اعصاب و روانبیماری های روانی

درمان افسردگی ، چکار کنیم تا افسرده نشویم؟

احساس وحشتناک افسردگی به مثابه سیاه چاله اي پایان ناپذیر است و در صورت عدم درمان خطرات جبران ناپذيري دارد. البته افسردگي همراه با درمان و داروها (در صورت نیاز و تجویز روانپزشک)، تغییرات مثبتی در راستاي غلبه بر افسردگي در فرد ایجاد مي كند. با مقاله روشهای درمان افسردگی باما همراه باشید.

روش هاي طبیعی درمان افسردگی 

روش های طبیعی درمان افسردگی - سیوطب

برای مقابله با افسردگی می توانيد تغییرات مثبتی در زندگی روزمره خود ایجاد کنید. اين نكته را درنظر داشته باشيد ایجاد تغییرات کوچک و جزئی سلامت روحی و جسمی شما را تقویت مي کند. 

  • رها كردن احساس افسردگی 

رها كردن احساس افسردگی - درمان افسردگی - سیوطب

درمان افسردگی

اولین قدم قبول كردن احساس افسردگی است و دانستن اينكه افسردگي یک بیماری است و مي توان بر آن غلبه كرد و حس ترس و شرمندگی را از خود دور ساخت.

بیشتر بخوانید: علائم افسردگی در زنان

شناسايي راهکارهای درمان افسردگی

با خودتان صادق باشيد و بفهميد چه عواملي باعث افسردگي شما شده است، شغل يا دوستانتان و يا جنبه هاي مختلف زندگي خود را بررسي كنيد و احساسات منفي خود نسبت به آنها را یادداشت کنید و با بحث و گفتگو با روانشناس يا دوستان به درمان آن بپردازید.

  • تعيين اهداف کوچک 

هر روز اهداف جديدي براي خود تعیین کنید اهداف خيلي كوچك نظير آشپزي يا پياده روي و هر مورد جديدي كه رسیدن به آنها رضایت و خوشحالی برای شما ایجاد کند.

  • ورزش

اندورفین آزاد شده از ورزش به عنوان هورمون های خوب شادي و نشاط به ارمغان مي آورد. ورزش هايي از قبيل شنا ، تمرین یوگا و ورزش هايي كه باعث می شود که از نظر جسمی سالم و بهتر باشيد. 

  • تنظيم برنامه خواب مناسب 

اصلاح خواب در درمان طبیعی افسردگی از اهمیت بالايي برخوردار است. افسردگی بر چرخه خواب تأثیر می گذارد و باعث خواب زياد يا بی خوابی می شود. در هر صورت احساس خستگی در هر دو صورت وجود دارد. براي اصلاح کمیت و کیفیت خواب ناشي از افسردگي نكات زير را در نظر بگيريد:

  • سعی کنید در زمان خواب با تلفن صحبت نکنید
  • اگر می توانید در زمان خواب کتاب بخوانید.
  • سعی کنید هر روز در ساعتي مشخص از خواب بیدار شوید
  • خودداري از افکار منفی 

همه ما افکار منفی زيادي داریم اما نبايد آثار آن طولانی مدت شود. سعی کنید براي خلاصي از افكار منفي منطق داشته باشيد. با تمرین می توانید بر این هنر مسلط شوید و با گذشت هر روز احساس بهتری داشته باشید.

  • يافتن دلایل خندیدن 

اگر فردي افسرده هستيد بهتر دلایل لبخند زدن و خندیدن را بیشتر پیدا کنید. نیازی به تظاهر به لبخند زدن نداريد، زیرا لبخند زدن یا خندیدن نباید تحت فشار و استرس باشد. در نظر داشته باشيد لبخند زدن و بلند خندیدن از مهمترین راه حل های طبیعی درمان افسردگی هستند.

  • رژیم غذایی

تغییرات خاص در رژیم غذایی به درمان افسردگی در خانه کمک ميکند. خوردن غذاي مناسب سلامت جسمی و روانی شما را تقویت ميکند. 

برخی از غذاهای غلبه بر افسردگی:

1) اسفناج ، کلم پیچ

2) شکلات

3) ماهی آزاد ، ماهی خال  خالی ، شاه ماهی ، ماهی تن

4) چربی های سالم

5) آجیل و دانه ها

در پايان به یاد داشته باشید افسردگی شکست‌ناپذیر نیست. اگر دچار افسردگی هستید با یادگیری روش‌های درمان افسردگی تمامی تلاش خود را بکنید تا به زندگی عادی بازگشته و از آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا