بارداریزنان و زایمان

ويار صبحگاهی بارداری ، راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری

ویار صبحگاهی بارداری ، در اوایل بارداری، حالت تهوع يا به اصطلاحويار صبحگاهیبسیار شایع و طبیعی است و بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری خود دچار تهوع یا استفراغ می شوند. حتی در موارد حاد منجر به بستری شدن آنها در بیمارستان می شود. بیش از نیمی از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری ويار صبحگاهي يا همان حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند، معمولا حالت تهوع از هفته پنجم یا ششم بارداری شروع می شود و در ابتدای ماه سوم بدتر مي شود. این علائم معمولا در 15 تا 20 درصد زنان طولانی تر است. در این مقاله سعی کردیم  راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری را بررسی کرده و راه حل های مناسبی برای شما ارائه دهیم.

 کاهش ویار صبحگاهی در بارداری | سیوطب

دلايل ويار صبحگاهي 

حالت تهوع يا ويار بارداری به دلیل افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن، افزایش حس بویایی و اختلال سیستم گوارشی به صورت خفيف ایجاد می شود و تقریباً در اواسط بارداری از بین می رود از طرفي تهوع صبحگاهی منجر به کم آبی بدن مي شود و فرد بیش از 5٪ از وزن بدن خود را از دست می دهد. البته برخی از زنان نيز هرگز حالت تهوع در اين دوران را تجربه نمي كنند. برخی از عواملی که در ویار صبحگاهی موثرند عبارتند از:

 • هورمون HCG: با افزایش این هورمون در ماه های اولیه بارداری با اینکه مشخص نیست که این هورمون چگونه باعث حالت تهوع می شود اما شدید شدن حالت تهوع درست با افزایش این هورمون رابطه مستقیم دارد.
 • استروژن: استروژن نیز یکی دیگر از هورمون‌هایی است که افزایش ترشح آن می تواند با ایجاد حالت تهوع مرتبط باشد.
 • افزایش قدرت بویایی و حساسیت به بوها: حتی بوی غذایی که از راه دور می آید برای بانوان باردار اذیت کننده است. حتی استشمام بعضی از عطر‌ها نیز موجب تحریک دستگاه گوارش می‌شوند.
 • حساسیت معده: در بعضی از بانوان باردار ممکن است معده بسیار حساس شود. بعضی محققان معتقدند که حضور میکروب هلیکوباکتری در معده ممکن است موجب بروز حالت تهوع و استفراغ شود.
 • استرس: به علت واکنش غیرعادی به اضطراب، بعضی از بانوان در دوران بارداری ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوند. البته طور قطعی تایید نشده است. در ادامه مقاله درباره راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری صحبت شده است.

مطالب مفید: اطلاعات کامل در مورد مسائل مربوط به زنان و زایمان

علائم و نشانه هاي ويار صبحگاهی در بارداری

 • افزایش حساسیت به بو
 • حالت تهوع بعد از خوردن، به ویژه غذاهای پرادویه
 • حالت تهوع یا استفراغ در اثر گرما و بزاق دهان شدید 

راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری

 • وعده های غذایی کم حجم و مکرر

خودداري از غذا خوردن منجر به حالت تهوع مي شود و برای جلوگیری از آن بايد، وعده های غذایی کم حجم و مکرر را به جای سه وعده غذایی پرحجم در روز امتحان کنیدبرای کاهش حالت تهوع و ويار صبحگاهی سعی کنید از نان خشک یا غلات صبحانه استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایده های غذایی صبحانه سالم را مطالعه نمایید.

کنترل حالت تهوع بارداری با غذای کم حجم

 • زنجبیل 

تحقیقات نشان می دهد زنجبیل به رفع ناراحتی معده کمک می کندچای زنجبیل، جویدن زنجبیل يا مصرف کپسول حاوی 250 میلی گرم زنجبیل چهار بار در روز به كاهش تهوع كمك مي كند.

 • غذاهاي مناسب

غذاهای چرب، ادویه دار و کافئین ترشح اسید معده را به ویژه در دوران بارداری و فشار آوردن جنین به دستگاه گوارش را افزايش مي دهد. خوردن سیب، گلابی، موز یا هر نوع مرکبات داراي پتاسيم در صبح ها کمک می کند حالت تهوع نداشته باشید.

مصرف کربوهیدرات ها از قبيل سیب زمینی پخته، برنج و نان تست خشک یکی دیگر از راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری است. قبل از خواب خوردن میان وعده هايي با پروتئین بالا به تنظیم سطح گلوکز خون در طول شب کمک می کند.

غذاهای قابل استفاده برای کاهش ویار صبحگاهی | سیوطب

 • خودداري از بوها

 از عوامل محرک محیطی، به ویژه بوی شدید اجتناب کنید. خود را از دود سیگار، عطرها و هر چیز دیگری که روی شما تأثیر منفي می گذارد، دور کنید.

 • بو کردن مرکبات ترش مانند لیمو

بو کردن یک تکه لیموی کوچک می تواند حالت تهوع را بهتر کند. چند برش لیمو به چای یا آب اضافه کنید وقتی حالت تهوع به سراغتان آمد از آن بچشید.

 • استراحت کافی

خستگی می تواند حالت تهوع در بارداری را بدتر کند. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید.

تاثیر استراحت در کاهش ویار صبحگاهی | سیوطب

اهمیت کنترل ویار در دوران بارداری

بی میلی به خوردن غذا ممکن است برای مادر و جنین باعث ایجاد مشکلاتی شود زیرا بیزاری از خوردن غذاها، طعم‌ها و بوها باعث می‌شود که مادران باردار هنگام تماس با آنها حالت تهوع شدید پیدا کنند و هیچ علاقه‌ای به خوردن غذاها و نوشیدنی‌ها نداشته باشند یا با خوردن آن ها استفراغ کنند. ادامه این حالت به علت از دست دادن آب و الکترولیت و به دنبال آن کاهش وزن مادر ممکن است نگران کننده باشدبنابراین اگر شرایط خیلی حادی دارید و با درمان های خانگی و راهکارهای ارائه شده درباره راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری نتوانستید ویار خود را کنترل کنید باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک برای شما سرم تجویز کند. تا آب از دست رفته از بدنتان را به شما بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا