اخبار پزشکی

ویتامین C؛ رازهایی که سرنوشت سلامتی به آن بستگی دارد

فهرست محتوا نمایش

ویتامین C دارای فوایدی است که از تقویت سیستم ایمنی تا بهبود سلامت قلب و عروق و افزایش جذب آهن را در بر می‌گیرد. ویتامین C برای رشد، نمو و ‌ترمیم بافت ضروری است. نکته مهم، به عنوان یک آنتی اکسیدان، به محافظت از سلول‌های در برابر رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های ناپایدار که می‌تواند باعث آسیب سلولی شود) کمک می‌کند.

بدن توان تولید ویتامین C را ندارد و باید آن را از طریق رژیم غذایی دریافت کند. غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از مرکبات، انواع توت‌ها، کلم بروکلی، کلم، فلفل، سیب زمینی و گوجه فرنگی. مکمل‌های ویتامین C به صورت کپسول، قرص جویدنی و پودری که به آب اضافه می‌شود در دسترس است.

این مقاله از مجله سلامت سیوطب فواید، موارد استفاده و منابع ویتامین C را مورد بحث قرار می‌دهد. همچنین علائم کمبود ویتامین C، عوارض جانبی احتمالی، اقدامات احتیاطی و تداخلات آن را توضیح می‌دهد.

ویتامین C چیست؟

ویتامین C یا اسید ال اسکوربیک یک ماده مغذی ضروری است که بدن آن را نمی‌سازد و باید آن را از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها دریافت کند. ویتامین C در بسیاری از غذاها مانند پرتقال، فلفل قرمز و سبز و کیوی وجود دارد.

تحقیقات برخی از فواید کلی ویتامین C را برای سلامتی تایید کرده است. با این حال، وقتی صحبت از استفاده از آن به عنوان یک درمان یا اقدام پیشگیرانه برای شرایط خاص می‌شود، بسیاری از مطالعات بی نتیجه بوده‌اند یا هیچ فایده‌ای پیدا نکرده‌اند.

قرص ویتامین C برای چی خوبه؛ فواید و موارد مصرف را بدانید تا از بیماری در امان باشید

استفاده از مکمل‌ها باید به صورت فردی و توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی، مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی بررسی شود. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از هر بیماری در نظر گرفته نمی‌شود.

این ویتامین جهت استفاده برای درمان و یا پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها، از سرماخوردگی معمولی و COVID-19 گرفته تا آرتریت و بیماری آلزایمر، به بازار عرضه شده است. با این حال، شواهد کمی ‌برای حمایت از بیشتر ادعاها در مورد ویتامین C وجود دارد. آنچه محققان آموخته‌اند این است که به نظر می‌رسد ویتامین C نقش‌های مهمی‌ در بدن ایفا می‌کند. سودمندترین جنبه فعالیت آنتی اکسیدانی آن است.

فعالیت آنتی اکسیدانی کلیدی‌ترین تاثیر ویتامین C جوشان

روند تخریب سلول توسط استرس اکسیداتیو|سیوطب

ویتامین C یک آنتی اکسیدان و یکی از مواد طبیعی است که به درمان، کند کردن یا جلوگیری از برخی مشکلات سلامتی کمک می‌کند. آن‌ها این کار را با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد انجام می‌دهند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که به سلول‌ها آسیب رسانده و باعث بیماری می‌شوند.

هنگامی‌که رادیکال‌های آزاد زیادی در سیستم باشد، می‌تواند شرایطی به نام استرس اکسیداتیو (OS) ایجاد کند. تحقیقات بسیاری از بیماری‌های مزمن را با سیستم عامل OS مرتبط کرده‌اند. پیشگیری یا کاهش رادیکال‌های آزاد به جلوگیری از این مشکلات کمک می‌کند:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش التهاب
 • سالم نگه داشتن سلول‌ها

تحقیقات در مورد استفاده از آنتی اکسیدان‌ها برای درمان یا پیشگیری از بیماری‌های خاص یک ترکیب نسبی است. رادیکال‌های آزاد انواع مختلفی دارند و حذف برخی از آنتی اکسیدان‌ها سخت‌تر به نظر می‌رسد. مکان آن‌ها در بدن نیز می‌تواند تفاوت ایجاد کند، زیرا محیط‌های خاص (مثلا داخل یک سلول در مقابل مایعات خارج از سلول) می‌توانند فعالیت آنتی اکسیدانی را کم و بیش موفق کنند.

ویتامین C و نقش آن در کاهش خطر بیماری قلبی

اعتقاد بر این است که استرس اکسیداتیو در ایجاد برخی از بیماری‌های قلبی عروقی نقش دارد. دلیل اصلی این امر این است که استرس اکسیداتیو می‌تواند آترواسکلروز را تحریک کند، که ضخیم شدن شریان‌ها به دلیل تجمع پلاک‌های ساخته شده از کلسترول، چربی و مواد دیگر است. این وضعیت می‌تواند به بیماری عروق کرونر منجر شود و ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. سوال اینجاست که ویتامین C چه نقش در این وضعیت دارد، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کاهش استرس اکسیداتیو وجود ویتامین C است چون رادیکاله‌های آزاد را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که استرس اکسیداتیو در موارد زیر نقش دارند:

 • ایسکمی ‌(اختلال در جریان خون)
 • فشار خون بالا
 • کاردیومیوپاتی (شرایط عضله قلب)
 • هیپرتروفی قلب (بزرگ شدن و ضخیم شدن عضله قلب)
 • نارسایی احتقانی قلب (اختلال در توانایی پمپاژ)

با این حال، تحقیقات در مورد ویتامین C برای درمان و پیشگیری از بیماری قلبی نیازمند تحقیقات بیشتری است تا به قطعیت تاثیر آن را تایید کرد. مطالعه‌ای در سال 2020 نشان داد که مکمل‌های ویتامین C به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون کمک می‌کنند. فشار خون بالا، به‌ویژه زمانی که با تصلب شرایین همراه باشد، یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.

ویتامین C و نقش آن در درمان و پیشگیری از سرطان

تحقیقات زیادی نقش آنتی اکسیدان‌ها از جمله ویتامین C را در مراقبت و پیشگیری از سرطان بررسی کرده‌اند. علی رغم نتایج مثبت ولی هنوز از تاثیر آن در درمان سرطان نمی‌توان به قطعیت سخن گفت. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که مکمل ویتامین C، چه به تنهایی و چه در‌ترکیب با سایر مکمل‌ها، نمی‌تواند از سرطان پیشگیری یا درمان کند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در صورت استفاده در مراقبت‌های حمایتی، ویتامین C داخل وریدی (IV) با دوز بالا می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد و عوارض جانبی درمان‌های استاندارد سرطان را کاهش دهد.

وقتی صحبت از سرطان به میان می‌آید، مشخص شده که آنتی اکسیدان‌ها همه خوب یا بد نیستند. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که آنتی اکسیدان‌ها ممکن است:

 • به بقای سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی کمک کند
 • احتمالا برخی از درمان‌های سرطان را کمتر مؤثر کند

برخی از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خوردن میوه‌ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان بیشتر را توصیه می‌کنند، زیرا افرادی که رژیم‌های غذایی غنی از ویتامین C دارند ممکن است خطر کمتری برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان داشته باشند. به نظر نمی‌رسد که مکمل‌های ویتامین C از سرطان پیشگیری کنند. اما خوردن یک رژیم غذایی متعادل به طور کلی، از جمله آنتی اکسیدان‌ها، برای سلامت کلی مفید است.

نقش ویتامین C در درمان نارسایی کمبود آهن

نحوه مصرف قرص ویتامین C و تاثیر آن بر قبل و بعد گلوبول‌های قرمز خون|سیوطب

در کم خونی، خون حاوی گلبول‌های قرمز کافی نیست که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن برساند. شایع‌ترین نوع کم خونی شامل کمبود آهن است که بدن برای ساخت گلبول‌های قرمز به آن نیاز دارد.

مقاله‌ای در سال 2019 نشان داد که ویتامین C جذب آهن را تا 67درصد افزایش می‌دهد. این نشان داد که مکمل‌های آهن به تنهایی کم خونی را به همان اندازه آهن به اضافه ویتامین C بهبود می‌بخشد.

نتایج متفاوت ممکن است به نوع آهن مصرف شده توسط مردم مربوط باشد. آهن غیر هِم از منابع گیاهی با ویتامین C بهتر جذب می‌شود. آهن هِم، شکلی که در گوشت یافت می‌شود، به طور کلی بهتر جذب می‌شود زیرا فراهمی‌ زیستی بالاتری نسبت به آهن غیرهِم دارد.

قرص ویتامین C خارجی تضمینی برای سلامتی بهتر

شناخته شده‌ترین کاربرد ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این کار را به صورت زیر انجام می‌پذیرد:

 • کمک به بدن برای ساخت چندین نوع سلول ایمنی تخصصی که از عفونت محافظت می‌کنند
 • بهبود عملکرد سلول‌های ایمنی
 • محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد

مطالعات نشان می‌دهد که اثر ویتامین C بر سیستم ایمنی گاهی اماکن دارد به عفونت‌های خاصی کمک کند، مانند:

 • کووید-1923
 • ذات الریه
 • سپسیس (یک پاسخ شدید و تهدید کننده زندگی به عفونت)
 • سایر عفونت‌های تنفسی

همچنین گاهی اوقات از بهترین قرص ویتامین C برای پوست به صورت خوراکی یا موضعی برای بهبود پوست استفاده می‌شود. طبق تحقیقات، استفاده از ویتامین C برای پوست مزایای بسیار ارزشمندی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • کاهش مرگ و میر ناشی از سوختگی شدید (در دوزهای خوراکی یا IV بالا بلافاصله پس از بستری در بیمارستان)
 • بهبود زخم (به صورت خوراکی یا موضعی)
 • کاهش التهاب پوست در شرایطی مانند پسوریازیس و درماتیت آتوپیک (خوراکی یا موضعی)
 • محافظت از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید (به صورت خوراکی یا همراه با ویتامین E به صورت موضعی)

اعتقاد بر این است که‌این توانایی‌ها عمدتا به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی ویتامین C و توانایی آن در‌ترویج تولید کلاژن در پوست است. کلاژن پروتئینی در بدن است که بافت‌ها را قوی، انعطاف‌پذیر و قادر به تحمل کشش می‌کند. در پوست، استخوان، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و غضروف وجود دارد و نقشی کلیدی در سلامت بسیاری از اندام‌های بدن دارد.

فواید قرص جوشان ویتامین C 1000 در درمان سرماخوردگی

طب سنتی در مورد ویتامین C برای سرماخوردگی ممکن است آنقدر که فکر می‌کنید عاقلانه نباشد. ولی تحقیقات شواهد مختلفی در مورد ویتامین C برای درمان یا پیشگیری از عفونت‌های تنفسی ارائه کرده‌اند. چندین مطالعه، از جمله مرور سیستماتیک گسترده شواهد، مکمل‌های ویتامین C را برای موارد زیر پیشنهاد می‌کنند:

 • تقویت سیستم ایمنی در مبارزه با ویروس‌های تنفسی
 • کاهش شدت یا طول علائم سرماخوردگی
 • کاهش احتمال سرماخوردگی در افرادی که در محیط‌های سخت مانند سربازان، ورزشکاران استقامتی

آیا ویتامین C در درمان نقرس نقش دارد؟

درمان نقرس با ویتامین C|سیوطب

نقرس یک نوع شایع و بسیار دردناک آرتریت است که عمدتا انگشتان شست پا را درگیر می‌کند. علت آن اسید اوریک اضافی در خون است که باعث تشکیل کریستال‌ها در مفاصل می‌شود. سپس کریستال‌ها باعث التهاب و منجر به حملات دردناک می‌شوند.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که این ویتامین می‌تواند با کاهش سطح اسید اوریک در خون از نقرس جلوگیری کند. این ممکن است، حداقل تا حدی، به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی آن باشد. سطح اسید اوریک در افرادی که استرس اکسیداتیو قابل توجهی دارند بالاتر است. یک بررسی سال 2021 از مطالعات به‌این نتیجه رسید که اگرچه نتایج امیدوارکننده بوده است، اما باید مطالعات باکیفیت بیشتری در انسان انجام گیرد تا مطمئن شویم که‌ این ویتامین یک درمان یا اقدام پیشگیرانه ایمن و موثر برای نقرس است.

تاثیر ویتامین C در بهبودی دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن

قرص ویتامین C خارجی و تاثیرآن بر درمان بیماری دژنراسیون ماکولا|سیوطب

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک اختلال چشمی‌ است که به مرور زمان می‌تواند باعث نابینایی شود. تحقیقات در مورد اینکه‌ آیا این ویتامین و سایر آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از AMD جلوگیری کنند قطعی نبوده است. اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است آن را کاهش دهد.

مطالعه بیماری چشم مرتبط با سن (AREDS)، یک کارآزمایی بالینی بزرگ، شامل تقریبا 3600 سالمند مبتلا به AMD بود. شرکت کنندگان به چهار گروه تقسیم شدند و تحت درمان‌های مختلف قرار گرفتند:

گروه 1: مکمل‌های آنتی اکسیدانی: ویتامین C، بتا کاروتن، ویتامین E

گروه 2: روی، مس

گروه 3: آنتی اکسیدان‌ها به اضافه روی

گروه 4: دارونما

پس از شش سال، شرکت‌کنندگانی که مکمل دریافت کردند، پیشرفت بیماری دژنراسیون ماکولای کمتری داشتند.

اختلالات عصبی و سلامت روان و رد پای ویتامین C در بهبود آن

فعالیت آنتی اکسیدانی ویتامین C ممکن است در سلامت مغز نقش داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف منظم رژیم غذایی به همراه مکمل‌های این ویتامین از فرد در برابر تخریب عصبی مرتبط با پیری و بیماری‌هایی زیر محافظت می‌کند:

 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون
 • اسکلروز چندگانه
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)
 • بیماری‌هانتینگتون

حتی ممکن است به درمان یا کاهش خطر ابتلا به اختلالات سلامت روان از جمله موارد زیر کمک کند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • روان‌گسیختگی

مطالعات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین سی ممکن است در ایجاد این شرایط ذهنی و عصبی نقش داشته باشد و مکمل ممکن است به کاهش علائم کمک کند. با این حال، این کار مقدماتی و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

کمبود ویتامین C؛ هشدارهای آن را بشناسید تا زودتر درمان شوید

ویتامین C جوشان و تاثیر آن بر کنترل خونریزی لثه|سیوطب

کمبود این ویتامین در کشورهای توسعه یافته نادر است. اعتقاد بر این است که در ایالات متحده تنها حدود 8.4 درصد از جمعیت دارای کمبود آن هستند. باید برای حدود یک ماه کمتر از 10 میلی‌گرم در روز از غذا دریافت کنید تا اثرات کمبود ویتامین C را احساس کنید. در موارد شدید، این می‌تواند منجر به اسکوربوت شود.

علائم اسکوربوت عبارتند از:

 • کبودی
 • خونریزی لثه
 • ضعف
 • خستگی
 • کهیر

کمبود این ویتامین با مصرف مکمل‌های آن درمان می‌شود. برخی از علائم در 24 ساعت اول درمان بهبود می‌یابند. برخی دیگر چند هفته زمان نیاز دارند تا از بین بروند.

چه چیزی باعث کمبود ویتامین C می‌شود؟

کمبود یا به دلیل دریافت ناکافی مواد مغذی در رژیم غذایی یا افزایش تلفات ناشی از جذب ضعیف رخ می‌دهد. افرادی که غذاهای مختلف، عمدتا میوه‌ها و سبزیجات مصرف نمی‌کنند، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین C هستند. افراد سیگاری نیاز بیشتری به ویتامین C دارند، بنابراین سیگار کشیدن یک عامل خطر محسوب می‌شود. علاوه بر این، افراد مبتلا به اختلالات سوء جذب امکان دارد دچار کمبود شوند زیرا ویتامین C کافی را جذب نمی‌کنند.

چگونه بفهمم کمبود ویتامین C دارم؟

علائم کمبود عبارتند از:

 • خستگی
 • ژنژیویت (بیماری لثه)
 • پتشی (لکه‌های قرمز کوچک روی پوست)
 • بهبود ضعیف زخم

عوارض جانبی ویتامین C چیست؟

این ویتامین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می‌شود، اما دوزهای بالا می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سوزش سردل
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • گرفتگی معده
 • اسهال
 • سنگ کلیه

دوزهای بالاتر به احتمال زیاد منجر به عوارض جانبی می‌شود. مصرف بیش از 2000 میلی‌گرم در روز ممکن است خطر ابتلا به اسهال و سنگ کلیه را افزایش دهد. اگر سابقه سنگ کلیه دارید، مصرف بیش از 1000 میلی‌گرم در روز ممکن است شانس ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

چه زمانی باید ویتامین C را با احتیاط مصرف کرد؟

مکمل‌های ویتامین سی برای همه مناسب نیست. اگر یکی از موارد زیر در مورد فردی صدق کند، قبل از مصرف حتما باید با پزشک مشورت کند:

 • تحت درمان سرطان: مکمل‌ها می‌توانند با برخی از درمان‌های سرطان تداخل داشته باشند.
 • بیماری مزمن کلیه: ویتامین C می‌تواند تشکیل اگزالات را افزایش داده و منجر به نارسایی کلیه شود.
 • G6PD: مقادیر زیاد این ویتامین (تجویز داخل وریدی) باعث همولیز (تجزیه گلبول‌های قرمز خون) در افراد مبتلا به یک اختلال متابولیک به نام گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز (یا G6PD) شده است. با این حال، این غیر معمول است.
 • اضافه بار آهن: مکمل ویتامین C می‌تواند علائم را تشدید کند زیرا در جذب آهن نقش دارد.

مقدار مصرف: چه مقدار ویتامین C باید دریافت کنم؟

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی مناسب است.

برای اکثر افراد سالم، دریافت مقادیر کافی ویتامین C از طریق غذا آسان است. می‌توانید با خوردن تنها یکی از موارد زیر، میزان ویتامین C توصیه شده (RDA) خود را در هر روز تامین کنید:

کیوی

فلفل دلمه‌ای قرمز

فنجان آب گوجه فرنگی

نارنجی

فنجان توت فرنگی

میزان مصرف روزانه ویتامین C برای سن‌های مختلف بر اساس دستورات سازمان غذا و داروی آمریکا

 

سن

دوز مصرف

0 تا 6 ماه

40 میلی‌گرم

7 تا 12 ماه

50 میلی‌گرم

1 تا 3 سال

15 میلی‌گرم

4 و 8 سال

25 میلی‌گرم

9 تا 13 سال

45 میلی‌گرم

14 تا 18 سال (زنان)

65 میلی‌گرم

14 تا 18 سال (مرد)

75 میلی‌گرم

14 تا 18 سال

(در دوران بارداری)

80 میلی‌گرم

14 تا 18 سال (شیردهی)

115 میلی‌گرم

19 سال و بالاتر (زنان)

75 میلی‌گرم

19 سال و بالاتر (مرد)

90 میلی‌گرم

19 سال و بالاتر

(در دوران بارداری)

85 میلی‌گرم

19 سال و بالاتر (شیردهی)

120 میلی‌گرم

 

دو نکته مهم در مورد دوزهای مصرف که باید بدانید عبارتند از:

 • در صورت مصرف سیگار باید روزانه 35 میلی‌گرم بیشتر مصرف گردد.
 • اگر کمبود ویتامین سی در فردی تشخیص داده شده است، تا زمانی که آزمایش خون سطوح طبیعی را نشان دهد، بین 100 تا 200 میلی‌گرم در روز بیشتر نیاز دارد.

مصرف دوزهای بالا ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد، اما معمولا هیچ مزیت اضافی ندارد. بدن میزان جذب ویتامین C را کنترل می‌کند. این بدان معناست که آنچه را که از غذا و مکمل‌ها نیاز دارد، می‌گیرد و هر چیزی فراتر از آن از طریق ادرار خارج می‌شود. مصرف 1000 میلی‌گرم در روز یا بیشتر در واقع میزان جذب را حدود 50درصد کاهش می‌دهد، پس مصرف بیش ازحد نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

اگر ویتامین C بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

مقادیر بیش از حد این ویتامین (بالاتر از TUL) می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • گرفتگی معده

اگر سالم هستید، مصرف مقادیر توصیه شده مکمل‌های ویتامین سی معمولا خطری ندارد.

فعل و انفعالاتی که امکان تداخل با ویتامین C را دارند

اگر از استروژن یا داروهای ضد بارداری مبتنی بر استروژن استفاده می‌کنید، این ویتامین خطر عوارض جانبی هورمونی را افزایش خواهد داد. به‌این دلیل است که ویتامین C سرعت خروج استروژن از بدن را کاهش می‌دهد.

 همچنین می‌تواند جذب برخی داروها را افزایش دهد، مانند:

 • آلومینیوم از آنتی اسیدها: مصرف ویتامین C دو ساعت قبل و چهار ساعت بعد از مصرف آنتی اسید توصیه می‌شود.
 • لووتیروکسین، یک درمان هورمون تیروئید.

مکمل ویتامین C برخی از داروها را کم اثر می‌کند از جمله:

 • داروی ضد روان پریشی فلوفنازین
 • برخی از داروهای HIV مانند ایندیناویر
 • داروهای شیمی‌درمانی خاص

این فهرست کاملی از تداخلاتی نیست که ممکن است با این ویتامین رخ دهد. به پزشک و داروساز خود در مورد هر چیزی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی اطلاع دهید.

منابع ویتامین C و آنچه باید به دنبال آن باشید

ویتامین سی به راحتی در رژیم غذایی موجود است و بیشتر افراد می‌توانند مقادیر مورد نیاز آن را از غذا دریافت کنند. اما مکمل‌هایی نیز برای تامین مقدار کافی آن وجود دارد. ناگفته نماند که همیشه بهترین کار این است، مواد مغذی را از غذا به جای مکمل‌ها دریافت کرد. میوه‌ها و سبزیجات، به ویژه مرکبات، منابع خوبی هستند. غذاهایی که به طور طبیعی غنی از این ویتامین هستند عبارتند از:

 • فلفل دلمه‌ای قرمز خام: 95 میلی‌گرم
 • آب پرتقال: 93 میلی‌گرم
 • پرتقال: 70 میلی‌گرم
 • کیوی: 64 میلی‌گرم
 • فلفل سبز خام: 60 میلی‌گرم
 • کلم بروکلی پخته شده: 51 میلی‌گرم
 • توت فرنگی: 49 میلی‌گرم
 • کلم بروکلی پخته شده: 48 میلی‌گرم
 • آب گوجه فرنگی: 33 میلی‌گرم
 • طالبی: 29 میلی‌گرم

اگر ویتامین سی کافی از آنچه می‌خورید دریافت نمی‌کنید، یک مکمل می‌تواند کمک کند تا به سطوح مناسب برسید.

آنچه که در یک نگاه باید درباره ویتامین C بدانید

مکمل‌های ویتامین C برای شرایط بسیاری به بازار عرضه شده‌اند. این بهترین درمان برای کمبود ویتامین C است. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان و ضد التهاب برای کاربردهای آن در پیشگیری از بیماری قلبی، نقرس، ایمنی و موارد دیگر مورد مطالعه قرار گرفته است.

بهتر است ویتامین C را از غذا دریافت کنید. اگر این کار را نکنید، یک مکمل می‌تواند در رسیدن به اهدافتان کمک کننده باشد. قبل از مصرف مکمل‌ها با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود حتما صحبت کنید.

دوز مناسب به عوامل مختلفی از جمله سن و شرایط پزشکی بستگی دارد. علاوه بر این، ویتامین C می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد و عوارض جانبی در سطوح بالا ایجاد کند، بنابراین مهم است که با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید که ‌ایا مکمل مناسب است یا خیر.

سوالات متداول

1.آیا قرص جوشان ویتامین C و چاقی از فرد در برابر بیماری محافظت می‌کند؟

مکمل‌های ین ویتامین در تقویت سیستم ایمنی نقش عمده‌ای دارند. این عامل امکان دارد در پیشگیری ازابتلا به برخی بیماری‌ها یا کمک به بهبود سریع‌تر بیماری کمک کند.

2. آیا در صورت ابتلا به کووید-19 باید ویتامین C را تکمیل کنم؟

در مطالعات، به نظر می‌رسد مکمل‌های ویتامین C میزان بقای COVID-19 را افزایش می‌دهند. بررسی این عمل بیانگر این بود که ویتامین سی هیچ فایده‌ای در کنترل و بهبود کووید 19 ندارد. البته این مورد نیازبه تحقیق بیشتری دارد.

3. بهترین زمان و نحوه مصرف قرص ویتامین C چه زمانی است؟

می‌توان ویتامین C را در هر زمانی از روز با یا بدون غذا مصرف کرد. اما اگر معده را ناراحت می‌کند، آن را با غذا میل شود.  ویتامین C می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. بهتر است بین مصرف دارو و مکمل‌ها حداقل دو ساعت صبر کنید.

4. چه چیزی باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود؟

مولکول‌های بدن زمانی که در معرض عواملی مانند آلاینده‌های محیطی، کشیدن سیگار و التهاب مزمن قرار می‌گیرند، به رادیکال‌های آزاد تبدیل می‌شوند. این رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند و موجب ایجاد بیماری‌های مختلفی خواهند شد.

منبع
verywellhealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا