بیماریگوارش

چگونه اسید معده را کاهش دهیم ؟

چگونه اسید معده را کاهش دهیم ؟ تغییر ساده عادات غذایی یا نحوه خواب به طور قابل توجهی علائم سوزش معده و ریفلاکس را کاهش می دهد و باعث کیفیت زندگی شما می شود. برخی از ریفلاکس ها کاملاً طبیعی و بی خطر هستند و معمولاً علائمی ندارند. اما قسمت داخلی مری را می سوزاند. رایج ترین علامت ریفلاکس اسید سوزش معده نامیده می شود که یک احساس دردناک ، سوزش در سینه یا گلو است.

از کسانی که به طور منظم سوزش معده را تجربه می کنند ، 40-20٪ با بیماری ریفلاکس معده (GERD) مواجه هستند که  شایعترین اختلال گوارشی است. علاوه بر سوزش معده ، علائم رایج ریفلاکس شامل طعم اسیدی در پشت دهان و مشکل در بلع است. علائم دیگر شامل سرفه ، آسم ، فرسایش دندان و التهاب در سینوس ها می باشد.

رفلاکس معده -  درمان خانگی کاهش رفلاکس معده

روش طبیعی کاهش ریفلاکس اسید و سوزش معده 

  • پرخوری نکنید

دریچه مری به داخل معده باز می شود و به طور طبیعی هنگام بلع ، آروغ زدن یا استفراغ اتفاق می افتد. در افراد مبتلا به ریفلاکس اسید ، عضله مری ضعیف یا ناکارآمد است و ریفلاکس اسید می تواند با فشار بیش از حد به آن باعث بالا آوردن اسید از طریق دهان شود. جای تعجب نیست که بیشتر علائم ریفلاکس بعد از غذا اتفاق می افتد. همچنین وعده های غذایی بیشتر علائم ریفلاکس را بدتر می کنند، بنابراین پرهیز از خوردن وعده های غذایی زیاد به کاهش ریفلاکس اسید کمک می کند .

دیافراگم عضله ای است که بالای شکم قرار دارد. در افراد سالم ، دیافراگم به طور طبیعی قسمت تحتانی مری را تقویت می کند و از بالا آوردن مقدار زیاد اسید معده به مری جلوگیری می کند.

با این حال ، در افراد چاق فشار در شکم آنقدر زیاد می شود که قسمت تحتانی مری از محل دیافراگم جدا می شود، این وضعیت به فتق هیاتوس معروف است. فتق هیاتوس مهمترین دلیل خطر افزایش ریفلاکس و سوزش معده در افراد چاق و زنان باردار است 

  • پیروی از رژیم کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات علائم ریفلاکس اسید را تسکین می دهند. کربوهیدرات های هضم نشده باعث رشد بیش از حد باکتری ها و افزایش فشار داخل شکم می شوند. حتی ممکنه یکی از مهمترین دلایل ریفلاکس اسید باشد.

وجود بیش از حد کربوهیدرات هضم نشده سیستم گوارشی شما را دچار گاز و نفخ می کند. همچنین باعث می شود که بیشتر مواقع نفس نفس بزنید با این حال رژیم های کم کربوهیدرات علائم ریفلاکس را بهبود می بخشند .

اسید معده - درمان خانگی کاهش اسید معده

  • خودداری از مصرف الکل 

نوشیدن الکل ممکن است شدت ریفلاکس اسید و سوزش معده را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد مصرف متوسط ​​الکل حتی ممکن است علائم ریفلاکس را در افراد سالم ایجاد کند .

  • خودداری از مصرف پیاز خام

افراد مبتلا به ریفلاکس اسید باید از خوردن وعده های غذایی حاوی پیاز خام خودداری کنند زیرا به طور قابل توجهی باعث افزایش دل درد ، ریفلاکس اسید و آروغ زدن می شوند. آروغ زدن مکرر حاکی از تولید گاز بیشتر در معده است و دل درد را افزایش می دهد.

نکات دیگر:

  • در سمت راست خود نخوابید
  • قبل سه ساعت از خوابیدن غذا نخورید
  • محدود کردن خوردن شکلات
  • زیاد آب مرکبات ننوشید
  • محدود کردن مصرف نوشیدنی های گازدار 

امیدواریم مقاله چگونه اسید معده را کاهش دهیم  براتون مفید واقع شده باشد همچنین بهتون پیشنهاد می کنیم مقالات خوردن و اجتناب از برخی موادغذایی با معده خالی ، روش های تسکین زخم معده در خانه را هم نیز مطالعه فرمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا