بیماریبیماری های مفصلی

مفنامیک اسید بهترین دارو برای 3 درد؛ از کمردرد خفیف تا متوسط

فهرست محتوا نمایش

مفنامیک اسید داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است. این دارو برای درمان دردهای خفیف تا متوسط در بزرگسالان و کودکان حداقل 14 سال است که استفاده می‌شوند. همچنین از mefenamic acid برای درمان دردهای قاعدگی، دندان درد و کمردرد به صورت کوتاه مدت استفاده می‌شود.

یکی از پرکاربردترین موارد مصرف mefenamic acid، استفاده در دوران پریودی است. زیرا درد ناشی از انقباضات شکم و کمردرد پریودی را کاهش می‌دهد. اما مصرف این داروی ضد التهابی برای تسکین دندان درد نیز مفید است. اما از طرفی دیگر نمی‌توان از عوارض آن چشم‌پوشی کرد. برای آشنایی بیشتر با مفنامیک اسید این مطلب مجله پزشکی سیوطب را بخوانید.

چگونکی عملکرد؛ مفنامیک اسید برای چیست؟

مفنامیک اسید با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می‌کند. mefenamic acid با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده‌ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می‌شود. باید بگوییم که پروستاگلاندین مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه آسیب‌دیده است. در نتیجه با مهار آنزیم‌های سیکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین، درد و التهاب کاهش می‌یابد.

روند جذب و نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد و دیگر دردهای التهابی

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد مهم است|سیوطب

mefenamic acid بعد از مصرف به آهستگي جذب و حداكثر غلظت سرمی آن 3-2 ساعت پس از مصرف است. در واقع این داروی ضد التهابی توسط كبد غير فعال می‌شود و نيمه عمر آن حدود 2 ساعت است و از راه ادرار و مدفوع دفع می‌گردد.

توجه داشته باشید که در اغلب موارد دندانپزشکان برای کاهش التهابات لثه و دندان و تسکین درد بیمار این دارو را تجویز می‌کند. تاثیر تسکین‌دهی این ضد التهاب روی دردهایی مانند دندان درد، کمردرد و دردهای پریودی بسیار عالی است.

نکات مهم قبل از مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریودی و دردهای متوسط

مصرف mefenamic acid برای پریودی و دردهای متوسط بسیار موثر است. در این حالت به خانم‌هایی که در دوران قاعدگی درد زیادی در ناحیه کمر، شکم و پاها حس می‌کنند، مصرف mefenamic acid توصیه می‌شود. اما به دلیل اثرات و نحوه عملکرد این دارو، مصرف آن برای برخی افراد مجاز نیست.

مفنامیک اسید خطر حمله قلبی یا سکته کشنده را افزایش می‌دهد. در صورت سابقه‌ آسم یا بیماری‌های قلبی عروقی به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین بیماران نباید mefenamic acid را درست قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب (پیوند عروق کرونر) استفاده کنند. همچنین احتمال دارد مصرف مفنامیک اسید به ویژه در افراد مسن، باعث خونریزی معده یا روده می‌شود که احتمال دارد کشنده باشد. به همین دلیل با در مصرف mefenamic acid احتیاط کنید.

از آنجا که مفنامیک اسید در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد می‌کند لازم است، پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. به علاوه مفنامیک اسید برای استفاده افراد کمتر از 14 سال تایید نشده‌است.

طریقه مصرف مفناميك اسيد برای قطع خونریزی و کاهش درد

در صورتی که mefenamic acid برای مدت طولانی تجویز شده‌است، باید طبق دستور پزشک مصرف شود. دوز مصرفی مفنامیک اسید اغلب 500 میلی‌گرم (1 تا 2 کپسول) به صورت 1 تا 3 نوبت در روز است.

در صورتی که مفنامیک اسید را جهت تسکین درد قاعدگی مصرف می‌کنید، می‌توانید در چند روز اول خونریزی آن‌را مصرف کنید. توصیه می‌شود که mefenamic acid را همراه با غذا مصرف کنید تا عوارض گوارشی ناشی از داروهای ضد التهابی را کاهش دهید.

همچنین در صورت فراموشی یک نوبت mefenamic acid، از مصرف نوبت فراموش‌شده صرف نظر نمایید. سپس نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف کنید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دو برابر مصرف نکنید.

مصرف مفنامیک اسید در بارداری و شیردهی مجاز است؟

اگر باردار هستید، نباید مفنامیک اسید مصرف کنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کند. مصرف NSAID در 20 هفته آخر بارداری باعث مشکلات جدی قلبی یا کلیوی در جنین و عوارض احتمالی بارداری می‌شود. چنانچه در دوران شیردهی به مصرف mefenamic acid نیازمند بودید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مفنامیک اسید 250 برای چیست؟ موارد استفاده این دارو را می‌شناسید؟

قرص مفنامیک اسید برای پریود عالی است|سیوطب

از دوزهای مختلف mefenamic acid برای تسکین دردهای مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب با موارد مصرف این داروی ضد التهابی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. مفنامیک اسید برای کمر درد معجزه می‌کند؛ داروی مناسب برای درد پریودی و آسیب‌های خفیف

همانطور که تا به حال متوجه شده‌اید، مفنامیک اسید مسکنی است که نقش موثری در کنترل درد دارد. از این دارو می‌توان برای دردهای ناگهانی و شدید عضلانی یا آسیب در ستون فقرات مانند کمردرد استفاده کرد. به این موضوع توجه داشته باشید که mefenamic acid تنها برای کنترل درد است و نباید به عنوان درمان در نظر گرفته‌شود.

2. مفنامیک اسید 250 برای درد دندان مناسب است؟

از mefenamic acid می‌توانید برای تسکین درد دندان استفاده کنید. البته بهتر است با دندانپزشک در این زمینه مشورت کنید. به طور کلی این کپسول برای تسکین درد در بسیاری از نقاط بدن کاربرد دارد. دوز دارو بسته به شرایط از ۲۵۰ یا ۵۰۰ میلی‌گرم متغیر است.

3. آیا مفنامیک اسید خونریزی را کم میکند؟

سوالی که بین عموم بسیار رایج است این است که آیا می‌توان از mefenamic acid برای قطع شدن خونریزی پریود در خانم‌ها استفاده کرد؟ در جواب به این سوال باید گفت خیر. زیرا مفنامیک اسید به تسکین درد و گرفتگی شکم که ناشی از عادت ماهیانه است کمک می‌کند. همچنین این دارو مشکلات دوره‌های سنگین پریود را کاهش می‌دهد، اما در قطع خونریزی تاثیری ندارد. پس این یک باور غلط است که mefenamic acid باعث قطع خونریزی پریودی خواهد شد.

طریقه مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی چگونه است؟

همانطور که گفته شد مصرف mefenamic acid منجر به قطع خونریزی نمی‌شود. اما مصرف این داروی ضد التهابی در هنگام خونریزی پریودی در کم کردن درد فرد نقش دارد. توصیه می‌شود برای کاهش درد قاعدگی دوز اول ۵۰۰ میلی‌گرم و دوزهای بعدی ۲۵۰ میلی‌گرم هر ۸ ساعت مصرف شود.

عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی چیست؟

مانند همه داروها، قرص mefenamic acid نیز عوارض جانبی ایجاد می‌کند. اگرچه همه افراد دچار این عوارض نمی‌شوند. در اغلب موارد با سازگاری بدن فرد مصرف‌کننده با داروی جدید، عوارض جانبی بهبود می‌یابند. لازم به ذکر است که قرص مفنامیک اسید برای عفونت زنان موثر نیست و فقط باید طبق تجویز پزشک مصرف شود.

تداخل دارویی مفنامیک اسید؛ در هنگام مصرف مراقب باشید

مصرف لوزارتان با مفنامیک اسید ممنوع است|سیوطب

mefenamic acid ممکن است با سایر داروها یا حتی داروهای گیاهی تداخل داشته باشد. به طور کلی قبل از مصرف این کپسول لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. داروهایی که با مفنامیک اسید تداخل دارند شامل موارد زیر هستند:

 • داروهای فشار خون: والزارتان، کاندسارتان، لوزارتان، کاپتوپریل، لیزینوپریل، انالاپریل، متوپرولول، آتنولول، تیمولول.
 • دیورتیک‌ها یا داروهای مدر: مصرف این داروها با mefenamic acid اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از: کلرتالیدون ،تورسماید، بومتانید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: در صورت تداخل ممکن است خونریزی معده اتفاق بیفتد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از: آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن.

پس حتما قبلا از مصرف mefenamic acid در مورد داروی دیگر خود به پزشک اطلاع دهید.

عوارض قرص مفنامیک اسید در دروان قاعدگی و سایر موارد چیست؟

کپسول‌های مفنامیک اسید مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی ایجاد می‌کنند. از عوارضی که به مراقبت‌های پزشکی نیاز ندارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد
 • بی‌اشتهایی
 • حالت تهوع
 • ناراحتی معده

اگر واکنش دارویی جدی دارید که می‌تواند بسیاری از قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد، مصرف مفنامیک اسید را متوقف کنید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • بثورات پوستی
 • غدد متورم
 • دردهای عضلانی
 • ضعف شدید
 • کبودی غیرمعمول
 • زرد شدن پوست

برای رفع این عوارض جانبی به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

کلام آخر

مفنامیک اسید يكی از پركاربردترين داروهای ضد التهابی است. از mefenamic acid جهت تسكين دردهای مفصلي يا درد‌های پس از عمل‌های جراحی استفاده می‌کنند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به مزایا، چگونکی عملکرد مفنامیک اسید در بدن و عوارض آن پرداختیم. همچنین مصرف آن در بارداری، موارد منع مصرف و تداخل دارویی آن را توضیح دادیم. سپاس که با ما همراه بودید.

سوالات متداول درباره مفنامیک اسید

1. اگر یک نوبت مصرف مفنامیک اسید را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت مصرف دوز بعدی فرا رسیده‌است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. همچنین دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

2. هنگام مصرف مفنامیک اسید از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از نوشیدن الکل خودداری کنید. ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. قبل از استفاده از داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، کتوپروفن که حاوی موادی شبیه مفنامیک اسید هستند با پزشک مشورت کنید.

3. علائم اوردوز با مفنامیک اسید چیست؟

اگر این کپسول را بیش از اندازه مصرف کنید ممکن است با علائمی مانند خواب آلودگی، استفراغ، خونریزی معده، کند شدن تنفس و کما روبه‌رو شوید.

منبع
drugs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا