بیماریبیماری های مفصلی

پماد پیروکسیکام؛ ازبین بردن درد عضلانی | موثر اما موقت

پماد پیروکسیکام یکی از راه‌های تسکین درد عضلات است. در بین داروهای ضد درد موضعی، پماد گرفتگی عضلات محصولی پرکاربرد به شمار می‌رود. داروهای ضد درد معمولا رایحه‌ای آشنا و آرامش‌بخش دارند و شما می‌توانید آن‌ها را مستقیم در محل آسیب‌دیده استفاده کنید. اما آیا این مواد واقعاً تأثیرگذارند؟ دراین مقاله از مجله فرهنگی سیوطب به معرفی پماد پیروکسیکام  و کارکردهای آن در کاهش درد می پردازیم.

پماد پروکسیکام چگونه دردهای عضلاتمان را تسکین می‌دهد؟

پیروکسیکام اغلب دارویی “ضد التهاب ” نامیده می شود. این کار با جلوگیری از تولید برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن شما که باعث درد و التهاب می شود، عمل خواهد کرد. پیروکسیکام را می توان از طریق خوراکی به شکل قرص و کپسول نیز مصرف کرد.

ساختار پماد پیروکسیکام 0/5 درصد

در ساخت ژل پیروکسیکام مواد زیر به کار رفته است: 0.1-1٪ پیروکسیکام، 0.3-1.2٪ کاربومر 940، 0.1-1٪ ترومتامین، 1-10٪ اتانول، 6-15٪ پروپیلن گلیکول، 0.6 -1.5٪ پلی اتیلن گلیکول 400، 0.006-0.015٪ ادات دی سدیم و 1.2-2.1٪ تری اتانول آمین. ترومتامین به سختی در آب حل می شود و به این ترتیب نفوذپذیری پیروکسیکام  در پوست بهبود می یابد، سرعت جذب پیروکسیکام از طریق پوست افزایش می یابد و در نتیجه اثر درمانی آشکارا با تجویز موضعی بهبود خواهد یافت.

عملکرد پماد پیروکسیکام برای تسکین درد

هنگامی که پیروکسیکام به صورت ژل روی پوست استفاده می شود، به جای اینکه روی تمام بدن شما اثر بگذارد، فقط به صورت نقطه‌ای عمل می‌کند و محدوده استفاده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پماد پیروکسیکام جذب پوست شما می‌شود و سپس به قسمت‌هایی از بدن که در آن التهاب وجود دارد (مثلاً عضلات) حرکت می‌کند. پیروکسیکام آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می کند. این آنزیم باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندین‌ها می شود.

 وقتی از پیروکسیکام استفاده می کنید در واقع میزان پروستاگلاندین‌ها را مهار کرده‌اید. به این ترتیب درد و التهاب مهار خواهد شد. ضد التهاب‌های موضعی مانند پیروکسیکام معمولا بای دردهای عضلانی بزرگسالان تجویز می شود، اما گاهی پزشک این پماد را برای استفاده کودکان نیز توصیه خواهد کرد.

نحوه استفاده از پماد پیروکسیکام برای گرفتگی عضلات

پماد پروکسیکام و اثرگذاری قوی | سیو طب

برای استفاده درست از پماد پیروکسیکام بهتر است قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را که در درون جعبه قرار دارد مطالعه کنید. در این برشور تمام مشخصات پماد ، توصیه های مصرف و موارد مهم مصرف پماد پیروکسیکام  پیش روی شما قرار گرفته است. پس از مشخص کردن موضع درد یا گرفتگی یک لایه نازک از ژل را روی محل درد بمالید و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید. پس از این مرحله پماد درحال جذب شدن به درون پوست شما و تاثیر گذاری بر محل درد است. لازم است پس از استفاده از ژل دست‌های خود را به خوبی بشویید (مگر اینکه از آن برای درمان دست های خود استفاده کرده باشید). پزشک به شما خواهد گفت که چند بار از ژل استفاده کنید که معمولا توصیه او سه یا چهار بار در روز است.

آیا ژل پیروکسیکام می تواند مشکل ایجاد کند؟

بیشتر داروها اگرچه اثرات مفیدی دارند، ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند که با توجه به ویژگی های افراد به شکل های گوناگون بروز پیدا می کند. در اینجا به برخی از عوارض احتمالی پس از استفاده از این ژل اشاره می کنیم:

  •  تحریک خفیف پوست مانند قرمزی یا خارش. این موضوع باید ظرف یک یا دو روز برطرف شود. در صورت ادامه یافتن یا شدت یافتن حساسیت، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.
  •  هنگام مشاهده بثورات پوستی نیز استفاده از ژل را متوقف و با پزشک خود صحبت کنید.
  •  مشکلات تنفسی: اگر آسم دارید، این ژل علائمی مانند خس خس یا تنگی نفس را افزایش خواهد داد و حتی ممککن است در مواردی به وخامت حالتان بیانجامد.  در این موارد استفاده از ژل را متوقف کنید و با پزشک صحبت کنید.

استفاده از پماد پروکیسکام و چند توصیه

پماد پروکسیکام و حساسیت | سیو طب

پماد پیروکسیکام برای تسکین درد خود شما تجویز شده است. پس هرگز آن را به افراد دیگر توصیه نکنید؛ حتی اگر شرایط آنها مانند شما باشد. اگر مشکوک هستید که فردی به طور تصادفی مقداری از این دارو را بلعیده است، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محل خود مراجعه کنید. اگر فراموش کردید ژل را در زمان معمول خود استفاده کنید، نگران نباشید، هر وقت یادتان آمد از پیروکسیکام استفاده کنید و ان را در محل درد بمالید و سپس مانند قبل ادامه دهید .سعی کنید از تماس ژل با چشم خودداری کنید و آن را روی زخم‌ها و نقاط حساس پوست خود نمالید. اگر این اتفاق به طور تصادفی رخ داد، در اسرع وقت آن را با آب گرم بشویید. مهم است که هیچ ناحیه ای از پوست که با ژل درمان شده است را با هیچ پانسمان یا بانداژی نپوشانید. زیرا ممکن است مواد پیروکسیکام بیش از اندازه جذب پوست شما شود. امید که مطالب این مقاله درباره پماد پروکسیکام و نحوه مصرف این پماد مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

سوالات متداول در زمینه درد کشاله ران

استفاده از پماد پروکسیکام در بارداری چگونه است؟

به عنوان یک اقدام احتیاطی، ترجیحاً از مصرف موضعی پیروکسیکام در زنان باردار اجتناب شود.

تداخل ژل پیروکسیکام با داروهای دیگر چگونه است؟

ژل پیروکسیکام با هیچ داروی دیگری تداخل ندارد. اگر داروی دیگری مصرف می کنید، اخیراً مصرف کرده اید یا ممکن است مصرف کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

پماد پروکسیکام برای کمردرد موثر است؟

پیروکسیکام می‌تواند به طور مؤثری موجب تسکین کمردرد حاد شود. اما باید برای استفاده از این دارو به منظور درمان ابتدا نوع بیماری در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا