بیماری های مفصلی

درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی؛ باور درست یا غلط؟

درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی با چند گیاه امکان‌پذیر است. چندین گیاه در درمان علائم مرتبط با تنگی نخاع مفید عمل می‌کنند. اما باید یک واقعیتی را پذیرفت و اآن اینکه درمان تنگی کانل نخایی به صورت صد در صدی توسط گیاهان دارویی میسر نمی‌شود. به گفته موسسه ملی آرتریت، بیماری‌های اسکلتی، عضلانی، پوست، تنگی ستون فقرات همگی وضعیتی هستند که در آن تنگی در یک یا چند مجرای ستون فقرات رخ می‌دهد.

قبل از پیش گرفتن درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی با پزشک در مورد عوارض جانبی احتمالی، دوز مناسب و تداخلات دارویی احتمالی صحبت شود. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی از زوایای مختلفی می‌پردازیم تا ببینیم آیا تاثیرگذار است یا خیر.

درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی؛ 3 گیاهی که اثرات درمانی دارند

بسیاری از افراد هنگام گوش دادن به سخن کسانی که دانشی در زمینه درمان ندارند تصوری غلط در ذهن خود ایجاد می‌کنند. بیماران فکر می‌کنند که گیاهان دارویی هستند که به صورت مطلق تنگی کانال نخاع را درمان می‌کند. اما این یک باور غلط است ولی گیاهانی وجود دارد که در کمک به بهبود معضلات نقش موثری دارند که این گیاهان عبارتند از:

 پنجه شیطان و نقش آن در درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی

گیاه پنجه شیطان برای درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی|سیوطب

پنجه شیطان، امکان دارد در درمان تنگی ستون فقرات مفید باشد. طبق نظرات مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ، پنجه شیطان برای کمک به درمان بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله درد عضلانی، درد عمومی ‌در سراسر بدن و بیماری دژنراتیو مفصل استفاده شده است. ریشه یا غده گیاه را برای مقاصد دارویی به کار می‌برند.

دکتر شارول تیلگنر، پزشک طبیعی و نویسنده کتاب «داروی گیاهی از دل زمین»، بیان می‌کند که پنجه شیطان یک ماده ضد التهاب، ضد آرتروز و ماده‌ای است که درد را تسکین می‌دهد. تیلگنر خاطرنشان می‌کند که پنجه شیطان در درمان بسیاری از مشکلات اسکلتی- عضلانی، از جمله درد عصبی و کمردرد و درد موثر عمل کرده است.

درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی با بید سفید

بید سفید یک داروی گیاهی است که در درمان علائم مرتبط با تنگی نخاع مفید به نظر می‌رسد. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند بیان می‌کند که بید سفید که به پوست درخت بید یا سالیکس آلبا نیز معروف است، بومی ‌اروپا، آسیا و بخش‌های خاصی از آمریکا است. از پوست درخت برای اهداف دارویی از جمله تسکین درد برای مشکلات اسکلتی عضلانی مانند تنگی نخاع استفاده می‌شود. به گفته دکتر ویلیام میچل جونیور، پزشک متخصص طب طبیعی و نویسنده کتاب «پزشکی گیاهی در عمل»، بید سفید یک ضد التهاب و ضد درد است. این گیاه حاوی سالیسیلات و مانند آسپرین برای کاهش دردهای اسکلتی عضلانی عمل می‌کند. همچنین به عنوان یک درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی نیز محسوب می‌شود.

زردچوبه؛ نقطه عطفی در درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی

زردچوبه برای درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی|سیوطب

به عنوان یک از راه‌های درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی به شمار می‌آید. بر اساس گزارش مرکز ملی طب مکمل و جایگزین، زردچوبه، از اعضای خانواده زنجبیل، و در مناطق خاصی از آسیا و آفریقا رشد می‌کند. زردچوبه طعمی ‌تلخ و تند دارد و خاصیت خنک کنندگی و تحریک کنندگی دارد. ریزوم یا ساقه زیرزمینی درختچه برای کمک به کاهش التهاب مرتبط با شرایط اسکلتی عضلانی مانند تنگی نخاع بکار می‌رود.

دکتر مایکل تی موری، پزشک طبیعی و نویسنده کتاب «قدرت شفابخش گیاهان» بیان می‌کند که زردچوبه زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود یک ضد التهاب قوی است. که ‌این گیاه نباید در دوران بارداری مصرف گردد، زیرا توانایی آن در تحریک رحم است.

راه‌های درمان قطعی تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باریک شدن کانال ستون فقرات است که بیشتر افراد 50 ساله و بالاتر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هیچ چیز نمی‌تواند به صورت قطعی (غیر از جراحی) آن را درمان کند. اما کارهایی وجود دارد که می‌تواند به تنهایی و با راهنمایی پزشک انجام داد تا از یک زندگی فعال لذت برد.

بیشتر پزشکان به پیشنهاد می‌کنند قبل از اینکه به چیزهایی مانند جراحی فکر کنید، ورزش و داروهای بدون نسخه را شروع کنید.

کمربند UIC پلاتینر روش جدید برای تنگی کانال نخاعی

پلاتینر، کمربندی جدید که با برق کار می‌کند و خدماتی مشابه فیزیوتراپی به بیمار می‌دهد. این کمربند پیشرفته مجهز به سه تکنولوژی است که به نام UIC شناخته می‌شود. اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس این سه فناوری بسیار پرکاربرد در عرصه درمان‌های بالینی هستند. برای درک دقیق‌تر تاثیرات تکنولوژی به کاررفته در پلاتینر آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

اولتراسوند به کمک امواج صوتی موجب گرما در کانال ستون فقرات خواهد شد و از این طریق در تسکین درد و کاهش التهاب ایفای نقش می‌کند. امواج تابانده شده توسط اولتراسوند جریان خون در ناحیه کمر را افزایش می‌دهد. در این مرحله تکنولژی اینفرارد با کمک اشعه مادون قرمز جریان خون را غنی از اکسیژن و مواد مغذی کرده و سرعت ترمیم و بازسازی بافت را بالا می‌برد.

در ادامه اثرگذاری این دو تکنولوژی کلاک پالس نیز از طریق پالس‌ها و جریان الکتریکی ستون فقرات کمر را تحت حمایت قرار می‌دهد. کلاک پالس روند انتقال سیگنال‌های درد به مغز را کُند حس درد را از بین خواهد برد. این رویه درمانی که بلاک عصبی نام دارد اغلب برای تسکین دردهای شدیدی چون شکستگی و جراحی دیسک کمر به کار برده می‌شود.

کنار هم بودن این تکنولوژی‌ها در پلاتینر از آن محصولی ویژه ساخته که بیماران را از مراجعه به فیزیوتراپی بی‌نیاز کرده است.

فیزیوتراپی برای بهبودی تنگی کانال نخاعی

یک برنامه فیزیوتراپی کمک زیادی به کاهش علائم خواهد کرد و همچنین می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • انعطاف پذیری
 • تعادل
 • تحمل

یک مطالعه نشان داد که برنامه فیزیوتراپی رسمی ‌به‌اندازه جراحی برای بهبود عملکرد روزمره موثر است. به همین دلیل از آن به عنوان جایگزینی برای درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی از آن یاد می‌کنند. در آن مطالعه، افراد خم شدن، کج شدن لگن، اسکات ایستاده و سایر تمرینات را انجام دادند.

ورزش برای درمان تنگی کانال نخاعی

ورزش همراه با عادات غذایی خوب در لاغر شدن نقش زیادی دارند، چون یک از عوامل تاثیرگذار در ایجاد دیسک و تنگی کانال نخاعی وزن زیاد است. کاهش وزن فشار روی ستون فقرات را به حداقل می‌رساند. حتی اگر فردی تصمیم به جراحی دارد، ورزش پیاده روی برای تنگی کانال نخاع نقش بسیار مهمی در بهبودی بعد از عمل دارد.

اما نباید ورزش را فقط با هدف کاهش وزن انجام داد. بخش مهم ورزش بهبود عضلات و مقاومت آن‌ها در مقابل تنش‌های فیزیکی است که این مورد نیز در مدیریت تنگی کانال نخاعی بسیار موثر است. با پزشک یا فیزیوتراپیست در مورد تمریناتی که می‌توانند کمک کنند صحبت کنید.

بهترین قرص برای تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاعی معمولا با دارو درمان می‌شود. داروها هم بدون نسخه و هم با نسخه ارائه می‌شوند. اما باید بپذیریم که درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی به اندازه دارو درمانی موثر نیست. چون داروها تاثیر مستقیم برای اندام‌های آسیب‌دیده دارند.

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) درد و التهاب را کاهش می‌دهند. نمونه‌هایی از این داروهای بدون نسخه شامل آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن است.
 • مسکن‌ها به تسکین درد کمک می‌کنند اما بر التهاب تاثیر نمی‌گذارند. استامینوفن یک مسکن رایج که برای کاهش درد ناشی از تنگی نخاع استفاده می‌شود.
 • داروهای ضد افسردگی برخی از انواع این‌ها می‌توانند به درد مزمن کمک کنند. آمی‌تریپتیلین رایج‌ترین است.

اگر هیچ یک از این‌ها کمکی نکرد، پزشک داروی قوی‌تری مانند مواد افیونی تجویز می‌کند. این داروها می‌توانند دوره‌های کوتاهی از درد را تسکین دهند، اما برای مدت طولانی خطراتی ایجاد می‌کنند، زیرا اعتیادآور هستند و عوارض دیگری برای سلامتی به وجود می‌آورند.

تزریق بهترین دارو برای تنگی کانال نخاعی

تزریق اپیدورال مهم‌تر از درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی|سیوطب

برخی از تزریقات اثری مشابه بسیاری از داروها دارند. پزشکان از دو نوع اصلی برای تنگی نخاع استفاده می‌کنند: کورتیکواستروئیدها را می‌توان مستقیما در ناحیه اطراف نخاع تزریق کرد. به‌این عمل تزریق اپیدورال می‌گویند. مانند NSAID‌ها، استروئیدها بر التهاب و درد اثر می‌گذارند.

بلوک‌های عصبی داروهای بی‌حس کننده‌ای هستند که در نزدیکی اعصاب آسیب دیده تزریق می‌شوند. واکنش همه افراد به‌این تزریق‌ها متفاوت است. ممکن است برای فردی مدت طولانی و برای شخصی دیگر مدت کوتاهی اثر داشته باشد. هنگامی که درد شدید ناشی از دیسک و تنگی ستون فقرات تجربه می‌گردد نمی‌توان روش درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی را پیش گرفت. برای این وضعیت باید سراغ داروها و تزریق اپیدورال رفت تا نتیجه‌ای سریع‌تر بدست آورد.

روش رفع فشار برای بهبود تنگی نخاعی ستون فقرات

این روش که رفع فشار کمری با هدایت تصویر از راه پوست (PILD) نام دارد، بخشی از رباط را که ضخیم‌تر شده است، برمی‌دارد. این باعث می‌شود رباط روی ریشه عصبی تاثیر نگذارد و فضایی را در کانال نخاعی آزاد کند. باید بپذیریم که برای کاهش این فشار روی طناب عصبی نمی‌توان سراع درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی رفت، چون نتیجه‌لازم را بدست نمی‌دهد.

نکته مهمی که باید برای مدیریت درد تنگی ستون فقرات مد نظر گرفت اینکه اگر درمان در زمان درست انجام نگیرد دور از ذهن نیست که این وضعیت حادتر گردد. پس باید گفت که متوسل شدن به درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی همیشه رویکرد صحیحی نیست.

انواع جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی

اگر با دارو، ورزش، فیزیوتراپی و درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی باریکی ستون فقرات اصلاح نشود. پزشک برای درمان قطعی تنگی کانال نخاعی جراحی را پیشنهاد می‌کند. مشکلات زیر درمان با جراحی را در اولویت قرار می‌دهد:

 • درد زیادی
 • مشکل در راه رفتن
 • عدم کنترل مثانه

در واقع، در صورت داشتن علائم شدید، پزشک ابتدا جراحی را توصیه خواهد کرد. مانند سایر درمان‌ها، جراحی درمان نیست، اما می‌تواند به درد و عملکرد را به طور قابل توجهی کمک کند. انواع جراحی‌های که برای درمان تنگی کانال نخاعی توصیه می‌شود عبارتند از: 

 • لامینکتومی: ‌این رایج‌ترین جراحی برای مدیریت و درمان کانال نخاعی ستون فقرات است. پزشک استخوان، خار و رباط‌هایی را که به اعصاب فشار می‌آورند بیرون می‌آورد.
 • لامینوتومی: پزشک یک سوراخ کوچک در قسمت پشتی مهره آسیب‌دیده ‌ایجاد می‌کند که لامینا نامیده می‌شود. سوراخ باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا مقداری فشار در ناحیه کاهش یابد.
 • لامینوپلاستی: این روش باعث ایجاد فضایی در کانال نخاعی در گردن می‌شود. یک لولای فلزی روی لایه قرار داده می‌شود تا شکاف ناحیه باز شده را پر کند.
 • دیسککتومی: ‌با این روش، قسمت آسیب‌دیده دیسک برآمده یا فتق شده برای کاهش فشار روی اعصاب یا نخاع خارج می‌شود. می‌توان آن را از طریق بریدگی در ستون فقرات یا گردن انجام داد که به پزشک اجازه می‌دهد مستقیما یا با بریدگی‌های کوچک‌تر و ابزارهای ریز به آن برسد.
 • همجوشی ستون فقرات: پزشکان گاهی این کار را همراه با لامینکتومی ‌انجام می‌دهند. این شامل اتصال مهره‌ها به یکدیگر برای کاهش حرکت در ستون فقرات است.
 • فورامینوتومی‌: پزشک بخشی از مهره‌ها را که ریشه‌های عصبی منشعب می‌شوند به بقیه بدن منبسط می‌کند.
 • جراحی کم تهاجمی: این بخش‌هایی از لایه یا دیسک را به گونه‌ای جدا می‌کند که به بافت سالم آسیب نمی‌رساند یا احتمال نیاز به همجوشی ستون فقرات را افزایش نمی‌دهد.

کلیاتی درباره درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی ستون فقرات از مشکلاتی است که در ادامه ابتلا به دیسک کمر به وجود می‌آید. برای درمان آن روش‌هایی وجود دارد که بنا به وضعیت فرد توصیه می‌گردند. درمان گیاهی تنگی کانالل نخاعیی یکی از این موارد است که اثرات آن در دراز مدت ممکن است دیده شود. اما گزینه‌های درمانی دیگری وجود دارد که در اولویت بیشتری قرار دارند.

فیزیوتراپی، ورزش، دارو درمانی، تزریق اپیدورال و در نهایت جراحی از جمله این موارد هستند. هر کدام از این روش‌های درمانی بنا به تشخیص پزشک در زمان خود توصیه خواهد شد. در صورتی که یک فرد مشکلاتی مانند عدم کنترل مثانه و مشکل در راه رفتن را تجربه کرد، برای درمان تنگی کانال نخاعی باید سراغ جراحی برود.

سوالات متداول

1.آیا درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی امکان‌پذیر است؟

روش‌های گیاهی عمدتا برای پیشگیری از ابتلا به یک بیماری استفاده می‌شوند. احتمال درمان بعد از ابتلا به بیماری در برخی موارد دور از ذهن است اما بسیاری از بیماری‌های هم با روش‌های گیاهی امکان‌پذیر است. درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی باور درستی نیست و روش‌های گیاهی در این وضعیت فقط نقش تسکین درد را احتمالا دارند.

2. کدام گیاهان تاثیر در مدیریت درد تنگی کانال نخاعی دارند؟

گیاه پنجه شیطان، بید سفید و زردچوبه به دلیل وجود آنتی اکسیدان زیاد در خود در کاهش التهاب و تسکین درد موثر عمل می‌کنند.

3. بهبودی جراحی چقدر به زمان نیاز دارد و چه خطراتی به دنبال دارد؟

بهبودی می‌تواند چند روز یا تا 3 ماه باشد. جراحی به بسیاری از افراد کمک می‌کند، اما خطراتی مانند لخته شدن خون نیز وجود دارد.

منبع
webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا