بیماریقلب

درمان تنگی نفس عصبی؛ چرا هنگام عصبانیت نفس‌ها به شماره می‌افتند؟

 درمان تنگی نفس عصبی  زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما  با بروز برخی حالات وارد مرحله‌ای خطرناک می‌شوید و زندگی‌تان به خطر می‌افتد. پذیرفتن این موضوع که مسائلی چون اضطراب و خشم ممکن است تنفستان را تحت تاثیر قرار دهد کمی سخت است، اما واقعیتی است که نمی‌شود از آن غافل شد. شاید این دو موضوع رابطه رفت و برگشتی داشته باشند. اضطرابی که تنگی نفس می‌آورد و تنگی نفسی که سبب اضطراب خواهد شد. در واقع تنگی نفس عصبی پاسخی است به اضطراب و تشویشی که ممکن است گاهی به سراغتان بیاید. گاهی موقع اضطراب فرار می‌کنید و گاهی هم نفس‌تان به شماره می‌افتد. در این مقاله  از مجله پزشکی سیوطب درباره درمان تنگی نفس عصبی اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذاریم.

از کجا بفهمیم تنگی نفس عصبی است؟

در واقع نفس تند هنگامی پدید می‌آید که  بدن احساس کمبود اکسیژن می‌کند. ضربان قلب با افزایش پمپاژ خون و رساندن اکسیژن افزایش می‌یابد. این‌ها واکنش‌های طبیعی بدن هستند. پس از ایجاد حالات عصبی نشانه‌هایی بروز می کند که درمی‌یابید دچار تنگی نفس عصبی  و کمبود اکسیژن شده‌اید. اگر در قفسه سینه خود احساس سنگینی می‌کنید و به محض خوابیدن نفستان می‌گیرد، اگر تپش قلبتان به شکل محسوسی بالا رفته و سرفه می‌کنید، اگر در دست و پایتان احساس گز گز شدن دارید باید هرچه سریع‌تر اقداماتی را برای آرام‌سازی خودتان انجام دهید.

درمان تنگی نفس عصبی در خانه

درمان تنگی نفس عصبی در خانه | سیوطب

اگر دچار تنگی نفس عصبی شدید در وهله اول باید خودتان را کنترل کنید و اجازه ندهید عارضه بیش از این پیشرفت کند. پس روی تنفستان تمرکز کنید و نفس‌های عمیق بکشید تا به روند اکسیژن رسانی به بدنتان کمک کرده باشید.

حواستان را از موضوع پرت کنید

 یکی از عوامل تاثیر گذار، حواس پرتی است. بلافاصله به موضوعی که شما را آرام می‌کند فکر کنید تا حواستان از اتفاق پرت شود. به برنامه‌ای که عصر آن روز دارید و دورهمی که به شما خوش می‌گذرد فکر کنید و بگذارید آرام آرام تپش قلب کم شود و نفستان سرجایش بیاید.

گفت و گو باخود، راهی برای آرامش

تکنیک بعدی که در خانه قابل اجراست، صحبت کردن با خود است. درباره علت تنگی نفس برای خودتان توضیح دهید و به خودتان بقبولانید که موضوع آنقدرها هم مهم نیست. خوتان را قانع کنید که این موضوع آنقدرها هم اهمیت ندارد. تمرکز چند دقیقه‌ای بر این موضوع، شما را آرام خواهد کرد.

ورزش، حالتان را بهتر می کند

 ورزش هم نقش مهمی در ایجاد آرامش و درمان تنگی نفس عصبی  دارد. ورزش عملکرد شش‌ها را بهبود می‌بخشد و شما را از حال فعلی‌تان خارج خواهد کرد. هنگام ورزش ترشح اندورفین در بدن افزایش خواهد یافت.  هنگام تنگی نفس عصبی هرگز از نوشیدنی کافئین دار استفاده نکنید.

حرکت‌های ناگهانی و شوکه آور

 یکی از رفتارهایی که می‌تواند شما را از حالت فعلی‌تان برهاند، ایجاد شوک است. به خودتان شوک بدهید. مثلا یکی از پیشنهادات برای شوک این است که سرتان را در یک کاسه آب یخ فرو ببرید تا در پی این حرکت ناگهانی، از فضایی که در آن هستید خارج شوید و تنفستان تنظیم شود.

نفس کشیدن را تمرین کنید

به نفس کشیدنتان توجه کنید و به خودتان یادآوری کنید که دارید نفستان را تنظیم می‌کنید. آرام از بینی نفس بکشید درحالی که دستتان روی قفسه سینه است. هنگام دم تا 10 بشمارید و بازدم را هم با ده شماره انجام دهید. با هرنفس بکوشید سینه و اندام‌های عضلانی‌تان را آرام کنید.

نشستن شما را آرام می کند

نشستن باعث آرامشتان خواهد شد. پس نشسته استراحت کنید و هنگام بروز حالات عصبی بنشینید و آرام نفس بکشید. روی یک صندلی بنشینید سینه را به جلو بدهید و پایتان صاف روی زمین باشد. آرنجتان را روی زانویتان قرار دهید. درحالتی قرار بگیرید که شانه و بازویتان ریلکس باشد.

استفاده از روش تنفس بوتیکو (Buteyko)

تنفس از بینی به شما در کنترل اوضاع کمک خواهد کرد. تنفس از دهان مجاری تنفسی را خشک و تنفس را با دشواری هایی همراه خواهد کرد. به محض اینکه دچار حالت تنگی نفس شدید خیلی زود این نوع نفس کشیدن را امتحان کنید تا آرام ارام به وضعیت نرمال باز گردید.

درمان تنگی نفس عصبی در طب سنتی

درمان تنگی نفس عصبی با دمنوش | سیوطب

طب سنتی نیز با معرفی چند دمنوش آرامش بخش در این زمینه نقش آفرینی کرده است.

دمنوش آرام بخش اسطوخودوس

اسطوخودوس  از قوی‌ترین آرام بخش‌هایی است که در میان دم‍نوش‌ها می‌توان یافت. این دمنوش به خوبی اضطراب و افسردگی  را از بین می‌برد و اعصاب را کنترل می‌کند. تا جایی که استشمام چند قطره آن کافی است تا آرامش به شما بازگردد و آرام شوید.

چای بابونه بنوشید

آرام بخش بودن چای بابونه را با تحقیق از کسانی که هنگام عصبی شدن از این دمنوش مصرف کرده‌اند در خواهید یافت. بابونه نه تنها شما را در لحظه آرام می‌کند بلکه در مقابله با افسردگی نیز بسیار موثر است. این دمنوش را هنگام عصبی شدن و روزانه برای آرامش اعصاب بنوشید.

دمنوش آرام بخش شیرین بیان

 هورمون موجود در گیاه شیرین بیان  جلو استرس را می‌گیرد. شیرین بیان در واقع قند خون را تنظیم می‌کند و نمی‌گذارد حالات عصبی به سراغتان بیاید. براساس نظریه برخی دانشمندان، شیرین بیان با تحریک مایع مغزی -نخاعی، موجب آرامش اعصاب می‌شود و از ایجاد حالات تنگی نفس حاصل از آن پیش‌گیری خواهد کرد.

داروی آرامبخش سنبل الطیب

تقویت سیستم عصبی  و اعصاب و روان از مزایای مصرف سنبل الطیب است. این دمنوش، طبعی گرم و خشک دارد و با نوشیدن آن احساس خوبی به شما دست می‌دهد. اگر پیش از خواب شبانه یک لیوان دمنوش سنبل الطیب بنوشید، آرامش در طول روز همراهتان خواهد بود.

تنگی نفس عصبی بعد از ورود به دستگاه MRI

در مواردی دیده شده که بیماران وقتی در شرایطی خاص قرار می گیرند دچار تنگی نفس عصبی می شوند. مثل شنیدن یک خبر یا قرار گرفتن در حالتی خاص. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که افراد پس از ورود به دستگاه MRI دچار تنگی نفس عصبی می‌شده‌اند و این حالتشان تا مدت‌ها بعد نیز ادامه داشته است. این حالات در پی احساس ترس بیش از حد، احساس خفگی و احساس مرگ، تپش قلب شدید و احساس ایست قلبی  و بی‌حسی در اندام‌های تحتانی پدید می آید. در این زمینه باید دانست باید به طور منطقی با موضوع برخورد کرد و با راهکارهای روان شناسانه این حالات را برطرف کرد.

درمان تنگی نفس عصبی و لزوم آرامش هنگام اضطراب

در این مقاله با راهکارهای  درمان تنگی نفس عصبی آشنا شدیم و دانستیم مهمترین کار هنگام دچار شدن به تنگی نفس عصبی حفظ آرامش است. تا می‌توانید حالت‌ها و حرکات خود را کنترل کنید تا تنفستان در اختیارتان در آید و دیگر به موضوع فکر نکنید تا در زمان مناسب‌تر به آن رسیدگی نمایید.

پرسش‌های مطرح در زمینه درمان تنگی نفس عصبی

 نوشیدن قهوه در حالت عصبی تاثیری دارد؟

کافئین باعث شل شدن مجاری تنفسی می‌شود و مفید است.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

کسانی که بیماری زمینه‌ای آسم و نارسایی قلبی و تنگی نفس دارند.

آیا یوگا در کنترل این حالت موثر است؟

یوگا باعث آرامش روح و جسم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا