تغذیهرژیم کاهش وزن

10 دمنوش لاغری پرطرفدار؛ بی‌خطرترین راه برای نجات از چاقی

فهرست محتوا نمایش

استفاده از دمنوش لاغری راهی برای فرار از چاقی و خلاص شدن از بافت‌های چربی بدن است. اضافه وزن همواره یکی از دغدغه‌های افراد مختلف محسوب می‌شود. چاقی یک بیماری همه‌گیر در جهان به حساب می‌آید و طبق آمارها نزدیک به 30 درصد افراد بالغ جهان به افزایش وزن مبتلا هستند.

علاوه بر نگرانی‌های عادی از عدم مناسب بودن لباس، کمبود انرژی و اعتماد به نفس پایین، داشتن اضافه وزن می‌تواند خطرات جدی‌تری نیز برای سلامتی به همراه داشته باشد. در مطالعات علمی روی حیوانات، محققان به موش‌های چاق، دمنوش لاغری داده و دریافتند که این ماده باعث کاهش وزن بدن می‌شود و به عادی‌تر شدن سطح هورمون‌ها کمک می‌کند.

لازم است بدانید که نوشیدن بعضی از دمنوش‌ها باعث افزایش متابولیسم بدن و چربی سوزی شده و به انسداد تشکیل سلول‌های چربی کمک خواهد کرد. بعضی دیگر از دمنوش‌ها باعث بهبود عملکرد گوارش می‌شوند و همین امر نیز به کاهش وزن کمک می‌کند.

ما در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب قصد داریم به معرفی تعدادی دمنوش لاغری شکم و پهلو و دمنوش‌های لاغری فوق‌العاده برای چربی سوزی بپردازیم. تا افراد قبل از نیاز به عمل‌های جراحی و داروهای شیمیایی از این دمنوش‌ها استفاده کنند.

دمنوش لاغری چیست و چگونه عمل می‌کند؟

دمنوش های لاغری فوق العاده ای وجود دارد|سیوطب

دمنوش لاغری از میوه‌های خشک، گل‌ها، ادویه‌ها یا گیاهان تهیه می‌شوند. این بدان معنی است که دمنوش لاغری می‌تواند طیف گسترده‌ای از طعم‌ها و مزه‌ها را داشته باشند و جایگزینی وسوسه انگیز برای نوشیدنی‌های شیرین یا آب شوند.

دمنوش لاغری اغلب به عنوان راهی برای کاهش وزن و پاکسازی بدن استفاده می‌شود. تئوری این است که دمنوش به هضم غذا کمک می‌کند، متابولیسم و سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و همچنین در بسیاری از موارد، بدن را از شر آلودگی‌ها خلاص خواهد کرد.

دمنوش‌ لاغری با بالا بردن سوخت ساز بدن، حجم ادرار را افزایش داده و به بهبود سیستم گوارش کمک می‌کند. این نوشیدنی‌ها قند خون را پایین می‌آورد و مقاومت سلول‌ها به انسولین را کاهش می‌دهد. انواع مختلفی از دمنوش لاغری خانگی، دمنوش لاغری یک‌ ماهه و بهترین دمنوش لاغری برای انتخاب وجود دارد که در ادامه مقاله به چند نوع از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بهترین دمنوش لاغری شکم و پهلو؛ کمک به چربی سوزی و کاهش وزن با نوشیدنی‌های طبیعی

تهیه دمنوش لاغری چربی سوز، کار چندان مشکلی نیست. زیرا این دمنوش‌ها اغلب از یک یا دو جزء تشکیل می‌شوند و به همین دلیل به آن‌ها دمنوش لاغری خانگی سریع می‌گویند. برخی از مواد گیاهی، روی بدن تاثیر می‌گذراند و سبب می‌شوند متابولیسم و سوخت‌وساز افزایش یابد.

برخی از دمنوش‌های لاغری همچون بابونه نیز، به‌طور مستقیم روی چربی سوزی نقش ندارند. اما می‌توانند با ایجاد آرامش اعصاب در فرد از پرخوری عصبی او جلوگیری کنند. در زیر به ۱۰ نوع دمنوش لاغری اشاره شده‌است،‌ این دمنوش‌ها را به راحتی آماده کرده و میل نمایید:

1. دمنوش لاغری جینسینگ؛ جزو بهترین دمنوش‌های لاغری فوق‌العاده

گیاه جینسینگ از زمان‌های گذشته برای درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد داشته است. متداول‌ترین نوع آن نمونه آسیایی و آمریکایی است. این محصول می‌تواند میزان سوخت و ساز در بدن را به شدت افزایش دهد و این موضوع در کاهش وزن موثر است. همچنین متخصصان گیاهان دارویی برای اعتدال گلوکز خون جینسینگ را گزینه درمانی مناسبی توصیه می‌کنند. مصرف این دمنوش به همراه تمرینات فیزیکی و یک رژیم کم کالری سبب لاغری می‌شود.

2. دمنوش زرشک؛ جزو بهترین دمنوش های لاغری فوق العاده موثر و خوشمزه

از زرشک می‌توان به عنوان بهترین دمنوش لاغری استفاده کرد. مصرف دمنوش لاغری زرشک میزان چربی‌سوزی را به شکل جدی افزایش می‌دهد. در نتیجه مصرف این محصول بی‌نظیر، لاغری را برای خود به ارمغان بیاورید. البته نباید فراموش کرد که میزان و دوره مصرف این دمنوش نیز با توجه به شرایط مختلف با یکدیگر، متفاوت خواهد بود. برای اینکه اثرگذاری این محصول بیشتر شود، حتما آن را در کنار رژیم غذایی برای لاغری استفاده کنید.

3. دمنوش زیره؛ یک دمنوش مفید برای لاغری و چربی سوزی کل بدن

دمنوش زیره یکی از موثرترین و بهترین دمنوش لاغری|سیوطب

زیره گیاهی نام آشناشت که خیلی از افراد از آن در تهیه داروهای خانگی استفاده می‌کنند. زیره شامل دو نوع سبز و سیاه است که مزاج گرم دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان داروی ضد نفخ نیز استفاده کرد.

زیره سبز و سیاه با یکدیگر متفاوت هستند. اگر طبع شما گرم است زیره سبز گزینه مناسبی است، اما در صورت سرد بودن طبع بدنتان بهتر است از زیره سیاه برای تهیه دمنوش استفاده کنید. وجود فیبر بالا در این دمنوش به کاهش اشتها و روند سوخت و ساز بدن کمک می‌کند، به همین دلیل است که آن را دمنوش لاغری می‌نامند. مصرف این گیاه می‌تواند به خوبی منجر به لاغری شکم، پهلو و دیگر قسمت‌های بدن شود.

4. دمنوش چای سبز؛ تاثیر بر لاغری بدن با کمک بهترین دمنوش لاغری شکم و پهلو

چای سبز یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های روی کره زمین محسوب می‌شود. دمنوش چای سبز به عنوان دمنوش مفید برای لاغری و چربی سوزی در جوامع مختلفی استفاده خواهد شد. نوشیدنی چای سبز به خوبی سلول‌های چربی را می‌شکند و سبب چربی سوزی در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. افراد ورزشکار به خوبی با مصرف این دمنوش قبل از انجام حرکات ورزشی، می‌توانند سرعت چربی سوزی بافت‌های بدن خود را بالا ببرند.

چای سبز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و کمک به افزایش چربی‌سوزی، به سبد غذایی بسیاری از کشورها وارد شده‌است. البته مصرف کنندگان باید دقت کنند که مصرف بیش از حد این دمنوش می‌تواند سبب ایجاد عوارضی در بدن آن‌ها گردد.

5. دمنوش لاغری چای ترش؛ دفع بافت‌های چربی از بدن

 دمنوش لاغری چای ترش را با چای قرمز هم می‌شناسند که خاصیت چربی‌سوزی داشته و به روند لاغری کمک می‌کند. چای ترش انواع مختلفی آنتی‌اکسیدان دارد که تاثیر زیادی روی دفع چربی‌ها، بافت‌های مرده و آسیب دیده می‌گذارند. همچنین مصرف این دمنوش سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و سبب سرعت بخشیدن به دفع غذای مصرفی می‌شود. در نتیجه چربی موجود در غذا را غیر قابل دسترس کرده و جذب کربوهیدرات را کاهش می‌دهد.

6. دمنوش زنجبیل؛ بهترین دمنوش لاغری خانگی پیکر‌تراش

زنجبیل عموما به عنوان یک ادویه ‌نقش مهمی در آشپزی دارد و از طبع گرمی برخوردار است. گرم بودن طبع زنجبیل باعث می‌شود که میزان سوخت‌وساز در بدن به شدت افزایش پیدا کند. زنجبیل علاوه بر نقشی که در کاهش وزن دارد به آب کردن شکم و پهلو نیز کمک می‌کند و بر عوامل ایجاد چربی دور شکم تاثیر ‌می‌گذارد. اگر نوشیدن این دمنوش را به طور مرتب ادامه دهید، مسلما بهترین نتیجه ممکن را به دست خواهید آورد.

7. دمنوش هل؛ دمنوش لاغری خانگی خوشبو و خوشمزه

هل از جمله ادویه‌های محبوب ما ایرانی‌هاست که دارای ملاتونین است. دریافت ملاتونین یکی از راه‌های موثر برای مبارزه با چاقی است. به همین دلیل باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می‌شود. افزایش متابولیسم روی افزایش انرژی شما نیز موثر خواهد بود.

از طرفی دیگر مصرف دمنوش هل موجب می‌شود که احساس سیری کنید و میل غذایی، خوردن تنقلات در میان وعده کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه مصرف کم‌تر خوراکی‌ها در میان وعده، در درازمدت منجر به کاهش وزن و تناسب اندام می‌گردد.

8. دمنوش بابونه؛ بهترین دمنوش لاغری قبل خواب

دمنوش چای بابونه حاوی مقادیر بالای آنتی‌اکسیدان است که سوخت و ساز بدن را افرایش می‌دهد و هضم غذا را بهبود می‌بخشد. این دمنوش به‌ طور موثری در رژیم لاغری و کاهش اشتها موثر است. چای بابونه به تنهایی باعث کاهش وزن نخواهد شد، اما اگر با یک غذای رژیمی مناسب و منطقی و ورزش منظم همراه شود، سبب چربی سوزی می‌شود و به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند.

همچنین مصرف چای بابونه از طریق ترشح سروتونین باعث کنترل اشتهای مربوط به پرخوری عصبی قبل خواب می‌شود.

9. دمنوش لاغری چای ماچا؛ ۱۰ برابر قوی‌تر از چای سبز در کاهش سوخت وساز

چای ماچا نوعی چای سبز است که در مقایسه با انواع چای سبز ارزش غذایی بالاتری دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که یک لیوان از این چای حداقل معادل ۱۰ لیوان چای سبز معمولی ارزش غذایی دارد. چای ماچا می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و باعث افزایش انرژی برای تحرک بیشتر می‌شود. اما به تنهایی یک راه حل جادویی برای کاهش وزن نیست بلکه باید با فعالیت و ورزش همراه شود.

10. دمنوش قهوه؛ دمنوش لاغری یک ماهه سرشار از کافئین

نوشیدن قهوه کم‌کالری و سرشار از کافئین، بر چربی‌سوزی بدن تاثیر دارد. برخی برای کاهش وزن و افزایش سوخت‌ و ساز بدن، قهوه را معجزه لاغری می‌دانند. مصرف دمنوش قهوه به همراه ورزش گزینه مناسبی برای کنترل و کاهش اضافه وزن و لاغری بدن است.

طرز تهیه دمنوش لاغری شکم و پهلو در خانه خیلی سریع و راحت

طرز تهیه دمنوش لاغری شکم و پهلو آسان است|سیوطب

طرز تهیه دمنوش‌های لاغری تقریبا مشابه است. البته بعضی از آن‌ها مانند زنجبیل را می‌توانید به چای سیاه نیز اضافه کنید. به‌طور کلی برای تهیه دمنوش لاغری باید مقداری آب را به جوش آورید (حدود یک الی دو لیوان) و بعد مقدار مناسبی از گیاه مورد نظر (برای مثال یک قاشق چایخوری زنجبیل) را به آن اضافه کنید و منتظر بمانید تا دم بکشد. برای دم کشیدن دمنوش باید آن را در معرض حرارت غیرمستقیم قرار دهید. بعد از دم کشیدن، نوشیدنی را از صافی رد کنید و بنوشید.

اگر لیوان دمنوش دارید، ابتدا گیاه مورد نظر را در محفظه ریخته و آب جوش را به آن اضافه کنید. سپس درب لیوان را بگذارید و حدود 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. البته با لیوان معمولی نیز می‌توان اینکار را انجام داد. یک صافی روی لیوان قرار داده، درون آن مقداری از گیاه مورد نظر را اضافه کرده و آب‌جوش به آن اضافه کنید. درب لیوان را با یک نعلبکی یا پیش دستی ببندید و چند دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد.

مزایای مصرف دمنوش‌ لاغری خانگی چیست؟ آیا این نوشیدنی‌ها واقعا اثرگذار هستند؟

انواع مختلفی از دمنوش‌های لاغری با طعم‌ها و خواص مختلف موجود است. مزایای دمنوش‌های لاغری عبارتند از:

  • کاهش وزن
  • سرکوب کننده اشتها
  • مسدود کننده چربی
  • تقویت کننده متابولیسم
  • کمک به ترشح سموم بدن
  • کمک به سوزاندن کالریبیشتر
  • کمک به سرکوب اشتهای کاذب

از دیگر مزایای دمنوش لاغری می‌توان به ارزان بودن، در دسترس بودن و داشتن کیفیت آن اشاره کرد.

معایب استفاده بیش از اندازه از دمنوش‌های لاغری؛ آیا دمنوش‌های لاغری عوارض دارند؟

مصرف بیش از اندازه هر چیزی موجب بروز عوارضی در بدن می‌شود. این تصور که گیاهان دارویی عوارضی ندارند، تصور غلطی است. مصرف خودسرانه یا غیرعلمی برخی از این گیاهان، برای لاغری و درمان بیماری، می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید گردد. بعضی از دمنوش‌ها ممکن است تاثیر منفی بر متابولیسم بدن داشته و سبب افزایش اشتها و پرخوری شوند.

جالب است بدانید که مصرف دمنوش‌ها در طولانی مدت اثربخش هستند. در عین حال، مصرف طولانی مدت آن‌ها به بدن آسیب می‌رساند. بنابراین مصرف گیاهان دارویی نیز همانند داروهای شیمیایی باید با مشورت پزشک متخصص و یا کارشناسان گیاهان دارویی باشد.

کلام آخر در مورد دمنوش لاغری

ما در این مقاله سعی کردیم تعدادی از بهترین دمنوش لاغری و طرز تهیه را معرفی کنیم. انواع این دمنوش‌ها علاوه بر لاغری و کاهش وزن، دارای فواید بی‌شمار دیگری نیز هستند و به نوعی بر سلامت بدن تاثیر گذارخواهند بود.

طرفداران دمنوش‌های لاغری باید بدانند که تمامی این دمنوش‌ها از گیاهان موجود در طبیعت تهیه می‌شوند. و نباید این انتظار را داشته باشند که مصرف آن‌ها در ظرف مدت زمان کوتاهی به کاهش وزن آن‌ها کمک کند. بلکه افراد باید با استفاده بلند مدت از این دمنوش‌ها در کنار رژیم غذایی مناسب، داشتن تحرک کافی و ورزش می‌توانند به لاغری خود امیدوار باشند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول درباره دمنوش لاغری

1. دمنوش‌های لاغری فوق‌العاده چگونه باعث کاهش وزن می‌شوند؟

دمنوش‌ لاغری شکم و پهلو معمولا باعث کاهش اشتها، مانع از جذب چربی یا کمک به دفع چربی و مواد سمی، همچنین افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می‌شوند.

2. دمنوش لاغری چای سبز را با چی بخوریم؟

این چای طبع سرد و خشکی دارد و بهتر است برای متعادل کردن طبع و افزایش خواص آن، از زنجبیل، دارچین، هل، گل محمدی به همراه عسل و نبات استفاده کنید.

3. بهترین دمنوش لاغری قبل خواب کدام است؟

دمنوش چای‌بابونه، دمنوش دارچین، دمنوش نعنا، دمنوش اسطوخودوس جزء موثرترین و بهترین دمنوش لاغری قبل خواب هستند.

4. بهترین زمان مصرف دمنوش لاغری چه موقع است؟

زمان مصرف دمنوش به نوع آن بستگی دارد. به عنوان مثال دمنوش بابونه را باید قبل از خواب مصرف کرد اما دمنوش چای سبز را قبل از تمرین ورزشی.

منبع
medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا