اخبار پزشکی

بازی جسمی حرکتی برای کودکان، راهی موثر در افزایش دامنه حرکتی کودکان

بازی جسمی حرکتی برای کودکان از آن رو اهمیت دارد که حرکت از همان بدو تولد جزو جدانشدنی کودک است و همواره با این حرکات رشد خواهد کرد. از همان ابتدای حرکت دادن سر و دست گرفته تا دویدن و راه رفتن و جست و خیز کردن، این حرکت‌هاست که در مسیر رشد کودک، فضای یاد گیری، خلاقیت و تجربه‌های نو را در اختیار او می‌گذارد. فعالیت  کودکان مربوط به سن خاصی نیست و از همان دوران شیرخوارگی آغاز خواهد شد. برنامه‌ریزی برای رشد حرکات درشت و ظریف کودک سبب می‌شود تا او به مدل حرکتی سامان یافته‌ای دست پیدا کند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی انواع بازی جسمی حرکتی برای کودکان می‌پردازیم.

فواید طراحی بازی حرکتی برای کودکان

بازی حرکتی در کودکی بسیار سودمند خواهد بود. فواید آن را بیش از هرچیز باید در فیزیک کودک جست‌‎و جو‌کرد. یکی از مهمترین مزیت فعالیت‌ها بدنی جلوگیری از چاق شدن کودک است. کنترل استرس در کودکی نیز با حرکات مناسب بدنی میسر خواهد شد. تخلیه احساساتی مانند خشم و عصبانیت با حرکات ریز و درشت بدن، آموزشی است که از دوران کودکی می‌توانید در اختیار کودکانتان قرار دهید. افزایش قدرت بدنی و مهارت حرکتی هم از پی‌آمدهای مثبت توجه به بازی جسمی حرکتی برای کودکان است. از سوی دیگر بازی و حرکت‌های گوناگون سبب می‌شود تا کودک خود را برای موقعیت‌های گوناگون زندگی آماده کند. همچنین این حرکات را به بازی جسمی حرکتی برای کودکان در شاخه حرکات درشت و حرکات ظریف تقسیم می کنند.

مهارت های حرکتی درشت؛ کمک به برداشتن گام های بلند زندگی

بازی جسمی حرکتی برای کودکان و تنظیم حرکت | سیوطب

حرکات درشت  شامل عضلاتی مانند گردن، بازوها و پاها می‌شود و دویدن و پریدن کودک را تقویت خواهد کرد. رشد حرکتی درشت  کمک می‌کند تا  موانع را به راحتی از میان بردارند. اگر مهارت درشت رشد نکند مشکلاتی از این دست پدید خواهد آمد:کنترل بر بدن ضعیف خواهد بود، کودک در نوشتن مشکل خواهد داشت، تعادل بدن ضعیف است، به ورزش و حرکت بدنی علاقه‌ای ندارد. حرکت‌هایی مثل دویدن، بلند کردن اجسام، کشیدن و هل دادن و ضره زدن و بالا رفتن  جزو مهارت‌های درشت کودک است که می‌توان بازی جسمی حرکتی برای کودکان در این زمینه طراحی کرد.

مهارت های حرکتی ظریف،؛ انگشت‌هایت را تکان بده!

حرکت‌های ریز به نحوه حرکت انگشتان و توانایی در حرکات زبان وگفتار مربوط می‌شود. با تقویت این حرکات ظریف کودک توانایی دردست گرفتن قلم را به دست می‌آورد و یاد می‌گیرد با مکعب‌ها خانه بسازد و مهره‌ها را به بند بکشد. برای تقویت مهارت‌های ظریف، این بازی‌ها را با کودکتان تمرین کنید:

  • از کودک بخواهید طنابی را بچرخانید تا وسط آن شکل بیضی بگیرد
  • کودک را سوار دوچرخه کنید و از او بخواهید فقط فرمان را کنترل کند و شما هل بدهید
  • تعدادی پیچ و مهره در اختیار کودک قرار دهید تا آن ها را باز و بسته کند
  • از کودک بخواهید خمیر بازی کند

این بازی ها در شمار بازی جسمی حرکتی برای کودک است که به تقویت حرکات ظریف او کمک خواهد کرد.

بازی حرکتی خلاقانه در منزل؛ تقویت حرکت های کودک

 برخی بازی‌ها هستند که به رشد حرکت کودک در تمام جنبه‌ها کمک می‌کنند و شما می‌توانید به راحتی در خانه این بازی ها را انجام دهید.

به شیوه حیوانات راه بروید

تقلید از حرکات حیواناتی مثل قورباغه یا خرچنگ همیشه برای کودکان لذت بخش است. شما هم با او در این بازی مشارکت کنید تا علاوه بر تنوع حرکتی، اوقات خوشی برایش بسازید

قایم موشک اسباب بازی

یک ظرف را پر از برنج یا عدس کنید. چند اسباب بازی را در درون برنج ها پنهان کنید تا کودک با انگشتانش درون ظرف را بکاود و اسباب بازی را پیدا کند. پس از بازی او را در جمع کردن برنج‌های اطراف ظرف مشارکت دهید.

پاستابازی راه بیاندازید

پاستاهای مختلف خشک را در مقابل کودکتان بگذارید تا آن‌ها را با انگشتانش بردارد و از دهانه بطری عبور دهد و بطری را با پاستاها پر کند. برداشتن این پاستاها و اجسامی اینچنین به رشد حرکت انگشتان کمک می‌کند.

بازی حرکتی ورزشی؛ بازی حرکتی با توپ

برای حرکات ورزشی روش‌هایی را انتخاب کنید که غیر رقابتی باشد:

ورزش والیبال پتویی

توپی را درون پتو قرار دهید و دو طرفش را به دست دو کودک بدهید. این دو کودک باید سعی کنند توپ را به آن سوی تور والیبال بیاندازند. این ورزش نه تنها جذاب است بلکه به مهارت پرتاب و هماهنگی گروهی نیز کمک می‌کند. کودک یاد می‌گیرد در یک حرکت ورزش با  طرف مقابل شریک باشد.

بطری‌های نوشابه را دور نیاندازید

با بطری‌های بازیافتی می‌توانید یک بولینگ راه بیاندازید.چند بطری را در محلی بچینید  و کمی دورتر یک خط شروع رسم کنید. هرنوع توپی که در خانه هست می‌تواند به کارتان بیاید. از روی خط توپ را به سمت بطری ها پرتاب کنید تا ساعاتی پرتحرک و هیجان انگیز برای کودکتانت بسازید.

نام ها را  یادت بماند

یک بازی فوتبال پرتحرک و همچنین پویا از نظر ذهنی زمانی است که از کودکان بخواهید توپ را بردارند و به هرکسی پاس می‌دهند نامش را بگویند. تمرکز در این کار سبب می‌شود کودک تعادل بین حرکت و ذهن را به خوبی فرا بگیرد و علاوه مهارت در دویدن و جست و خیز ذهنش را نیز پویا نگه دارد.

بازی جسمی حرکتی برای کودکان و بازی حرکتی هدفمند

بازی زمانی بیشتر اثر گذار است که با هدف دنبال شود و کودک از نتیجه آن آگاهی یابد.برخی از این بازی های هدفمند را معرفی می‌کنیم:

بازی صندلی با موزیک

بازی جسمی حرکتی برای کودکان و بازی | سیوطب

این بازی با تعدادی صندلی که به صورت دایره‌ای چیده شده شکل می‌گیرد و تعداد 7 کودک را با 6 صندلی روانه بازی کنید. به محض به صدا در آمدن موسیقی، بچه‌ها می‌چرخند و با قطع موسیقی باید بنشینند. هر کدام از بچه ها که سرعت عمل نداشته باشد از نشستن باز می‌ماند و از بازی خارج می شود. با کم شدن یک صندلی بازی ادامه می‌یابد.

توپ را رد کن!

بچه‌ها دور هم مینشینند. با نواخته شدن موسیقی توپ را دست به دست می‌کنند. آنقدر باید سرعت عمل داشته باشند که هنگام قطع موسیقی توپ در دستشان نماند. اگر نتوانند در موعد مقرر توپ را به دست نفر بعدی بدهند بازنده‌اند و باید بازی را ترک کنند تا بازی ببدون انها ادامه یابد.

بازی درون و بیرون حلقه

یک حلقه را روی زمین بگذارید. به گونه‌ای که کودک با شماره 1 و 2 دو طرف حلقه قرار می‌گیرند. با شماره 1 نفر اول و با شماره 2 نفر دوم به درون حلقه می‌پرند. بازی تا آنجا ادامه می‌یابد که یکی از شرکت کنندگان دچار مشکل شود و بازی به پایایان برسد.

بازی جسمی حرکتی برای کودکان  با هزاران  فایده

بچه‌ها عاشق بازی هستند و از این گرایش آنها می‌توان برای رشد حرکات درشت و ظریف کودک استفاده کرد. بازی به خوبی می‌تواند کودک را با دنیای تازه‌ای رو به رو کند تا در بزرگسالی فردی توانمند با حرکاتی متعادل باشد. در این مقاله تعدادی از بازی جسمی حرکتی برای کودکان را معرفی کردیم و به شرح آن پرداختیم.

آنچه باید در باره بازی جسمی حرکتی برای کودکان بدانی

چرا بازی به کودکان کمک می‌کند؟

کودکان بازی را دوست دارند و مسائل آموزشی را با بازی بهتر انجام می‌دهند.

حرکات ظریف مهمتر است یا درشت؟

هر دو اهمیت دارند و باید در کنار هم تقویت شوند.

آیا حرکت درمانی نیز اثر بخش است؟

حرکت درمانی زمانی موضوعیت می‌‌یابد که کودک در یکی از شاخه‌ها دچار نقص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا