بیماریبیماری های مفصلی

زانو درد در نوجوانان؛ این درد به پیر و جوان رحم نمی‌کند

زانو درد در نوجوانان علت‌های مختلفی دارد و باید اشاره کرد که این درد فقط مشکل افراد مسن نیست. بلکه نوجوان نیز ممکن است به زانو درد مبتلا شود. براساس آمار رسمی کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد ایرانی‌ها زانو درد دارند که درصد قابل توجهی از این آمار مربوط به نوجوانان است.

زانو درد در نوجوانان علت‌های مختلفی دارد و باید اشاره کرد که این درد فقط مشکل افراد مسن نیست. بلکه نوجوان نیز ممکن است به زانو درد مبتلا شود. براساس آمار رسمی کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد ایرانی‌ها زانو درد دارند که درصد قابل توجهی از این آمار مربوط به نوجوانان است.

احساس درد در ناحیه زانو يكي از شايع‌ترين دردهايي است كه نوجوانان و جوانان بين 10 تا 25 سال به آن مبتلا هستند. در این مطلب از مقاله مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم یک مرور کلی درباره‌ی چرایی زانو درد در نوجوانان داشته باشیم. ما را همراهی کنید.

زانو را بشناسیم تا راحت‌تر مشکلات آن را متوجه شویم

زانو یکی از بزرگ‌ترین مفاصل بدن به‌شمار می‌رود که هر روز و هر لحظه مورد استفاده قرار دارد. کار اصلی مفصل زانو خم و راست کردن و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. درست استفاده نکردن از زانو دردهای متفاوتی را ایجاد می‌کند.

علائم زانو درد در نوجوانان چیست؟

علائم زانو درد در نوجوانان بستگی به علت درد زانو دارد. این درد به تدریج شروع و با فعالیت بدتر می‌شود. در اغلب موارد درد زانو به صورت مبهم و دردناکاست. این درد در پشت ران، زیر زانو یا در طرفین کاسه احساس خواهد شد.

علت درد زانو در نوجوانان چیست؟

علت زانو درد در نوجوانان ورزش و صدمات حین آن است|سیوطب

زانو درد در نوجوانان ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب‌های خاص زانو، ضربه به زانو یا مشکلات پزشکی است. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • ازگود اشلاتر
  • آرتریت نوجوانی
  • استئوکندریت دیسیکان

در این حالت درمان بستگی به علت درد دارد. اما می‌توان از درمان چهارگانه استراحت، یخ، فشار با پانداژ و قرار دادن پا در ارتفاع استفاده کرد.

زانو درد در نوجوانان نشانه چیست؟ آیا نشانه‌ای از یک بیماری خاص است؟

زانو درد در نوجوانان نتیجه شایع استفاده بیش از حد از زانو است. اما گاهی ناشی از آسیب‌های خاص مانند ضربه به زانو، زمین خوردن یا پیچ خوردگی یا خم شدن غیرطبیعی و مشکلات پزشکی است که بر زانو تاثیر می‌گذارند. همچنین باید اشاره کنیم که گاهی درد زانو موقتی است و به آسیب خاصی مربوط نیست. گاهی نیز ناشی از تغییر در سطح فعالیت یا ورزش نوجوان است.

به دلیل وجود علت‌های مختلف برای درد زانو، اگر نوجوان شما از درد شکایت دارد، عاقلانه است که آن را بررسی کنید. هرگز تصور نکنید که درد زانو در نوجوان یک درد ساده حین رشد است.

درصورتی که درد نوجوان بیش از دو هفته طول کشیده است یا در حال افزایش است، حتما برای تشخیص و درمان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

ناگفته‌هایی درباره علت درد جلوی زانو در نوجوانان

درد جلوی زانو یک مشکل بسیار رایج است. این درد معمولا درد کهنه‌ای است که با دویدن، پریدن، اسکات زدن، بلند شدن از روی صندلی یا بالا رفتن از پله بدتر می‌شود. همچنین ممکن است تورم و احساس بی‌ثباتی وجود داشته باشد.

گاهی اوقات یک آسیب حاد یا صدمه مستقیم به زانو باعث درد جلوی زانو می‌شود. اما معمولا در اثر فشار بیش از حد ایجاد خواهد شد. این فشار بیش از حد ممکن است به دو دلیل متفاوت رخ دهد که شامل:

  • استفاده بیش از حد به صورت طولانی مدت همراه با ناتوانی در حرکت
  • عدم استفاده طولانی مدت و بی‌تحرکی مزمن

وجود این موارد در بروز درد جلوی زانو بی‌تاثیر نیست.

آیا می‌توان از درد زانو در نوجوانان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از درد زانو در نوجوانان باید درست بنشینید، بایستید و ورزش مناسب برای زانو را انجام دهید. با انجام حرکات کششی مناسب یا یوگا عضلات خود را انعطاف‌پذیرتر نگه دارید. بی‌تحرکی همیشه عامل بسیاری از دردها از جمله دردهای اسکلتی عضلانی است. همچنین استفاده از تخت، دستشویی فرنگی و میز نهارخوری صدمات زانو را کاهش می‌دهد.

منظور از زانوی پرانتزی چیست؟ آیا درمان زانوی پرانتزی در نوجوانان راحت است؟

ژنو واروم (Genu Varum) اصطلاحی لاتین است که برای توصیف پاهای پرانتزی استفاده می‌شود. متداول‌ترین علامت پای پرانتزی این است که زانوی فرد در حالتی که ایستاده و سعی می‌کند پاهای خود را به هم متصل کند. اما این اندام‌ها یکدیگر را لمس نمی‌کنند و بین آن‌ها فاصله‌ی زیادی وجود دارد.

این فاصله باعث خم شدن پاها می‌شود که اگر بیش از سه سال ادامه یابد، نشان می‌دهد ناهنجاری پای پرانتزی وجود دارد. این عارضه در میان نوزادان به دلیل نحوه قرارگیری پاهای آن‌ها در داخل رحم رایج است.
همچنین کمبود ویتامین D در کشور در تمامی سنین بسیار شایع است.

باید اشاره کنیم که رژیم غذایی افراد و به ویژه کودکان، در کمبود ویتامین D نقش اساسی دارد. این موضوع درنتیجه باعث تغییر شکل زانوها خواهد شد. توجه داشته باشید که درمان زانوی پرانتزی در کودکی و نوجوانی بسیار راحت‌تر از سنین بالاتر است. پس درمان این عارضه را خیلی سریع آغاز کنید.

درمان زانو درد در نوجوانان امکان‌پذیر است؟

فیزیوتراپی یک روش عالی برای درمان انواع زانو درد است|سیوطب

در اغلب موارد پزشکان داروهای ضد التهابی همانند ایبوبروفن، ناپروکسن یا آسپرین را برای درمان زانودرد تجویز می‌کنند. این داروها التهاب و درد را خیلی سریع کاهش می‌دهند.

یکی دیگر از اقداماتی که برای بهبود زانو درد مناسب است، استراحت دادن به زانوی آسیب‌دیده است. این کار باعث کاهش فشار به زانو و فرصتی برای ترمیم آسیب‌هاست.

همچنین گاهی پزشک برای دردهای خفیف تا متوسط پماد یا ژل ضد درد توصیه می‌کند. البته بهترین پماد برای درد زانو را می‌توان بدون نسخه خریدارای کرد. اما موضوع این است که برای درمان نوجوانان بهتر است با توصیه پزشک روند بهبودی را طی کنید.

انجام درمان‌های فیزیوتراپی و مشورت با فیزیوتراپ برای زانو درد بسیار مفید است. فیزیوتراپی سبب کاهش درد و تورم، تقویت عضلات، بهبود انعطاف‌پذیری، دامنه حرکتی زانو و تعادل و هماهنگی می‌شود. همچنین پزشک و فیزیوتراپ توصیه می‌کند که اگر اضافه وزن دارید، آن را کاهش دهید. اضافه وزن فشار اضافی به زانو وارد می‌کند.

پشت پرده ماجرای ویتامین‌ها و زانو درد

باید بدانیم بر خلاف تصور عمده مردم زانو درد صرفا به جهت کمبود ویتامین‌ها ایجاد نمی‌شود. به‌ویژه اگر فرد در یک زانو درد و در زانوی دیگر درد نداشته باشد. درد زانو صرفا به دلیل کمبود ویتامین نیست، اما بهترین ویتامین برای زانو درد، ویتامین D است.

بر اساس پروتکل کشوری تمامی افراد بالغ بهتر است هر ماه یک دوز 50000 از ویتامین D مصرف کنند. این درحالی است که کودکان باید دو دوز 50000 را دریافت کنند. همچنین کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم برای بدن است. این ماده از پوکی استخوان‌ها جلوگیری خواهد کرد. به همین علت توصیه می‌شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 65 سال باید از مکمل‌های حاوی کلسیم استفاده کنند.

رازهایی که درباره‌ میوه‌های استوایی و قرص زانو درد باید بدانید

سوالی که بسیاری از بیماران می‌پرسند این است که آیا قرص‌های غضروف‌ساز مشکل زانو را حل می‌کنند. در واقع این قرص‌ها فقط مکمل‌های غذایی هستند که به صورت کنسانتره در این غضروف‌ها وجود دارد. قرص‌هایی مانند کارتیژن مکس حاوی ۱۶۰۰ میلی‌گرم گلوکزامین است که یکی از بهترین نمونه‌های قرص‌های غضروف‌ساز است.

قرص‌هایی که حاوی سویا و میوه استوایی آووکادا هستند مانند اووکلیدین ،پیاسکلیدین و اوودین هم نقش موثری در درمان زانو درد دارند. این داروها توسط سازمان غذا و دارو امریکا تایید شده‌اند.سخن آخر

در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب، درد زانو در نوجوانان، علت، علائم، راه‌های پیشگیری و انواع درمان‌های زانو درد در نوجوانی را بررسی کردیم. چنانچه شما هم درباره زانو درد در نوجوانان مطالبی را شنیده‌اید با ‌ما و مخاطبان سیوطب به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول در مورد زانو درد در نوجوانان

علت زانو درد در 17 سالگی چیست؟

در اغلب موارد نوجوانان به دلیل ورزش‌های سنگین، حرکات ناگهانی یا پرش دچار آسیب در زانو و درد در این ناحیه می‌شوند.

علت ورم زانو در نوجوانان چیست؟

علل مختلفی باعث ورم زانوی نوجوانان می‌شود که برخی از آن‌ها شامل آسیب در تاندون‌ها، رباط‌ها و ضربه است.

علت زانو درد در زنان جوان چیست؟

در اغلب موارد افزایش وزن، آسیب‌های قبلی و فشار به زانو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا