اخبار پزشکی

خواص پماد زینک چیست و برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

خواص پماد زینک را بعد از استعمال روی زخم و رعایت نکات بهداشتی محل آسیب‌دیده مشاهده کرد. پماد زینک اکسید یک محافظ پوست است که از پوست در برابر تحریکات جزئی محافظت می‌کند. پمادها و کرم‌های حاوی اکسید روی برای درمان و پیشگیری از راش پوشک و سایر تحریکات جزئی پوست مانند بریدگی، خراش و سوختگی استفاده می‌شوند.

خواص پماد زینک برای اغلب افراد در استفاده برای زخم و بثورات قرمز تعریف می‌شود. اما نباید خواص پماد زینک را فقط محدود به این موارد دانست چون به سادگی بعد از یک مطالعه به ابعهاد دیگر کاربردی آن می‌توان پی برد. به همین دلیل برخی از افراد از محصولات اکسید روی به عنوان ضد آفتاب استفاده می‌کنند.

این دارو معمولا بر حسب نیاز، چندین بار در روز روی نواحی آسیب‌دیده اعمال می‌شود. قبل از استفاده از اکسید روی، حتما ناحیه آسیب‌دیده با آب و صابون شسته و کاملا خشک گردد. مهم است که این دارو دقیقا طبق توصیه پزشک یا داروساز استفاده یا تجویز شود. با توجه به خواص پماد زینک این مجله سلامت سیوطب این موضوع را زیر ذره‌بین برده تا با ابعاد کلی این پماد آشنا شوید.

خواص پماد زینک اکساید برای لک صورت و پوست چیست؟

اکسید روی به صورت موضعی برای محافظت از پوست در برابر تحریک ناشی از بثورات پوشک استفاده می‌شود. این یک محافظ پوست بدون نسخه با اشکال مختلف دارویی از جمله لوسیون، کرم، پماد و خمیر در دسترس است. اکسید روی یک سد فیزیکی بر روی پوست به وجود می‌آورد و در نتیجه از آن در برابر عوامل تحریک کننده و مرطوب محافظت می‌کند. این مانع فیزیکی روی پوست تحریک شده علاوه بر نقش محافظتی، اثر تسکین دهنده نیز دارد.

پماد زینک اکساید 25 درصد برای چیست؟

قبل و بعد پوست سوخته شده و تاثیر و خواص پماد زینک بر آن|سیوطب

در اینجا برخی از رایج‌ترین کاربردهای موضعی اکسید روی آورده شده است که عبارتند از:

  • پیشگیری و درمان راش پوشک ناشی از پوشک خیس
  • درمان تحریکات جزئی پوست مانند بریدگی، خراشیدگی و سوختگی
  • برای محافظت و خشک کردن پوست‌ تراوش کننده ناشی از پیچک سمی، سماق سمی ‌و بلوط سمی
  • تسکین تحریکات پوستی مرتبط با اگزما و خراش‌های جزئی و زخم‌ها
  • برای درمان هموروئید با استفاده از شیاف رکتال اکسید روی
  • برای جلوگیری و محافظت از پوست چروکیده، بادسوخته،‌ ترک خورده
  • برای استفاده به عنوان ضد آفتاب

غلظت‌های کم تا متوسط اکسید روی (10-20درصد) برای جلوگیری از بیماری‌های پوستی مانند راش پوشک استفاده می‌شود. غلظت‌های بالاتر (40درصد) ممکن است برای درمان ناحیه آسیب‌دیده کاربرد داشته باشد. در زمان تعویض پوشک باید کرم را به طور آزاد در ناحیه پوشک به کار برد.

آیا پماد زینک اکساید برای زیربغل خواص ضد قارچی دارد؟

ویژگی‌های ضد قارچی جزو خواص پماد زینک به حساب نمی‌آید. با این حال، محصولات دارویی ‌ترکیبی در دسترس هستند که حاوی هر دو ضد قارچ و اکسید روی موضعی هستند. به عنوان مثال، Vusion یک پماد پوستی است که حاوی میکونازول (داروی ضد قارچ)، 15درصد اکسید روی و وازلین سفید است. این محصول بثورات را در پوشک کودک ناشی از کاندیدیازیس (عفونت مخمری) درمان می‌کند.

آیا ضد آفتاب بودن از خواص پماد زینک اکساید 25 درصد برای صورت محسوب می‌شود؟

فردی که دچار آفتاب سوختگی شده و نیازمند خواص پماد زینک است|سیوطب

برای برخی افراد، کرم ضد آفتاب با اکسید روی نتیجه‌ای بهتر از ضد آفتاب‌های شیمیایی به دست خواهد داد. ضد آفتاب‌های حاوی اکسید روی، ضد آفتاب‌های فیزیکی یا ضد آفتاب‌های معدنی نامیده می‌شوند. آن‌ها با ایجاد یک مانع فیزیکی بر روی سطح پوست از آسیب اشعه‌های مضر UV خورشید به پوست جلوگیری به عمل می‌آورند. ضد آفتاب‌های فیزیکی محافظت گسترده‌ای در برابر اشعه‌های UVA و UVB دارند و به همین دلیل یکی از خواص پماد زینک را ضد آفتاب بودن آن می‌دانند.

با این حال، ضد آفتاب‌های اکسید روی می‌توانند پسماندهای سفید گچی روی پوست باقی بگذارند. همچنین، ضد آفتاب‌های فیزیکی باید بیشتر از ضد آفتاب‌های شیمیایی استفاده شوند. اخیرا، کرم‌های ضدآفتاب حاوی نانو ذرات اکسید روی محبوب شده‌اند، زیرا رنگ سفیدی که بسیاری از مردم آن را آزاردهنده می‌دانند، به جای نمی‌گذارند.

علاوه بر این، نانو ذرات اکسید روی دارای فعالیت ضد میکروبی (خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی) هستند. در نتیجه، ضد آفتاب‌های اکسید روی (ضدآفتاب‌های فیزیکی) گزینه‌های بهتری برای افراد مبتلا به قرمزی، روزاسه و حساسیت پوستی به حساب می‌آیند.

پماد زینک اکساید برای چاقی صورت عوارض جانبی دارد؟

اکسید روی موضعی به طور کلی به خوبی تحمل می‌شود. با این حال، عوارض جانبی احتمالی مانند تحریک پوست دور از ذهن نیست. اگر این اتفاق افتاد، باید مصرف موضعی اکسید روی را متوقف کرد و به دنبال مراقبت‌های پزشکی بود.

در تعداد کمی ‌از افراد، اکسید روی می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند واکنش آلرژیک ایجاد کند. علائم جدی واکنش‌های آلرژیک شامل بثورات پوستی، کهیر و خارش است.

در کنار خواص پماد زینک اکساید موضعی هیچ تداخل دارویی قابل توجهی گزارش نشده و می‌توان با خیال راحت از این پماد پُر کاربرد استفاده کرد. در صورتی که هرگونه نشانه‌ای از تداخل احتمالی با سایر داروها نمایان گشت باید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کرد.

پماد زینک اکساید چه مدت روی پوست بماند؟ نکات و اقدامات احتیاطی آن را بدانید

زینک اکساید موضعی فقط برای استفاده خارجی است. برای دریافت خواص پماد زینک نباید این دارو را خورد چون قابل خوردن نیست. هنگام استفاده از محصولات موضعی اکسید روی از تماس با چشم خودداری کنید. اگر به هر یک از مواد فعال یا غیرفعال این محصولات حساسیت دارید، از اکسید روی موضعی استفاده نکنید.

از زینک اکساید باید به صورت موضعی فقط در ناحیه آسیب‌دیده، مانند ناحیه پوشک کودک، طبق دستورالعمل بسته یا دستور پزشک استفاده کرد.

در صورت فراموشی دوز، به محض یادآوری، اکسید روی را بمالید تا از خواص پماد زینک بهره‌مند شوید. با این حال، اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران برنامه از دست رفته داروی بیشتری استفاده نکنید.

نحوه نگهداری و دور انداختن ایمن زینک اکسید موضعی

اطلاعات ذخیره سازی چاپ شده روی بسته بندی محصول مطالعه و محصول موضعی اکسید روی خود را بر اساس آن ذخیره کنید. این محصولات معمولا در دمای اتاق نگهداری می‌شوند.

داروهای تاریخ مصرف گذشته یا مصرف نشده را در سطل زباله نیندازید. با داروخانه یا شرکت دفع زباله محلی خود تماس بگیرید تا نحوه صحیح دور انداختن داروها را بیاموزید.

چه زمانی بعد از استعمال پماد زینک باید به دنبال توجه پزشکی بود؟

اگر پس از ۷ روز استفاده از محصولات موضعی اکسید روی بدون نسخه، وضعیت پوست بهبود نیافت، بهتر است برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید و آن را در جریان عدم تاثیرگذاری پماد زینک گذاشت. اگر زنی باردار یا در دوران شیردهی است، قبل از استفاده موضعی از اکسید روی بهتراست که با پزشک خود صحبت کند و او را در جریان استفاده قرار دهد.

اگر اکسید روی را به صورت خوراکی مصرف کرده‌اید، فورا به متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید، زیرا امکان دارد برای مراقبت‌های پزشکی به اورژانس ارجاع داده شوید. در صورت بروز علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، کهیر یا خارش، فورا به پزشک مراجعه کنید.

کلیاتی درباره خواص پماد زینک

پماد زینک یک محصول موضعی پوستی است که به عنوان یک پوشش محافظ برای تحریکات و ساییدگی‌های خفیف پوست استفاده می‌شود. از خواص پماد زینک باید به بهبودی پوست ‌ترک خورده و بثورات ناشی از استفاده از پوشک اشاره کرد. اکسید روی به عنوان یک قابض ملایم عمل می‌کند و دارای برخی خواص ضد عفونی کننده است.

اکسید روی معمولا برای پیشگیری یا درمان راش پوشک با ایجاد یک سد محافظ بین پوست و پوشک استفاده می‌شود. غلظت‌های متوسط (مثلا 15درصد) معمولا برای پیشگیری و حفظ بثورات پوشک کاربرد دارد. غلظت‌های بالاتر (تا 40درصد) خاصیت جذب داشته و معمولا برای درمان بثورات پوشک استفاده می‌شود.

پزشک یا داروساز امکان دارد این دارو را برای شرایطی غیر از موارد ذکر شده در این مقاله پیشنهاد کرده باشد، پس قبل از استفاده برای ناحیه مد نظر با پزشک مشورت کنید. همچنین، برخی از اشکال این دارو ممکن است برای همه شرایطی که در اینجا مورد بحث قرار گرفته مناسب نباشد. برای اطلاع از مواردی که متاثر از خواص پماد زینک هستند به متن مقاله رجوع کنید تا دانستنی‌های بیشتری درباره اکسید روی و خواص پماد زینک به دست آورید.

سوالات متداول

1.عوارض جانبی پماد زینک که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم؟

عوارض جانبی که باید آن را در اسرع وقت به پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود گزارش دهید: واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش یا کهیر، تورم صورت، لب‌ها یا زبان است.

2. بعد از چه مدت خواص پماد زینک باید خود را نشان دهد؟

این دارو باید در عرض 12 ساعت شروع به اثر گذاری کند. اما اگر بعد از استفاده، وضعیت فرد بدتر شد، بهبود نیافت یا بیش از 7 روز طول کشید یا بعد از چند روز دوباره رخ داد، حتما به پزشک اطلاع دهید.

3. چگونه باید از این دارو استفاده کنم؟

این دارو معمولا بر حسب نیاز، چندین بار در روز روی نواحی آسیب‌دیده اعمال می‌شود. قبل از استفاده از اکسید روی، حتما ناحیه آسیب‌دیده را با آب و صابون بشویید و کاملا خشک کنید.
برای درمان بثورات پوشک، معمولا در هر تعویض پوشک از اکسید روی استفاده ‌شود تا زمانی که قرمزی آن از بین برود. برای جلوگیری از ایجاد بثورات پوشک، معمولا روزانه از اکسید روی باید استفاده کرد. برای بهترین نتیجه، حتما پوشک کودک خود را مرتبا عوض و ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید.

منبع
buzzrx.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا