پوستزیبایی

پیلینگ صورت چیست ؟ روشی که پوست را مثل آینه صاف می‌کند

پیلینگ صورت چیست ؟ یک روش درمانی زیبایی است که از طریق لایه‌برداری پوست روی صورت، دست‌ها و گردن اعمال می‌شود. آن‌ها برای بهبود ظاهر و جوان‌سازی پوست به کار می‌روند. در طی این روش محلول‌های شیمیایی روی ناحیه تحت درمان قرار  گرفـته تا باعث لایه‌برداری پوست ‌شود. هنگامی‌که‌این اتفاق می‌افتد، پوست جدید زیر لایه بالایی اغلب صاف‌تر می‌شود. بسیاری از افراد بعد از اینکه فهمیدند که پیلینگ صورت چیست و سراغ آن رفتند پوستی صاف با کمترین چین و چروک را بدست آوردند.

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد ممکن است سراغ لایه‌برداری شیمیایی روند. آن‌ها بعد از اطلاع از اینکه پیلینگ صورت چیست سعی در درمان برخی مشکلات پوستی دارند. از جمله مشکلات پوستی که امکان دارد پیلینگ به درمان آن‌ها کمک کند عبارتند از:

چین و چروک و خطوط ریز، آسیب خورشید، جای جوش، هایپرپیگمانتاسیون، زخم‌ها، ملاسما و رنگ پوست ناهموار یا قرمزی.

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به بررسی اینکه پیلینگ صورت چیست و چه تاثیراتی روی پوست دارد می‌پردازیم. همچنین نحوه اجرای آن و عوارض احتمالی را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چند نوع پیلینگ صورت یا لایه‌برداری شیمیایی وجود دارد

بعد از پی‌بردن به اینکه پیلینگ صورت چیست سراغ انواع آن می‌رویم، سه نوع مختلف لایه‌برداری شیمیایی وجود دارد که قابل انجام است. این سه نوع عبارتند از:

 • لایه‌برداری‌های سطحی که از اسیدهای ملایم مانند آلفا هیدروکسی اسید استفاده می‌کنند. فقط به بیرونی‌ترین لایه پوست نفوذ می‌کند.
 • لایه‌برداری‌های متوسط که از‌ تری کلرواستیک یا اسید گلیکولیک برای رسیدن به لایه میانی و بیرونی پوست استفاده می‌کنند. برای از بین‌بردن سلول‌های آسیب‌دیده پوست لایه‌برداری متوسط موثرتر عمل خواهد کرد.
 • لایه‌برداری عمیق که به طور کامل به لایه میانی پوست نفوذ می‌کند تا سلول‌های آسیب‌دیده پوست را از بین ببرد. این لایه‌بردارها اغلب از فنل یا اسید‌ تری کلوراستیک استفاده می‌کنند.

پیلینگ صورت چه شرایطی را درمان می‌کند؟

تغییرات قبل و بعد صورت مبتلا به آکنه جوابی برای پیلینگ صورت چیست|سیوطب

بعد از اطلاع از اینکه پیلینگ صورت چیست به مشکلاتی از پوست خواهیم پرداخت که با این روش بهبود می‌یابند. این لایه‌بردارهای شیمیایی که با هدف بهبود ظاهر یا بهبود تن و بافت پوست استفاده می‌شوند بیشتر روی صورت، گردن و دست بکار خواهند رفت. پیلینگ صورت به کاهش یا بهبود موارد زیر کمک می‌کند:

 • خطوط ریز زیر چشم یا اطراف دهان و چین و چروک ناشی از آسیب نور خورشید، افزایش سن و عوامل ارثی.
 • انواع خاصی از آکنه
 • جای زخم خفیف
 • لکه‌های خورشیدی، لکه‌های پیری، لکه‌های کبدی، کک و مک، رنگ ناهموار پوست
 • لکه‌های پوسته پوسته پیش سرطانی به نام کراتوز اکتینیک
 • پوست خشن، لکه‌های پوسته پوسته، چهره کدر
 • لکه‌های تیره (ملاسما) به دلیل بارداری یا مصرف قرص‌های ضد بارداری

برای تعیین عمق لایه‌برداری باید پزشک معاینات لازم روی پوست را انجام دهد و سپس نوع آن را به بیمار ارائه دهد. این تصمیم مشترک می‌تواند با توجه به وضعیت پوست و اهداف درمان متفاوت باشد. معمولا بعد از بکارگیری لایه‌برداری شیمیایی بیمار تازه متوجه خواهد شد که پیلینگ صورت چیست و چه تاثیراتی دارد.

افتادگی، برآمدگی، جای زخم عمیق، خطوط عمیق صورت و چین و چروک‌های شدیدتر به لایه‌برداری شیمیایی پاسخ خوبی نمی‌دهند. برای این موارد روش‌های جراحی زیبایی مانند لیزر دی اکسید کربن، لیفت صورت، لیفت ابرو، لیفت چشم یا پرکننده بافت نرم گزینه‌های بهتری خواهند بود. یک جراح پوست می‌تواند بعد از بررسی پوست و توضیح اینکه پیلینگ صورت چیست، به تعیین بهترین درمان برای نگرانی‌های بیمار بپردازد.

آیا لایه‌برداری شیمیایی یا پیلینگ صورت برای انواع پوست مفید است؟

طبق آنچه در عکس پیلینگ صورت مشخص است، لایه‌برداری سطحی برای انواع پوست‌ها قابل استفاده خواهد بود. اگر فرد رنگ پوست تیره‌تری دارد، پس از درمان رویارویی با خطر تشدید تیره‌گی بیشتر پوست دور از ذهن نیست. این وضعیت هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب نامـیده می‌شود. اگر رنگ پوست بطور طبیعی تیره‌تر است، امکان‌دارد فرد بخواهد از متخصص پوست در مورد سایر درمان‌های کمتر تهاجمی ‌برای کاهش خطر هیپرپیگمانتاسیون مشاوره بگیرید.

گاهی امکان دارد لایه‌برداری شیمیایی توصیه نشود اگر فرد موارد زیر را داشته باشد:

 • داشتن سابقه اسکار غیرطبیعی پوست
 • داشـتن رنگ اضافی در جای زخم
 • ابتلا به بیماری‌های پوستی یا استفاده از داروهایی که پوست را حساس‌تر می‌کند

لایه‌برداری شیمیایی یا پیلینگ صورت چگونه انجام میشود؟

پیلینگ صورت چیست ؟ فردی که در حال انجام لایه برداری عمیق پوست|سیوطب

لایه‌برداری شیمیایی در مطب پزشک یا در یک مرکز جراحی به عنوان یک روش سرپایی قابل انجام است. پوست با ماده‌ای که چربی‌های اضافی را از بین می‌برد، کاملا تمیز می‌شود. در حین پاکسازی باید بشدت از تماس محلول پاک‌‌ساز به چشم‌ها و موهای مراقبت کرد. برای انجام این روش رفع چین و چروک فیلم پیلینگ صورت را جستجو و مشاهده کنید.

محلول‌های شیمیایی که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از اسید گلیکولیک، اسید‌تری کلرواستیک، اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک یا اسید کربولیک (فنل). هر کدام از این لایه‌بردارها به عمق متفاوتی از پوست نفوذ می‌کنند، سپس لایه‌برداری کرده تا لایه جدیدی از پوست نمایان گردد.

محلول‌های شیمیایی مختلف نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهند. بعد از اینکه بیمار متوجه این شد که پیلینگ صورت چیست ، انتخاب ماده شیمیایی به هدف او بستگی دارد.

 • لایه‌برداری شیمیایی سبک: باعث بهبودی ظریف در طول زمان شـده و اغلب به صورت متوالی انجام خواهد شد. در این نوع پیلینگ صورت خارجی‌ترین لایه پوست برداشـته می‌شود. اگر دارای چین و چروک‌های ریز، آکنه، رنگ ناهموار پوست یا پوست خشک و زبر آسیب‌دیده در برابر آفتاب هستید، این انتخاب امکان دارد بهترین باشد. بهبودی با کرم پیلینگ صورت اغلب در عرض چند ساعت تا چند روز خود را نشان خواهد داد.
 • لایه‌برداری شیمیایی متوسط: به پوست ظاهری صاف و شاداب می‌بخشد. بیرونی‌ترین لایه و قسمت بالایی لایه میانی پوست برداشته می‌شود. بهترین گزینه درمانی رنگ ناهموار یا متوسط پوست، لکه‌های ناشی از افزایش سن، اسکار آکنه یا چین و چروک‌های ریز تا متوسط به شمار می‌آید. بهبودی از این نوع لایه‌برداری اغلب یک هفته یا بیشتر طول می‌کشد و گاهی در زمانی کوتاه تاثیر آن روشن خواهد شد.
 • لایه‌برداری شیمیایی عمیق: چشمگیرترین نتایج را ایجاد می‌کند و معمولا جواب پیلینگ صورت چیست، در واقع نوع عمیق آن مد نظر است. در این نوع ماده شیمیایی تا لایه میانی پایینی پوست نفوذ می‌کند. زمان بهبودی با لایه‌برداری عمیق طولانی‌تر از روش‌های دیگر به حساب می‌آید. بهترین درمان چین و چروک‌های متوسط، پوست آسیب‌دیده از نور خورشید، اسکارهای عمیق آکنه، پوست لکه‌دار و رشد پیش سرطانی بنام کراتوز اکتینیک محسوب می‌شود. بعد از اطلاع از اینکه پیلینگ صورت چیست شخص باید برای زمان طولانی درمان آماده گردد چون این روش هشت هفته پیش‌‌درمانی نیاز دارد. لایه‌برداری شیمیایی عمیق معمولا یک بار روی صورت انجام می‌شود چون زمان زیادی نیاز دارد تا تاثیر خود را نشان دهد.

شرایط آماده‌سازی برای پیلینگ صورت چیست

 • دو هفته قبل از هر درمان از برنزه‌شدن و قرارگرفتن در معرض مستقیم آفتاب باید خودداری کرد.
 • از محصولات موضعی مانند هیدروکینون طبق دستورالعمل قبل از درمان استفاده کنید تا پوست آماده گردد.
 • یک تا دو هفته قبل از درمان از محصولات حاوی رتینوئید مانند ‌ترتینوئین استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری دهد.
 • اگر برای فرد آنتی بیوتیک خوراکی یا داروی ضد ویروسی خوراکی تجویز شـده است، مصرف آن را حداقل 24 ساعت قبل از لایه‌برداری شیمیایی خود شروع کنید.
 • نواحی لایه‌برداری باید عاری از هر گونه زخم باز، ضایعه یا عفونت پوستی باشد.

عوارض احتمالی پیلینگ صورت چیست؟

در انواع خاصی از پوست‌ها، خطر تغییر موقت یا دائمی ‌در رنگ پوست وجود دارد. مصرف قرص‌های ضد بارداری، بارداری یا سابقه خانوادگی تغییر رنگ قهوه‌ای در صورت، امکان دارد خطر ابتلا به رنگدانه‌های غیر طبیعی را افزایش دهد.

خطر ایجاد جای زخم در نواحی خاصی از صورت کم، ولی افراد خاصی ممکن است بیشتر مستعد ایجاد جای زخم باشند. اگر جای زخم رخ دهد، معمولا جای نگرانی نیست و قابل درمان خواهد بود.

اگر سابقه شیوع تبخال داشته‌اید، احتمال کمی ‌برای فعال‌شدن مجدد تبخال وجود دارد. متخصص پوست می‌تواند دارویی برای کاهش احتمال شعله‌ور شـدن پوست تجویز کند.

قبل‌از لایه‌برداری شیمیایی، در صورت داشـتن سابقه کلوئید، جای زخم غیرمعمول، عکسبرداری با اشعه‌ایکس از صورت یا سابقه تبخال، حتما به متخصص پوست اطلاع دهید. کلوئید رشد بیش از حد بافت اسکار ایجاد شـده در محل آسیب پوست است.

عفونت‌های پوستی نادر هستند اما همچنان یک خطر محسوب می‌شوند پس باید نیم نگاهی هم به آن‌ها داشت.

 

انتظارات مورد نظر بعد از پیلینگ صورت چیست؟

آنچه انتظار می‌رود با توجه به عمق لایه‌برداری شیمیایی متفاوت خواهد بود. اگر پیلینگ صورت سبک باشد، پس از لایه‌برداری، واکنشی شبیه به آفتاب سوختگی ایجاد می‌شود. به ‌این معنی که قرمزی و پوسته پوسته‌شدن آن بین سه تا هفت روز مشاهده خواهد شد. برای دستیابی به نتیجه دلخواه باید لایه‌برداری اضافی هر دو تا پنج هفته تکرار ‌شود. معمولا سه تا پنج لایه‌برداری نیاز است تا تغییرات قابل توجهی در پوست حس شود.

اگر پیلینگ صورت متوسط انجام پذیرد باید منتظر قرمزی، تورم، سوزش و پوسته پوسته شدن پوست بود. تورم ممکن است 48 ساعت طول بکشد یا بدتر شود. همچنین ایجاد تاول دور از ذهن نیست. معمولا در لایه‌برداری متوسط بین هفت تا 14 روز شاهد پوسته‌شدن پوست خواهیم بود. باید روزانه از لوسیون یا کرم استفاده کرد و پوست را تا زمان بهبود کامل نباید در معرض نور خورشید قرار داد. در صورت نیاز، برای حفظ نتایج، لایه‌برداری با عمق متوسط اضافی در فواصل شش تا ۱۲ ماهه تکرار می‌شود.

اغلب بعد از لایه‌برداری شیمیایی عمیق ناحیه درمان بانداژ خواهد شد. باندهای بعد از چند روز برداشته می‌شوند. برای اینکه بدانیم مدت زمان بهبودی پیلینگ صورت چیست باید 14 تا 21 روز در صف انتظار بود.

 • به مدت سه تا شش ماه پوست نباید در معرض آفتاب قرار گیرد
 • داروهای ضد ویروسی باید به مدت 10 تا 14 روز مصرف شوند
 • قبل از استفاده از هر گونه آرایش حداقل 14 روز صبر کنید
 • افراد فقط یک بار می‌توانند لایه‌برداری عمیق روی صورت خود انجام دهند.

کلیاتی مهم درباره پیلینگ صورت چیست

در پیلینگ صورت از یک محلول شیمیایی برای حذف سلول‌های آسیب‌دیده لایه‌های رویی پوست استفاده می‌کند و پوست جوان‌تر زیر آن را نشان می‌دهد. لایه‌برداری شیمیایی چین و چروک، آکنه، جای زخم، رنگ ناهموار پوست و سایر عیوب پوست را کاهش یا بهبود می‌بخشد. مواد شیمیایی مختلف عمق لایه‌برداری و نوع عارضه پوست را تعیین می‌کنند. پیلینگ صورت انواع مختلفی دارد و شامل سبک، متوسط و عمیق می‌شود.

پیلینگ صورت زمانی که توسط متخصص پوست، جراح پلاستیک یا متخصص پوست آموزش‌دیده انجام شود، فوق‌العاده ‌ایمن است. ضروری است که بدانید دستورالعمل‌های پس از انجام پیلینگ صورت چیست و باید آن را به دقت دنبال کرد. لایه‌برداری شیمیایی سبک به زمان زیادی نیاز ندارد ولی پیلینگ صورت متوسط و عمیق به دو تا سه هفته زمان بازیابی نیاز دارد. هر جلسه لایه‌برداری شیمیایی پوست معمولا از 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

سوالات متداول درباره پیلینگ صورت چیست

1.لایه‌برداری چند بار باید انجام شود تا نتیجه دلخواهی بدست دهد؟

لایه‌برداری سطحی هر دو تا پنج هفته باید تکرار شود تا به نتایج دلخواه دست یافت. به طور معمول برای رسـیدن به هدف کامل معمولا سه تا پنج لایه‌برداری لازم است.

2. آیا لایه‌برداری شیمیایی تحت پوشش بیمه است؟

لایه‌برداری شیمیایی چون یک درمان زیبایی محسوب می‌شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد به همین دلیل هزینه پیلینگ صورت به نسبت بالا است.

3. پیلینگ متوسط صورت چندبار قابل انجام است و دوره درمان آن چقدر زمان نیاز دارد؟

برای حفظ نتایج بعدا از لایه‌برداری با عمق متوسط باید در فواصل شش تا ۱۲ ماهه آن را تکرار کرد. تاثیرات لایه‌برداری متوسط معمولا بعد از دو هفته روند بهبودی خود را نشان خواهد داد. بهتر است که پیلینگ صورت در منزل انجام نشود یا تحت نظر متخصص پوست اجرا گردد.

4. دوره درمان پیلینگ صورت چه مدت است و چند باتر می‌توان آن را انجام داد؟

مدت زمان بهبودی پیلینگ صورت عمیق معمولا 14 تا 21 روز خواهد بود و افراد فقط یکبار می‌توانند آن را روی صورت خود انجام دهند.

منبع
clevelandclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا