بیماریبیماری های مفصلی

متوکاربامول بهترین شل کننده عضلانی برای کمردرد و زانو درد

فهرست محتوا نمایش

متوکاربامول از جمله پرکاربردترین شل‌کننده‌های عضلانی است که برای تسکین دردهای عضلانی اسکلتی حاد استفاده می‌شود. معمولا پزشکان این دارو را در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی، طب سوزنی و آب درمانی تجویز می‌کنند. به همین دلیل برای طیف گسترده‌ای از مشکلات عضلانی اسکلتی مانند کمردرد و زانو درد ناشی از آرتروز تا رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلانی از این دارو استفاده می‌شود.

به دلیل استفاده زیاد از متوکاربامول، آشنایی با اثرات، عوارض و دوزهای مصرفی این دارو مهم است. به همین دلیل ما در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به بررسی متوکاربامول بر کمردرد و زانو درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

متوکاربامول چیست؟ آیا از این قرص برای کمردرد و زانو درد می‌توان استفاده کرد؟

متوکاربامول (methocarbamol) از دسته داروهای شل کننده عضلانی است. داروهای شل کننده عضلانی با مسدود کردن تکانه‌های عصبی (منظور همان احساس درد است) که به مغز ارسال می‌شوند، به تسکین درد کمک خواهند کرد. به همین دلیل از methocarbamol برای تسکین دردهای عضلانی در قسمت‌های مختلف بدن از جمله زانو و کمر استفاده می‌شود. البته قابل ذکر است که متوکاربامول همراه با استراحت و فیزیوتراپی برای درمان بیماری‌های عضلانی اسکلتی مانند درد یا آسیب استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که شل‌کننده‌های عضلانی خاصیت آرام بخشی نیز دارند. زیرا این داروها با قطع ارتباط بین سیگنال‌های عصبی و مغز از درد جلوگیری می‌کنند. این عمل به تسکین اسپاسم و تنش عضلانی که باعث درد خواهد شد، کمک می‌کنند.

چگونه باید از متوکاربامول استفاده کرد؟ آیا مصرف خودسرانه ممکن است؟

میزان مصرف قرص متوکاربامول 500 به نوع آسیب و درد بیمار بستگی دارد|سیوطب

مصرف متوکاربامول باید طبق دستور پزشک انجام شود. زیرا متوکاربامول تنها بخشی از یک برنامه درمانی است که شامل استراحت، فیزیوتراپی یا سایر اقدامات تسکین درد می‌شود.

Methocarbamol به صورت‌های مختلفی در دسترس است که با توجه به میزان درد و شدت آسیب بیمار تعیین می‌شود. نمونه‌های مختلف این داروی شل کننده عضلانی عبارتند از:

 • خوراکی: مصرف به صورت خوراکی که تعیین دوز آن با توجه به نوع آسیب و درد بیمار تعیین خواهد شد. البته امکان دارد که پزشک بعد از 2 یا 3 روز از شروع مصرف، دوز متوکاربامول را کاهش دهد.
 • آمپول متوکاربامول: این آمپول به عضله تزریق می‌شود که معمولا هنگامی که بیمار دچار کمردرد و زانو درد شدید باشد، تجویز خواهد شد.

البته باید اشاره کنیم که تزریق آمپول متوکاربامول، قبل از شروع مصرف دوزهای خوراکی صورت می‌گیرد.

چه مدت طول می‌کشد تا متوکاربامول اثر کند؟

میزان اثرگذاری Methocarbamol به نوع دارو بستگی دارد. به عنوان مثال اثرگذاری آمپول متوکاربامول مانند سایر داروهای تزریقی سریع است. اما در مورد نوع خوراکی Methocarbamol باید گفت که حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. برای اثرگذاری بیشتر لازم است که بیمار دوزهای روزانه را به موقع مصرف کند. زیرا برای مشکلات عضلانی، کاهش درد و ناراحتی لازم است که بیمار 4 مرتبه در روز از دارو مصرف شود.

قرص متوکاربامول 500 برای چیست؟ اطلاعات دوزهای رایج مصرفی متوکاربامول

با توجه به آسیب‌های اسکلتی عضلانی مختلف در بدن، به ویژه در کمر و زانو و همچنین شدت درد بیمار، دوزهای مختلفی برای بیماران تجویز می‌شود. در ادامه با دوزهای رایج مختلف این داروی شل کننده عضلانی آشنا خواهیم شد.

رده سنی و نوع آسیب

دوز مصرفی خوراکی

دوز جهت ادامه روند درمان

دوز تزریقی

بزرگسالان برای اسپاسم عضلانی

1500 میلی‌گرم 4 بار در روز

در موارد شدید ممکن است دوز روز اول تا 8000 میلی‌گرم افزایش یابد.

قرص 500 میلی‌گرمی به صورت 4 بار در روز

برای علائم متوسط حدود 1 گرم یکبار در روز

برای علائم شدید حدود 1 گرم هر 8 ساعت

نوجوانان 16 تا 17 سال

1000 میلی‌گرم 2 یا 4 بار در روز

500 میلی‌گرم در روز

حداکثر 1 گرم در روز

دوزهای استفاده شده در این جدول به صورت تقریبی هستند. استفاده از Methocarbamol برای کودکان 0 تا 15 سال تایید نشده‌است. همچنین به دلیل کاهش توانایی کلیه‌های افراد مسن (بالای 65 سال)، مصرف زیاد متوکاربامول برای آن‌ها توصیه نمی‌شود.

موارد استفاده از قرص و آمپول متوکاربامول چیست؟ آیا برای نوع خاصی از مشکلات اسکلتی عضلانی مفید است؟

داروهایی مانند متوکاربامول که از دسته داروهای شل کننده عضلانی هستند برای مشکلات مختلف اسکلتی عضلانی مصرف می‌شوند. از مهمترین کاربردهای Methocarbamol می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپاسم عضلانی از خفیف تا شدید
 • دردهای عضلانی ناشی از آسیب، ضربه و جراحی
 • دردهای ناشی از آسیب مفصلی در زانو
 • کمردرد ناشی از آرتروز و مشکل در دیسک‌ها
 • رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات، رباط‌ها یا تاندون‌ها
 • کنترل انقباضات عضلانی بیماری کزاز
 • کمردرد غیر اختصاصی، حاد یا مزمن
 • فیبرومیالژیا
 • درد میوفاشیال (درد در گروه‌های عضلانی خاص)
 • آرتریت التهابی
 • شکستگی دنده
 • بعد از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو
 • گرفتگی عضلات شکم در افراد مبتلا به سیروز

باید توجه داشته که دوز و دوره مصرف Methocarbamol در مشکلات گفته شده متغیر است.

هشدارها در مورد مصرف قرص و آمپول متوکاربامول برای چیست؟

آمپول متوکاربامول برای کمردرد و زانو درد شدید عالی است|سیوطب

قبل از مصرف هر دارویی حتما هشدارهای درج شده در بسته دارو را مطالعه کنید تا اطلاعاتی راجع‌به حساسیت‌های ناشی از آن را داشته باشید. به عنوان مثال توصیه می‌شود که در صورت داشتن حساسیت به متوکاربامول، به هیچ وجه این دارو را مصرف نکنید.

همچنین میزان دوز تعیین‌شده را در زمان مقرر و دوز درست مصرف کنید. مصرف بیش از حد از Methocarbamol باعث بروز عوارض جانبی خواهد شد. همچنین در صورتی که قصد رانندگی یا کار با ابزارهای خطرناک را دارید، از مصرف این دارو خودداری کنید.

موارد منع مصرف متوکاربامول برای افراد مختلف؛ چه افرادی نباید Methocarbamol مصرف کنند

به طور کلی مصرف شل کننده‌های عضلانی عوارض خیلی جدی ایجاد نمی‌کنند. اما این دارو مانند سایر محصولات شیمیایی اثرات خاصی دارند که امکان دارد برای برخی افراد مضر باشد.

 • افراد مسن
 • بیماران کلیوی
 • افراد مبتلا به تشنج یا صرع
 • میاستنی گراویس
 • جنین متولد نشده
 • مادران شیرده و نوزادان آن‌ها

به همین دلیل قبل از مصرف Methocarbamol و دیگر داروهای شل کننده عضلانی برای جلوگیری از عوارض بعدی با پزشک مشورت کنید.

عوارض قرص متوکاربامول 500 و دیگر دوزهای این دارو چیست؟

در مواردی برخی افراد با مصرف متوکاربامول دچار علائم آلرژیک می‌شود که در این حالت باید سریعات به پزشک مراجعه کنند. این علائم شامل کهیر، تنفس دشوار، تورم لب‌ها، زبان و گلو است. همچنین برخی دیگر با مصرف چندین دوز علائمی را مشاهده می‌کنند که عبارتند از:

 • احساس سبکی سر مانند بیهوشی
 • ضربان قلب آهسته
 • تشنج
 • یرقان (زردی پوست یا چشم‌ها)
 • درد، کبودی، تورم یا تغییرات پوستی در محل تزریق

البته عوارض جانبی رایج متوکاربامول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی
 • تب
 • گیجی و مشکلات حافظه
 • حالت تهوع، استفراغ و ناراحتی معده
 • تاری دید و دوبینی
 • گرگرفتگی (گرمی، قرمزی یا احساس سوزن سوزن شدن)
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • عدم هماهنگی یا تعادل

در صورت بروز این علائم، مصرف دارو را قطع و با پزشک خود مشورت کنید.

اگر یک دوز از متوکاربامول را فراموش کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت فراموشی یک دوز از این دارو، سریعا آن را مصرف کنید. اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک هستید، دوز فراموش‌شده را نادیده بگیرید. لازم به ذکر است که در زمان بعدی از مصرف دو دوز با هم جدا خودداری کنید.

اگر یک دوز شل کننده عضلانی Methocarbamol را بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف بیش از حد داروهای شل کننده عضلانی عوارضی خواهد داشت. اما شدت این عوارض به میزان دوز مصرفی و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. در حالت کلی در صورت مصرف یک دوز بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.  علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل حالت تهوع، خواب آلودگی شدید، غش، تشنج یا کما باشد.

آیا متوکاربامول اعتیاد آور است؟ آیا می‌توان برای دوره طولانی از این دارو استفاده کرد؟

روی بسته‌های متوکاربامول هشداری در مورد اعتیاد و ایجاد وابستگی به این دارو درج نشده‌است. اما برخی مطالعات انسانی نتایج متفاوتی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد پتانسیل سوء مصرف در داروهای شل کننده عضلانی وجود دارد. همچنین مصرف Methocarbamol با الکل، مواد افیونی، بنزودیازپین‌ها و داروهای ضعیف‌کننده سیستم عصبی مرکزی مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

رابطه متوکاربامول و ناپروکسن چیست؟ آیا امکان استفاده از این دو دارو برای کمردرد و زانو درد وجود دارد؟

استفاده از متوکاربامول و ناپروکسن برای کمردرد و زانو درد عالی است|سیوطب

ناپروکسن یکی از داروهای پرکاربرد ضد التهابی غیر استروئیدی است که برای کاهش التهاب در بدن عالی است. به همین دلیل پزشکان این دارو را برای کاهش التهابات در مفاصل زانو و دیسک‌های کمر استفاده می‌کنند.

این در حالی است که Methocarbamol نوعی شل کننده عضلانی است که برای درمان درد ناشی از اسپاسم عضلانی مصرف می‌شود. به همین دلیل گاهی دیده می‌شود که پزشکان از متوکاربامول و ناپروکسن برای درمان درد کمر و زانو استفاده کنند. زیرا در اغلب موارد آسیب‌های اسکلتی، عضلانی و مفصلی در کنار التهاب و دردی که ایجاد می‌کنند، باعث اسپاسم عضلانی نیز می‌شوند.

آیا می‌توان متوکاربامول را با دیکلوفناک مصرف کرد؟

هیچ تداخل دارویی شناخته شده‌ای بین متوکاربامول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند دیکلوفناک و ناپروکسن وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است پزشک متوکاربامول و دیکلوفناک را با هم برای بیمار تجویز کند.

متوکاربامول بهترین دارو برای کمردرد و زانو درد

Methocarbamol یکی از پرکاربردترین داروهای شل کننده عضلانی است که برای انواع مشکلات عضلانی اسکلتی استفاده می‌شود. زیرا این نوع داروها از ارسال سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری می‌کنند و درد را به همین صورت تسکین می‌دهند. به همین دلیل از متوکاربامول برای تسکین کمردرد و زانودرد ناشی از آرتریت تا کشیدگی عضلات استفاده می‌شود. سپاس که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

سوالات پرتکرار در مورد داروی شل کننده عضلانی متوکاربامول

1. آیا متوکاربامول باعث افزایش وزن می‌شود؟

Methocarbamol هیچ گونه اثری بر وزن و افزایش آن ندارند. شایع‌ترین عارضه جانبی این دارو خواب آلودگی یا سرگیجه است. البته در برخی افراد این داروی شل کننده عضلانی باعث سردرد خواهد شد.

2. آیا متوکاربامول باعث خواب آلودگی می‌شود؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله، مصرف این دارو اثرات خواب‌آلودگی و آرام بخشی دارد. به همین دلیل بعد از مصرف این دارو توصیه می‌شود که از انجام کارهای حساس مانند رانندگی و کار با ماشین‌آلات خطرناک خودداری کنید.

3. میزان مصرف قرص متوکاربامول 500 در روز چقدر است؟

میزان دوز این دارو به نوع آسیب و شدت درد بستگی دارد. اما در حالت کلی برای تسکین کمردرد و زانو درد از قرص‌های  500 میلی‌گرمی متوکاربامول 3 تا 4 بار در روز استفاده می‌شود.

منبع
drugs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا