بیماریبیماری های مفصلی

کفش مناسب برای کف پای صاف ؛ نکات کلیدی که پاهایت را بیمه می‌کند

کفش مناسب برای کف پای صاف یکی از ارکان مهم حمایت از پا و جلوگیری از دردهای کف پا است. نگاه بسیاری از افراد به کفش مناسب برای کف پای صاف جدی به نظر نمی‌رسد. اما این موضوع را باید یکی از کلیدی‌ترین موارد سلامت پا، زانو و کمر دانست.

داشتن کف پای صاف به مرور همراه با درد و باعث ناراحتی خواهد شد. به همین دلیل کفش مناسب برای کف پای صاف به طرز قابل توجهی به کاهش درد و تسکین در طول روز کمک می‌کند. این کفش‌ها باید قوس، بالشتک و پایداری کافی داشته باشند تا با مکانیزم فیزیکی پا همسو شوند.

کفش مناسب برای کف پای صاف باید مشخصات خاصی مانند قوس، بالشتک و پایداری کافی را رعایت کند تا با کفش‌های ارتوپدی مطابقت داشته باشد. این مقاله از مجله سلامت سیوطب با هدف راهنمایی افراد برای تهیه کفش مناسب برای کف پای صاف تدوین گردیده است. همچنین سعی بر این است که چند نمونه از بهترین کفش برای کف پای صاف را ارائه کند.

صافی کف پا چگونه به وجود می‌آید؟

برخی از دلایل اصلی صافی کف پا عبارتند از: قوس‌های ضعیف، کشیدگی عضلات، آرتریت، بارداری، چاقی، دیابت و عوامل ژنتیکی. اگرچه کف پای صاف همیشه یک بیماری دردناک نیست، اما پوشیدن کفش‌های راحت برای کف پای صاف بسیار مهم خواهد بود.

گاهی صافی کف پا ریشه در مسائل ژنتیکی دارد و افراد بهدها در زندگی به آن مبتلا می‌شوند. یکی دیگر از عوامل کلیدی برای ایجاد کف پای صاف، استفاده از کفش‌های غیرقابل حمایت برای مدت طولانی مانند دمپایی است.

علائم صافی کف پا چیست؟ مواردی که باید به آن توجه کنیم

آناتومی پا که دچار صافی کف است و نیاز به کفش مناسب برای صافی کف پا دارد|سیوطب

بسیاری از افراد مبتلا به کف پای صاف در واقع هیچ دردی را تجربه نمی‌کنند. این مشکلات معمولا زمانی خود را نشان می‌دهند که باید دنبال کفش‌ مناسب برای کف پای صاف و پروناسیون بود. صافی کف پا همچنین می‌تواند منجر به بونیون (انحراف شست پا) شود، با این حال خوشبختانه کفش‌های راحت برای خانم‌هایی با بونیون در دسترس است.

موارد زیادی وجود دارد که در آن صافی کف پا و پروناسیون دردناک شود. برخی از علائم دردناک‌تر که نیاز به کفش مناسب برای کف پای صاف را مبرم می‌سازد عبارتند از: گرفتگی پا، زانو درد، کمردرد، درد در قوس پا، مچ پا، پاشنه یا بخش بیرونی پا. در برخی موارد، صافی کف پا امکان دارد منجر به وضعیتی به نام رانش انگشت شود. در این حالت انگشت دوم به سمت شست پا حرکت و در نهایت از روی انگشت شست عبور می‌کند و در بالای آن قرار می‌گیرد.

چه نوع کفشی برای کف پای صاف مناسب است؟

اگر دنبال خرید کفش مناسب برای کف پای صاف باشید، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. ایده کفش مناسب برای کف پای صاف ممکن است ذهن را به سمت کفش‌های طبی و بدون طراحی زیبا سوق دهد، اما این‌طور نیست. کفش‌ طبی زنانه برای کف پای صاف با طراحی‌های زیبا نیز وجود دارد.

بنابراین باید هنگام خرید کفش طبی برای کف پای صاف نکاتی را مد نظر داشت. کفش‌های تخت، کفش پاشنه بلند، مربی، کفش راحتی، کفش پمپ باله از این دست کفش‌ها هستند. همه این گزینه‌ها می‌توانند کفش‌های خوبی برای کف پای صاف باشند، اگر بدانید به دنبال چه هستید.

کفش‌ مناسب برای کف پای صاف باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

کفش‌ مناسب برای کف پای صاف|سیوطب

حتی در بهترین برند کفش برای کف پای صاف کودکان نیز داشتن ساپورت قوس کف پا ضروری است. با توجه به ‌اینکه در کف پای صاف قوس‌ وجود ندارد و پایین است، باید کفش‌ انتخابی به گونه‌ای طراحی شده باشد که قوس توسط بالشتک کف کفش پُر نگه‌داشته شود. یک تکیه‌گاه قوس آناتومیک با پروناسیون بیش از حد پا را تثبیت می‌کند و از بدتر شـدن کف پای صاف جلوگیری و مقابله خواهد کرد.

خانم‌هایی که کف پای صاف دارند به یک کفش پهن نیاز دارند. برای جلوگیری از گرفتگی انگشتان پا باید به دنبال کفش‌های پهنی بود که در قسمت پنجه جادار باشد.

هنگامی‌که به دنبال خرید کفش مناسب برای کف پای صاف کودکان هستید، مهم است که ساپورت پنجه و پاشنه پا را در نظر بگیرید. اگر کف پای صاف دارید، به احتمال زیاد نیروی بیشتری به ناحیه پنجه و پاشنه وارد می‌آید. بنابراین باید مطمئن بود که در این قسمت‌ها دوام، حمایت و بالشتک کفش را دارید.

بهترین کفش مناسب برای کف پای صاف

از کفش‌های پاشنه بلند گرفـته تا کفش‌های ورزشی، صندل و چکمه و کفش کف صاف دخترانه همه می‌توانند که گزینه‌ای مناسب باشند. در اینجا چند نمونه از بهترین کفش‌ها برای کف پای صاف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کفش پاشنه‌دار برای کف پای صاف

فکر می‌کنید چون کف پای صاف دارید، نمی‌توانید کفش پاشنه‌دار بپوشید؟ اما واقعیت این است که کفش‌های پاشنه‌داری برای کف پای صاف وجود دارد که بسیار راحت و شیک هستند. کفش‌های پاشنه‌دار برای کف پای صاف باید دارای قوس باشند تا از قسمت قوس‌دار پا که ممکن است افتاده یا فرو ریخته باشد حمایت کند.

تمام کفش‌های پاشنه‌دار برند Sole Bliss که برای کف پای صاف ساخته شده‌اند، دارای یک تکیه‌گاه مبتکرانه قوس ضد پروناسیون هستند. یک بالش مموری‌فوم کوچک در تمام پاشنه‌های پشت بسته وجود دارد و با هدف قراردادن پا در موقعیت صحیح در کفش بکار می‌رود. همچنین این بالشتک از غلتیدن پا به داخل (پرون شـدن) در حین پیاده‌روی جلوگیری خواهد کرد.

معمولا بهترین کفش‌ مناسب برای کف پای صاف از چرم مقاوم ساخته می‌شود تا قابلیت تنفس، انعطاف‌پذیری داشته باشد. همچنین کفش‌های با جنس چرم از تعریق پاها جلوگیری می‌کند.

زیره کفش‌ مناسب برای کف پای صاف بالشتکی و معمولا از سه لایه مموری فوم با کیفیت بالا برای محافظت از کل پا ساخته می‌شوند. لایه پایه، جذب ضربه را در برابر سطوح سخت فراهم می‌کند. لایه میانی به شکل کف پای صاف و لایه بالایی بالشتک فوق‌العاده نرمی‌ را برای پاهای حساس فراهم می‌کند.

کفش پاشنه کوتاه برای کف پای صاف

اگر به دنبال کفش‌های پاشنه کوتاه هستید، باید اطمینان حاصل کنید که آن‌ها دارای همان قوس آناتومیک هستند که از قوس پا محافظت می‌کند.  این قوس مانع از چرخش پا به سمت داخل در حین راه رفتن خواهد شد.

پاشنه‌ها باید دارای یک کفی حمایتی با بالشتک نرم و جذب ضربه باشد که با شوک پیاده‌روی روی سطوح سخت مقابله کند.

باز هم، انتخاب پاشنه‌هایی که از چرم نرم ساخته شده‌اند بسیار مهم است. آن‌ها از پاها در برابر تعریق محافظت می‌کنند و برای مطابقت با شکل پا انعطاف‌پذیری لازم را دارند.

اگر فردی دارای پاهای پهن و صافی هستند، برای جلوگیری از شلوغی انگشتان پا، باید یک پاشنه پهن با فضای کافی در کفش انتخاب کنند.

کفش مربی؛ بهترین کفش برای کف پای صاف

کفشی مناسب برای کف پای صاف که اجزای آن به صورت تفکیک شده مشخص است|سیوطب

این نوع کفش برای کف پای صاف دارای یک پنجه عمیق، تناسب وسیع‌تر و قابل تنظیم هستند تا با شکل پا تطبیق یابد. تعداد زیادی از این مدل کفش برای دویدن وجود دارد.

بهترین مدل از این کفش دارای روکش چرمی ‌هستند، چون رویه چرمی انعطاف‌پذیرتر و از گرفتگی انگشتان پا جلوگیری می‌کند. همچنین چرمی بودن این کفش مناسب برای کف پای صاف مانع از تعریق پا می‌شود و از بو گرفتن پا جلوگیری به عمل می‌آورد.

برند Sole Bliss این نوع کفش مناسب برای کف پای صاف را از چرم نرم و مجلل ساخته و که طراحی بسیار زیبا دارند. کف پایی این مدل کانتور است و شکل کف پای صاف را در خود جای می‌دهد. همچنین به طور خلاقانه‌ای با بالشتک اضافی زیر پاشنه پوشیده شـده تا تمام حمایت و راحتی مورد نیاز کف پای صاف را فراهم کند.

کفش لوفر برای کف پای صاف

لوفرها یکی از اصلی‌ترین کفش‌های مناسب برای پاهای کف صاف هستند. دور از ذهن نیست که هر کسی مبتلا به صافی کف پا باشد از این نوع کفش استفاده کرده باشد.

با توجه به اینکه پیداکردن کفش راحتی برای کف پای صاف دشوار به نظر می‌رسد اما لوفر نمونه‌های زیاد و زیبایی را ارائه کرده است. کفش‌ مناسب برای کف پای صاف باید دارای پشتی قوس‌دار، زیره‌های بالشتکی، رویه چرمی‌ مقاوم و در قسمت پنجه پهن باشند.

برند Sole Bliss کفش‌های مدل لوفر برای کف پای صاف بویژه برای خانم‌هایی مبتلا به این عارضه، بونیون و سایر شرایط پا تولید کرده است. مکانیسم حمایت قوس برتر از غلتیدن پا به سمت داخل هنگام راه‌رفتن جلوگیری می‌کند.

این کفش‌های بسیار راحت در اسپانیا از چرم بسیار نرم ساخته شده‌اند. دارای یک آستر چرمی‌کامل بدون درز هستند تا از ساییدگی بر روی مفاصل جلوگیری کنند. کفش لوفر از سیستم بالشتک زیرپایی سه لایه بهره می‌برد تا از پاهای حساس با قوس کم یا بدون قوس محافظت ‌کند و به آن‌ها آرامش ‌دهد.

کفش تخت برای کف پای صاف

بهترین کفش‌های تخت‌ برای کف پای صاف دارای مکانیزم حمایت از قوس هستند. کفش‌های بالرین، صندل‌های بنددار یا کفش‌های کاملا تخت برای استفاده وسوسه‌انگیزاند، اما هنگام استفاده از آن‌ها باید به دنبال کفشی با قوس محافظ بود.

تمام کفش‌های پشت بسته برند Sole Bliss دارای پشتیبانی عالی از قوس هستند. آن‌ها حاوی یک بالش فوم کوچک هستند که از پرون شدن (غلتیدن به داخل پا) جلوگیری و به رفع مشکلات کف پای صاف کمک می‌کنند.

آنچه که باید در یک نگاه درباره کف پای صاف و کفش مناسب برای کف پای صاف دانست

اگر صافی کف پا باعث درد نشود یا فرد را از انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش باز ندارد، معمولا نیازی به درمان نیست. اما اگر شخصی مشکلات شدید کف پای صاف داشته باشد، مانند درد، سفتی و مشکل در پیاده‌روی، نیاز به درمان صافی کف پا پیدا می‌کند.

بهترین راه برای درمان این بیماری اغلب پوشیدن کفش‌ مناسب برای کف پای صاف است. این نوع کفش‌ها نباید در سطح وسط پا خم شود و باید از قوس کف پا حمایت زیادی کنند. همچنین باید یک زیره قابل جابجایی برای قرارگیری کفی‌های ارتوپدی داشته باشد.

ساپورت پشت پا و حمایت از وسط پا دو ویژگی مهم انتخاب کفش مناسب برای کف پای صاف است که باید به آن دقت کرد. در بسته و باز بودن ساختار کلی کفش نیز باید دقت کرد چون مدل‌های بسته از صندل موثرتر هستند.

سوالات متداول

1.ویژگی‌های ضروری یک کفش مناسب برای کف پای صاف چیست؟

دارای یک تکیه‌گاه خوب از قسمت میانی و پشت پا باشد
امکان تعویض کفی با کفی‌های ارتوپدی را داشته باشد
جنس رویه آن از چرم باشد تا از تعریق و ناراحتی پا جلوگیری کند

2. چه کفشی را برای کف پای صاف بپوشیم؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع کفشی بپوشید، به شرط اینکه پشتیبان خوبی برای پشت و میانی پا داشته باشد. افرادی که کف پای صاف دارند باید به دنبال کفش‌هایی با فضای کافی برای انگشتان پا، کفی بالشتک‌دار، ساپورت پاشنه و کفی‌های قابل جابجایی باشند.

3. در صورت ابتلا به کف پای صاف می‌توان از صندل استفاده کرد؟

استفاده از صندل در صورت داشـتن کف پای صاف ممنوع نیست. اما باید صندل‌هایی دارای تکیه‌گاه صحیح پشت پا و کفی قابل جابجایی را پوشید. اما فراموش نکنید که صندل‌ها به طبع خود ویژگی‌های کفش‌های بسته را ندارند و حمایت کمتری نسبت به آن‌ها خواهند داشت. بنابراین بهتر است که از صندل برای مدت کوتاهی استفاده کرد و برای فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی کفش‌های پنجه بسته را انتخاب کنید.

منبع
solebliss.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا