را حدود 10 بار برای هر پا تکرار کنید.

4. حرکت لانژ رو به جلو در آب؛ یکی از تمرینات فوق‌العاده آب درمانی

حرکت لانژ رو به جلو در آب|سیوطب

برای انجام این حرکت رو به طول استخر بایستید. سپس با پای راست یک قدم بلند بردارید و از زانو خم شوید و پای چپ خود را نیز خم کنید. سپس بایستید و پای چپ خود را کنار پای راست قرار دهید. قدم بعدی را همین گونه ادامه دهید. مسیر برگشت را با پای چپ شروع کنید.

توجه داشته باشید که زانوی پای جلویی شما هنگام خم شدن، از نوک انگشتان شما جلوتر نرود.

5. از تقویت دست‌ها و کتف خود غافل نشوید؛ کمک به کمر با تقویت کل بدن

از تقویت دست‌ها و کتف خود غافل نشوید|سیوطب

انجام تمرینات مختلف برای تقویت عضلات دست، بازوها، کتف و شانه به کمر و درد آن کمک خواهد کرد. به همین دلیل در کنار انجام تمرینات خاص برای کمر، از دست‌ها، پاها و هسته مرکزی بدن (شکم) غافل نشوید.

ایا اب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ آب سرد چطور؟

تمرینات آب درمانی معمولا در یک استخر آب گرم انجام می‌شوند. شناور بودن آب همراه با گرمای استخر اغلب به اندازه کافی درد عضلات را تسکین می‌دهد. آب استخرهای مخصوص تمرینات درمانی معمولا بین ۳۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد گرم می‌شوند. دمای آب گرم استخر جریان خون و دامنه حرکت را افزایش می‌دهد. همچنین خاصیت ارتجاعی عضلانی را بیشتر می‌کند و برای بیمارانی که دیسک کمر را تجربه می‌کنند مفید است.

مدت زمان آب درمانی دیسک کمر چقدر است؟

حرکات ورزشی را در دوره‌های زمانی بیست و پنج دقیقه انجام دهید و سپس پنج دقیقه در آب گرم جکوزی به استراحت بپردازید. مجدد و تا حداکثر دو دوره دیگر تکرار کنید (مجموعا یک و نیم ساعت آب درمانی در هر جلسه برای دیسک کمر پیشنهاد می‌شود). در فصول گرم تا پنج نوبت در هفته و فصول سرد حداقل دو نوبت برای دوره سه ماهه آب درمانی انجام شود.

جمع بندی آب درمانی برای دیسک کمر

دیسک کمر باعث ضعف عضلات و مفاصل کمر می‌شود. زیرا در این روش درمانی محیطی بدون تحمل وزن بر مفاصل و عضلات فراهم می‌شود که در آن می‌توان عضلات کمر را تمرین داد. همچنین استرس موجود در تمام مفاصل بدن را کاهش می‌دهد و دامنه حرکتی را افزایش خواهد داد.

فشار هیدرواستاتیک آب همچنین به بهبود جریان خون سالم، تقویت عضلات بزرگ پشتی کمر و گروه‌های عضلانی کوچک‌تر که نقش حمایتی برعهده دارند، کمک می‌کند. بهترین نوع حرکات در آب، برای بیماران مبتلا به دیسک کمر در حالت عمودی یا ایستاده انجام می‌شود تا ستون فقرات، خنثی نگه داشته شود و از افزایش کشش جلوگیری شود.

سوالات متداول درباره آب درمانی برای دیسک کمر

1. ایا دیسک کمر درمان دارد؟

در واقع دیسک کمر درمان ندارد. اما با راهکارهای درمانی و روش‌های جایگزین مختلف می‌توان درد بیمار را تسکین داد و از پیشرفت آسیب‌ها جلوگیری کرد.

2. چگونه آب درمانی دیسک کمر را درمان می‌کند؟

آب درمانی برای دیسک کمر با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مهره‌های ستون فقرات می‌شود. در نتیجه به بهبود بیماری کمک می‌کند.

3.آب درمانی برای دیسک کمر فقط محدود به تمرینات در آب می‌شود، یا نوشیدن آب هم طبق اصول آب درمانی محسوب می‌شود؟

خیر آب درمانی همان هیدروتراپی است اما با هیدراته کردن بدن یعنی نوشیدن آب هم می‌توان آب درمانی برای دیسک کمر انجام داد.

منبع
choosept

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا