بیماریقلب

قرص پروپرانول برای چیست؟ موارد مصرف و میزان اثر کذاری | 2023

قرص پروپرانول برای چیست و چگونه اثر می‌گذارد؟ قرص پروپرانول دارویی از خانواده بتاست که به داروی مسدود کننده مشهور است. این قرص برای مواردی مانند کنترل ریتم قلب، آرام کردن درد سینه و درمان فشار خون بالا، مصرف می گردد. این دارو را یک بتا بلاکر به شمار می‌آورند که در سال 1960 کشف شده است. این قرص ازطریق شریان‌ها و وریدها بر خون و قلب اثر خواهد داشت. نیمه عمر آن در بدن 4 یا 5 ساعت برآورد شده است. در این مقاله از سایت سیوطب در باره قرص پروپرانول  اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در صورت نیاز با شیوه مصرف این قرص آشنا باشید.

با نحوه تاثیر گذاری قرص پروپرانول آشنا شوید

قرص پروپرانول چگونه به بهبود وضعیت بیمار کمک خواهد کرد. در واقع این قرص روی ریه و قلب به طور یکسان اثر می گذارد. قرص پروپرانول از رها شدن ماده‌ای به نام رنین جلوگیری می‌کند. رنین را کلیه‌ها می‌سازند و عاملی است که باعث تپش قلب خواهد شد. بنابراین این قرص تپش قلب را کنترل خواهد کرد  و از میزان  حمله‌های میگرنی می‌کاهد.

 بهترین زمان مصرف قرص پروپرانول؛ قرص پروپرانول را چگونه مصرف کنیم؟

اولین نکته مهم در باره  بهترین زمان مصرف قرص پروپرانول این است که دارو باید طبق دوز تعیین شده مصرف شود. باید دانست که مصرف دوزهای بالا و پایین به صورت خودسرانه بسیار خطرناک خواهد بود. یادتان باشد قرص را در همان زمان تعیین شده مصرف کنید. در مواردی مثل کنترل فشار خون باید دانست که بهترین زمان مصرف قرص پروپرانول فشار خون بالا را درمان نخواهد کرد و تنها به کنترل مقطعی آن کمک می‌کند. یعنی بهترین زمان مصرف قرص پروپرانول تنها بخشی از درمان دارویی فشار خون است.

لازم است قرص‌ها را ببلعید و از خورد کردن قرص‌ها و باز کردن شکل کپسولی این دارو کاملا بپرهیزید. بهتر است قرص را همراه غذا مصرف کنید. حتی قطع خودسرانه این قرص می‌تواند عوارض بسیاری درپی داشته باشد. اگر در حال مصرف قرص ناچار شدید آزمایش بدهید حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید. زیرا ممکن است در پاسخ آزمایش خللی پدید آید.

انواع داروی پروپرانول؛ شکل‌ها‌ی متفاوت یک دارو

قرص پروپرانول برای چیست و انواع | سیوطب

داروی پروپرانول شکل‌های گوناگونی دارد و بنا به تشخیص پزشک در دراروخانه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این قرص‌ها در داروخانه ها با دوزهای 10،20، 40،60، و 80 وجود  دیده می‌شود. نوعی از این دارو هم در شکل کپسول 160 میلی گرم موجود است که با نام کپسول آهسته رهش  در دسترس قرار گرفته است.

  • قرص پروپرانول 10:در مواردی مانند کاهش استرس و درمان مشکلات قلبی و پیشگیری از میگرن
  • قرص پروپرانول 20: برای بهبود درد قفسه سینه، کنترل فشار خون و بیماری‌های مربوط به گردش خون
  • قرص پروپرانول40: اختلال اضطراب شدید، تیروئید پرکار و بیماری‌های قلبی

همه چیز به تجویز پزشک بستگی دارد و شما نباید هیچ جابه جایی در میزان دوز تجویزی انجام دهید.

پیش از مصرف مراقب باشید

ممکن است افرادی دارای حساسیت‌های ناشناخته‌ای باشند که پس از نخستین مصرف این دارو خود را نشان دهد. اگر آسم دارید یا سابقه ضربان قلب آهسته  آزارتان می‌دهد یا دچار نارسایی شدید قلبی هستید با پزشکتان هماهنگ کنید. افراد دارای ضربان قلب آهسته یا برونشیت، کسانی که به دیابت مبتلا هستند  و مشکلات کبد و کلیه دارند حتما باید موضوع را به طور شفاف با پزشک در میان بگذارند تا از تجویز این قرص برای آن ها خودداری کند.

قرص پروپرانول چه عوارضی دارد؟

عوارض دارویی، یکی از مهمترین بخش هایی است که هنگام مصرف داروها باید به آن توجه کرد . اگر پس از مصرف، شاهد واکنش‌هایی مانند کهیر  و اختلال تنفسی شدید و در گلویتان تورم ایجاد شد، خود را به پزشک برسانید. در موارد دیگر ممکن است عوارض شدید‌تر باشد که لازم است خیلی زود اورژانس را فرابخوانید. اگر احساس کردید در حال بیهوش شدن هستید یا ضعف ناگهانی به سراغتان آمد، همچنین اگر در دست و پایتان احساس سرما کردید  و حالات افسردگی  داشتید حتما خود را به پزشک برسانید یا اورژانس را خبر کنید.

تداخل دارویی و خطرات مصرف بیش ازحد

تداخل دارویی به این معناست که برخی داروها سبب می‌شوند تا برخی دیگر درست عمل نکنند. به عبارت دیگر برخی داروها سبب کاهش اثر بخشی داروهای دیگر خواهند شد. قرص پروپرانول ممکن است با این داروها تداخل ایجاد نماید: وارفارین، داروهای  قلب و فشار خون، داروهای استروئیدی، داروهای مخصوص عفونت. پس پیش از مصرف قرص پروپرانول این موارد را در نظر داشته باشید. اگر احساس کردید پس از مصرف دچار لرزش شدید هستید و ضربان قلبتان خیلی تند یا خیلی کند می‌زند و در تنفستان نیز مشکلی پدید آمده  یا در سرتان احساس سبکی بیش از حد دارید احتمالا بیش از حد نیاز از این قرص استفاده کرده‌اید و ممکن است نشانه‌های اوردوز با قرص پروپرانول باشد.

آیا قرص پروپرانول خواب آور است؟

قرص پروپرانول برای چیست و آثار جانبی | سیوطب

بر  اساس گزارشات از مصرف کنندگان قرص پروپرانول سبب ایجاد خستگی و حالت خواب خواهد شد. به گونه‌ای که فرد بی‌حال می‌شود و کمبود انرژی محسوس است. این حالت طبیعتا با افزایش دوز این قرص بیشتر خواهد شد. پس لازم است به زمان مصرف و فعالیت‌های روزانه توجه کنید و هماهنگی درستی برقرار نمایید.

قرص پروپرانول تنظیم کننده‌ای که باید منظم مصرف شود

در این مقاله در باره موارد مصرف و نحوه استفاده برایتان گفتیم و شرح دادیم که قرص پروپرانول برای چیست؟ مهمترین موضوع این است که قرص پروپرانول را باید طبق داده‌های پزشک مصرف کنید. زیرا کم یا زیاد مصرف کردن این دارو می تواند پی آمدهای ناگواری به همراه داشته باشد.  برنامه‌های بهبود وضعیت سبک زندگی شما در اثرگذاری بیشتر قرص موثر است. همچنین هنگام مصرف مدام علائم حیاتی و فشار خون و ضربان قبلبتان را کنترل نمایید.

پرسش‌هایی که در مورد  قرص پروپرانول برای چیست پیش می‌آید

خطر اصلی مصرف قرص پروپرانول چیست؟

ممکن است در برخی بیماران سبب نارساییی قلبی شود.

برای درمان اضطراب چقدر طول می‌کشد تا قرص اثر کند؟

حدود یک ساعت بعد از مصرف

قرص پروپرانول روی حافظه اثر دارد؟

بنا به گزارش‌ها روی حافظه کوتاه مدت اثر دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا