اخبار پزشکی

تاثیر کلاژن بر جای جوش چیست؟ آیا کلاژن به درمان آکنه کمک می‌کند

تاثیر کلاژن بر جای جوش چیست؟ آیا کلاژن به آکنه کمک می‌کند؟ تاثیر کلاژن در مورد پیری پوست و وضعیت کلی آن به اثبات رسیده است. اما واقعا تاثیر کلاژن بر جای جوش چیست؟ کلاژن اغلب به عنوان یک مکمل برای پیری پوست در نظر گرفته می‌شود، اما نباید فراموش کرد که یک مکمل قدرتمند برای پروتکل‌های مربوط به شرایط پوستی مانند آکنه هم به حساب می‌آید.

پپتیدهای کلاژن که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند از سد روده عبور کرده و وارد جریان خون خواهند شد. آن‌ها در سراسر بدن به لایه‌های زیرین پوست منتقل و در جایی که مستقیما بر استحکام سلول‌های پوستی تاثیر بگذارند نقش مهم خود را ایفا می‌کنند.

اکنون علم در حال یافتن دلایل بیشتری است که چرا مکمل‌های کلاژن می‌توانند راه‌حلی عالی برای درمان آکنه باشند. باید گفت که کلاژن به عنوان یک ضدالتهاب و ارتباط بین پوست و روده فعالیت می‌کند. در مورد مزایا و معایب هر محصول مراقبت از پوست، عینی بودن مهم است که در مورد کلاژن نیز صدق می‌کند. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب قصد داریم به مزایا، معایب و تاثیر کلاژن بر جای جوش بپردازیم.

بهترین قرص کلاژن ساز پوست و اهمیت آن در بدن چیست؟

برای اینکه درک کامل‌تری از تاثیر کلاژن بر جای جوش داشته باشیم باید در ابتدا به چیستی کلاژن بپردازیم. کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن و نقش اصلی آن حفظ ساختار بافت‌های همبند مانند تاندون‌ها، رباط‌ها و پوست است. این به ‌ایجاد یک مانع پوستی محکم و صاف در حالی که آب را برای حمایت از هیدراتاسیون پوست حفظ می‌کند، کمک می‌کند.

کلاژن چیزی است که پوست را جوان نگه می‌دارد. کمی ‌شبیه چسب یا داربست طبیعی بدن باید آن را در نظر گرفت چون به حفظ همه چیز در بدن کمک می‌کند و همه بافت‌ها را به هم متصل نگه می‌دارد. وقتی کاهش می‌یابد، بدن شروع به سستی و ضعیف‌ شدن می‌کند. کلاژن در مورد سلامت کلی بسیار مهم است، اما در مورد پوست نیز بسیار مهم به نظر می‌رسد. به همین دلیل در این مقاله بر تاثیر کلاژن بر جای جوش تاکید داریم و آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بلوک‌های اصلی سازنده کلاژن سه آمینو اسید هستند: گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین. این اسیدهای آمینه از طریق غذاهای غنی از پروتئین مانند ماهی، گوشت، مرغ و حبوبات یا از طریق غذاهای حاوی کلاژن بالا مانند آبگوشت استخوان قابل دریافت هستند.

همچنین می‌توان این اسیدهای آمینه را از طریق مکمل‌ها دریافت کرد. مکمل‌های کلاژن پودری (معمولا از کلاژن گاوی یا دریایی) این آمینو اسیدها را برای حمایت از سطوح کلاژن و فرآیندهای تولید در بدن تامین می‌کنند. کلاژن همچنین در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای تحویل مستقیم به پوست یافت می‌شود.

تاثیر کلاژن بر جای جوش چیست؟ آیا کلاژن به آکنه کمک می‌کند؟

قبل و بعد تاثیر کلاژن بر جای جوش|سیوطب

قبل از اینکه بتوانیم به طور قطع بگوییم که ‌ایا کلاژن به درمان آکنه کمک می‌کند یا خیر، مهم است که اشکال مختلف کلاژن را که برای خرید بدون نسخه در دسترس هستند فهرست کرده و توضیح دهیم. می‌توان کلاژن را به شکل سرم کلاژن، به عنوان مکمل خوراکی (مانند قرص یا کپسول)، یا به صورت پودر خریداری کرد.

سرم‌های کلاژن در بازار محصولات مراقبت از پوست محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. برای آبرسانی به پوست و ایجاد بافتی صاف و سفت‌تر عالی به نظر می‌رسد. قابلیت ترکیب با سایر مواد فعال مانند اسید هیالورونیک، اسید سالیسیلیک یا دیگر خواص آبرسانی یا لایه برداری را دارد تا یک محصول مراقبت از پوست عالی و همه جانبه ‌بدست دهد.

سرم کلاژن به صورت موضعی و می‌توان تا دو بار در روز به عنوان بخشی از یک روال مراقبت از پوست بکار رود. به همین دلیل باید تاثیر کلاژن بر جای جوش را جدی گرفت چون از عمده درمان‌های اسکار جای جوش به حساب می‌آید.

فواید سرم کلاژن و تاثیر آن بر جای جوش

  • کنترل تعادل PH: سرم‌های کلاژن خاصی وجود دارند که حاوی مواد ویژه‌ای هستند. این مواد به تثبیت تعادل pH پوست کمک می‌کنند. اگر فردی پوست مستعد آکنه دارد استفاده از سرم کلاژن بسیار مفید و موثر است. داشتن تعادل pH پایدار باعث می‌شود که پوست برای باکتری‌ها جذابیت کمتری داشته باشد و پوست کمتر در معرض آکنه و جوش قرار می‌گیرد. همچنین می‌تواند به ‌ترمیم پوست و سرعت بخشیدن به بهبود جوش‌های فعلی نیز کمک کند.
  • هیدراتاسیون شدید: همه ما با پوست مستعد آکنه می‌دانیم که چقدر که هیدراته ماندن پوست مهم است. پوست کم آب نه تنها باعث ایجاد جوش می‌شود، بلکه خطوط موجود، عیوب و اسکارهای آکنه را تقویت می‌کند. سرم‌های کلاژن هیدراتاسیون عمیق را فراهم و به جلوگیری از این نوع جوش‌ها کمک می‌کنند.
  • ضد التهاب: تحریک یکی دیگر از دلایل اصلی جوش‌های آکنه و می‌تواند باعث تولید بیش از حد چربی در پوست شود. تاثیر کلاژن بر جای جوش به گونه‌ای است که آن را یک ضد التهاب شناخته شده می‌دانند و می‌تواند در متعادل کردن پوست و حفظ آرامش و صافی آن بسیار مفید باشد.

یکی از نکات منفی سرم کلاژن این است که نمی‌تواند به لایه درم پوست نفوذ کند: پروتئین کلاژن در سرم‌های موضعی خیلی بزرگ هستند. بنابراین به سادگی در بالای پوست قرار گرفته و نمی‌توانند به طور کامل جذب گردند تا به پوست مزایای کاملی را بدهد. این باعث می‌شود آن را برای تشویق به تجدید سلول‌های پوست نامناسب کند، که به خلاص شدن از شر اسکار آکنه کمک می‌کند.

پودر کلاژن برای جای جوش و تاثیر آن بر درمان آکنه

پودر کلاژن و تاثیر کلاژن بر جای جوش|سیوطب

مکمل‌های کلاژن که مانند مولتی ویتامین‌ها مصرف می‌شوند، به عنوان پپتیدهای کلاژن نیز توصیف و فروخته می‌شوند. این مکمل‌ها فرم‌های هیدرولیز شده کلاژن هستند که معمولا به شکل پودر مخلوط شده در نوشیدنی مصرف می‌شوند.

بسیاری از متخصصان پوست مکمل‌های کلاژن را بسیار برتر از سرم‌های کلاژن می‌دانند: در حالی که سرم‌های کلاژن تمایل دارند از پروتئین‌های کلاژن بزرگی استفاده کنند که برای جذب در پوست و نفوذ به لایه درم پوست بسیار بزرگ هستند. پپتیدهای کلاژن شکل‌های کوچک‌تر و هیدرولیز شده کلاژن هستند. می‌تواند به سرعت در جریان خون جذب شود و در عرض 1-2 هفته اثر خود را بگذارد.

تاثیر کرم کلاژن برای جای جوش ناشی از التهاب

التهاب به وضوح یک عامل مکرر کمک‌کننده برای آکنه است. یک مطالعه نشان داد که توانایی مستقیم پپتیدهای کلاژن دریایی هیدرولیز شده برای سرکوب پروتئین‌های التهابی مانند IGF-1 می‌تواند به کاهش احتمال جوش و شعله ور شدن آن کمک کند.

مطالعه دیگری نشان داد که پپتیدهای کلاژن با وزن مولکولی کم از ماهی، دارای فعالیت تعدیل کننده ‌ایمنی و آنتی اکسیدانی بالایی هستند.

تاثیر قرص کلاژن ساز برای جای جوش ناشی از تعادل هورمونی

اسیدهای آمینه موجود در کلاژن می‌تواند به حفظ تعادل هورمونی، به ویژه برای کورتیزول (یکی از هورمون‌های استرس) و استروژن کمک کند. افزایش کورتیزول یا سطوح پایین استروژن می‌تواند باعث التهاب شود، بنابراین کنترل این دو می‌تواند به جلوگیری از مشکلات پوستی کمک کند. گلیسین موجود در کلاژن به کبد کمک می‌کند تا سموم و هورمون‌های اضافی را از بین ببرد.

کورتیزول افزایش یافته تولید کلاژن را کاهش می‌دهد. اما با مکمل پپتیدهای کلاژن، یک مطالعه نشان داد که ‌این کار از داشتن همان اثرات کورتیزول جلوگیری می‌کند و به محافظت از پوست و روده در برابر آسیب التهابی کورتیزول افزایش یافته کمک می‌کند.

تاثیر کلاژن بر جای جوش ناشی از نشت روده

بسیاری از بیماری‌های پوستی ناشی از مشکلات در دستگاه گوارش است. دیواره روده سدی است که سموم غذا را از جریان خون دور می‌کند. اگر پوشش روده آسیب ببیند، پروتئین‌ها یا سموم نامناسب وارد جریان خون می‌شوند و یک واکنش التهابی به وجود می‌آورند که امکان دارد در پوست به صورت آکنه ظاهر شود. کلاژن می‌تواند پوشش روده را بهبود بخشد و خطر نشت روده و پاکسازی ضعیف سموم را کاهش دهد.

آیا قرص کلاژن باعث جوش صورت میشود؟ عوارض جانبی مکمل کلاژن

مانند هر محصول یا مکمل جدید مراقبت از پوست، باید از عوارض جانبی احتمالی یا واکنش‌های آلرژیک آگاه بود. حساسیت یکی از عوارض احتمالی تاثیر کلاژن بر جای جوش است. در حالی که کلاژن یک ماده انسانی است، مکمل‌های کلاژن اغلب از حیوانات تهیه می‌شوند، که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک و عوارض جانبی ناخوشایند مانند جوش در صورت شود.

علائم آلرژی معمولی به کلاژن ایرانی

  • مشکلات گوارشی: اگر احساس نفخ می‌کنید، ممکن است به دلیل کلاژن اضافی در سیستم باشد. شکستن کلاژن مدتی طول می‌کشد، بنابراین اگر فردی با این مشکل مواجه شد، بهتر است دوز مصرفی خود را کاهش دهد. بسیاری از افراد به دنبال تاثیر کلاژن بر جای جوش هستند ولی از این عوارض آن غافل می‌شوند.
  • سردرد: کلاژن حاوی اسید آمینه‌ای به نام اسید گلوتامیک است که اغلب با سردرد در دوزهای بالا مصرف می‌شود. اگر مکمل‌های کلاژن روی میگرن تاثیر گذاشت، باید دوز مصرفی را کاهش داد.
  • واکنش آنافیلاکسی: اگر فردی قبلا مبتلا به آلرژی بوده (مخصوصا به تخم مرغ، ماهی یا سایر پروتئین‌ها) اگر دچار شوک آنافیلاکتیک شد، فورا باید به دنبال کمک پزشکی باشد. کسانی که آلرژی شدید دارند باید مکمل کلاژن ضد حساسیت را انتخاب کنند تا کاملا بی خطر باشد.

نکات مهمی‌که باید درباره تاثیر قرص کلاژن بر پوست دانست

هنگامی‌که صحبت از درمان آکنه به میان می‌آید، مکمل‌های کلاژن می‌توانند تولید کلاژن پوست را تقویت کنند. کلاژن هم خاصیت ارتجاعی و هم آبرسانی پوست را بهبود می‌بخشد، و آن را به یک مکمل عالی برای روتین مراقبت از پوست مستعد آکنه تبدیل می‌کند. پس می‌توان گفت برای بهبود ظاهر اسکارهای آکنه در صورت بسیار عالی است در صورتی که به صورت طولانی مدت مصرف شود. نکته‌ای که باید بدانیم اینکه کلاژن یک درمان ضد آکنه نیست. کلاژن به طور طبیعی منافذ را کوچک نمی‌کند یا چربی اضافی پوست را از بین نمی‌برد. کاربرد اصلی آن در روتین ضد آکنه، تقویت سد پوست و کاهش ظاهر اسکار ناهموار آکنه محسوب می‌شود.

اما این سوال باقی می‌ماند که کدام کلاژن مناسب است؟ در حالی که تمام مکمل‌های کلاژن مزایای خود را در کمک به پوست دارند، انتخاب مکمل کلاژنی که فاقد هرگونه قند اضافه‌شده، شیرین‌کننده، طعم‌دهنده یا مواد نگهدارنده باشد. تاثیر این نوع کلاژن بر جای جوش می‌تواند بهترین‌ نتیجه را بدست دهد.

سوالات متداول

1.چرا کلاژن دریایی برای آکنه بهترین است؟

کلاژن دریایی تقریبا به طور انحصاری از کلاژن نوع یک تشکیل شده که تا حد زیادی فراوان‌ترین نوع کلاژن موجود در لایه پوستی است. این غلظت از پپتیدهای نوع یک در کلاژن دریایی است که می‌تواند پوست را به طور مؤثرتری نسبت به سایر انواع کلاژن مشتق شده از خوک یا گاو که در آن مخلوطی از انواع کلاژن وجود دارد، پشتیبانی کند. بنابراین وقتی دنبال یک مشکل پوستی مانند آکنه هستید. کلاژن دریایی بهترین و سریع‌ترین نتیجه را بدست می‌دهد.

2.آیا کلاژن می‌تواند به کاهش رنگدانه‌های ناشی از آکنه کمک کند؟

رنگدانه‌های ناشی از آکنه در نتیجه تولید بیش از حد ملانین است. ویتامین C، پیش ساز تولید کلاژن، با مهار آنزیم تیروزیناز، تولید ملانین را کاهش می‌دهد. کاهش تولید ملانین به محو شدن سریع‌تر لکه‌های ناشی از آکنه کمک می‌کند.

3.آیا کلاژن به درمان اسکارها و فرورفتگی‌های آکنه کمک می‌کند؟

وقتی به مبحث تاثیر کلاژن بر جای جوش می‌پردازیم باید به این نکته پرداخت که تولید کلاژن باعث افزایش تولید اسید آمینه گلیسین می‌شود. این اسید آمینه به آبرسانی و حجیم شدن پوست کمک می‌کند و باعث از بین رفتن جای جوش می‌شود. پوست هیدراته شده همچنین سطح صاف‌تری دارد که می‌تواند دید فرورفتگی‌های روی پوست را کاهش دهد.
خبر خوب این است که هم فرورفتگی‌ها و هم رنگدانه‌ها را می‌توان با یک مکمل کلاژن هدف قرار داد. کلاژن می‌تواند به ساخت و محافظت از عمیق‌ترین لایه‌های پوست کمک کند تا پوست در سریع‌ترین زمان ممکن از اسکار آکنه بهبود یابد.

منبع
goodglow.co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا