زیباییناخن

مراقبت از ناخن به بهترین شکل ممکن

آیا به خوبی از ناخن‌های خود مراقبت می‌کنید؟ اصلا توجه خاصی به نگهداری و مراقبت از ناخن خود دارید؟ اگر تا امروز به این عضو مفید بدن توجه نداشتید، بهتر است در این مقاله همراه ما باشید. چون می‌خواهیم مطالبی را بیان کنیم که بتوانید ناخن‌های خود را در بهترین حالت نگه دارید.

در آغاز کار ناخن‌های خود را از نزدیک ببینید. آیا ظاهری قوی و سالم دارند؟ آیا در آن‌ها برآمدگی، فرورفتگی یا مناطقی با رنگ یا شکل غیرمعمول می‌بینید؟ با مراقبت از ناخن می‌توان شرایط آن را بهبود داد و جلوی حالات نامطلوبش را گرفت. حتی با توجه به ناخن‌ها افراد می‌توانند متوجه دسته‌ای از مشکلات پوستی در بدن خود شوند که قبلا از آن‌ها غافل بودند.

ناخن‌ها از چند لایه پروتئینی به نام کراتین ساخته شده و از ناحیه‌ زیر کوتیکول رشد می‌کنند. ناخن‌های سالم، صاف، بدون سوراخ یا شیار هستند. آن‌ها از نظر رنگ و قوام یکنواخت بوده و عاری از لکه یا تغییر رنگ مشاهده می‌شوند.

گاهی ناخن‌ها برآمدگی‌های عمودی بی ضرری ایجاد می‌کنند که از کوتیکول تا نوک ناخن کشیده می‌شوند. برجستگی‌های عمودی با افزایش سن بیشتر نمایان می‌شوند. ناخن‌های دست و پا می‌توانند خطوط یا لکه‌های سفید رنگی در خود ایجاد کنند که با ناخن رشد می‌کنند. وقتی صحبت مراقبت از ناخن پیش می‌آید، تمامی این موارد اهمیت پیدا می‌کنند.

باید دقت داشته باشید که همه مواردی که در ناخن مشاهده می‌کنید، شاید طبیعی نباشد. در صورت مشاهده هر یک موارد زیر با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید. این علائم نشان می‌دهد که باید برنامه مراقبت از ناخن را انجام دهید.

 • تغییر در رنگ ناخن، مانند تغییر رنگ کل ناخن یا خط تیره زیر ناخن
 • تغییرات در شکل ناخن، مانند ناخن‌های فر شده
 • نازک شدن یا ضخیم شدن ناخن‌ها
 • جدا شدن ناخن از پوست اطراف
 • تورم یا درد در اطراف ناخن
 • خونریزی در اطراف ناخن
 • عدم رشد ناخن‌ها

بیشتر بخوانید : ناخن| بیماری های ناخن 

این که مراقبت از ناخن را نوعی مراقبت از خود بدانید یا آن را یک تفریح ​​حساب کنید به تفکر و شرایط شما بستگی دارد. اما شک نکنید که حفظ ناخن‌ها در بهترین حالت یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است. شاید این خبر هم برای شما جذاب باشد که ناخن‌های سالم به جای پول به سرمایه‌گذاری با زمان نیاز دارند.

دستی که صاحب آن مراقبت از ناخن ها را رعایت کرده است | سیوطب

داشتن ناخن‌های قوی‌ و بلند عمدتا به عادت‌ها و سبک زندگی ساده و سالم فرد برمی‌گردد. داشتن چنین ناخن‌هایی به وسایل مراقبت از ناخن گران قیمت مرتبط نمی‌شود. دقت کنید که داشتن ناخن‌های سالم به معنای ترک عادت‌های بد مانند استفاده از ناخن‌ها به عنوان چاقوی جیبی هم می‌تواند باشد. برای آنکه بتوانید ناخن‌های سالمی داشته باشید، ما راهنمایی‌های خوبی برای شما داریم. بایدها و نبایدهایی که بهتر است در زندگی روزمره از آن‌ها پیروی کنید. این مراحل را دنبال کرده و بدانید که قرار است ناخن‌های قوی و زیبایی داشته باشید.

بیشتر بخوانید : عوارض و فواید کاشت ناخن 

روش‌های مراقبت از ناخن‌ها

 1. ناخن‌های خود را مرطوب کنید

مرطوب کردن یک راز شناخته شده برای سلامت پوست است، اما اغلب در مورد ناخن نادیده گرفته می‌شود. در حالی که ناخن‌های خشک و شکننده می‌توانند نتیجه عوامل زیادی باشند در نهایت رطوبت راه‌حل مناسبی برای آن‌ها است. بنابراین رطوبت مناسب را پایه و اساس روال مراقبت از ناخن خود در نظر بگیرید. هنگام استفاده از لوسیون دست، ناخن‌های خود را کمی بیشتر مورد توجه قرار دهید. محصولات مرطوب کننده ناخن زیادی در بازار وجود دارد، اما استفاده از مرطوب کننده در واقع تنها نیمی از راه است. البته بدانید که ناخن‌های قوی به چیزی بیشتر از یک کرم یا سرم فانتزی نیاز دارند.

 1. کوتیکول‌های خود را تنها بگذارید

بریدن، عقب راندن یا تلاش برای خلاص شدن کامل از کوتیکول‌ها معمول است، اما کوتیکول‌ها دشمن ما نیستند. در واقع طبق گفته دانا استرن متخصص پوست و ناخن، کوتیکول «مهر طبیعی محافظ ناخن» است. ایجاد تغییرات در کوتیکول‌های ناخن می‌تواند بسیار بیشتر از فایده داشتن، به آن آسیب برساند. حتی اگر این کار توسط یک تکنسین ناخن و با مهارت بسیار انجام شود. دکتر استرن می‌گوید کوتیکول آسیب دیده می‌تواند ناخن‌ها را آسیب‌پذیر و در معرض عفونت قرار دهد.

میشل گرین دیگر متخصص پوست و زیبایی، موافق است که کوتیکول نامناسب می‌تواند اثر دومینویی داشته باشند. دکتر گرین می‌گوید: «وقتی کوتیکول‌های شما خشک یا زخمی می‌شوند، می‌توانند به بستر ناخن آسیب برسانند و بر رویش ناخن شما تاثیر بگذارند.» او توصیه می‌کند: «کوتیکول‌ها را با کرم یا روغن کوتیکول مرطوب کنید تا به محافظت و تقویت ناخن‌های شما کمک کند.»

 1. از تماس با آب خودداری کنید

شستن دست‌ها یا دوش با دستکش را متوقف نکنید. به راه‌هایی که می‌تواند مقدار زمان تماس ناخن‌ها با آب را کاهش دهد، توجه کنید. زیرا تماس زیاد با آب ساختار ناخن را تضعیف می‌کند. برای مثال هنگام استفاده از ظروف یا سایر کارهایی که ممکن است پوست دست شما را مرطوب کند، دستکش بپوشید.

آیا توجه کرده‌اید که ناخن‌ها بعد از حمام طولانی چقدر نرم و خمیده می‌شوند؟ این را در نظر بگیرید که ناخن رفتاری مانند اسفنج دارد. آن‌ها 1000 برابر بیشتر از پوست آب را جذب می‌کنند و بنابراین آب به راحتی در ناخن پخش می‌شود. متخصصان پوست درباره این موضوع می‌گویند: قرار گرفتن بیش از حد در آب می‌تواند فشار زیادی بر سلول‌های ظریف ناخن (به نام اونیکوسیت) وارد کند. این اتفاق امکان دارد منجر به شکنندگی، لایه برداری و شکستگی شود.

به همین دلیل است که خیساندن ناخن‌ها قبل از مانیکور یک عمل بد است. به گفته متخصصان این امر نه تنها ناخن‌های شما را در برابر عفونت آسیب‌پذیر می‌کند، بلکه اجازه نمی‌دهد لاک ناخن به خوبی بچسبد یا به مدت طولانی دوام بیاورد.

 1. ملایم باشید

به گفته سوزان سی تیلور متخصص پوست و متخصص در درمان رنگ پوست، بهترین مراقبت از ناخن، مراقبت ملایم است. برای شروع بهتر است از کارهای تهاجمی که زیر ناخن‌‌ها انجام می‌دهید، دست بکشید. او می‌گوید: «گاهی اوقات افراد نوک ناخن خود را می‌گیرند و ناخن‌های خود را در زوایای مختلف می‌کشند تا زیر آن‌ها را تمیز کنند. شما نباید این کار را انجام دهید، زیرا می‌تواند صفحه ناخن را از بستر زیرین جدا کند. این عمل می‌تواند به ایجاد عفونت قارچی یا باکتریایی ختم شود.»

به دلایل مشابه شما باید در برابر تمایل به استفاده از ناخن‌های خود به عنوان ابزارهای جایگزین مقاومت کنید. مهم نیست که چقدر راحت باشد. روش‌های خلاقانه دیگری برای باز کردن در بسیاری از وسایل وجود دارد.

اگر از مانیکور اکریلیک یا ژل استفاده می‌کنید بهتر است این کار را کنار بگذارید. شاید میزان علاقه‌مندی شما به این کار زیاد باشد، بهتر است دفعات تکرارش را کم کنید. دکتر تیلور می گوید: «وقتی ناخن‌های اکریلیک یا ژلی را جدا می‌کنید، در واقع لایه‌های ناخن را از صفحه ناخن طبیعی جدا کرده‌اید و این باعث ضعیف شدن ناخن‌های شما می‌شود. بنابراین حذف این ساز و کار به نفع سلامت شما است.»

 1. با ناخن خود مانند موهای خود رفتار کنید

بهتر است این قانون طلایی را بدانید. مو و ناخن هر دو از پروتئین کراتین تشکیل شده‌اند، بنابراین منطقی است که بسیاری از قوانین یکسان برای درمان آن‌ها اعمال شود. دکتر استرن می‌گوید که موها و ناخن‌ها در اثر پردازش بیش از حد می‌توانند کم آب شده و آسیب ببینند. پاک کردن مکرر لاک‌ها، ژل‌ها و اکریلیک همان کاری را می‌کنند که رنگ‌ها، مواد شیمیایی و استفاده از گرما روی موها تاثیر می‌گذارند. همان‌طور که هیدراتاسیون می‌تواند به ترمیم مشکلات مو مانند موهای فر کمک کند، می‌تواند به بهبود ناخن‌های خشک و شکننده یاری برساند.

تکرار می‌کنیم که آب‌رسانی پایه اصلی مراقبت از ناخن است. دکتر گرین می‌گوید: «همان‌طور که موهای خود را با یک نرم کننده قوی یا مرطوب کننده حالت می‌دهید، بهتر است کوتیکول‌های خود را نیز به منظور تقویت ناخن‌های سالم و در حال رشد، حالت دهی کنید.»

 1. همیشه به دما دقت کنید

مراقبت از ناخن | دستی با لاک قرمز که گلوله برفی درست کرده است

زمستان می‌تواند زمان سختی برای پوست، مو و ناخن‌ها باشد. هوای خنک و خشک ناخن‌ها را شکننده‌تر می‌کند. دکتر استرن می‌گوید تغییرات شدید دما در زمان بیرون رفتن از خانه می‌تواند آسیب‌های بیشتری ایجاد کند. به گفته او تغییر موقعیت از خانه یا محل کار و سرد و گرم شدن، باعث انقباض مکرر سلول‌های ناخن می‌شود. در نتیجه اتصال بین سلول‌ها ضعیف شده و منجر به شکستگی خواهد شد. این عاقلانه است که همیشه در زمستان دستکش بپوشید. همان‌طور که حدس زده‌اید بهتر است ناخن‌های خود را مرطوب، مرطوب و مرطوب کنید. البته توجه داشته باشید که ایجاد رطوبت قرار نیست توسط آب انجام شود. شما با مرطوب کردن هم از پوست دست‌ها و هم از ناخن‌های خود محافظت می‌کنید.

 1. در وسایل مراقبت از ناخن خود تجدید نظر کنید

 • سوهان‌های ناخن

به جای آن تخته‌های سنباده قدیمی از یک سوهان ناخن شیشه‌ای یا کریستالی استفاده کنید. به نظر متخصصان سنباده‌های قدیمی باعث ایجاد پارگی‌های میکروسکوپی در ناخن می‌گردند که این پارگی‌ها نیز منجر به شکاف و لایه‌برداری می‌شوند.

 • لاک پاک کن

در بهترین حالت شما به طور کلی از لاک پاک کن استفاده نمی‌کنید. اما از آنجا که بسیاری از افراد نمی‌خواهند لذت یک مانیکور زیبا را به طور کامل کنار بگذارند، بهتر است به جای آن از پاک کننده‌های غیر آستونی حاوی روغن‌ها و مواد آبرسان استفاده شود.

 • برس ناخن

به جای کندن زیر ناخن‌های خود با ابزارهایی مانند فیلر از یک برس ناخن ملایم برای تمیز کردن ناخن‌ها استفاده کنید. اگر هم دوست دارید از جایگزینی مفید سود ببرید، می‌توانید از مسواک استفاده کنید.

 • محصولات رشد ناخن

در هنگام خرید چنین محصولاتی برای مراقبت از ناخن باید به یک موضوع اساسی توجه کنید. بسیاری از محصولات موسوم به درمان ناخن یا رشد ناخن در واقع لاک‌های شفاف ناخن با افزودنی‌های بی‌اثر هستند که اعتبار علمی هم ندارند. پس با اعتماد به محصولاتی این‌چنین، سلامت خود را به خطر نیندازید.

 • در رشد ناخن صبور باشید

اگر شما شخصی باشید که به صورت همیشگی ناخن‌هایش را می‌جود، می‌دانید که در نهایت به ناخن‌های خود آسیب می‌زنید. پس اول این کار را به هر روشی که می‌توانید ترک کنید. عادت‌های سالم به علاوه صبر در مراقبت از ناخن همیشه جواب می‌دهد. اما تمرکز اصلی باید روی کشف نحوه تقویت ناخن‌ها باشد. بهتر است از اصرار برای پی بردن به حل معمای نحوه رشد سریع ناخن‌ها دست بکشید.

 • وسایل مراقبت از ناخن

در ادامه به معرفی تعدادی از ابزارهای مربوط به ناخن می‌پردازیم. ابزاری که تعدادی از آن‌ها برای حفظ و مراقبت از ناخن لازم هستند.

 • ناخن‌گیر

ناخن‌گیر از اساسی‌ترین وسایلی است که برای مانیکور و پدیکور به آن نیاز دارید. کوتاه کردن گاه به گاه ناخن برای حفظ سلامت کلی یا تغییر سریع و آسان طول ناخن مهم است. در زمان خرید سعی کنید محصولی را خریداری کنید که از کیفیت ساخت خوبی برخوردار باشد. همچنین آلیاژ مصرفی در آن نیز اهمیت بالایی دارد، چرا که ممکن است ناخن‌گیر بعد از مدتی دچار خوردگی، زنگ‌زدگی و از کار افتادگی شود.

برای استفاده از ناخن‌گیر مطمئن شوید که ابزار شما تمیز است. ناخن خود را بین ناخن گیر خود قرار دهید و فشار بیاورید. زیاد برش ندهید، زیرا این کار می‌تواند قسمت حساس بستر ناخن را در معرض دید قرار دهد و منجر به عفونت احتمالی شود.

 • سوهان ناخن

از این ابزار برای ساییدن ملایم لبه‌های ناخن به منظور صاف شدن آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین از آن‌ها در شکل دادن به ناخن‌ها سود می‌برند. تنوع زیادی در سوهان ناخن وجود دارد. آن‌ها در مدل‌هایی با نام‌های تخته‌های سنباده، سوهان‌های فلزی و شیشه‌ای وجود دارند. البته براساس نظر متخصصان، بهتر است از مدل شیشه‌ای آن‌ها استفاده کنید.

همیشه قبل از سوهان زدن از خشک شدن کامل ناخن‌های خود اطمینان پیدا کنید. زیرا ناخن‌های خیس به راحتی آسیب می‌بینند. سوهان را با زاویه 45 درجه نگه دارید. از یک گوشه شروع و به سمت مرکز حرکت کنید. مطمئن شوید که سوهان زدن را در یک جهت انجام می‌دهید. زیرا حرکت رفت و برگشتی (اره‌ای) می‌تواند ناخن‌های شما را شکافته و به آن‌ها آسیب بزند.

 • قیچی کوتیکول

کوتیکول‌ها نیاز به مراقبت خاصی دارند تا در نهایت خشک و پوسته پوسته نشوند. از یک قیچی کوتیکول برای عقب راندن پوست ناخن‌ها استفاده می‌شود. اگر کوتیکول‌های شما ظریف‌تر هستند، یک محصول فلزی می‌تواند بسیار خشن باشد، بنابراین چوب یا پلاستیک بهترین انتخاب خواهد بود.

قیچی کوتیکول را برداشته و کوتیکول و پوست را به آرامی در اطراف پایه ناخن خود فشار دهید. اگر کمی بیش از حد خشن هستید، مطمئن شوید که آن را به خوبی تمیز کرده‌اید، زیرا می‌تواند منجر به عفونت شود. اصلی‌ترین مورد برای استفاده از این ابزار، ملایمت است.

تذکر: براساس نظر متخصصان وجود کوتیکول برای سلامت پوست و ناخن بسیار مهم است. پس بهتر است از آسیب زدن به آن خودداری کنید.

 • بافر یا پولیش ناخن

کار اصلی پولیش ناخن این است که به ناخن‌های شما ظاهری ثابت بدهد. آن‌ها به از بین بردن هرگونه ناهمواری ناخن کمک می‌کنند تا پایه‌ای صاف ایجاد شود. اگر می‌خواهید از تیرگی خلاص شوید از این ابزار برای کمک به درخشش طبیعی استفاده کنید. قبل از شروع کار مطمئن شوید که ناخن‌های شما تمیز و خشک هستند. مانند سوهان اطمینان حاصل کنید که پولیش ناخن‌های خود را در یک جهت به جلو یا عقب می‌کشید. زیاده‌روی نکنید و به شدت یا بیش از حد این کار را انجام ندهید، زیرا می‌تواند باعث نازک شدن بستر ناخن شما شود. ساییدن ناخن‌ها یک بار در ماه کافی است.

تذکر: برداشتن لایه‌های ناخن، احتمال ایجاد مشکلات را برای پوست و ناخن افزایش می‌دهد.

 • جدا کننده انگشتان پا

این ابزار بیشتر برای جدا کردن انگشتان پا قبل از استفاده از لاک ناخن استفاده می‌شود. اما چند کاربرد دیگر دارد. از جمله ایجاد فاصله بین انگشتان و بهبود عبور هوا از بین آن‌ها، بهبود گردش خون و صاف کردن انگشتان خم که به تسکین درد پا کمک می‌کند. البته روشن است که این کار برای مراقبت از ناخن پا کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید : چگونگی مراقبت از پا و ناخن های پا

 • روغن کوتیکول

ابزارها و محصولات خشن زیادی وجود دارد که هنگام انجام مراقبت از ناخن روی دست و پای خود استفاده می‌کنیم. بهتر است پس از انجام همه کارها با افزودن رطوبت به کوتیکول به ایجاد شرایط مطلوب برای ناخن کمک کنیم. این کار باعث رشد بهتر و تقویت ناخن‌ها می‌شود. روغن را کمی روی هر کوتیکول بکشید، آن را بمالید و کار شما به پایان رسیده است.

مراقبت، ناخن‌ها را قوی‌تر می‌کند و این موضوع نیز منجر به بلندتر شدن آن‌ها می‌شود، اما همه این‌ها زمان می‌برد. اگر با ناخن‌های شکننده و شکستن مداوم مبارزه می‌کنید و مراقبت از ناخن آسیب دیده در برنامه کاری شما است، کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها تا زمانی که استحکام خود را حفظ کنند، هوشمندانه است. بعد از آن، ناخن‌ها پایه و اساس لازم برای بلندتر شدن را خواهند داشت.

منبع : realsimple

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا