پوستزیبایی

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها؛ معرفی 5 نوشیدنی مقوی

فهرست محتوا نمایش

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها تامین می‌شود. دلیل بیان این جمله این است که این آنتی اکسیدان‌ها با مبارزه با رادیکال‌های آزاد، از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کنند. البته باید اشاره کنیم که تنها آنتی اکسیدان‌ها برای سلامت پوست کافی نیستند.

باید اشاره کنیم که آنتی اکسیدان‌ها در بدن تولید می‌شوند. اما در مواردی میزان تولید این مواد جوابگوی نیاز بدن نیست. به همین دلیل باید از منابع غنی از آن‌ها استفاده شود. در ادامه‌ این مطلب از مجله سیوطب به سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها و معرفی منابع غنی از این ماده خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آنتی اکسیدان چیست؟ آشنایی با این ماده پر خاصیت

آنتی اکسیدان‌ها اساسا فیتوکمیکالها (phytochemicals)، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی هستند. این مواد به کند کردن روند پیری سلول‌ها و محافظت در برابر بیماری‌ها کمک می‌کنند. جالب است بدانید که این ترکیبات قوی اکسیداسیون را که نوعی واکنش شیمیایی و برای سلول‌ها مضر است را مسدود می‌کنند.

برای جلوگیری از آسیب اکسیداسیون به سلول‌های سالم، بدن انسان به طور طبیعی آنتی اکسیدان تولید می‌کند. با این حال زمانی که مقدار آنتی اکسیدان‌های طبیعی تولیدشده کافی نباشد، ممکن است به آنتی اکسیدان‌های ساخته دست بشر نیاز شود.

ترکیبات آنتی اکسیدانی را می‌توان در انواع محصولات مراقبت از پوست یافت. هنگامی که این آنتی اکسیدان‌ها با سایر ویتامین‌ها و مواد مغذی ترکیب شوند، در حفظ نرمی و سلامت پوست بسیار موثر خواهند بود.

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها واقعیت دارد؟

طبق تحقیقات معتبر مصرف آنتی اکسیدان‌ها باعث سلامت پوست می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها به طور کلی با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و از پیری زودرس پوست جلوگیری خواهند کرد. برای درک بهتر روند پیری پوست و نقس رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها با ما همراه باشید.

به طور طبیعی سلول‌های پوست در اثر افزایس سن، قرارگیری در معرض نور خورشید یا عدم مراقبت از پوست دچار تخریب می‌شوند. در این حالت کلاژن‌سازی و میزان رطوبت پوست کاهش می‌یابد و پوست دیگر شادابی قبلی خود را نخواهد داشت.

وقتی تخریب پوست اتفاق می‌افتد رادیکال‌های آزاد در این نواحی ایجاد می‌شوند. در این حالت حتی سلولی که سالم است، آسیب می‌بیند. زیرا به دلیل حضور رادیکال‌های آزاد به صورت عادی کار نمی‌کنند و مهم‌تر از همه اینکه این رادیکال‌ها به عنوان رباینده روی سلامتی سلول‌های پوست اثر می‌گذارند.

باید اشاره کنیم که اگر یک بار این گیرنده‌های رادیکالی خود را به سلول‌های سالم بچسبانند، دیگر آن سلول‌ها به درستی کار نمی‌کند. زیرا رادیکال‌های آزاد اکنون جزئی از آن هستند. در این زمان است که نقش آنتی اکسیدان‌ها مشخص می‌شود. به این صورت که آنتی اکسیدان‌ها در بدن به رادیکال‌های آزاد می‌چسبند و مانع آسیب زدن آن‌ها به پوست و دیگر قسمت‌ها خواهند شد.

تامین سلامت پوست با مصرف چند ویتامین دارای آنتی اکسیدان

استفاده از میوه ها و کپسول‌های مکمل برای سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها|سیوطب

بدن انسان به طور طبیعی ویتامین‌های آنتی اکسیدانی تولید نمی‌کند. بنابراین ضروری است که این ویتامین‌ها را از طریق غذاها یا مکمل‌ها به بدن برسانیم. ویتامین‌‎های آنتی اکسیدان رایج شامل ویتامین‌هایA ، C ، E   اسید فولیک و بتاکاروتن هستند. در ادامه با مزایای برخی از این ویتامین‌ها آشنا خواهیم شد.

سلامت پوست با مصرف ویتامینA

قویترین آنتی اکسیدان طبیعی که بدن به آن نیاز دارد در ویتامین A یافت می‌شود. این ویتامین برای بهبود سیستم ایمنی بدن، سلامت چشم، ترمیم بافت‌ها و سطح کلسترول خون مهم است.  

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین E

ویتامینE  یک ویتامین محلول در چربی است که از غشاء سلولی،  لیپوپروتئین‌ها و ساختارهای چربی بدن محافظت می‌کند. این ویتامین از جمله مواد دارای آنتی اکسیدان است که آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید را بهبود می‌بخشد.

ویتامین C، قویترین آنتی اکسیدان برای پوست

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس، آلاینده‌ها یا تابش اشعه ماوراء بنفش با کاهش سطح ویتامین  C  در پوست همراه است. مصرف ویتامین  Cکه سرشار از آنتی اکسیدان است، کمبود این ویتامین را جبران می‌کنید.

آنتی اکسیدان موجود در ویتامینC  با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کند. در این حالت این رادیکال‌ها بی‌ضرر می‌شوند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

آشنایی با منابع سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی

افراد مختلف می‌توانند با مصرف یکسری مواد غذایی به سادگی آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز بدن و پوست خود را تامین کنند. بر اساس امتیاز ORAC  که توسط آزمایشگاه داده‌های غذایی مرکز تحقیقات تغذیه انسانی بلتسویل (Beltsville) و سرویس تحقیقاتی کشاورزی آمریکا محاسبه می‌شود، برخی از منابع سرشار از انتی اکسیدان در جدول زیر ذکر شده است.

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان های سرشار از آن

تمشک

گردو

گشنیز

شکلات تلخ

لوبیا

گوجه فرنگی

شاتوت

زغال اخته

کدو حلوایی

انار

توت فرنگی

کلم بروکلی

سعی کنید روزانه حداقل دو عدد از این خوراکی‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید تاسالم‌تر بمانید.

 

آشنایی با آنتی اکسیدان‌های مصنوعی برای سلامت پوست

آنتی اکسیدان‌های مصنوعی با استفاده از تکنیک‌های مختلف به طور مصنوعی تولید یا سنتز می‌شوند. اساسا آنتی اکسیدان‌ها ترکیبات پلی فنولی هستند که رادیکال‌های آزاد را می‌گیرند و واکنش‌های زنجیره‌ای را متوقف می‌کنند. در ادامه با تعدادی از این آنتی اکسیدان‌های مصنوعی آشنا خواهیم شد.

  • اتوکسی کینین: اتوکسی کینین تنها ترکیب هتروسیکلیک حاوی N است که به عنوان آنتی اکسیدان در غذا، به ویژه در خوراک دام استفاده می‌شود.
  • دی فنولیک: آنتی اکسیدان موجود در دی فنولیک یکی از موثرین نمونه‌های موجود است. این ماده در غذاها به عنوان نگهدارنده روغن‌های گیاهی غیر اشباع و بسیاری از چربی‌های خوراکی حیوانی استفاده می‌شود. جالب است بدانید که دی فنولیک حتی در صورت وجود آهن تغییر رنگ نمی‌دهد و طعم یا بوی موادی را که به آن اضافه می‌شود تغییر نخواهد داد. از این رو از دی فنولیک به عنوان نوعی تثبیت‌کننده برای جلوگیری از واکنش‌های شیمیایی خودکار در صنعت استفاده می‌شود.

قوی ترین آنتی اکسیدان برای پوست در نوشیدنی‌های خوشمزه

نوشیدنی محبوب چای سبز یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها برای پوست|سیوطب

در بعضی از نوشیدنی‌ها آنتی اکسیدان وجود دارد که برای سلامت بدن و پوست می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

1. چای سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید

خاصیت آنتی اکسیدانی چای سبز بر کسی پوشیده نیست. این چای حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام کاتچین است که از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. همچنین این ماده مانع تشکیل لخته خون در بدن می‌شود و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

2. چای سفید؛ تضمین سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها

چای سفید یکی از انواع چای است که برخلاف سایر نمونه‌های دیگر این نوشیدنی، روی آن فرآوری صورت نمی‌گیرد. همین مسئله باعث می‌شود که از نظر خاصیت آنتی اکسیدانی نسبت به چای سیاه و حتی چای سبز برتری داشته باشد. در این حالت تاثیر مثبت استفاده از چای سفید روی سیستم ایمنی بدن بیشتر از سایر انواع چای است.

3. چای ماچا یکی از قویترین آنتی اکسیدان ها

چای ماچای ژاپنی در میان انواع چای سبزها به عنوان گل سرسبد شناخته می‌شوند. این چای علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی قوی به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند و حافظه را بهبود می‌بخشد.

معرفی بهترین دمنوش‌ها برای سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها

سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان‌های گیاهی پیشینه 2500 ساله دارد. حتی بعضی از این آنتی اکسیدان‌ها از نظر علمی دارای اهمیت خاصی هستند. چند نمونه از این دمنوش‌ها عبارتند از:

4. سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها با دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، سیستم ایمنی را تقویت و هضم را بهبود می‌بخشد.  این دمنوش برای افرادی که از بیماری ماشین (بیماری حرکت) رنج می‌برند مفید است و به دلیل خاصیت ضد التهابی برای تسکین درد نیز مصرف می‌شود.

5. دمنوش اسطوخودوس را فراموش نکنید

اسطوخودوس گیاه سلطنتی محبوبی است که سابقه استفاده از آن به بیش از 2500 سال پیش برمی‌گردد.
دمنوش اسطوخودوس به عنوان نوعی نوشیدنی آرام‌بخش شناخته می‌شود و رایحه جادویی آن به کاهش اضطراب و بهبود خواب کمک می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب درباره‌ سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان‌ها صحبت کردیم. همچنین به نقش این مواد بر سلامت پوست و معرفی منابع طبیعی، گیاهی و مصنوعی آنتی اکسیدان‌ها اشاره کردیم. در خصوص سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان‌ها لطفا در بخش ‌کامنت‌ها تجربه خود را با ما و دیگر مخاطبان سیوطب به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد سلامت پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها

بیشترین آنتی اکسیدان در چیست؟

بیشترین میزان آنتی اکسیدان طبیعی در تمشک، شکلات تلخ، شاتوت و انار وجود دارد.

آیا آنتی اکسیدان های مصنوعی مفید هستند؟

بله. این نمونه از آنتی اکسیدان‌ها برای بدن مفید هستند. برای آشنایی این نوع آنتی اکسیدان‌ها این مطلب از سیوطب را بخوانید.

از منابع سرشار از آنتی اکسیدان چند نمونه نام ببرید؟

گردو، گشنیز، لوبیا، گوجه فرنگی، زغال اخته، کدو حلوایی، توت فرنگی و کلم بروکلی چند نمونه از غنی‌ترین منابع آنتی اکسیدان هستند.

منبع
dermstore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا