تغذیهرژیم کاهش وزن

رژیم شوک؛ لاغری با برنامه ریزی، مفید یا مضر

 رژیم شوک یک رژیم برنامه‌ریزی شده است. پیداست که کاهش کالری های ورودی به بدن به همراه ورزش ، اندامی شاداب و متناسب را پدید می‌آورد. اما این کاهش کالری همانقدر که مفید است، آسیب‌رسان نیز خواهد بود. پس باید با برنامه‌ای مشخص و حساب شده و البته استاندارد کاهش کالری را در برنامه زندگی گنجاند. امروزه رژیم های گوناگونی در شکل‌های گوناگون در دسترس است. رژیم شوک یکی از این رژیم‌هاست. در این مقاله از مجله فرهنگی سیو طب اطلاعاتی در مورد رژیم شوک در اختیارتان می‌گذاریم.

چگونه با رژیم شوک لاغر شویم؟

رژیم شوک که با نام رژیم 14 روزه نیز شناخته می‌شود، یک برنامه غذایی است که متابولیسم شما را شوکه می‌کند. این رژیم باعث افزایش عملکرد سیستم متابولیک می‌شود که منجر به چربی سوزی اضافی می‌شود. در برخی موارد، این رژیم حتی ممکن است به کاهش وزن 25 پوندی در دو هفته کمک کند که زمان بسیار کوتاهی برای از دست دادن این مقدار چربی به نظر می‌رسد.

به گفته کارشناسانی که این برنامه غذایی را طراحی کرده‌اند، شوکه کردن متابولیسم شما از طریق یک رژیم غذایی کم کالری سیستم متابولیک شما را شارژ می‌کند که تا دو سال به همین شکل باقی می‌ماند. از این رو، این رژیم به شما کمک می‌کند وزن بدن خود را حتی پس از پایان دوره رژیم غذایی 14 روزه حفظ کنید.

رژیم شوک و برنامه غذایی توصیه شده

رژیم شوک و برنامه ریزی | سیوطب

به عبارت ساده، رژیم شوک شامل غذاهایی است که به کاهش وزن سریع کمک می‌کند. هیچ رژیم شوکی واحدی وجود ندارد. شما می‌توانید از لیست طولانی غذاهایی که متعلق به این دسته هستند، انتخاب کنید. غذاهای مشخص یک رژیم شوک تخم مرغ و ماست هستند. مطمئناً، اگر تخم‌مرغ و ماست دوست ندارید، می‌توانید غذاهای دیگری را از لیست غذایی رژیم شوک انتخاب کنید. 

شایان ذکر است که در حالی که همه رژیم‌ها و غذاها در دسته رژیم شوک ارزش غذایی متفاوتی را ارائه می‌دهند، هدف اصلی آنها یکی است: کمک به کاهش وزن در کمترین زمان ممکن.

برای همین منظور، رژیم‌های شوک  شامل غذاهایی با کالری‌هایی بین 500 تا 1000 می‌‎شود. با این تعداد کالری مصرفی، بدن شما تمایل به کمبود کالری دارد، که باعث شروع روند کاهش وزن خواهد شد.

میزان وزنی که با رژیم شوک از دست می‌دهید، به طور کلی به غذاهایی که می خورید بستگی دارد. برخی از برنامه‌های رژیم غذایی شوک ممکن است حتی به شما کمک کند تا 20 پوند وزن کم کنید.  اما قبل از شروع، حتماً با یک متخصص تغذیه در مورد اینکه آیا برای این چالش رژیم غذایی آماده هستید یا خیر صحبت کنید.

حاشیه‌های به کار گیری رژیم لاغری شوک

کمبود کالری باعث کاهش وزن می‌شود. طبق مطالعه ای که در سال 2018 منتشر شد، دریافت 500 کالری در روز یک رویکرد پایدار و ایمن برای کاهش وزن بدن است. افزایش این شمارش به 1000 کالری نیز ممکن است به کاهش وزن کمک کند، اما به گفته متخصصان، این کاهش وزن و کمبود کالری ممکن است چندان پایدار نباشد.

همانطور که گفته شد، نه تنها کاهش کالری دریافتی باعث کمبود کالری می‌شود، بلکه ممکن است به کمبود انرژی نیز منجر شود. به طور کلی، زمانی که شما به سمت یک رژیم غذایی کم کالری می‌روید، زمان می‌برد تا بدن  استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی را یاد بگیرد.  تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ممکن است احساس کمبود انرژی و گرسنگی شدید داشته باشید. در نتیجه، برخی از افراد شروع به خوردن کالری بیشتر از حد نیاز می‌کنند و کالری اضافی دریافت خواهند کرد. پس استفاده از این رژیم با عوارضی همراه خواهد بود. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • گرسنگی شدید
 • سردرد
 • سنگ کیسه صفرا
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • خستگی
 • کمبود مواد مغذی

چگونه با خیال راحت از رژیم شوک استفاده کنیم؟

رژیم شوک و عوارض استفاده | سیوطب

اجرای یک برنامه غذایی شوک سخت نیست. با این حال، نحوه از سرگیری رژیم غذایی معمول خود پس از پایان دوره رژیم شوک، یک مسئله واقعی است. همانطور که گفتیم، افزایش فوری کالری دریافتی بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد. بنابراین، بهترین رویکرد این است که برخی از غذاهای کم کالری را از لیست رژیم شوک در رژیم غذایی روزانه خود حفظ کنید و میزان کالری دریافتی روزانه خود را به طور مداوم بررسی کنید. علاوه بر این، برای جبران افزایش کالری دریافتی، از یک برنامه تمرینی سالم استفاده کنید.

پیشنهادهایی برای استفاده در رژیم غذایی شوک

رژیم شوک از ساختار 5-2 پیروی می‌کند که شامل یک رژیم غذایی کنترل شده به مدت پنج روز و مصرف غذای معمولی برای دو روز باقی مانده است. اما صبحانه باید در تمام روزها یکسان باشد. قوانین کلی این رژیم شامل پنج مرحله زیر است:

گام ها

اقدامات

گام یک

حذف شکر تصفیه شده

گام دو

افزایش قابل توجه سبزیجات بدون نشاسته( اسفناجف کلم بروکلی، خیار و هویج)

گام سه

مصرف پروتئین های بدون چربی

گام چهار

مصرف دست کم یک سوم لیتر آب در هر ساعت از شبانه روز

گام پنجم

حذف غذاهای حاوی کربوهیدرات از برنامه غذایی

انواع رژیم شوک با قوانین گوناگون

رژیم شوک و مصرف سبزیجات | سیوطب

با توجه به وجود برنامه‌ریزی در این روش لاغری، بسیاری با ارائه برنامه‌های متفاوت سعی می‌کنند تا نظر مراجعان بیشتری را به خود جلب نماید.

رژیم شوک یک روزه: معمولا این رژیم مخصوص افرادی است که در میهمانی ها پرخوری می‌کنند و روز بعد مجبورند با رژیم غذایی یک روزه این کاستی را جبران کنند.

رژیم شوک دو هفته‌ای: رزیم در دوهفته اجرا می‌شود. در 5 روز اول از قوانین غذایی رژیم شوک پیروی خواهد شد و در دو روز باقی مانده، فرد آزاد است از همه غذا‌ها استفاده کند.

رژیم شوک سه روزه: رژیم شوک سه روزه به گونه‌ای است که فرد می‌تواند در سه روز اول 800 تا 1000 کالری در روز مصرف کند و مقدار بیش از این مجاز نیست. اما در  چهار روز بعد، آزادانه می‌تواند از مواد غذایی دلخواه بهره ببرد. البته همچنان بهتر است از مصرف فست فود بپرهیزید.

رژیم شوک 48 ساعته:  افراد متقاضی استفاده از این رژیم برای دو روز در هر هفته، برنامه غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در آن غذاهایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین قرار دارد. در 5 روز باقی مانده آزادانه می‌توانید از مواد غذایی با در نظر گرفتن محدرویت‌هایی استفاده کنید:

 • استفاده از روغن زیتون به جای کره
 • مصرف سالاد پیش از غذا و میوه به عنوان میان وعده
 • مصرف غلات سبوس دار
 • ماهی به جای گوشت
 • مصرف لبنیات کم چرب
 • مصرف شام گیاهی

آیا واقعا می‌توان به رژیم لاغری شوک اطمینان کرد؟

رعایت یک رژیم غذایی 500-1000 کالری به مدت 14 روز ممکن است راهی موثر برای کاهش وزن جدی باشد. با این حال، این رویکرد دارای مشکلاتی است که باید با مربی رژیم غذایی خود در میان بگذارید. این مشاوره به شما کمک می کند تا بهترین نتیجه را از رژیم شوک خود منهای عوارض آن ببرید. در این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه روند رژیم لاغری شوک در اختیارتان قرار دادیم.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه رژیم شوک

 

خلاصه برنامه غذایی رژیم 7 روزه چیست؟

روز اول – فقط میوه ها.
روز دوم – فقط سبزیجات.
روز 3 – میوه ها و سبزیجات.
روز چهارم – موز و شیر.
روز پنجم – گوشت.
روز ششم – گوشت و سبزیجات.
روز هفتم – آب برنج، میوه و سبزیجات.

عوارض رژیم شوک چیست؟

گرسنگی شدید
سردرد
سنگ کیسه صفرا
حالت تهوع
سرگیجه
خستگی
کمبود مواد مغذی
 

آیا رژیم شک نتیجه بخش است؟

تجربه ها نشان داده که رژیم شک تاثیر دارد اما عوارض آن مثل خستگس و ضعف ممکن است شما را از ادامه مسیر منصرف نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا