اخبار پزشکی

خواص ویتامین ای ؛ 8 مزیت بالقوه ویتامین e برای زنان و مردان

فهرست محتوا نمایش

خواص ویتامین ای را باید در این جستجو کرد که عملکرد ایمنی بدن را تقویت و از تشکیل لخته خون در شریان‌های قلب جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و الکترون‌های سست را از بین می‌برد که این الکترون‌ها در آسیب‌رسانی به سلول‌ها نقش دارند.

اگرچه ویتامین E یک‌ ترکیب واحد محسوب می‌شود، اما در واقع گروهی از هشت ‌ترکیب محلول در چربی با اثرات آنتی اکسیدانی قوی است. از بین این هشت شکل شیمیایی، آلفا توکوفرول به بهترین وجه نیازهای غذایی انسان را برآورده می‌کند.

ویتامین E به طور طبیعی در برخی غذاها از جمله دانه‌ها، مغزها، برخی سبزیجات و برخی محصولات غنی شـده وجود دارد. می‌توان آن را به عنوان یک مکمل غذایی مصرف کرد. نقش‌های زیادی در بدن مانند بهبود سیگنال دهی سلولی ایفا می‌کند. بیشتر به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی‌اش شناخته می‌شود. با خنثی‌کردن مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد، از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

به همین دلیل جای تعجب نیست که تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین E از چندین جهت برای سلامتی فرد مفید باشد. این مقاله از مجله سلامت سیوطب خواص ویتامین ای را پوشش می‌دهد تا به تاثیر آن پی ببریم.

خواص ویتامین ای برای مردان؛ 8 مزیت بالقوه ویتامین e برای زنان و مردان

آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که از سلول‌ها در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت می‌کنند. در تولید مولکول‌هایی مهم هنگام تجزیه غذا یا قرارگیری در معرض دود تنباکو و تشعشعات وظایفی دارد. رادیکال‌های آزاد امکان دارد در بیماری‌های قلبی، سرطان و سایر بیماری‌ها نقش داشته باشند. اگر ویتامین E به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانیش مصرف می‌شود، بدانید که امکان دارد این مکمل مزایای مشابه آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی موجود در غذا را نداشته باشد. خواص ویتامین ای که تاثیراتی کلیدی دارند عبارتند از:

1. کاهش نشانگرهای استرس اکسیداتیو و بهبود دفاع آنتی اکسیدانی

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می‌دهد که بین دفاع آنتی اکسیدانی بدن و تولید و تجمع ‌ترکیباتی بنام گونه‌های فعال اکسیژن (ROS) تعادل وجود نداشته باشد. این امکان دارد منجر به آسیب سلولی و افزایش خطر بیماری شود. مطالعات نشان داده‌اند مصرف مکمل ویتامین E با دوزهای بالا نشانگرهای استرس اکسیداتیو را کاهش و دفاع آنتی اکسیدانی را تقویت خواهد کرد.

یک مطالعه در سال 2018 روی 54 فرد مبتلا به نفروپاتی دیابتی (آسیب کلیوی ناشی از قند خون بالا) انجام شد.  این پژوهش نشان داد که مصرف ویتامین E به مدت 12 هفته بطور قابل توجهی سطح گلوتاتیون پراکسیداز را در مقایسه با دارونما افزایش می‌دهد.

گلوتاتیون پراکسیداز (GPx) گروهی از آنزیم‌های آنتی اکسیدانی است که از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند. مطالعه در سال 2021 نشان داد که مصرف ‌ترکیبی از ویتامینE وC به مدت 8 هفته تاثیرات عجیبی دارد. این ترکیب باعث کاهش نشانگرهای استرس اکسیداتیو مانند مالون دی آلدئید و ROS در زنان مبتلا به ‌اندومتریوز می‌شود.

2. کاهش عوامل ایجاد کننده خطر بیماری قلبی

تاثیر خواص ویتامین ای برای شریان‌های قلبی حاوی کلسترول بد (LDL)|سیوطب

فشار خون بالا و سطوح بالای چربی‌های خون مانند کلسترول LDL (بد) و ‌تری گلیسیرید خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. به طور امیدوارکننده، تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین E به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی در برخی افراد کمک می‌کند.

مطالعاتی در سال 2019 نشان‌داد که در مقایسه با درمان‌های پلاسبو، خواص ویتامین ای بطور قابل‌ توجهی فشار خون سیستولیک را کاهش می‌دهد. مصرف ویتامین E همراه با مکمل‌های امگا 3 سطح LDL و‌تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک کاهش می‌دهد.

3. خواص ویتامین ای برای زنان

دیسمنوره وضعیتی است که با درد شدید و مکرر قاعدگی مانند گرفتگی و درد لگن مشخص می‌شود. تحقیقات امیدوار کننده‌ای در دست است که مکمل‌های ویتامین E درد زنان مبتلا به ‌این بیماری را کاهش می‌دهد.

مطالعه در سال 2018 روی 100 زن مبتلا به دیسمنوره انجام شد. در این بررسی مصرف روزانه 200 واحد ویتامین E بیشتر از دارونما، درد قاعدگی آن‌ها را تسکین داد. هنگامی‌که ویتامین با مکمل امگا 3 حاوی 180 میلی‌گرم EPA و 120 میلی‌گرم DHA ‌ترکیب شد، اثرات حتی بهتر بود. مصرف آن با‌ ویتامین C به مدت 8 هفته به کاهش شدت درد لگن و دیسمنوره در زنان مبتلا به ‌اندومتریوز کمک می‌کند.

4. خواص ویتامین ای برای کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

تاثیر خواص ویتامین ای برای کبد چرب غیر الکلی|سیوطب

NAFLD شرایطی است که باعث تجمع چربی در کبد افرادی می‌شود که الکل کم مصرف می‌کنند یا اصلا الکل مصرف نمی‌کنند. بر اساس یافته‌های تحقیقاتی، مکمل‌های ویتامین E ممکن است برخی از جنبه‌های سلامتی را در افراد مبتلا به NAFLD بهبود بخشد.

مکمل ویتامین E باعث کاهش سطح آنزیم‌های کبدی آلانین آمینوترانسفراز و آسپارتات آمینوترانسفراز، کاهش سطح چربی خون و بهبود سلامت کبد مبتلایان به NAFLD می‌شود.

5. خواص ویتامین ای برای پوست

از جمله خواص ویتامین ای که با چند مزیت دیگر سلامتی مرتبط هستند باید به تاثیر آن در جوان‌سازی پوست اشاره کرد.

ویتامین E تاثیر قابل توجهی روی سلامت پوست دارد. مکمل‌های این ویتامین در افرادی که دارای برخی از اختلالات پوستی مانند اگزما هستند نقش درمانی دارد. مطالعات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خواص ویتامین ای مورد نیاز است. اما از خواص ویتامین ای باید به افزایش سطح استحکام و مقاومت دیواره مویرگی، ترمیم سلولی پوست و افزایش رطوبت و کشسانی پوست اشاره کرد.

از دیگر اثرات مثبت و خواص ویتامین ای کمک به سلامت شناختی است. حفظ سطح مطلوب ویتامین E و مصرف مکمل‌ها به محافظت در برابر زوال شناختی کمک خواهد کرد. اما هنوز مطالعات جامعی در دست نیست در خصوص اینکه آیا برای افراد مبتلا به بیماری‌های شناختی مانند آلزایمر مفید است یا خیر.

از دیگر خواص ویتامین ای بهبود عملکرد ریه است. مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین E می‌توانند عملکرد ریه و برخی علائم آسم را در کودکان و بزرگسالان بهبود بخشند.

مقدار مصرف ویتامین ای 400 برای دریافت خواص ویتامین ای برای مو

کمبود ویتامین E در افراد سالم غیر معمول است، زیرا اکثر افراد به ‌اندازه کافی از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنند.

طبق گـفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، مقدار مصرف ویتامین ای 400 در طول روز به شرح زیر است:

سن

افراد غیر باردار و غیر شیرده

افراد باردار

افراد شیرده

0 تا 6 ماه

4 میلی‌گرم

 

 

7 تا 12 ماه

5 میلی‌گرم

 

 

1 تا 3 سال

6 میلی‌گرم

 

 

4-8 سال

7 میلی‌گرم

 

 

9 تا 13 سال

11 میلی‌گرم

 

 

14 سال به بالا

15 میلی‌گرم

15 میلی‌گرم

19 میلی‌گرم

 

آیا کمبود ویتامین E دردسر ساز است؟

در حالی که کمبود ویتامین E به طور کلی نادر است، در جمعیت‌های خاصی به چشم می‌آید. به عنوان مثال، افراد مبتلا به شرایط پزشکی مرتبط با سوء جذب چربی، از جمله فیبروز کیستیک و بیماری کرون، در معرض خطر بیشتری هستند.

همچنین افرادی که دارای برخی بیماری‌های ارثی نادر هستند، مانند ابالیپوپروتئینمی، بیشتر احتمال دارد از خواص ویتامین ای بی بهره باشند. افراد دارای رژیم غذایی ناکافی، کودکان کشورهای در حال توسعه و افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی در نتیجه سوءتغذیه دچار کمبود ویتامین E می‌شوند.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین E

مصرف بیش از حد ویتامین E بر پایه مواد غذایی بعید به نظر می‌رسد. مصرف بیش از حد ویتامین E از طریق مکمل‌ها دور از ذهن نیست. این می‌تواند منجر به عوارض منفی و به سلامتی فرد آسیب برساند.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین E امکان خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان سالم افزایش می‌دهد. مکمل‌های ویتامین E با دوز بالا خطر خونریزی را افزایش می‌دهند.

سطح قابل تحمل مصرف مکمل ویتامین E به گـفته سازمان بهداشت آمریکا در حال حاضر 1000 میلی‌گرم در روز تعیین شـده است.

تداخلات ویتامین E با سایر داروها که می‌تواند خطرساز باشد

ویتامین E به طور بالقوه می‌تواند با برخی داروها تداخل داشـته باشد.

همیشه مهم است که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید صحبت کنید.

ویتامین E ممکن است فعل و انفعالات منفی با داروهای زیر داشته باشد:

  • داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت
  • سیمواستاتین و نیاسین
  • شیمی ‌درمانی و رادیوتراپی

زمان مصرف ویتامین ای 400 و غذاهای حاوی این ویتامین را بشناسیم

اینکه برای دریافت خواص ویتامین ای چه زمانی باید آن را مصرف کرد، باید بگوییم زمان مصرف آن در ساعتی از روز نیست. به صورت کلی زمان مصرف ویتامین ای 400 بستگی به غذای دارد که حاوی جربی‌های سالم غذایی باشد.

اگرچه گاهی اوقات مکمل‌های غذایی ضروری هستند، تقریبا همیشه بهتر است در صورت امکان نیازهای غذایی خود را از طریق غذا تامین کنید. اگر فردی به دنبال افزایش مصرف غذاهای غنی از ویتامین E است، در ادامه گزینه‌های مناسبی وجود دارد:

غذا

مقدار

ارزش روزانه غذایی (DV)

روغن جوانه گندم

1 قاشق غذاخوری (14 میلی‌لیتر)

135 درصد

تخمه آفتابگردان بو داده خشک

28 گرم

49 درصد

بادام بو داده خشک

28 گرم

45 درصد

اسفناج آب‌پز

یک و نیم فنجان (112 گرم)

13 درصد

کلم بروکلی آب‌پز

یک و نیم فنجان (46 گرم)

8 درصد

کیوی

یک عدد متوسط (69 گرم)

7 درصد

انبه

یک فنجان (82 گرم)

5 درصد

گوجه فرنگی

یک عدد متوسط (123 گرم)

5 درصد

فراموش نکنید، بهترین راه برای دریافت ویتامین E کافی در رژیم غذایی، مصرف روزانه انواع غذاهای مغذی ازجمله سبزیجات، میوه‌ها، آجیل و دانه‌ها است.

برداشتی کلی درباره قرص ویتامین 400 e برای چی خوبه

ویتامین E یک ماده مغذی مهم محلول در چربی است. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود و برای سلامت ایمنی و پیام‌رسانی سلولی در بدن مورد نیاز است. بسیاری از غذاها حاوی ویتامین E هستند، اما می‌توان خواص ویتامین ای را از طریق مکمل‌های غذایی بدست آورد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های ویتامین E برای جمعیت خاصی از جمله افراد مبتلا به نفروپاتی دیابتی و NAFLD مفید است. از آنجایی که بیشتر افراد از طریق رژیم غذایی خود ویتامین E کافی دریافت می‌کنند، مکمل‌ها اغلب غیر ضروری هستند.

همچنین دوزهای بالای مکمل‌های ویتامین E می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند و با برخی داروها تداخل داشته باشد. اگر فردی در نظر دارد از خواص ویتامین ای بیشتری برخوردار باشد، باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد نگرانی‌های سلامتی خود صحبت کند. فراموش نکنید قبل از بدست‌آوردن خواص ویتامین ای در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک صحبت کنید تا از تداخل دارویی جلوگیری کنید.

سوالات متداول

1.برای افزایش دریافت خواص ویتامین ای چه موادی را بیشتر مصرف کنیم؟

برخی از غنی‌ترین منابع غذایی ویتامین E آجیل و دانه‌ها هستند. این غذاهای ‌ترد فیبر، چربی‌های سالم، مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری را تامین می‌کنند. برای افزایش مصرف ویتامین E، بهتر است مخلوطی از بادام و تخمه آفتابگردان استفاده شود. ترکیب یک تکه میوه همراه با یک عدد آجیل یا کره دانه نیز بسیار مفید است.

2. ویتامینE با چه داروهایی تداخل دارد؟

داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت
سیمواستاتین و نیاسین
شیمی ‌درمانی و رادیوتراپی

3. خطراتی که با مصرف بیش از حد ویتامین E امکان ایجاد دارند؟

یافته‌های پژوهش‌ها بیانگر این است که مکمل‌های ویتامین E خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان سالم افزایش می‌دهد. همچنین مصرف دوز بالای  ویتامین E خطر خونریزی را افزایش می‌دهند.

4. قرص ویتامین e را چند روز یکبار بخوریم؟

مصرف قرص ویتامین ای بستگی به میزان نیاز و وضعیت جسمانی فرد دارد. ولی بهتر است در طول روز همراه با وعده غذایی که حاوی چربی‌های مفید است مصرف شود. اینکه در وعده غذایی ناهار یا شام میل شود تفاوتی ندارد بلکه باید به کیفیت غذایی دقت کرد.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا