بیماریقلب

بهترین قرص برای فشار خون؛ چرا خوردن قرص فشار خون ضروری است

بهترین قرص برای فشار خون مورد استفاده کسانی است که در یکی از بخش‌های حیاتی زندگی دچار مشکلاتی شده‌اند. باید گفت فشار خون یک علامت حیاتی است. زمانی پدید می‌آید  که سرخرگ‌های بزرگ استحکام خود را از دست بدهند  و ارتجاعشان از بین برود. اینجاست که گاهی افراد حتی با خطر مرگ روبه رو خواهند شد. سن بالای 60 سال، چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن و مصرف نمک زیاد سبب می‌شود تا احتمال فشار خون در افراد افزایش یابد. در این مقاله  از مجله علمی پزشکی سیوطب درباره بهترین قرص برای فشار خون اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذاریم.

چه کسانی باید قرص فشار خون بخورند؟

پزشکان فشار 14 روی 9 را فشار خون بالا در نظر می‌گیرند، اما در این حالت بیشتر به توصیه‌های غذایی و پرهیز‌ها بسنده خواهند کرد. اما اگر این فشار به  15 رسید احتمالا قرص‌های فشار خون را تجویز خواهند کرد. معمولا پزشکان موافق نیستند که افراد جوان از قرص فشار خون استفاده کنند و بیشتر برای افراد بالای 60 سال قرص هایی تجویز خواهند کرد. حتی در مورد افراد مسن نیز با احتیاط دوزهای پایین را توصیه می‌کنند تا عوارضی مانند سرگیجه و غش دامن این افراد را نگیرد. به هر روی تجویز دارو و دوز مصرفی برای هر بیمار متفاوت است و حتما باید زیر نظز پزشک صورت گیرد.

نحوه کارکرد و بهترین زمان خوردن قرص فشار خون

بهترین قرص برای فشار خون و خوردن قرص | سیوطب

این قرص‌ها را باید در  روز یک بار مصرف کرد. البته 4 تا 15 ساعت پس از مصرف این داروها بیشترین تاثیر خود را بر جای می‌گذارند. پس تجویز مصرف زمانی است که اوج فشار خون افراد با زمان اوج  تاثیر‌گذاری قرص‌ها هماهنگ باشد. داروهای فشار خون به گونه‌ای است که ممکن است با واکنش‌هایی از جمله تکرر ادرار همراه باشد. پس بهتر است این نوع داروها را روزها استفاده کنیم.

اما برخی از انواع این داروها باعث خواب آلودگی خواهند شد که بهتر است استفاده از این قرص ها را به شب موکول نماییم. اگر سنتان افزایش یابد باید بیشتر مراقب باشید؛ چراکه فشار خون در طول شب کاهش نمی یابد و ممکن است  فرد اوایل صبح دچار سکته مغزی شود. البته هر نوع مصرف و تغییر زمان مصرف فقط باید زیر نظر پزشک باشد و اقدامات خودسرانه در زمینه فشار خون بسیار خطرناک است.

بهترین قرص برای فشار خون؛ لیست داروهای فشار خون

در این بخش به برخی از قرص‌های فشار خون در انواع گوناگون اشاره خواهیم کرد:

قرص فشار خون دیورتیک؛ ادرارآور و موثر

این قرص کلیه‌ها را از وجود آب و سدیم اضافی  رهایی خواهد بخشید. پس از مصرف این قرص حجم خون در رگ‌های شما کاهش خواهد یافت و درنتیجه فشار خون کم خواهد شد. این قرص‌ها را د رسه نمونه تیازیدی، نگهدارنده پتاسیم و دیورتیک‌های حلقه تقسیم بندی می‌کنند. تیازیدی‌ها عوارضشان کمتر است. زیر شاخه های این نمونه‌ها عبارتند از: کلرتالیدون، اینداپامید و متولازون از  دسته تیازیدی؛ آمیلوراید و تریامترن از دسته نگهدارنده و بونتانید و تورسماید از دسته دیورتیک‌های حلقه.

قرص فشار خون بتابلاکر، کنترل مواد شیمیایی

این قرص در واقع جلو تحریک قلب را می‌گیرند؛ یعنی مواد شیمیایی تحریک کننده قلب را مسدود می‌کنند و نمی‌گذارند قلب تحریک شود. در پی این انسداد، قلب آرامتر می‌تپد و در اصل فعالیتش کم خواهد شد. در نتیجه خون کمتری از طریق رگ‌های قلب پمپاژ و فشار خون کمتر می‌شود.

مهارکننده آنژیو تایسین؛ مهارکننده قوی

آنژیو تایسن باعث می‌شود تا رگ‌ها تنگ شوند. این قرص در واقع جلو فعالیت این هورمون را می‌گیرد و از این طریق فشار خون را به حالت نرمال در می‌آورد. در واقع کار قرص  ACE  کنترل تولید هورمون منقبض کننده خواهد بود. نمونه دیگر این قرص ها ARB است که وظیفه‌اش منبسط نگه داشتن رگ‌های خونی است.  نمونه‌های دیگر این مهار کنندها نیز وجود دارد که می‌توان به بنازپریل، لیزینوپریل، رامیپریل اشاره کرد.

قرص فشارخون آلفابلاکر، حرکت آزادانه خون در رگ ها

گاهی بدن هورمونی به نام کاتکول آمین می سازد که ممکن است به قسمت هایی از سلول یعنی گیرنده‌های آلفا بچسبند. در پی این رخداد رگ‌های خونی تنگ و تنگ تر خواهد شد و فشار خون بالا خواهد رفت. آلفابلوکرها کاتکول آمین‌ها را مسدود خواهند کرد و خون می‌تواند آزادانه در رگ‌ها حرکت کند.

بهترین قرص برای فشار خون و مسدود کردن کانال کلسیمی

ماهیچه‌ها برای حرکت به کلسیم نیاز دارند. خوب بخش‌هایی از غدد نیز مسئول فعالیت در این زمینه هستند. پس قرص های  ضد فشار خون با کنترل این کانال ها از رسیدن کلسیم به ماهیچه‌های قلب جلوگیری می‌کنند و در نتیجه حرکت ماهیچه‌های قلب کند و کندتر خواهد شد. اینگونه است که فشار خون کاهش می‌یابد.

قرص فشار خون لوزارتان، درمان نارسایی قلبی

این قرص نیز گیرنده آنژیوتاسین را مسدود خواهد کرد. معمولا این قرص را یک بار در روز تجویز خواهند کرد.  وقتی پزشک تشخیص دهد که قلب فرد بزرگ شده این قرص را برای جلوگیری از سکته قلبی تجویز خواهد کرد.

عوارض نخوردن قرص فشار خون

باید دانست اگر درمان فشار خون را جدی نگیرید  و فشار خون با نوسان شدید همراه باشد مشکلات بسیار جدی در پیش خواهد بود. در واقع قطع قرص ها سبب می‌شود تا شما به طور جدی دچار سردرد، اضطراب، تحریک و حالت تهوع شوید. در موارد پیشرفته نیز خطرات جدی‌تری در کمین شما خواهد بود. پس سعی کنید پیش از تمام شدن دارو، قرص های جدید را تهیه کنید.

با مصرف درست بهترین قرص برای فشار خون مراقب سلامتی‌تان باشید

بهترین قرص برای فشار خون کنترل فشار | سیوطب

مصرف درست به این معنی است که از مصرف بی‌رویه و خودسرانه قرص باید جدا بپرهیزید. چون دچار تاری دید، سبکی سر یا مشکلات تنفسی خواهید شد. فشار خون از جمله بیماری‌هایی است که در صورت کنترل نشدن  عوارض بسیاری در پی خواهد داشت. در این میان ممکن است کمتر مصرف کردن از دوز مشخص شده نیز کنترل فشار خونتان را برهم خواهد زد. البته جا دارد اشاره کنیم که از داروهای گیاهی هم برای کاستن از فشار خون استفاده می کنند. اگر در هر مرحله از دزمان از دازوی خود راضی نیستید و مشکلاتی را برایتان ایجاد می‌کند حتما پزشکتان را مطلع کنید  تا با یافتن بهترین راه زندگی را سالم تر پیش ببرید. در این مقاله در باره بهترین قرص برای فشار خون اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم.

پرسش‌هایی که ممکن است در زمینه بهترین قرص برای فشار خون برایتان پیش بیاید

گزینه اول در میان قرص‌ها برای درمان فشار خون؟

دیورتیک‌های تیازیدی (مثل هیروکلروتیازید)، مهارکننده های ACE، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتاسین II و مسدود کننده‌های کانال کلسیم جزو اولین قرص‌های تجویزی هستند.

فشار خون ایده‌آلی پس از مصرف داروها چقدر است؟

هدف، رسیدن فشار خون به زیر میلیمتر جیوه است. میزان فشار خون هدف را پزشک تعیین می‌کند.

مهمتری عوارض قرص‌های فشار خون کدامند؟

سرگیجه و گیجی مفرط مهمترین نشانه‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا