بیماریبیماری های مفصلی

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 چطور درمان می‌شود؟ شما می‌دانید؟

فهرست محتوا نمایش

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌های درمانی به دسته‌های غیر تهاجمی، کمتر تهاجمی و تهاجمی تقسیم خواهند شد که با توجه به شدت درد و آسیب در کمر انتخاب می‌شوند. این نوع روش‌های درمانی از فیزیوتراپی و کمربند پلاتینر تا جراحی‌های مختلف متنوع هستند.

اما به‌طورکلی پزشکان برای بیمارانی که درد زیادی دارند در ابتدا از روش‌های غیرتهاجمی استفاده می‌کنند. این کار برای کاهش التهاب‌های ایجادشده و تثبیت شرایط بیمار انجام خواهد شد. در این مطلب از مجله سلامت سیوطب به معرفی درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 با روش‌های غیر جراحی

برای درمان دیسک کمر روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به میزان درد و شدت آسیب ایجادشده انتخاب می‌شوند. در ادامه با چند نمونه از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 آشنا خواهیم شد.

1- درمان دیسک کمر مهره 3 و 4 و 5 با داروهای تجویزی

برای تسکین درد و علائم ناشی از دیسک در مهره‌های L4 و L5 یا L3 از داروهای مختلفی استفاده می‌شود. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه هستند که شامل داروهای مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی خواهند شد. در مواردی که درد بیمار شدید باشد، از داروهای مسکن قوی‌تری مانند ترامادول یا کورتیکواستروئیدها استفاده می‌شود.

2- درمان دیسک کمر مهره 5 و 4 با فیزیوتراپی

با کمک ورزش و فیزیوتراپی به‌طور خاص می‌توان درد ناشی از دیسک کمر در مهره‌های L4و L5 را هدف قرار داد. این نوع تمرینات اصلاحی به تثبیت کمر کمک می‌کنند و عضلات و مفاصل را در حالت مناسب نگه می‌دارند. در صورتی که تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی را ادامه دهید به تسکین طولانی‌مدت خواهید رسید.

3- درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 با روش دستکاری کایروپراکتیک

کایروپراکتیک یک روش حرفه‌ای غیر جراحی برای اختلالات سیستم عصبی یا اسکلتی عضلانی است. به‌طورکلی این روش درمانی تمرکز منحصر به‌فردی روی دستکاری ستون فقرات و درمان ساختاری‌های اطراف آن دارد.

همچنین باید اشاره کنیم که از کایروپراکتیک برای درمان کمردرد، فتق دیسک، رادیکولوپاتی و درد گردن استفاده می‌شود.

4- کمربند پلاتینر بهترین روش برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 کمر

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 با کمربند پلاتینر|سیوطب

کمربند پلاتینر یکی از بهترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که به سه تکنولوژی روز دنیا مجهز شده است. این سه تکنولوژی شامل اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس هستند که تاثیرات فوق‌العاده روی آسیب‌های عصبی، عضلانی و اسکلتی می‌گذارند.

از اثرات مفید ناشی از کمربند پلاتینر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش گردش خون
 • بهبود اکسیژن‌رسانی و تغذیه بافت‌ها با مواد مغذی
 • نرم کردن مفاصل
 • رفع اسپاسم‌های عضلانی
 • تحریک عضلات به بازسازی خون
 • جلوگیری از تحلیل بافت‌ها و عضلات
 • تسریع روند بهبودی زخم‌ها و آسیب‌ها

البته باید اشاره کنیم که کمربند پلاتینر مزایای کاربردی دیگری نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به قیمت مناسب و استفاده راحت از آن اشاره کرد.

5- درمان دیسک کمر در منزل با خودمراقبتی‌های ساده

برای بهبود وضعیت کمر و کاهش فشار به مهره‌ها، افراد باید از یکسری فعالیت‌های سنگین روزمره خودداری کنند. اما این جمله به معنای عدم تحرک و یکجانشینی نیست. از اقداماتی که باید برای درمان دیسک کمر رعایت کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خم کردن مکرر ستون فقرات
 • حرکات ناگهانی مانند پریدن
 • ورزش با شدت بالا و بلند کردن وزنه‌های سنگین
 • استفاده از وضعیت صحیح در هنگام ایستادن، نشستن، راه رفتن، دراز کشیدن و بلند کردن وسایل از روی زمین

این کار برای حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات و به حداقل رساندن فشارهای وارده بر آن مهم است. همچنین پیروی از یک سبک زندگی سالم و فعال، به بهبود شرایط بدن و کمردرد کمک خواهد کرد. به عنوان مثال پزشکان پیشنهاد می‌کنند که ورزش کنید و سیگار را ترکی کنید. همچنین در صورت داشتن اضافه وزن، آن را با روش‌های صحیح کاهش دهید.

6- معرفی ورزش مناسب دیسک کمر مهره 4و5

تمرینات و رشته‌های ورزشی مختلفی برای بهبود وضعیت کمر وجود دارد که مزایای آن‌ها قابل لمس هستند. از ورزش‌های مناسب برای افرادی که دیسک کمر دارند می‌توان به یوگا، پیلاتس، انواع ورزش‌های آبی و پیاده‌روی اشاره کرد.

برخی از تمرینات عالی برای افرادی که با دیسک کمر در مهره ‌های L4 و L5 سروکار دارند عبارتند از:

 • ژست کبری
 • حرکت گربه گاو
 • حرکت سگ پرنده
 • پلانک
 • مجموعه ورزش‌های ویلیامز

این تمرینات باعث تقویت عضلات کمر و پاها و جلوگیری از تحلیل بافت‌ها در این ناحیه می‌شوند.

 

معرفی روش‌های تزریقی و متدهای جدید برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

از انواع مختلفی از درمانی‌های تزریقی می‌توان برای کاهش التهاب یا توقف تکانه‌های درد در مهره‌های L4 و L5 به مغز استفاده کرد. در ادامه با برخی از درمان‌های تزریقی آشنا خواهیم شد.

7- تزریق استروئید اپیدورال برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

استروئیدهایی که مستقیما به فضای اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شوند به کاهش التهاب و حساسیت رشته‌های عصبی به درد کمک می‌کنند. همچنین این داروها باعث می‌شوند که آسیب‌های ایجادشده سیگنال‌های درد کمتری تولید کنند. این تزریق‌ها در درمان علل التهابی درد، مانند درد ناشی از فتق قطعات دیسک، موثرتر هستند.

توجه داشته باشید که در زمان تزریق استروئید به محل آسیب از تصویربرداری با اشعه ایکس یا هدایت فلوروسکوپی با رنگ استفاده می‌کنند. با این کار سوزن تزریقی در محل درست وارد و مواد موجود در آن تخلیه می‌شوند.

8- درمان دیسک کمر با فرسایش بسامد رادیویی

ممکن است فرسایش فرکانس رادیویی برای درمان درد ناشی از مفاصل فاست مهره L4-L5 استفاده شود. در این روش بخشی از عصب ناقل درد با سوزن فرکانس رادیویی گرم می‌شود تا ضایعه گرمایی ایجاد شود. این ضایعه ایجادشده از ارسال سیگنال‌های درد توسط عصب به مغز جلوگیری می‌کند.

 

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 با روش‌های جراحی

جراحی برای درمان دیسک کمر مهره 5|سیوطب

در مواردی که نقص‌های عصبی مانند بی‌حسی یا ضعف عضلانی با درمان‌های غیر جراحی بهبود پیدا نکنند، پزشک جراحی را توصیه می‌کند. البته روش‌های مختلفی از جراحی در ستون فقرات وجود دارد که با توجه به شدت و محل آسیب تعیین می‌شوند.

به‌طورکلی از تکنیک‌های کم تهاجمی برای تسکین فشرده‌سازی ریشه عصبی یا سندروم دم اسبی استفاده خواهد شد. از دیگر تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

9- جراحی میکرودیسککتومی (Microdiscectomy)

در این جراحی قسمت کوچکی از مواد دیسک نزدیک ریشه عصب خارج می‌شود. همچنین احتمال دارد که بخشی از استخوان مجاور ریشه عصب نیز برای تسکین فشار کوتاه شود. میزان برداشته استخوان یا مواد تشکیل‌دهنده دیسک به میزان فشاری که آن‌ها به عصب وارد می‌کنند بستگی دارد.

10- جراحی لامینکتومی برای باز شدن جا برای دیگر عصب‌ها

در جراحی لامینکتومی (Laminectomy) بخشی یا تمام لامینا (ناحیه استخوان در پشت مهره) برداشته می‌شود. با این کار فضای بیشتری برای اعصاب دم اسبی فراهم خواهد شد. نوع این جراحی با توجه به شدت آسیب مشخص خواهد شد.

11- جراحی فورامینوتومی (Foraminotomy)

در این جراحی دهانه ریشه عصب نخاعی (فورامن بین مهره‌ای) را با کوتاه کردن استخوانی که بیش از حد بزرگ شده است، کم می‎‌کنند. در این حالت فشار روی عصب نخاعی کاهش می‌یابد.

12- جراحی فاستکتومی یا برداشتن بخشی از فاست

در جراحی فاستکتومی (Facetectomy) فشردگی ریشه عصب با کوتاه کردن یا برداشتن بخشی از مفاصل فاست تسکین می‌یابد. در این حالت درد و علائم ایجادشده ناشی از فشار از بین می‌روند.

13- جراحی تعویض دیسک مصنوعی کمر

این جراحی چندان رایج نیست و شامل تعویض کامل دیسک بین مهره‌ای برای رفع فشار ریشه عصبی و جایگزینی آن می‌شود. توجه داشته باشید که در مواقعی دیسک تعویض می‌شود که امکان ترمیم آن وجود نداشته باشید.

14- جراحی همجوشی L4 و L5

بسته به وسعت جراحی و مقدار استخوان برداشته‌شده، بخش آسیب‌دیده ممکن است با بخش حرکتی مجاور ترکیب شود تا ثبات ایجاد شود. در این حالت به عنوام مثال مهره‌های L4 و L5 که آسیب‌دیده‌اند را با مهره‌های مجاور مانند L3 و L6 تثبیت می‌کنند.

توجه داشته باشید که احتمال دارد در برخی موارد جراحان بیش از یک عمل جراحی را در یک زمان انجام دهند. به عنوان مثال عمل لامینکتومی ممکن است همراه با فورامینوتومی انجام شود. در این حالت به این جراحی، جراحی لامینوفورامینوتومی می‌گویند.

 

در آخر باید بگوییم

برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 روش‌های درمانی متنوعی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع و شدت درد کمر مشخص می‌شوند. در این حالت افرادی که درد خفیف تا متوسط دارند از روش‌های غیر تهاجمی و کمتر تهاجمی استفاده می‌کنند. درحالی‌که افرادی که دردهای شدید دارند، در ابتدا این روش‌های کمترتهاجمی را امتحان کرده‌اند، اما جواب نگرفته‌اند. به‌همین دلیل پزشکان برای بهبود آن‌ها از روش‌های تهاجمی استفاده می‌کنند. سپاس که تا انتهای این مطلب از مجله سیوطب با ما همراه بودید. اگر شما در مورد درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 اطلاعاتی دارید، با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول در مورد درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر چگونه است؟

افرادی که دیسک کمر دارند باید روی کمر بخوابند و زیر زانوها و زیر گودی کمر خود از بالش‌های کوچکی استفاده کنند. همچنین خوابیدن به صورت ژست جنین، روی پهلو، نیز بسیار عالی است.

بهترین ورزش برای درمان دیسک کمر مهره 5 کدام است؟

ورزش‌هایی مانند یوگا، پیلاتس و ورزش‌های آبی برای افرادی که دیسک کمر دارند مناسب است.

درمان دیسک کمر مهره 3 و 4 با 4 و 5 متفاوت است؟

در اغلب موارد خیر. به‌طورکلی برای درمان دیسک کمر از روش‌های رایجی استفاده می‌شود.

منبع
spine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا